حکومت داعش را در شمال نجات داد/تجاوز داعشی ها به کودکان + عکس

کارشناسان: تسلیم‌شدن داعش یک صحنه‌سازی استخباراتی بود؛ حکومت آنها را نجات داد

اظهارات طرف‌های درگیر و آنچه این روزها در شمال می‌گذرد، از ناامنی و حضور گستردۀ گروه‌های تروریستی در شمال کشور حکایت دارد. عامل تشدید بحران در مناطق شمالی و این‌که چرا درگیری‌های مستمر میان داعش و طالبان در این ولایات ادامه دارد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و تاکنون دیدگاه‌های گوناگونی در مورد حضور داعش در شمال از سوی کارشناسان در داخل و خارج از افغانستان مطرح شده است

به گزارش آوا به نقل از روزنامه ماندگار، کارشناسان امور نظامی و امنیتی، تسلیم‌شدن رهبر گروه داعش به همراه بیش از ۱۵۰ نفر از اعضای این گروه به حکومت افغانستان را ادعایی مضحک و بی‌اساس توسط تیم ارگ می‌دانند.

آنان بر این باور اند که موضوع تسلیم‌شدن رهبر گروه داعش عاری از حقیقت بوده و هیچ‌گونه تسلیمی در کار نیست. افرادی که زیر عنوان گروه داعش در مناطقی از ولایت‌های جوزجان و فاریاب فعالیت داشتند و در نبرد با طالبان شکست خورده اند، از مدت‌ها قبل با حکومت افغانستان در ارتباط بوده اند و چندروز قبل که افراد طالبان آنها را در محاصره قرار داده بودند، توسط چرخبال‌های حکومت، رهبر گروه داعش از محاصره نجات داده شد. حکومت برای توجیه افکار عمومی، عملکرد خود را در مورد گروه داعش، «تسلیمی» عنوان کرده است.

جاوید کوهستانی؛ کارشناس امور نظامی، تسلیمی رهبر گروه داعش در شمال را به گونه‌ای صحنه‌سازی استخباراتی از سوی حکومت دانسته، به این باور است: از سال‌ها قبل می‌دانستیم که مولوی حبیب‌الرحمن؛ رهبر شاخۀ داعش در شمال، از ولسوالی شولگرۀ ولایت بلخ است و چندسال پیش به‌ جنرال دوستم تسلیم و به کابل آورده شد.

وی همچنین تصریح کرد که از سه‌ماه به این‌ طرف طالبان از مناطق ارزگان، هلمند، زابل و نیمروز در حدود سه‌هزار نفر از نیروهای خود را به منظور سرکوب گروه داعش به شمال آورده بودند و اکنون به نظرمی‌رسد که داعش را در این مناطق ریشه کن شده و تعدادی از این گروه همراه با مولوی حبیب‌الرحمن که در محاصره قرار داشت توسط حکومت نجات داده شده اند.

این آگاه امور نظامی با انتقاد شدید از کارکرد حکومت اشرف‌ غنی، برنامۀ حکومت را در برابر گروه داعش مرموز و پیچیده خوانده، افزود: گروهیِ زیر نام داعش در شمال، ساخته و پرداختۀ حکومت است و اکنون آنها را برای اهداف خاص شان نگهداری می‌کنند.

وحید مژده؛ کارشناس دیگر امور امنیتی نیز برخورد حکومت افغانستان را در زمان آقای غنی با گروه داعش فاقد هرگونه صداقت رفتاری و گفتاری دانسته، تصریح کرد: مگر پروازهای مشکوک چرخبال‌های نیروهای ناتو و حکومت افغانستان از سال‌ها قبل، بارها مورد اعتراض نمایندگان مجلس، فعالان سیاسی و مدنی و حتی برخی از کشورهای منطقه قرار نگرفت؟ مشاور امنیت ملی آقای اتمر در پاسخ به اعتراض نمایند‌‌گان گفت: رفتن گروه داعش به شمال کشور به ضرر ما نیست. مگر اولین بار آقای غنی در کنفرانس امنیتی «مونیخ» از تهدید گروه داعش که آن‌ زمان شهروندان کشور اصلا با نام چنین گروهی آشنا نبودند، سخن نگفت؟ طالبان نیز بارها اظهار داشته اند که هر وقت داعش را در جنگ با شکست مواجه می‌سازیم، طیارات ناتو و حکومت افغانستان به حمایت آن‌ها می پردازند.

