مصاحبه با اردوغان

درخواست ترکیه برای

عضویت در پیمان “بریکس

 

اردوغان رئیس جمهور ترکیه از سفر افریقای جنوبی و شرکت در اجلاس پیمان “بریکس” بازگشت و 48 ساعت پس از بازگشت در یک مصاحبه اختصاصی که بخش هائی از آن را تلویزیون 24 ساعت روسیه پخش کرد شرکت کرد. او دراین مصاحبه و در پاسخ به تلاش ترکیه برای خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه و آینده مناسبات ترکیه و امریکا گفت:

ما از امریکا انتظاراتی داریم که یکی از آنها تحویل هواپیماهای اف 35 است. اگر این انتظار ما برآورده نشود روسیه هست و آنوقت امریکا متحد بزرگی را از دست خواهد داد.

همزمان با این مصاحبه، سایت “اینترفاکس” طی تفسیر درباره اجلاس اخیر بریکس نوشت:

اردوغان در اجلاس اخیر بریکس خواهان پیوستن به ” بریکس” واضافه شدن “ترکیه” به اتحادیۀ بریکس شد.

اینتر فاکس به نقل از روزنامۀ “حُریت” چاپ ترکیه از در خواست اردوغان جهت عضویت در اتحادیۀ بریکس که شامل کشورهای روسیه، چین، برزیل، هندوستان و آفریقای جنوبی است خبر داد و از قول اردوغان نوشت ” کشور ترکیه امیدوار است که جای خود را در سازمان بریکس پیدا کند زیرا ترکیه نیز مانند کشورهای عضو بریکس در شمار 20 کشور مهم جهان است.

اردوغان در اجلاس اخیر بریکس بعنوان میهمان شرکت کرده بود و در خواست عضویت در این پیمان را ارائه کرد. او اعتقاد دارد که عضویت ترکیه در بریکس برای اعضای این پیمان و بویژه چین بسیار مهم است، زیرا ترکیه می تواند امکانات جدیدی برای رشد اقتصادی و جذابیت بریکس بوجود آورد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ترکیه گام به گام

ازامریکا وناتو فاصله میگیرد؟

روز گذشته تلویزیون “روسیه 24” در گزارش تفسیری خود از اجلاس اخیر پیمان بریکس در افریقای جنوبی که با حضور رهبران روسیه، چین، افریقای جنوبی، برزیل و هندوستان تشکیل شده و شماری از رهبران کشورهای جهان نیز بعنوان مهمان دعوت شده بودند گفت: در اجلاس اخیر، رئیس جمهور ترکیه نه تنها تقاضای عضویت در این پیمان را کرد بلکه پیشنهاد کرد که به آخر اسم بریکس یک “ت” هم اضافه شود که علامت حضور ترکیه در آنست. این پیشنهاد را رهبران بریکس رد نکردند.

پس از این گزارش، شبکه تلویزیونی روسیه “آر ت” نیز بخش هائی از مصاحبه اردوغان را که پس از بازگشت از اجلاس بریکس انجام داده پخش کرد. اردوغان در این مصاحبه گفت:

ایالات متحده میتواند یکی از متحدین خود یعنی ترکیه که عضو ناتوست را از دست بدهد زیرا ما را به دلیل دستگیری یک کشیش به اتهام همکاری با “فتح الله گولان” و حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) تهدید به تحریم کرده است. ما این تهدید ترامپ را ” جنگ روانی میدانیم. ضمنا در صورت عدم تحویل جنگده های اف 35 ما می توانیم از امریکا به دادگاه بین المللی لاهه شکایت کنیم. در عین حال، ما به فکر تهیۀ آلترناتیوِ این جنگنده ها (جنگنده های روسی) خواهیم بود” .

