حزب اسلامی فهرستی از افراد پیشنهادی برای سمت‌های بلند به حکومت سپرده است

گلبدین حکمتار رهبر حزب اسلامی، فهرستی از افراد پیشنهادی‌اش را برای گماشتن در سمت‌های بلند در حکومت به رییس‌جمور غنی سپرده است.

یک عضو ارشد حزب اسلامی که خواست نامی از وی برده شود، به افق، گفت که قرار است که این افراد در سمت‌های مختلف در حکومت گماشته شوند.
این منبع افزود که جمعه خان همدرد، از اعضای برجسته این حزب به سمت والی یکی از ولایت‌های مهم کشور به رییس‌جمهور پیشنهاد شده است.
وحید مژده، آگاه سیاسی در صحبت با خبرگزاری افق، گفت که جمعه خان همدرد، به‌عنوان والی هرات و برخی از افراد حزب اسلامی برای وزارت خارجه پیشنهاد شده‌اند.
او افزود که احتمالا آن بسیار زیاد هست که رییس‌جمهور به این درخواست رهبر حزب اسلامی موافقه کند.
اما تهمینه روستاقی، مسوول بخش مطبوعاتی اداره ارگان‌های محلی درگفتگو با خبرگزاری افق، تعیین آقای همدرد به عنوان والی هرات را رد کرد.
گماشته شدن افراد کلیدی حزب اسلامی در سمت‌های بلند حکومتی از خواسته‌های اصلی این حزب در توافق نامه صلح با حکومت می‌باشد.

گلبدین حکمتیار که در گذشته نزدیک به اشرف غنی بود اخیرا در جمع سران احزاب سیاسی که مخالف عملکرد‌های حکومت وحدت ملی هستند نیز حضور یافنه است. تحلیل‌گران این چرخش حکمیتار را دوری از اشرف غنی می‌دانند اما افراد پیشنهاد شده این حزب به حکومت برای بدست آوردن پست‌های مهم دولتی دال بر تمایل بر استمرار حکمتیار در کنار حکومت است

+++++++++++++++++++++++++++++++

نگذارید جمعه خان همدرد به هرات بیاید

.

ننگ است بر اسماعیل خان که دشمن خونی وی بر ولایتی که او خود را بزرگ آن می پندارد، به ولایت برسد. ننگ است بر دیگر فرماندهان مردمی و جهادی این ولایت که قاتل همکیشان شان برای برهم زدن نظم و امنیت این ولایت برآنان حاکم گردد

خلاف تمامی شعارهای اشرف غنی و تیم آمریکایی حاکم بر ارگ، پشتونیزه سازی شدت بیشتری بخود می گیرد.
طبق یک گزارش منتشر شده، جمعه خان همدرد به عنوان والی هرات منصوب شده و تا چند روز دیگر به این ولایت خواهد رفت.

آماری که از ولایات کشور در دست است، تمامی والی های مناطق پشتون نشین، پشتون هستند اما والی های مناطق غیر پشتون نیشن نیز پشتون منصوب شده و یا از پشتون بوی های حکومت از میان اقوام دیگر است.
کسی بیاد ندارد که در مناطق پشتون نشین کشور در حاکمیت های حامد کرزی و اشرف غنی افراد غیر بومی و یا غیر پشتون در سمت ولایت و یا حتی فرماندهی امنیه منصوب شده باشد، اما در مناطق غیر پشتون نشین معمولا افراد پشتون به عنوان والی و یا فرمانده امنیه فرستاده شده اند.

مردم تا اینجا با این تصامیم فاشیستی حکومت آمریکایی سکوت کرده اند اما این حکومت پا را فراتر گذاشته قاتلان علنی مردم که باید به اعدام و یا حد اقل حبس ابد محکوم می شدند را به مناطق غیر پشتون در سمت های بالای حکومتی منصوب می کند. اینبار دیگر مردم هرات نخواهند گذاشت تا یک فاشیستی که خون هزاران نفر از مردم این سرزمین برگردنش سنگینی می کند، والی ولایت ادب پرور و قهرمان هرات گردد.