به باور آقای مژده، جنگ جاری در مناطق «قوش تپه» ولایت فاریاب و ولسوالی درزاب جوزجان، میان گروهِ داعش و طالبان که به شکست گروه داعش انجامید و محاصره‌شد‌گان این گروه تروریستی را متاسفانه حکومت آقای غنی نجات داد و کسانی را که اکنون حکومت به نام داعش نجات داده و از آنان محافظت می‌کند، سال‌ها قبل با حکومت در ارتباط بودند و تسلیمی داعشیان به حکومت در شمال معنی ندارد.

این اظهارات در شرایطی مطرح می شود که با توجه به اعمال و رفتارهای جنایتکارانه داعش در شمال و سایر مناطق کشور، بسیاری از مردم انتظار دارند حکومت اعضا و رهبران «تسلیم‌‌ شده» این گروه را به زودی محاکمه و به صورت علنی مجازات کند.

در همین راستا، داکتر عبدالله؛ رییس اجرایی نیز امروز در جلسه شورای وزیران گفت که با این افراد به مثابه اسیر جنگی برخورد می شود؛ اما هنوز مشخص نیست که تروریست های نجات یافته داعش، در یک دادگاه عادلانه و مستقل، مورد پیگرد قضایی قرار خواهند گرفت یا خیر

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

فرماندهان داعش در جوزجان به پسران خردسال تجاوز می‌کردند

با پیوستن رهبر و اعضای گروه تروریستی داعش به دولت در جوزجان، گزارش‌های تکان‌دهنده‌ بیشتری از رفتارهای خشن و همجسنگرایانۀ افراد این گروه منتشر می‌شود

به گزارش آوا، عبدالله نام مستعار کودک ۱۴ ساله‌ای است که ادعا می‌کند یک فرمانده گروه داعش به زور با وی «ازدواج» کرده و او را بارها مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده است.

به گفته عبدالله، گروه داعش کودکان را از ولسوالی درزاب و چند ولایت دیگر که تعداد شان به ۵۰ تن می‌رسید، جمع‌آوری کرده و به «نکاح» فرماندهانش درآورده بود.

اوغلشاه و عبدالواحد؛ دو تن از باشندگان ولسوالی درزاب می‌گویند که افراد این گروه بر دختران و پسران زیادی تجاوز کرده‌اند. خواست خانواده‌هایی که از شکنجه‌های داعش در امان مانده‌اند این است که دولت این افراد را مجازات کند.

عبدالحفیظ خاشی؛ آمر امنیت فرماندهی پولیس جوزجان نیز می‌گوید که گروه داعش از هیچ جنایتی در برابر باشندگان ولسوالی‌های درزاب و قوش‌تپه دریغ نکرده است.

اما مولوی حبیب‌الرحمان؛ رهبر گروه داعش، که به‌تازگی با بیش از 200 فرد زیردستش به دولت تسلیم شده، ادعای باشندگان ولسوالی درزاب را رد می‌کند و از دولت می‌خواهد، جلو آنچه را که وی «توطئه» عنوان می‌کند، بگیرد.

او و افرادش اکنون در اختیار دولت قرار دارند. عبدالله عبدالله؛ رییس اجرایی امروز گفت که به آنها به عنوان اسیران جنگی برخورد می شود؛ با این حال، هنوز در مورد برخورد جدی دولت با آنها تردید وجود دارد و علیرغم کشتارها و جنایت های هولناکی که این گروه تروریستی مرتکب شده، انتظار نمی رود، اعضا و رهبران آن در یک دادگاه عادلانه، مورد محاکمه و مجازات قرار بگیرند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

افزایش تلفات نیروهای امنیتی افغانستان در جنگ با طالبان

اراده قوی برای سرکوب دشمنان وجود ندارد

آگاهان امور نظامی میگویند که نبود مدیریت، نبود اراده جنگ درمقابل گروه طالبان واعلام آتش بس از سوی حکومت باعث جسور شدن گروه طالبان و تضعیف روحیه نیروهای امنیتی افغانستان شده است

محمد زمان امانی” از آگاهان امور نظامی در مورد افزایش حملات گروه طالبان بالای نیروهای امنیتی افغان در گفتگو با آوا گفت: نبود مدیریت در سطح بالای نیروهای امنیتی و نبود تجهیزات کافی در مناطق دور دست افغانستان باعث افزایش تلفات نیروها امنیتی شده است.