مجلس امریکا طی مصوبه ای بدلیل خریدِ سیستم پدافند هوایی اس-400 روسی از سوی ترکیه از ارسال این جنگنده ها به ترکیه جلوگیری کرده است

++++++++++++++++++++++++++++++++++

غربی ها نه با ترکیه
صادق هستند
و نه با روسیه

راشا تودی – گزینش و ترجمه رضا نافعی

گرچه گزارش های اقتصادی رسانه های غربی در باره ترکیه معمولا بین انتقادی تا منفی در نوسان است، اما واقعیات تصویری بکلی متفاوت عرضه می کنند. ترکیه پویاست و بلند پرواز و درست به همین دلیل در غرب به چشم رقیبی آزار دهنده به آن نگریسته می شود.
راشا تودی با پرفسور دکتر سرکان دیلک گفتگو کرد. او بعنوان استاد اقتصاد در دانشگاه کاستامونو در چنوب ترکیه تدریس می کند.

پرسش: ترکیه از سالها پیش بگونه ای مشهود رشد می کند. رسانه های غربی ادعا می کنند که این رشد اقتصادی پایدار نیست. نظر شما در باره این ارزیابی چیست و داوری شما در باره اقتصاد ترکیه چگونه است؟
پاسخ: ترکیه در سال 2017 با دست یافتن به 7،4 در صد رشد به موفقیت قابل توجهی دست یافت. این موفقیت برغم حملات تروریستی، بحران سوریه، و عواقب بعدی، پس از تلاش ناکام کوتادی 15 ژوئیه 2016 بدست آمد. این موفقیت حاصل بخت و اقبال نبود بلکه نتیجه سیاست اقتصادی موثر دولت AKP و پرزیدنت ادروغان بود..
اگر سالهای پس از 2002 را درنظر گیریم ، رشد اقتصادی ترکیه بطور متوسط سالی %5 بوده است . رسانه های غربی دلیل این موفقیت را درک نمی کنند. پیش از سال 2002استخراج معادن و بهره برداری های اقتصادی در اختیار نخبگانی بود که از لحاظ سیاسی مورد حمایت بودند. از منظر نخبگانی که در آن زمان قدرت را دردست داشتند ، نخستین وظیفه آنها این بود که به پیروان خود امتیازهای اقتصادی بدهند. موسسات دولتی امکانی برای توسعه در اختیار مردم اناتولی قرار نمیدادند. تقریبا تمام منابع اقتصادی تحت کنترل گروهی قرارداشت که حتی کمتراز بیست درصد جامعه بود. اگر کل روند امور را در نظر گیریم ، در واقع مجموعه مردم مشتغل برای تامین رفاه قشر ممتازی زحمت می کشیدند که در عین حال بدلیل امتیازاتی که به غرب میداد مورد حمایت سیاسی آن نیز قرار می گرفت. پس از آن که حزب عدالت و توسعه قدرت را بدست گرفت مردم آناتولی آموختند که نواوری ها را دنبال کنند یا دست به سرمایه گذاری های مستقل بزنند. بویژه ترکیبات گسترده تر اقتصاد به ترکیه امکان داد تابه دست آوردهای اقتصادی خود طی سالهای متمادی تداوم بخشد. اگر ثبات سیاسی ادامه یابد رشد اقتصادی ترکیه نیز تداوم خواهد یافت.
پرسش: شما گفتید که رشد اقتصادی ترکیه دلائل نهادی دارد . ولی تنی چند از کارشناسان اروپائی ادعا می کنند که ترک ها ، عمدتا، هزینه مصرف خود را از طریق گرفتن وام تامین می کنند. با این روش مردم زیر بار قرض می روند . منتقدین دولت اردوغان را مسئول این امر می دانند.
پاسخ: کارشناسان غربی در این مورد صادق نیستند. ترکیه از جمله کشورهای بدهکار نیست. ارقام و آماری که ارائه داده می شوند، بدلائل سیاسی، مورد تفسیر تازه قرار می گیرند. .
، واقعیت این است که نسبت بدهی ترکیه نسبت به کشورهای غربی مانند بلژیک، هلند، آلمان و فرانسه پائین تر است..
نسبت بدهی عمومی ترکیه تنها 28 درصد است، در حالی که نسبت بدهی عمومی بسیاری از کشورهای اروپایی بیش از 100 درصد است. براساس گزارش شرکت مشاوره بین المللی McKinsey & Company، ترکیه یکی از کشورهای با کمترین نسبت بدهی در سراسر جهان است. در میان 47 کشور بدهکار جهان ترکیه در مرتبه 28 قراردارد.
