عربستان از دولت کانادا درخواست عذرخواهی کرده است. پذیرش چنین درخواستی از سوی کانادا دشوار به نظر می‌رسد. کانادا، در پاسخ به اقدامات عربستان، نه تنها عذرخواهی نکرده بلکه بر استمرار دفاع دولت کانادا از حقوق بشر در جهان تاکید کرد.

به گزارش سایت همایون بنقل ازفرارو- طی چند روز گذشته، تنش‌ها بین عربستان سعودی و کانادا به دلیل اختلاف‌نظر درباره مسائل حقوق بشری، به شدت بالا گرفته و دو کشور علیه یکدیگر اتهاماتی مطرح کردند. به گزارش فرارو، عربستان سعودی در چند روز گذشته، سطح تنش‌ها با کانادا را به شدت بالا برده است. ریاض، سفیرش را از اتاوا فراخواند و سفیر کانادا را اخراج کرد. تمام روابط تجاری‌اش را با کانادا قطع کرد و حدود ۱۵ هزار دانشجوی عربستانی در کانادا، که عمدتا در رشته‌های پزشکی و فنی تحصیل می‌کنند، را فراخوانده و قصد دارد آنان را به کشور دیگری اعزام کند. همه این اقدامات عربستان در پاسخ به انتقادات اخیر کانادا از نقض حقوق بشر در عربستان صورت گرفته است. اخیرا کانادا از بازداشت فعالان حقوق زن در عربستان، نظیر سمر بدوی، خواهر رائف بدون، وبلاگ‌نویس مشهور زندانی، لجین الهذلول، عزیره یوسف، نوف عبدالعزیز، ایمان النفجان و میاء الزهرانی، انتقاد کرده است. عربستان این انتقادات را مداخله در امور داخلی‌اش دانست. دکتر محمد الزلفه، عضو سابق مجلس شورای عربستان، گفته کشورش با این موضع‌گیری در برابر کانادا، خواسته به کشور‌های دیگر پیام نیرومندی ارسال کند که مداخله در امور داخلی عربستان، خط قرمز است. الزلفه در گفتگو با رادیو بی‌بی‌سی گفته درخواست آزادی فوری بازداشت‌شدگان توسط کانادا، دلیل بروز بحران در روابط دو کشور بوده است. به گزارش رأی‌الیوم، شاید از دیدگاه سعودی‌ها، کانادا در درخواست آزادی بازداشت‌شدگان، از لحن “غیردیپلماتیک” استفاده کرده است، اما ناظران معتقدند پاسخ عربستان به کانادا هم “مبالغه‌آمیز” بوده و با “خطای” کانادا تناسبی ندارد. زیرا، پاسخ به انتقاد از وضعیت حقوق بشر در عربستان، نباید به اخراج سفیر و فراخواندن دانشجویان بینجامد. تبادیل تجاری سالانه عربستان و کانادا، چهار میلیارد دلار است. ممکن است عربستان بازنده اصلی قطع روابط تجاری بین دو کشور باشد. حتی اگر عربستان بتواند خسارت‌هایش را در جا‌های دیگر جبران کند، باز هم به دوستانی در غرب محتاج است. بویژه آنکه عربستان در باتلاق جنگ یمن فرو افتاده و در جنگ سوریه هم شکست خورده است. بسیاری از ناظران معتقدند که حساسیت شدید عربستان در برابر کانادا، مبالغه‌آمیز به نظر می‌رسد و به نفع ریاض نیست که چنین بحرانی را ایجاد کند. زیرا سعودی‌ها، در چندین کشور خاورمیانه حضور نظامی دارند. عربستان چند ماه پیش، آلمان را هم به خاطر انتقادات آن از مداخله ریاض در جنگ یمن، از دست داد. اکنون هم کانادا را از دست می‌دهد. معلوم نیست کشور دیگر کدام است. انتقادات غربی از نقض حقوق بشر در عربستان، از سوی سازمان‌های بزرگ بین المللی تایید شده و بعید است که با این پاسخ عربستان، این انتقادات متوقف شود. عربستان از دولت کانادا درخواست عذرخواهی کرده است. پذیرش چنین درخواستی از سوی کانادا دشوار به نظر می‌رسد. کانادا، در پاسخ به اقدامات عربستان، نه تنها عذرخواهی نکرده بلکه بر استمرار دفاع دولت کانادا از حقوق بشر در جهان تاکید کرد. با وجود آنکه کانادا از قطع روابط تجاری با عربستان ابراز نگرانی کرده و به نوعی تلاش کرده تنش را آرام کند، اما عربستان متحدان خودش را هم علیه کانادا بسیج کرده است. ابتدا، عبداللطیف الزیانی، دبیر کل شورای همکاری خلیج فارس، ضمن تایید اقدامات عربستان، اظهارات کانادا را محکوم کرد. پس از آن، اتحادیه عرب هم با صدور بیانیه‌ای از عربستان در برابر کانادا حمایت کرد. برخی از کشور‌های عربی هم خارج از چارچوب اتحادیه عرب، علیه کانادا موضع گرفته‌اند
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط
یک زن در پشت پرده بحران دیپلماتیک عربستان و کانادا
طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر، “بدوی” که متولد سال ۱۹۸۱ میلادی است، با به چالش کشیدن قانون تبعیض‌آمیز قیمومیت مردان در عربستان شناخته می‌شود، او از جمله اولین زنان عربستانی بود که خواستار اعطای مجوز رانندگی، حق رای و کاندیداتوری در انتخابات شهرداری‌ها در عربستان شد.

