ریاست جمهوری افغانستان «امین کریم» عضو ارشد حزب اسلامی حکمتیار را به عنوان مشاور ارشد ریاست جمهوری تعیین کرده است.

تلویزیون «تمدن» نیز در توییتر خود نوشت که امین کریم به جز شورای امنیت ملی و نشست کابینه در سایر شوراهای زیر مجموعه ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز حضور خواهد داشت.

این در حالی است که کمتر از یک سال به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده و یارگیری‌های انتخاباتی آغاز شده است.

با اعلام موجودیت ائتلاف بزرگ ملی افغانستان که بزرگترین جریان اپوزیسیون دولت محسوب می‌شود شانس پیروزی اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان کاهش یافته است.

کارشناسان بر این باورند که اشرف غنی با امتیاز دهی به حزب اسلامی افغانستان به دنبال کسب حمایت این حزب در انتخابات ریاست جمهوری آینده در این کشور است.

آریانیوز نیز گزارش داد که ارگ ریاست جمهوری افغانستان امتیازات ویژه‌ای را در پارلمان این کشور برای حزب اسلامی در نظر گرفته است.

«فوزیه کوفی» نماینده بدخشان در پارلمان افغانستان گفت: ارگ ریاست جمهوری افغانستان به حزب اسلامی قول 50 کرسی در پارلمان آینده این کشور را داده است.

این در حالی است که در نشست اخیر سران احزاب اپوزیسیون دولت افغانستان، «گلبدین حکمتیار» رهبر حزب اسلامی نیز حضور یافته و از عملکرد دولت و کمیسیون انتخابات این کشور انتقاد کرده بود.

اخیرا رهبر حزب اسلامی گفته بود که نتایج روند ثبت نام رای دهندگان پذیرفتنی نیست و آمارهای ارائه شده از سوی کمیسیون انتخابات حقیقت ندارند، 9 میلیون نه بلکه تنها 5 میلیون نفر در روند ثبت نام رای دهندگان شرکت کرده‌اند.

کارشناسان بر این باورند که مخالفت حکمتیار با عملکرد کمیسیون انتخابات و انتقاد از سیاست‌های انتخاباتی دولت مقطعی بوده و تنها به منظور امتیازگیری بیشتر از ارگ ریاست جمهوری صورت گرفته است.

با توجه به عدم حضور حزب اسلامی در ائتلاف بزرگ ملی افغانستان به نظر می‌رسد که حزب اسلامی در انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آینده از جناح اشرف غنی حمایت کند.

به گزارش اسپوتنیک، کاربران شبکه‌های اجتماعی در افغانستان به نقل از منابع نزدیک به جمعه خان همدرد از تقرر وی به عنوان والی ولایت هرات خبر می‌دهند.

این در حالیست که شماری از کاربران پیش از این درمورد تقرر آقای همدرد به حیث والی ولایت نیمروز، نوشته اند.

تا هنوز هیچ مقام دولتی این خبر را رد یا تایید نکرده است.

جمعه خان همدرد که از نزدیک‌ترین افراد به گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان شمرده می‌شود، قبل از این به حيث قوماندان قول اردو هشتم، والی ولایت‌های بغلان و جوزجان ایفای وظیفه نموده است.

وی همچنان در سال ۱۳۸۶ به حیث وزیر مشاور رئیس جمهوری افغانستان و والی ولایت پکتیا، تقرر یافته بود.تسنیم

+++++++++++


نابودی مستندات تاریخی افغانستان و انگشت اتهام به سوی انگلیس

افغانستان ، به دلیل تجاوزات خارجی و جنگ های داخلی در 40 سال گذشته، بخش بزرگی از مستندات تاریخی و فرهنگی هزاران ساله خود را از دست داده و هم اکنون نیز بخشی دیگر توسط کشور انگلیس در معرض تهدید است.