پرسش: اخیرا آژانس Fitch 24 رتبه بندی بانک ترکیه را کاهش داد. احتمال پیدایش بحران بانکی نظیر آنچه که در سال 2001 رخ داد چقدر است؟
پاسخ: من هیچ خطر بحران اقتصادی ترکیه را نمی بینم. بخش بانکی و دولت ترکیه بسیار از بحران سال 2001 مطلع شد که در آن زمان ترکیه را تکان داد.
من برای اقتصاد ترکیه هیچ خطر بحرانی نمی بینم ، بخش بانکی و دولت ترکیه از بحران سال 2001 که ترکیه را تکان داد، بسیار آموختند. مدت هاست که این ها دیگر تن به ریسک های غیر ضروری نمی دهند. بخش بانکی ترکیه برای سرپا ایستادن به حد کافی نیرومند است. بنظر می رسد، همانطور که چند روز پیش آژانس رتبه دهی ژاپونی JCR در بیانیه ای تایید کرد، کفایت سرمایه، گزارش ترازنامه و بدهی مشکلی ندارند.
پرسش: ترکیه از کسری تجاری مزمن در رنج است، مشکل ناشی از چیست؟..
پاسخ: مشکل کسری بازرگانی مشکل تازه ای برای ترکیه نیست. اگر مشکل را ازمنظر تاریخی بنگریم ترکیه از جنگ جهانی دوم به اینسو با کسری بازرگانی روبروست. ترکیه این کسری را ازطریق درآمد حاصله از توریسم و سرمایه گذاری مستقیم خارجی جبران می کند. کسری بازرگانی ترکیه دو علت مهم دارد. علت اول آنست که تولیدات صادراتی ترکیه از مواد خامی ساخته می شوند که از خارج می آیند. این امر از جمله موجب بالارفتن میزان واردات می گردد. دوم آن که تولیدات ترکیه اغلب از تکنولوژی پیچیده برخوردار نیستند و ارزش افزوده اندکی دارند. .
پرسش: چرا دولت ترکیه موفق به رفع این کسری بازرگانی نمی شود؟.
پاسخ: اخیرا دولت ترکیه در صدد برآمده است تا این مسئله را حل کند، به این صورت که هدفمند بر سرمایه گذاری در تحقیق و توسعه بیافزاید..
پرسش: اغلب گفته می شود که اردوغان اجازه نمی دهد . بانک مرکزی ترکیه آزادانه عمل کند. وضعیت موسسه مالی مذکور را چگونه ارزیابی می کنید؟.
پاسخ: ساده بگویم، کارشناسان غربی وقتی از سیاست اقتصادی ترکیه انتقاد می کنند، نه صادق هستند و نه شفاف سخن می گویند. برای کسب موفقیت در اقتصاد ، سیاست مالی و پولی باید هماهنگ شوند. از این رو مذاکرات سخت میان بانک مرکزی و دولت امری است معمولی. جامعه دولت را انتخاب می کند و دولت مسئول موفقیت اقتصاد برای مردم است. ولی مقامات بانک مرکزی برای مدت پنج سال منصوب می شوند و هیچ نوع مسدولیت مستقیمی در برابر مردم ندارند. برای تامین هماهنگی ، دولت باید با بانک مرکزی تبادل نظر کند . وظیفه بانک مرکزی محدود به اندیشیدن در باره ثبات قیمت ها نیست بلکه باید در باره دیگر اهداف بزرگ اقتصادی، مانند رشد اقتصادی، نیز اندیشه کند.
پرسش: ترکیه در سال های اخیر با کشورهای غربی مانند آلمان و ایالات متحده تنش های شدید سیاسی را تجربه کرده است. آیا ترکیه می تواند غرب را ترک کند؟
پاسخ: مثل مناسبی در زبان ترکی داریم که می گوید :» گورستان ها پر است از کسانی که فکر می کردند اگر آنها نباشند همه کارها می خوابد. من با صراحت و روشنی می گویم : کشورهای غربی نه با ترکیه صادق هستند نه با روسیه .
پرزیدنت اردوغان یکی از بزرگترین رهبران تاریخ ترکیه است. کشورهای غربی فکر می کردند بازی با آنکارا کار ساده ایست ، چون فکر می کردند ترکیه وابسته به غرب است و جز این هم چاره ندارد. ولی امروز باصطلاح ترکیه نوین، تحت رهبری پرزیدنت اردوغان ، بازی را برای غرب چندان ساده نکرده است.
پرسش : مناسبات اقتصادی با روسیه تا چه حد برای ترکیه اهمیت دارد؟.