بازداشت جمعی از فعالان عربستانی از جمله سمر بدوی که از سوی نهاد‌های حقوقی بین‌المللی بی‌سابقه توصیف شد، موجب به وجود آمدن یک بحران دیپلماتیک غیرقابل پیش‌بینی میان ریاض و اوتاوا شد. به گزارش ایسنا، به نقل از سایت شبکه خبری روسیا الیوم، وزارت خارجه کانادا روز یکشنبه نگرانی شدید خود را از بازداشت‌های جدید فعالان جامعه مدنی و حقوق زنان در عربستان از جمله سمر بدوی ابراز داشته و مسؤولان عربستانی را به آزادسازی فوری این زندانیان تشویق کرد، اما این درخواست اوتاوا خشم شدید مسؤولان ریاض را به دنبال داشت. ریاض در پاسخ به این انتقاد اوتاوا، سفیر خود در کانادا را فراخواند و اعلام کرد، حضور سفیر کانادا در این کشور قابل پذیرش نیست، همچنین عربستان روابط تجاری خود با کانادا را به حالت تعلیق درآورد. این تنش در پی گزارش عفو بین‌الملل و دیده‌بان حقوق بشر از بازداشت دو فعال زن عربستانی به نام‌های سمر بدوی و نسیمه الساده در هفته گذشته در این کشور آغاز شد. الساده یک فعال زن در عربستان بوده و بدوی نیز در چند سال اخیر در جهان شناخته شده است، به ویژه که او در سال ۲۰۱۲ در آمریکا جایزه بین‌المللی زن شجاع را دریافت کرد.

طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر، بدوی که متولد سال ۱۹۸۱ میلادی است، با به چالش کشیدن قانون تبعیض‌آمیز قیمومیت مردان در عربستان شناخته می‌شود، او از جمله اولین زنان عربستانی بود که خواستار اعطای مجوز رانندگی، حق رای و کاندیداتوری در انتخابات شهرداری‌ها در عربستان شد.

دوی در طول فعالیت‌های خود، شکایتی را علیه پدرش به دستگاه قضایی عربستان ارائه کرده و از او بابت خشونت‌های فیزیکی در طول ۱۵ سال، مصرف مواد مخدر، ازدواج با ۱۴ زن و نداشتن شغل شکایت کرد. طبق قوانین عربستان بدوی به اتهام نافرمانی بازداشت شده و از آوریل تا اکتبر ۲۰۱۰ در زندان بود. او در نهایت با فشار‌های کمپین‌های داخلی و جهانی حامی خود آزاد و سرپرستی‌اش به عمویش سپرده شد. این فعال زن عربستانی در ادامه از وزارت امور شهری و روستایی عربستان بابت مخالفت با ثبت نام او برای کاندیداتوری انتخابات سال ۲۰۱۱ شهرداری‌ها شکایت کرده و در کمپین رانندگی زنان عربستانی در سال‌های ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ شرکت کرد، او به مبارزات زنانه خود ادامه داد تا اینکه مسؤولان عربستان به این خواسته‌ها پاسخ داده و اجازه صدور گواهینامه رانندگی برای زنان را صادر کردند

وزارت خارجه آمریکا در سال ۲۰۱۲ در مراسمی با حضور هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت آمریکا و نیز میشل اوباما، همسر باراک اوباما، رئیس جمهوری وقت این کشور برگزار شده بود، به بدوی بابت تلاش‌هایش در زمینه حقوق زنان عربستانی جایزه بین‌المللی “زن شجاع” را اعطا کرد. بدوی خواهر رائف بدوی، وبلاگ‌نویس مشهور عربستانی و بنیانگذار شبکه لیبرال عربستان است که در سال ۲۰۱۲ به اتهام اهانت به اسلام بازداشت شد، او در مه ۲۰۱۴ به ۱۰ سال زندان و ۱۰۰۰ ضربه شلاق در طول ۲۰ هفته محکوم شد، همچنین ولید ابو الخیر، همسر سابق این فعال زن نیز به دلیل فعالیت‌های حقوقی‌اش به ۱۵ سال حبس محکوم شد. بدوی علاوه بر دفاع از حق برابر برای زنان، کمپینی را برای آزادی همسر سابق و برادر خود به راه انداخت و طبق گزارش دیده‌بان حقوق بشر، فعالیت‌های او در زمینه حقوق بشر موجب شد مسؤولان عربستانی بدوی را هدف قرار داده و او را سال‌ها در تنگنا و فشار قرار دادند. او در دسامبر ۲۰۱۴ ممنوع السفر شد و در ژانویه ۲۰۱۶ به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیزش که مسؤولان عربستانی را به ستوه آورد، تحت بازداشت موقت قرار گرفت.

.