بر اساس گفته های این آگاه نظامی عدم اراده جنگ در مقابل گروه های تروریستی از سوی رهبران حکومت وحدت ملی و فساد اداری  یکی دیگر ازعوامل افزایش تلفات نیروهای امنیتی در سطح افغانستان بوده است.

موصوف همچنان خاطرنشان کرد که در اکثر درگیری ها بین نیروهای امنیتی و گروه های تروریستی کمک به موقع برای نیروهای امنیتی کشور نمی رسد و این مورد یکی از دیگر مشکلاتی است که باعث تلفات نیروهای امنیتی در افغانستان شده است.

وی تاکید کرد که اگر اراده‌ قوی برای سرکوب گروه های تروریستی وجود داشته باشد نیروهای امنیتی افغان از توانایی های خوبی برخوردارد اند و میتوانند تروریستان را درهرگوشه‌ و کنار افغانستان مورد حمله قرار دهند و آنان را نابود کنند.

آقای امانی هشدار داد اگر رهبران حکومت وحدت ملی برای جلوگیری از تلفات نیروهای امنیتی اقدام جدی نکنند دیگر مردم فرزندان شان را به نیروهای امنیتی نمی فرستند.

موصوف ابراز داشت که همه ساله نیروهای ناتو مستقر در افغانستان اعلام کمک به نیروهای امنیتی افغانستان می کنند اما هیچ کمک بنیادی تاکنون برای این نیروها انجام نداده اند.

آمارها نشان میدهد که در یک هفته گذشته بیش از صد نیروی امنیتی در نقاط مختلف افغانستان کشته شده اند.

براساس گزارش ها در تازه ترین مورد شب یکشنبه جنگجویان گروه طالبان به یک پایگاه نظامی ارتش در ولسوالی چنارتو ولایت ارزگان حمله کردند و ضمن به کنترل گرفتن پایگاه، ۴۴ تن از نیروهای ارتش ملی را به شهادت رساندند.

با این حال “محمد رادمنش” سرپرست دفتر سخن‌گوی وزارت دفاع آمار شهدای اردوی ملی را در ولسوالی چنارتو ولایت ارزگان را نمی پذیرد اما گفته است که شماری از نیروهای ارتش ملی بدست طالبان در ارزگان کشته شده اند.

آقای رادمنش روز گذشته در یک نشست خبری اعلام کرد که تلفات مخالفان مسلح در یک هفتۀ گذشته به مراتب بیشتر از تلفات نیروهای دولتی بوده است.

وی افزود که در سه روز گذشته، بیشتر از ۵۰۰ تن از دشمنان کشته و زخمی شده اند.

قابل یاد آوریست که ولایت‌های قندوز، فراه، غزنی، ننگرهار، ارزگان، فاریاب، جوزجان، بلخ، سرپل و پکتیا در این روزها شاهد درگیری‌های سنگین میان نیروهای دولتی افغانستان و طالبان است

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

داعشی‌‌های تسلیم شده در جوزجان باید مجازات شوند

جنگجویان داعشی که در ولایت جوزجان خود را تسلیم دولت نموده‌اند چون قبلا در کشتار مردم بی‌گناه نقش داشته‌اند باید مجازات شوند و دولت در این مورد نباید حق مردم را نادیده بگیرد