پاسخ: در سوریه رفتار غرب با ترکیه و روسیه به یک نسبت تهاجمی بود. ولی این سیاست سبب نزدیکی ترکیه و روسیه به یکدیگرشد. صادرات ترکیه به روسیه در حدود سه میلیارد دلار است و وارداتش 19 و نیم میلیارد دلار. بسیاری از روس ها ترجیح می دهند بعنوان توریست به ترکیه بیایند. این نزدیکی اقتصادی و سیاسی بین دو کشور مورد علاقه ویژه هر دو کشور است.
پرسش: شما گفتید غرب از گروههای تروریستی علیه ترکیه حمایت می کند. مذاکرات برای عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا نیز پیش نمی رود. آیا بدیلی چون اتحادیه اقتصادی اوروآسیا ، در آنکار مورد بحث قرار می گیرد؟
پاسخ: حضور دو شخصیت سیاسی چون اردوغان و پوتین را باید شانسی تاریخی برای هردو کشور دانست. سالها بود که ترکیه و روسیه رهبرانی چنین قدرتمند و موفق به خود ندیده بودند. در همان حال که انکارا و مسکو توافق کردند که در آینده با یکدیگر همکاری کنند ، اتحادیه اروپا به این نتیجه رسید که حق دارد از هر امکان ژئو پلیتیک علیه ترکیه استفاده کند. مثلا اعضای برجسته جنبش تروریستی FETÖ( هواداران گولن) بدون کمترین مزاحمتی، آزادانه در یونان و آلمان در رفت و آمد هستند. افزون بر این بروکسل دهها سال است که با دادن این قول که ترکیه به عضویت در اتحادیه اروپا پذیرفته خواهد شد، ترکیه را در انتظار نگاه داشته است. این امر نمی تواند به این صورت ادامه یابد. اگر آنها در برابر ترکیه کماکان بی صداقتی کنند، یک جهان چند قطبی بوجود خواهد آمد . ترکیه در این نظام نوین جهانی جای خود را خواهد داشت..
پرسش: اردوغان سال ها پیش اعلام کرد که ترکیه را تا سال 2023 به یکی از ده قدرت بزرگ اقتصادی تبدیل خواهد کرد. آیا این هدف واقع بینانه است؟.
پاسخ: یک نکته روشن است و آن این است که در درجه اول اقتصاد های بزرگ جهان غرب هستند که از نقشه های بلند پروازانه اردوغان ناراضی هستند. آنها از این می ترسند که مزایای خود را از دست بدهند. با توجه به وسعت خاک ترکیه و جمعیت پویای آن،اروپا و امریکا نمی توانند مانع از آن گردند که ترکیه در کنار آنان قرار گیرد. من مطمئنم که رشد اقتصادی ترکیه تا این حد کاملا ممکن است. ترکیه باید برای رسیدن به این هدف به برخی از اقدامات اقتصادی پایبند بماند. آنکارا باید کماکان در سه بخش اساسی سرمایه گذاری کند، سه بخشی که تضمین کننده رشد و تداوم آن هستند. این سه بخش عبارتند از : فنآوری، آموزش و بهداشت.
پرسش: تورم در ترکیه به 15 در صد رسیده است. منشا این تورم فزاینده کجاست ، و این تا کجا بر زندگی مردم تاثیر می گذارد؟
پاسخ: منشاء اصلی تورم در ترکیه ، کاهش ارزش لیر ترکیه است. استهلاک هزینه های تولید را افزایش داد، زیرا تولید در ترکیه بشدت به واردات وابسته است. بعنوان مثال نفت و دیگر منابع انرژی مهمترین اقلام واردات ترکیه هستند.
در این رابطه میل دارم تاکید کنم که سیاست و اقتصاد از یکدیگرجدائی ناپذیرند. ما این را در نوسانات بازار ارز در ترکیه مشاهده می کنیم.
مقامات غربی می کوشند تا ترکیه را قانع سازند . – یا به بیان دیگر مجبور سازند- که عمدتا در محدودۀ سیاست مالی غرب و هماهنگ با علائق آنها حرکت کند.
در این زمینه آژانس های رتبه بندی معمول، سرمایه گذاران بزرگ و موسسات مالی را به عنوان ابزار بکار می گیرند تا کشورهائی چون روسیه و ترکیه را «متقاعد سازند» که راه وشرائط اقتصادی که آنها پیشنهاد کرده اند درست است..
.برغم فشار اقتصادی شدیدی که از این نوع بگو مگو های مالی برمی خیزد مردم ترکیه در انتخابات 24 ژوئن، با 53 از کل آراء در کنار اردوغان ایستادند.

