رییس‌جمهور در یک اعلامیه مطبوعاتی

حملۀ انتحاری در مسجدی در شهر گردیز را محکوم کرد

رییس جمهور حملۀ انتحاری در مسجدی در شهر گردیز را محکوم کرد و گفت این عمل که به هدف تفرقه اندازی میان مردم انجام شده، جنایت کارانه و بر ضد ارزش های اسلامی و حقوق بشری است.

در اعلامیه مطبوعاتی ارگ آمده است که؛ دشمنان مردم افغانستان بعد از ظهر امروز با انجام یک حملۀ تروریستی بالای مسجد جامع خواجه حسن در شهر گردیز مرکز ولایت پکتیا، شماری از هموطنان ما را که مصروف ادای نماز جمعه بودند، شهید و زخمی ساختند.

رئیس جمهور غنی ضمن محکوم نمودن شدید این عمل جنایت کارانه و ضد اسلامی، گفت که تروریستان با هدف قراردادن افراد ملکی و حمله به مساجد، یکبار دیگر ماهیت پلید شان را که در ضدیت با ارزش های اسلامی و حقوق بشری قرار دارند، نمایان کردند.

رئیس جمهور تصریح کرد که این گونه اعمال جنایت کارانۀ تروریستان در میان مردم ما تفرقه مذهبی ایجاد کرده نمی تواند، زیرا افغانستان در وحدت اسلامی وهم پذیری مذهبی در سطح کشورهای اسلامی نمونه است و این هم نظری و اتحاد برای همیشه پایدار باقی خواهد ماند.

رئیس جمهور کشور مراتب تسلیت و همدردی عمیق خویش را به خانواده های قربانیان این رویداد المناک ابراز می کند و به مسئولین مربوطه به خاطر رسیدگی عاجل

+++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

در حمله‌های انتحاری در یک مسجد در گردیز ۳۰ تن کشته شدند

هرچند فرماندهی پولیس پکتیا، جان باختن ۲۵ تن و زخمی شدن ۳۳ تن دیگر را در این حمله‌ها تأیید می‌کند، اما یک منبع امنیتی به طلوع نیوز می‌گوید که شمار زخمیان این حمله‌ها به در حدود هشتاد تن می‌رسد. به گفتۀ این منبع، وضعیت بهداشتی در حدود ۳۰ زخمی نگران کننده است

وزارت امورداخله می‌گوید که در دو حملۀ انتحاری پی‌در‌پی در مرکز ولایت پکتیا ۳۰ تن جان باختند و ۸۱ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

رازمحمد مندوزی، فرمانده پولیس این ولایت می‌گوید که این حمله‌ها حوالی ساعت ۲ پس از چاشت امروز (جمعه ۱۲ اسد) هنگامی در داخل مسجد صاحب الزمان در منطقۀ خواجه‌حسن شهر گردیز رخ دادند که باشنده‌گان محل برای ادای نماز جمعه در این مسجد گردآمده بودند.

او در این باره می‌افزاید: «مهاجمان بر یک مسجد حمله کردند و شمار زیادی از هموطنان ما را شهید ساختند.»

در همین حال، گواهان رویداد می‌گویند که مهاجمان مسلح نخست نگهبانان این مسجد را به گلوله بستند و سپس وارد مسجد شدند.

به گفتۀ آنان، مهاجمان در کنار تیراندازی بر نمازگزاران، بم‌های دستی نیز بر آنان پرتاپ کردند و سپس خود شان را انفجار دادند: «در همین جا در نماز بودیم که دو نفر خود را منفجر ساختو»

وقوع این حمله‌ها خشم باشنده‌گان منطقۀ خواجه‌حسن را برانگیخته است. آنان، نهادهای امنیتی را انتقاد می‌کنند و می‌گویند که چرا آنان نمی‌توانند امنیت جان شهروندان را بگیرند.

همزمان با این، رییس‌جمهور غنی، این رویداد را نکوهش می‌کند و می‌گوید این حمله که به هدف تفرقه‌اندازی میان مردم انجام شده، جنایت‌کارانه و بر ضد ارزش‌های اسلامی و حقوق بشری است.

تاکنون مسؤولیت این رویداد را گروهی به عهده نگرفته است، اما طالبان گفته اند که این حمله کار آنان نبوده است.

این حمله‌ها در حالی جان این شمار از غیرنظامیان را می‌گیرند که پیش از این سازمان ملل از افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

در گزارش تازۀ این سازمان، آمده که در شش ماه اخیر در افغانستان بیش از یک‌هزار و یک‌صد غیرنظامی جان‌های‌شان را از دست داده‌اند.

.

 

.

Advertisements