سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

اخبارگوناگون

دیدار غنی با ژنرال دوستم در کابل

 

به گزارش سایت همایون بنقل ازخبرگزاری آناتولیریاست جمهوری افغانستان (ارگ) در حساب کاربری خود در توئیتر خود اعلام کرد: محمد اشرف غنی، رئیس جمهور و ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور افغانستان امروز در کابل دیدار کردند.در این دیدار که سرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرائی دولت وحدت ملی این کشور نیز حضور داشتند در رابطه با موضوعات مختلف این کشور بحث و تبادل نظر کردند.هنوز در مورد این دیدار جزئیات بیشتری ارائه نشده است.گفتنی است ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور افغانستان پس از دوری 14 ماهه خود از این کشور روز 22 جولای سال جاری وارد کابل شد

++++++++++++++++++++++++++++++++++

یک فرمانده ارشد افغان: «دولت ایران دشمن ماست

براساس گزارش سایت خبری سلام تایمز؛ جنرال نورالله قادری، فرمانده قول اردوی(سپاه) 207 ظفر در غرب افغانستان به تازگی مدعی شد، که دولت ایران در برابر افغانستان سیاست دوگانه دارد و دولت ایران دشمن افغانستان است.

قادری گفته است، دولت ایران مداخله خود را در افغانستان با تمرکز بر ولایت فراه در غرب این کشور افزایش داده است.

جنرال نورالله قادری تاکید کرده است، ایران در برابر حکومت افغانستان سیاست دوگانه دارد، در حالیکه خود را دوست مردم افغانستان وانمود می کند، در واقعیت دشمن بوده است.

قادری گفته است:«ما یک دشمن بیرونی داریم و با هر طرف دست به گریبان هستیم. ما با ایران کشوری که آن را دوست خود می گوییم 290 کیلومتر مرز مشترک داریم. اما بر عکس ایران دشمن ما است».

جنگ کمبود آب در آینده

سلام تایمز در گزارش اش به نقل ااز تحلیلگران افغان نوشته است، منافع ایران هم چنان در گرو تأمین آب ولایت های شرقی اش است و نگران است که بند بخش آباد ولایت فراه در آینده تهدیدی برای این امر محسوب شود.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران اخیراً گفته بود، که ساخت بندهای آبگردان در کشورهای همسایه از جمله افغانستان برای شان قابل قبول نیست.

محمد رفیق شهیر فعال سیاسی افغان گفته است، حکومت ایران از جلوگیری از آسیب دیدن ولایت های شرقی این کشور منحیث توجیهی برای جلوگیری از احداث بند بخش آباد ولایت فراه افغانستان استفاده می کند.

شهیر گفته است:«بحث آب برای ایران مهم است. افغانستان پیش از این حکومت مقتدر نداشت تا منابع آبی اش را مهار بسازد. ولی اکنون که اولین پروژه های آبی بوسیله حکومت افغانستان عملی می شود این موضوع برای ایران بسیار حساس است. مناطق شرقی ایران با خشکسالی شدید مواجه بوده است و مظاهره های زیادی به خاطر کمبود آب به راه افتاده است».

براساس گزارش سلام تایمز، حرکت صلح خواهی مردمی نیز اخیراً در برابر سفارت ایران در کابل خیمه های تحصن برپا کرده بود و در بنرهای شان خطاب به مردم ایران نوشته کرده بودند:«حکومت شما مصروف تجهیز گروه های ستیزه جو در افغانستان است».

در بخش دیگر از بنرهای تحصن کنندگان نوشته شده بود:«خطاب به مردم ایران! آب ما زنده گی شما را نجات می دهد، اما حکومت شما زنده گی ما را از ما می گیرد».

اما مقام های ایرانی همواره هرگونه روابط و همکاری مالی و نظامی با طالبان را رد کرده و گفته اند، ایران برای تأمین صلح در افغانستان با طالبان فقط تماس دارد اما رابطه ندارد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

«انیسه رسولی» و «طاهره صفدر»؛

دو تجربه متفاوت افغانستان و پاکستان برای عضویت زنان در دادگاه عالی

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان برای بار دوم، خانم «انیسه رسولی» را به عنوان نامزد عضویت در دادگاه عالی این کشور، به مجلس نمایندگان معرفی کرده است.

در کنار خانم رسولی، «عبدالشکور مهجور» نیز برای عضویت در دادگاه عالی به مجلس نمایندگان معرفی شده است.

خانم رسولی سه سال قبل نیز برای نخستین‌بار به عنوان یک زن، نامزد عضویت در دادگاه عالی افغانستان شده بود که از مجلس نمایندگان رأی نیاورد. این بانو در ۸ جولای سال ۲۰۱۵ میلادی با کسب ۸۸ رأی تأیید، ۸۳ رأی رد، ۷ رأی باطل و ۱۴ رأی سفید؛ از سوی پارلمان افغانستان رد شد و در این میان، سید یوسف حلیم به این پست رسید.