https://deutsch.rt.com/der-nahe-osten/73675-wirtschaftsprofessor-tuerkei-wird-platz-in-multipolarer-

weltordnung-finden/

+++++++++++++++++++++++++++++++

اجلاس رهبران 4 کشور

روسیه، آلمان، فرانسه و ترکیه

سپتامبر رهبران روسیه، آلمان و فرانسه در ترکیه یک نشست مشترک خواهند داشت. دستور کار این نشست بررسی تحولات جاری در جهان و بویژه سوریه است. قرار است علاوه بر رهبران سه کشور یاد شده، رئیس جمهور ترکیه نیز یا در تمام جلسات و یا در برخی جلسات شرکت کند. این احتمال که حداقل در بحث مربوط به سوریه ایران را نیز به مشارکت دعوت کنند وجود دارد. محل اجلاس شهر استانبول خواهد بود. نکته مهم این اجلاس دعوت نکردن از امریکا برای شرکت در آن است، حتی در بحث مربوط به سوریه.

شاید از انگیزه های جلسه ای که روز گذشته در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ایران با حضور سفرای ایران در ترکیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان، کوبا، ونزوئلا و سوریه و سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول برگزار شد مقدمه ای بود برای آماده شدن جهت حضور و یا حداقل اعلام نظر در باره اجلاس استانبول

++++++++++++++++++++++

دلار از مرز ۱۱ هزار تومان هم گذشت

برخی منابع در پایان روز یکشنبه از افزایش قیمت سکه امامی تا چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خبر دادند. قیمت هر دلار و یورو هم در ساعات پایانی یکشنبه از مرز ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان و ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان گذشت

قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران ظهر یکشنبه به ۱۰ هزار تومان رسید.

به گزارش رسانه های ایران بهای هر یورو نیز که روز شنبه ۱۱۱۲۸ تومان معامله شده بود ظهر یکشنبه به ۱۲۹۲۰ تومان رسید. هر سکه امامی نیز در بازار طلا چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شد.

نوسان نرخ ارز و طلا در بازار یکشنبه به حدی زیاد شد که برخی سایت های معتبر در پایان روز کاری از افزایش قیمت سکه امامی تا چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خبر دادند. قیمت هر دلار و یورو هم در ساعات کاری پایانی یکشنبه بترتیب از مرز ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومان و ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان گذشت.

رکورد قیمت ارز و سکه در حالی بار دیگر در بازار شکسته می شود که روز شنبه مراسم معارفه عبدالناصر همتی، رئیس جدید بانک مرکزی ایران برگزار شده بود.

او در حالی جانشین ولی الله سیف شد که در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای با ایران قیمت ارز و سکه طلا به صورت متداوم در بازارهای مالی ایران افزایش یافته است.

دولت ایران سه ماه پیش برای ساماندهی بازار ارز از تعیین نرخ دلار دولتی خبر داد و تمامی نرخ های غیر از آن را «غیرقانونی» اعلام کرد.

این سیاست دولت ایران انتقادهای زیادی را در زمینه سوءاستفاده از قیمت ارز دولتی به دنبال داشت. علاوه بر این به نظر می رسد در عمل این سیاست تاثیری بر کنترل قیمت ارز در بازار آزاد نگذاشته است.

کامل تقوی نژاد، رئیس سازمان امور مالیاتی ایران روز یکشنبه همزمان با افزایش نگرانی ها از گسترش سوءاستفاده در بازار ارز اعلام کرد که اطلاعات کلیه افرادی که ارز خریده اند جمع آوری شده است. وی همچنین از تشکیل کار گروه ویژه «برای ارز و سکه و خودرو» خبر داد.

بانک مرکزی ایران روز شنبه بهای دلار دولتی را از ۴۲۰۰ به ۴۴۰۰ تومان افزایش داده بود

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

توپ در زمین جمهوری اسلامی
ترامپ: آماده ی مذاکره ی بدون پیش شرط هستم

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد آماده است با رهبران ایران درباره ی چگونگی بهبود روابط میان دو کشور گفتگو کند.

او که به همراه جوزپه کونته، نخست‌وزیر ایتالیا در یک کنفرانس خبری در واشنگتن شرکت کرده بود، در پاسخ به سوال خبرنگاری در این‌باره که آیا حاضر است با رئیس جمهوری ایران ملاقات کند گفت: «حاضرم با رهبران ایران هر زمان که بخواهند بدون پیش‌شرط دیدار کنم… من با همه دیدار می‌کنم. من به ملاقات رودررو اعتقاد دارم…. اگر آنها بخواهند با هم دیدار می‌کنیم.»

ترامپ افزود: «اگر ایران بخواهد قطعا با آنها دیدار خواهم داشت. نمی‌دانم آیا آماده این کار هستند یا نه، من به توافق [هسته‌ای] با ایران پایان دادم. این یک توافق مسخره بود. من باور دارم که آنها درنهایت حاضر به دیدار خواهند شد و هر زمان آنها بخواهند من برای این دیدار آماده هستم.»

موضوع دیدار روسای جمهور دو کشور در حالی مطرح شده که پیش از این در ۲۲ ژوئیه، ترامپ در واکنش به سخنان حسن روحانی که سیاستهای خصمانه آمریکا را «مادر همه جنگها» توصیف کرده بود، در پیامی توییتری خطاب به حسن روحانی اعلام کرده بود: «دیگر هرگز آمریکا را تهدید نکن، در غیر اینصورت منتظر پیامدهای آن باش… ما دیگر کشوری که کلمات دیوانه‌وار حاکی از مرگ و خشونت شما را تحمل کند نیستیم؛ احتیاط کن.»

سخنان روز دوشنبه ی ترامپ تنها چند روز پیش از آغاز اولین بخش از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه تهران ایراد شد.
واشنگتن از روز شنبه ۴ اوت فروش طلا، قطعات خودرو و فلزات به ایران را مشمول مجازات خواهد کرد. دور دوم تحریم‌ها که بانک مرکزی و نفت ایران را هدف قرار گرفته نیز از ۴ نوامبر اجرایی خواهند شد.

پیش از این رئیس جمهوری آمریکا گفته بود که آماده «توافق واقعی» با ایران است.
سران جمهوری اسلامی، از علی خامنه ای تا حسن روحانی و نیز محمد خاتمی، قبلتر مذاکره با آمریکا را رد کرده بودند.

.