به گزارش ایرنا، روز های اخیر خبرهایی در رسانه ها منتشر شد که انگلیس به دولت افغانستان فشار آورده است تا ساختمان آرشیو سازمان «افغان فیلم» را به آنها بفروشد تا آن را به سفارت خود ملحق کند .
رسانه ها با اشاره به اینکه این خواسته انگلیسی ها با موافقت اشرفی غنی مواجه شده است، نوشتند: با این اقدام عملا ، تمام اطلاعات و داشته های افغان فیلم با 90 سال قدمت از بین خواهد رفت.
در اعتراض به این کار بیش از 100 نویسنده، هنرمند و سینما گر، افغانستان در نامه‌ ای، از انتقال آرشیو افغان فیلم به کاخ ریاست جمهوری انتقاد کرده و این کار را به مثابه نابودی این آرشیو دانستند.
سینماگران، حکم رئیس جمهوری افغانستان برای انتقال آن آثار به کاخ ریاست جمهوری را خیانت به فرهنگ و هنر کشور اشتباهی جبران ناپذیر خواندند و از اشرف غنی خواسته اند که این حکم خود را پس بگیرد.
سینماگران در این نامه گفته اند که انتقال آرشیو افغان فیلم به کاخ ریاست جمهوری خیانت به فرهنگ کشور است،زیرا خطر نابودی آن در کاخ وجود دارد به دلیل این که نگهداری این فیلم ها نیاز به شرایط خاص و استاندارد دمایی دارد .
رئیس برکنار شده افغان فیلم، می ‌گوید که فیلم های دیداری و شنیداری کشور با قدمت 90 ساله که در آرشیو افغان فلم در دمای خاصی نگهداری می‌ شوند در صورت انتقال از این بخش، با خطر نابودی روبه رو خواهند شد.
«جوان شیر حیدری»، رئیس اتحادیه سینماگران افغانستان به ایرنا گفت که اگر تاهنوز نام ما در جهان زنده است به دلیل همین داشته های تاریخی و فرهنگی است و انگلیس اگر خانه ما را می گیرد تاریخ ما را نابود نکند.
حیدری گفت که دولت خانه فرهنگی ما را به انگلیس می دهد و در مقابل اگر انگلیس لندن را هم به ما بدهد، فایده ای به حال فرهنگ افغانستان ندارد.
حیدری که از سینماگران سابقه دار افغانستان است، افزود: در آرشیو افغان فیلم اطلاعات بسیار با ارزشی وجود دارد و اگر این آثار به هر دلیلی نابود شود آسیب آن به این کشورجبران ناپذیر خواهد بود.
وی تأکید کرد که اگر رئیس جمهوری افغانستان به گفته های آنها گوش ندهد و آرشیو را به کاخ ریاست جمهوری انتقال دهند، اعتراض های خود را جهانی خواهند کرد.
حیدری گفت، در کاخ ریاست جمهوری مکانی مناسب با معیارهای استاندارد برای حفظ این آثار موجود نیست و دوم اینکه دیگر آثار از دسترس هنرمندان دور خواهد ماند ، زیرا هیچ فیلمساز و هنرمندی به سادگی نمی تواند به کاخ ریاست جمهوری وارد شده و از آنها استفاده کنند.
با وجود این تلاش ها هفته گذشته اموال آرشیو افغان فیلم به کاخ ریاست جمهوری انتقال داده شد و رئیس جمهوری در مراسم آن شرکت کرد و این اقدام را در راستای حفظ آثار مهم تاریخی و با ارزش افغانستان دانست.
وی گفت که از این آثار بخوبی نگهداری نشده بود به همین دلیل که بتواند آن را بهتر نگهداری کنند، تصمیم گرفته است آن را به کاخ ریاست جمهوری انتقال دهند.
پیش از این «شاه حسین مرتضوی» در کنفرانس مطبوعاتی در کابل گفت که برخی از این آثار به فروش رسیده بود و از آن نگهداری درست نمی شد به همین دلیل رئیس جمهوری تصمیم گرفت که آنرا به ریاست جمهوری انتقال دهد.
بر دروازه ورودی وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان جمله ای نوشته است با این مضمون که «یک ملت تا زمانی زنده می ماند که تاریخ و فرهنگ اش زنده بماند» با توجه تبعیت دولت افغانستان از دولت انگلیس در این مورد ، این اقدام خطری جدی برای از بین رفتن بخشی از گنجینه تمدن باستانی افغانهاست.
افغانستان آثاری فراوان فرهنگی و تاریخی از دوره کوشانی ها، بودایی ها، یونان و باختر و همچنین آثار تاریخی دوره «غزنویان»، «تیموریان»، «غوریان» و «سامانیان» را همچنان در موزه ملی خود دارد که حکایت از غنای این موزه می کند.
هرچند بخش بزرگی از آثار تاریخی موزه ملی و مجسمه بزرگ بودا به نام «صلصال» در استان بامیان در دوره حاکمیت طالبان نابود شد اما بخش دیگر آن هنوز در موزه ملی باقی مانده است که سالانه از داخل و خارج مشتقان زیادی از آن به دیدن می روند.
«رسول باوری» معاون وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان اعتقاد دارد که نقش آثار تاریخی در توسعه و تحکیم فرهنگ کشورها و تاریخ بشریت با اهمیت است و تاریخ های نظری اطلاعات را به افراد انتقال می دهند اما آثار تاریخی این اطلاعاتی که افراد شنیده و در تحقیقات خوانده به شکلی بصری به یقین تبدیل می کند و شک را از دل محققان و بینندگان در باره عنصر فرهنگ سازی بیرون می کند.
وی گفت: گاه با مشاهده اثری تاریخی بیش از مطالعه به حقیقت ها دست پیدا می کنیم زیرا آثار تجسم اندیشه ها و باورهای ذهنی سازندگانشان هستند و موزه ملی هر کشور در واقع تاریخ تحلیلی آن کشور است که می توان به کمک آن به تحلیل و بررسی تاریخ آن کشور پرداخت.
«نیکولاس کی» سفیر انگلیس در کابل که خود متهم به نابودی آرشیف ملی افغانستان است در دیدار از موزه ملی در کابل گفت که کشورش از داشته های فرهنگی و تاریخی افغانستان حمایت می کند.
وی روز جمعه گذشته در موزه ملی گفت که انگلیس از آثار فرهنگی افغانستان حمایت کرده و برای بازسازی و توسعه آن کمک کرده و در آینده نیز همکاری خواهد کرد.
نیکولاس کی این سخنان را در حال مطرح کرد که متهم به نابودی آثار 90 ساله آرشیو ملی افغانستان از جمله فیلم ها، خبرهای تاریخی، فلم های مستند و دیگر داشته های فیلمی این کشور است.

Advertisements