ننگ است بر اسماعیل خان که دشمن خونی وی بر ولایتی که او خود را بزرگ آن می پندارد، به ولایت برسد. ننگ است بر دیگر فرماندهان مردمی و جهادی این ولایت که قاتل همکیشان شان برای برهم زدن نظم و امنیت این ولایت برآنان حاکم گردد.
لازم است تا مردم هرات با برگزاری تظاهرات و تدابیر اخطارهای جدی به اشرف غنی بفهمانند که چوکی مقام ولایت هرات جای قاتلان خونی و مجرمان سابقه دار این کشور نیست. همان بهتر است که اینچنین افرادی را در مناطق خودشان تعیین کند که حتما در بین مردم خودشان هم جایی ندارند و حتی جرات رفتن به مناطق خودشان را نیز بخاطر جنایات گذشته شان نمی کنند.

در اوایل قرار بود جمعه خان همدرد بجای عطامحمد نور به بلخ برود که با جدیت و برخورد شدید عطامحمد این طرح به ناکامی انجامید و حکومت آمریکایی اشرف غنی از این تصمیم منصرف گردید. اینبار نیز لازم است تا سران هرات از جمله اسماعیل خان و دیگر منتفذین این ولایت بر اشرف غنی فشار بیاورند تا از این تصمیم خطرناک خود منصرف شود و به آمریکایی ها بقبولاند که این هرات جای جمعه خان همدرد نیست.
گذشته از جنایات سابق جمعه خان همدرد، در زمان حاکمیت حامد کرزی و اشرف غنی نیز وی همیشه در صدد برهم زدن نظم عمومی ولایت بلخ بود که برای رسیدن به این مقصد، جنایات فراوانی را در حق مردم شریف شمال کشور روا داشت.
در کنار جنایات خودش در شمال، افرادش نیز به دختران و زنان مردم تجاوز کردند، اموال مردم را به غارت بردند، خانه های مردم را ویران کردند، تعدادی از افراد پولیس و ارتش را کشته و زخمی کردند و از هر جنایتی در حق این مردم شریف دریغ نکردند تا اینکه عطامحمد نور به خشم آمده و در مقابل جنایات وی ایستاد و نیروهایش را از بخش های شمال کشور بیرون راند.

جمعه خان همدرد یکی از حامیان اصلی طالبان بوده و در دوسال اخیر از جمله افرادی است که داعش را برای ورود به مناطق مختلف کشور از جمله ولایت ننگرهار کمک کرده است.
وی که سابقه والی بودن در سه ولایت پکتیا و جوزجان و بغلان را دارد، در هرکدام از این ولایت ها در زمان والی بودنش، طالبان را میدان داده و تقویت نموده است. تاجایی که پس از رفتنش از آن ولایت، طالبان کاملا بر همه امور مسلط بوده اند.

از نگاه دیپلماسی سیاسی حکومتی، هر منطقه ای براساس وضعیت جغرافیایی و بومی منطقه و مستندات قومی و زبانی و فرهنگی، لازم است تا مسوولان آن با شناخت کامل از وضعیت انتخاب و منصوب شوند تا به درستی بتوانند آن منطقه و ولایت را نظم داده و کنترل کنند. اما در حکومت اشرف غنی این سیاست دیپلماسی حکومتی نیست که تصمیم گیرنده باشد، بل جناب سفیر آمریکا است که آنهم بادرنظرداشت ایجاد ناامنی در ولایات امن، تصمیم به چینین جابجایی های سیاسی در راستای تقویت مخالفان می گیرد.

لطفا اشرف غنی را ملامت نکنید او هیچکاره است! این سفیر آمریکا است که تصمیم می گیرد و اینک از همه شما نزدیکتر به آمریکایی ها جناب حکمتیار و افرادش می باشند.
خداوند عاقبت مردم ما را بخیر کند.

Advertisements