دویست و پنجاه تن از جنگجویان داعش که در میان آنان زنان و کودکان نیز دیده می‌شد روز شنبه گذشته در ولایت جوزجان تسلیم نیروهای دولتی شدند.
فرمانده پلیس ولایت جوزجان، پیوستن این دسته از جنگجویان داعش به دولت را بر تامین امنیت این ولایت موثر توصیف نمود.
از طرفی معاون گروه داعش در شمال افغانستان نیز افزود که از میان طالبان و دولت آنان دولت را ترجیح داده‌اند.
وی تاکید کرد که به پروسه صلح دولت پیوسته‌اند.
برای استقبال از داعشی‌ها مراسم ویژه‌ای در شهر شبرغان راه اندازی شده‌بود و جنگجویان داعش به آسانی با مردم و رسانه‌ها گفت‌وگو کردند و از آنها عکس گرفته‌شد.
داکترعبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی، در نشست امروز شورای وزیران از مقامات امنیتی خواست با این دسته از جنگجویان همانند اسرای جنگی برخورد کرده و اجازه ندهند آنان آزادانه با مردم و رسانه‌ها گفت‌وگو کنند.
رئیس اجرائی افزود داعشی‌ها در ولایت جوزجان از روی اجبار به دولت پیوسته‌اند نه از راه مصالحه؛ فرمانده این دسته از داعشی‌ها در عملیات نیروهای دفاعی و امنیتی کشور کشته شده و طالبان نیز جنگ سختی علیه آنان راه اندازی کرده‌بودند.
انجینر محمد نسیم رحمانی، معاون شورای ولایتی حزب جنبش ملی در فاریاب، در این راستا می‌گوید جنگجویان داعشی که در ولایت جوزجان خود را تسلیم دولت نموده‌اند چون قبلا در کشتار مردم بی‌گناه نقش داشته‌اند باید مجازات شوند و دولت در این مورد نباید حق مردم را نادیده بگیرد.
«داعشی‌ها در جوزجان مجبور شدند به دولت تسلیم شوند. آنان دست به جنایت زده‌اند و باید مجازات شوند. مجازات داعشی‌ها حق تک تک شهروندان افغان است و حکومت نمی‌تواند این حق را نادیده بگیرد.»
وی در عین حال تاکید می‌کند مذاکره مستقیم امریکا با طالبان، این گروه را حسورتر از قبل ساخته و طالبان تلاش می‌کنند با تسلط بر مناطق بیشتر در ولایات شمالی در میز مذاکره با امریکا امتیازات بیشتری به دست آورند.
آقای رحمانی می‌افزاید طالبان گروه تروریستی داعش را تازه واردان خود خوانده می‌دانند که بر قلمرو آنان وارد شده‌اند.
معاون شورای ولایتی حزب جنبش ملی در فاریاب جنگ طالب و داعش در شمال را جنگ قدرت می‌داند.
انجینر محمد نسیم رحمانی در گفت‌وگو با تلویزیون طلوع تاکید می‌کند حضور طالبان در فاریاب گسترده‌است؛ از ولسوالی‌های ده گانه دولت تنها در سه یا چهار ولسوالی حضور کمرنگ دارد.
«فعالیت گسترده طالبان در بسیاری از ولسوالی‌های ولایت فاریاب سبب شده مردم به شهر میمنه فرار کنند اما طالبان در فاصله سه کیلومتری شهر میمنه فعالیت دارند. مردم نیازمند کمک از سوی دولت هستند.»
این درحالی است که چندی پیش ولایات شمالی کشور به شمول فاریاب شاهد تظاهرات‌های گسترده مردمی در اعتراض به دستگیری نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه جنرال دوستم در امور خیزش‌های مردمی، بود.
گفته‌می‌شود نظام‌الدین قیصاری از چهره‌های ضد طالب در شمال کشور است که نزد مردم از محبوبیت خاصی برخوردار می‌باشد.
حکومت برای آرام ساختن معترضین خشمگین به پیشنهاد دوستان خارجی خود مقدمات بازگشت جنرال دوستم به کشور را فراهم کرد.
با آمدن دوستم اعتراضات به پایان رسید اما داستان طالب و تصرف ولسوالی‌ها و فریبکاری دولت در مبارزه با این گروه همچنان تلخ‌تر از گذشته ادامه یافت.
شنیده شده بود که یکی از شروط دولت برای بازگشت جنرال دوستم عدم دخالت معاون اول در امور امنیتی ولایات شمالی می‌باشد.
جنرال دوستم پیش از تبعید شدن به ترکیه در چندین نوبت با استفاده از نیروهای خیزش مردمی مناطق زیادی را در فاریاب و جوزجان از وجود تروریستان داعش و مخالفین مسلح پاک ساخته‌بود. .

Advertisements