هرچند پارلمان افغانستان خانم انیسه رسولی را رد کرد، اما این روند نشان داد ورود یک زن به دادگاه عالی افغانستان غیرممکن نخواهد بود.

اولین نامزد دادگاه عالی افغانستان کیست؟!

خانم انیسه رسولی، اولین نامزد زن عضویت دادگاه عالی افغانستان در تاریخ این کشور است. او ۵۰ سال سن دارد و متولد ولایت پروان در شمال کابل است. مکتب را در شهر کابل خوانده و در سال ۱۳۶۶ لیسانس خود را از دانشگاه کابل گرفته و در سال ۱۳۹۳ نیز از دانشگاه آزاد اسلامی ایران، مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته جرم‌شناسی دریافت کرده است

.

خانم رسولی بعد از آن‌که نتوانست رأی اعتماد مجلس نمایند‌گان را به دست بیاورد، به پیشنهاد رئیس دادگاه عالی و منظوری رئیس جمهوری افغانستان، به عنوان رئیس دادگاه استیناف رسیدگی به جرایم سنگین فساد اداری گماشته شد.

چرا انیسه رسولی رأی نگرفت؟

سه سال قبل زمانی که خانم انیسه رسولی از طرف رییس‌جمهور اشرف غنی به عنوان نامزد عضویت دادگاه عالی افغانستان معرفی شد، از سوی شماری از نمایندگان مجلس رد گردید.

در این زمان برخی از نمایندگان مردم، رد کردن انیسه رسولی را محافظه‌کاری بعضی نمایندگان عنوان کرده، گفتند که شماری از نمایندگان محافظه‌کار علیه انیسه رسولی تبلیغ کردند و پیش از آغاز رأی‌گیری، کاغذ‌هایی برای تبلیغ علیه خانم انیسه در بین نمایندگان دست به دست می‌شد.

عده‌یی از نهادهای مدافع حقوق زن نیز گفتند که ۲۱ تن از نمایندگان در روز رأی‌گیری در جلسه حضور نداشتند و این غیبت سبب شد تا خانم رسولی نتواند رأی اعتماد پارلمان را دریافت کند.

خانم رسولی مخالفان زیادی داشت. همه نمایندگان محافظه‌کار مخالف او بودند و استدلال کردند که حضور زن در قضا خلاف شریعت است. مولوی شهزاده شاهد، یکی از نمایندگان مجلس آشکارا مخالفت خود را با نامزدی این خانم اعلام کرده بود.

در همین حال خانم رسولی با مصاحبه‌ای که در سال ۱۳۹۴ با تلویزیون طلوع داشت، گفته؛ تصمیمی که در مورد او گرفته شد، پرسش برانگیز بوده است. این تصمیم در برابر او بیشتر سلیقه‌ای، سمتی و لسانی بوده و متأسفانه این سلیقه‌ها سبب شد که خانم رسولی به دادگاه عالی راه پیدا نکند

شمار زیادی از فعالان زن نیز در زمان معرفی انیسه رسولی به مجلس گفته بودند که با عضویت او در دادگاه عالی، بخش بزرگی از مشکلات زنان کشور حل خواهد شد، اما به دنبال مخالفت با این پیشنهاد از سوی مجلس؛ فعالان زن گفتند: متاسفانه این تصمیم نمایندگان آن‌ها را حیرت زده کرده است.

این فعالان با بیان این‌که حداقل نصف رأی‌دهندگان انتخابات پارلمانی زنان هستند، یادآور شدند که چطور قضاوت می‌کنند که به یک نامزد زن که از سوی خود آنان به پارلمان معرفی شده، رأی عدم اعتماد داده شود.

بعد از رد شدن انیسه رسولی، شکریه بارکزی، یکی از اعضای مجلس نمایندگان در واکنش به این تصمیم، مخالفت با این خانم را مورد انتقاد قرار داد و گفت که کار نمایندگان مجلس، جفایی در حق تمامی زنان افغانستان است.

بلندترین مقام زن در دادگاه عالی پاکستان

اما در شرایطی که هنوز رفتار و رویه‌های ضد زنان در افغانستان حاکم است و حتی برخوردها و سلیقه‌های ضد زن در میان نمایندگان پارلمانی این کشور دیده می‌شود؛ در پاکستان یک زن برای اولین بار مقام دادگاه عالی یک ایالت را به دست آورده است.

خانم «طاهره صفدر» به تاریخ ۲۳ جولای ۲۰۱۸ به عنوان رئیس دادگاه عالی ایالت بلوچستان پاکستان انتخاب شد. در تاریخ پاکستان این اولین‌باری است که یک زن به مقام دادگاه عالی و جایگاه مهم قضایی دست پیدا می‌کند.

