بانوی اول افغانستان با اظهار این که پس از ازدواج با «اشرف غنی» ضرورتی به تغییر دینش از مسیحیت به اسلام نمی‌بیند، افزود: اگر کسی حمایت پشتون‌ها در انتخابات را داشته باشد به آسانی پیروز خواهد شد

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری تسنیم، «رولا غنی» بانوی اول افغانستان در گفت‌وگو با رسانه اسرائیلی «بریکینگ اسرائیل نیوز» درباره مسیحی و لبنانی بودنش گفت: بدون تغییر دین خود با رئیس جمهور (اشرف غنی) ازدواج کردم و از این موضوع خرسند هستم؛ با احترام به همه مسلمانان نیازی برای تغییر دین وجود ندارد.

وی افزود: من به همه قوانین ملی و بین‌المللی برای مردم افغانستان احترام می‌گذارم و درباره اینکه دیگران درباره من چه می‌گویند اهمیتی نمی‌دهم.

همسر رئیس جمهور افغانستان در پاسخ به پرسش دیگری درباره وضعیت دموکراسی و آزادی در افغانستان نیز گفت: مردم افغانستان هنوز وارد دایره دموکراسی نشده‌اند و در شرایط سنتی زندگی می‌کنند. آزادی در افغانستان عمق لازم را ندارد و مردم همچنان درگیر محدودیت‌های دینی و قومی هستند و برای رهایی از این چنین اختلافاتی به اعمال دموکراسی نیازمند هستند.

وی ادامه داد: نخبگان دینی و سیاسی افغانستان بزرگترین موانع بر سر حرکت مردم محسوب می‌شوند و امیدوارم چنین موانعی در کوتاه‌ترین زمان ممکن از بین برود؛ اگرچه که این بسیار مشکل و غیرممکن بنظر می‌رسد.

رولا غنی که در شناسنامه الکترونیک خود دین خود را اسلام و قومیت خود را نیز پشتون ذکر کرده درباره وضعیت جمعیتی افغانستان و وضعیت فرهنگی این کشور گفت: پشتون‌های افغانستان بومی‌ترین ساکنین سرزمین افغانستان هستند و اکثریت جمعیت کشور را نیز تشکیل می‌دهند. پشتون‌ها مردمی متمدن و با سابقه تمدنی چند هزار ساله هستند و کسانی که در جغرافیای افغانستان زندگی می‌کنند با افتخار باید خود را افغان و پشتون بنامند.

وی افزود: حمایت پشتون‌ها برای موفقیت آسان یک فرد در انتخابات کافی است. دیگر اقوام مانند ازبک‌ها، تاجیک‌ها و هزاره‌ها تنها با اتکا به خود قادر به انجام چنین کاری نیستند.

رولا غنی ادامه داد: دموکراسی ضعیف و عدم احترام به قوانین دموکراسی در افغانستان سبب شده تا دیگر اقلیت‌ها این حقیقت را نادیده گرفته و برای تحمیل برتری خود با توسل به اسلحه و خشونت تلاش کنند. در هر کشوری اگر حاکمیت در دست اکثریت جامعه نباشد کشور دچار بحران و خشونت شده و در آستانه فروپاشی قرار می‌گیرد.

Advertisements