سیده طاهره صفدر؛ متولد ۵ اکتبر سال ۱۹۵۷ میلادی در شهر کویته است. پدرش سید عطیه حسین باقری حنفی، وکیل حرفه‌ای است. او تحصیلات ابتدایی خود را در مکتب عمومی کویته تمام کرده، مدرک لیسانس از دانشکده دولتی دختران کویته داشته و کارشناسی ارشد خود را از رشته ادبیات اردو دانشگاه بلوچستان به دست آورده است. او در سال ۱۹۸۰ در کالج حقوق دانشگاه کویته، مدرک قانونی خود را تکمیل کرده است.
خانم صفدر یکی از متخصصان حقوق بشر پاکستان است. او در حال حاضر به عنوان عضو ارشد دادگاه عالی بلوچستان خدمت می‌کند. او به تاریخ ۱ سپتامبر ۲۰۱۸ به عنوان رئیس دادگستری عالی بلوچستان نامزد شده و تا اکتبر سال ۲۰۱۹ در این پست باقی خواهد ماند.

نامزدی او به عنوان قاضی ارشد در دادگاه عالی بلوچستان توسط رئیس دادگاه عالی پاکستان، میان ساقب ناصر، رقیب او، در تاریخ ۲۳ جولای ۲۰۱۸ تأیید شد. او در سطح ایالتی، نخستین خانمی است که در طول زندگی‌اش در پست‌های مهمی ایفای وظیفه نموده که می‌توان نمونه آن را به عنوان اولین قاضی مدنی زن در بلوچستان در سال ۱۹۸۲ اشاره کرد.

در حرفه قضایی سیده طاهره صفدر، او در بخش‌هایی چون قاضی ارشد مدنی، رئیس دادگاه خدمات بلوچستان و قاضی دادگاه عالی کار کرده و عضو کمیته اداری، کمیته ارتقاء قوانین و جزئیات آن‌ها بوده و به تهیه و بررسی آن‌ها پرداخته و همچنین مقررات، مدارک و اطلاعیه‌ها را تهیه کرده است.

اکنون رئیس دادگاه عالی بلوچستان، پرونده مشکوک علیه دیکتاتور سابق پرویز مشرف را به عنوان بخشی از یک دادگاه ویژه سه نفره که توسط نوازشریف، نخست‌وزیر سابق در تاریخ ۱۹ نوامبر ۲۰۱۳ تصویب شده، بررسی می‌کند.

با همه این‌ها، اما در افغانستان در سطوح بالای حکومتی نیز هنوز روحیه قبول یک زن به عنوان عضو دادگاه عالی وجود ندارد. در این میان زنان فعال حقوق زن، جامعه مدنی و بسیاری از روشن‌فکران جامعه افغانی، خواهان سهم‌دهی زنان در بخش قوه عدلی و قضایی بوده‌اند. این‌بار نیز توقع دارند که خانم انیسه رسولی از سوی مجلس نمایندگان رای اعتماد به دست آورده در این بخش فعالیت کند.

چرا باید انیسه رسولی را انتخاب کرد؟

خانم انیسه رسولی در بخش‌های مختلف دادگاه عالی افغانستان کار کرده و علاوه بر آن، قاضی محکمه امنیت عامه و رییس محکمه ابتداییه کودکان بوده و بعد از آن، به عنوان رئیس دیوان استیناف کودکان درکابل کار کرده است. خانم رسولی مؤسس و رئیس انجمن قضات زن افغانستان نیز بوده است. او از رشته قضایی و دادستانی دانشکده حقوق و علوم سیاسی فارغ و نزدیک به ۳۰ سال در عرصه قضا کار کرده است.
خانم انیسه همچنان به سمت استاد در کورس ستاژ قضا نیز کار نموده است. بر اساس قانون اساسی افغانستان، «ستره محکمه» یا دادگاه عالی، متشکل از ۹ عضو است که پس از نامزدی از سوی رئیس جمهوری آن کشور، برای کسب رأی اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی می‌شود. سه تن از اعضای ۹ نفری دادگاه عالی برای ۱۰ سال، ۳ نفر آنان برای ۷ سال و ۳ نفر دیگر برای ۴ سال تعیین می‌شوند.

خانم رسولی در حالی نامزد این پست است که تعداد معدودی از زنان در ترکیب حکومت وحدت ملی، سفارت‌خانه‌ها و معینیت‌ها حضور دارند. اگر این‌بار انیسه رسولی از سوی مجلس نمایندگان رأی اعتماد به دست آورد، او نخستین عضو زن در دادگاه عالی افغانستان خواهد بود، نه اولین قاضی زن در افغانستان که ایفای وظیفه می‎کند.

با این حال اگر خانم انیسه رسولی؛ نامزد عضویت دادگاه عالی افغانستان بتواند بعد از دومین دوره نامزدی خود، رأی اعتماد نمایندگان مردم را به دست آورد، یکی از تعهدات رئیس جمهور غنی از زمان اولین دوره کمپاین انتخاباتی‌اش در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بعدی، عملی می‌شود.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: