به همان میزان که ساخت پروژه‌ها از سوی هند در افغانستان برای مردم و دولت ما خوشایند است و گام‌های مردم و دولت به سوی توسعه و رفاه را تندتر می‌سازد به همان اندازه می‌تواند نقش تسریع کننده خشونت‌ها و جنگ در افغانستان را داشته باشد

هند در ادامه مشارکت خود در بازسازی افغانستان این بار قرار است پروژه کلیدی بند شاتوت را انجام دهد.
گفته‌ می‌شود  بند شاتوت ظرفیت نگهداری 146 میلیون مترمکعب آب را دارد و با تکمیل آن برای دو میلیون از باشندگان کابل آب آشامیدنی تامین می‌شود و بیش از چهارصد هزار هکتار از زمین‌های زراعی می‌تواند از آب آن استفاده کند.  
وزارت مبارزه با حوادث طبیعی افغانستان نیز اعلام کرده به دلیل مصرف زیاد و برداشت بیش از حد، سطح آب‌های زیرزمینی در کابل به شدت پایین رفته و امکان دارد در ده سال آینده خشک شود. 
براساس اعلام منابع آگاه، کار ساخت پروژه شاتوت که از سوی بانک جهانی تمویل می‌گردد قرار است اوایل ماه آینده آغاز گردد. 
مقامات افغانی و هندی در دیدار اخیرشان در دهلی‌جدید ابعاد وسیع این پروژه را بررسی کردند.
ویجی گوخاله، معاون وزیر امور خارجه هند، در سفر ماه فبریه‌اش به کابل آمادگی کشورش برای ساخت بند شاتوت را اعلام نموده‌بود. 
مطالعات تخنیکی این پروژه در سال 2012 میلادی نهایی شده‌بود و مقامات افغان اکنون روی تهیه زمین مورد نیاز کار می‌کنند. 

طالبان تهدید بزرگ برای پروژه
هند در شرایطی تصمیم گرفته بند شاتوت را اعمار کند که ناامنی‌های گسترده ایجاد شده توسط طالبان یک تهدید جدی برای این پروژه مهم به شمار می‌رود؛ طالبان همواره منافع هند در افغانستان را هدف قرار داده‌اند. گزارش‌های رسیده به دهلی‌جدید نشان می‌دهد بیش از نیمی از ساحه خاکِ جبار (محل ساخت بند) که تنها 45 کیلومتر با کابل فاصله دارد، تحت کنترل طالبان می‌باشد. 
براساس گزارش‌ها، طالبان در 40 قریه از 60 قریه ناحیه خاک جبار فعالیت دارند. طالبان همواره به باشندگان محلی نسبت به تشویق جوانان و اعضای فامیل‌شان به پیوستن به صفوف نیروهای امنیتی یا مشارکت در نهادهای مدنی اخطار داده‌اند. 

واکنش مقامات هندی
مقامات هندی در یک واکنش قابل پیش بینی مانند همیشه اعلام

بنابراین بیهوده نیست اگر بگوییم شاتوت افغانستان با مارک هندی برای پاکستان بسیار تلخ است! و هند و پاکستان نیز برای بازی زمین افغانستان را انتخاب کرده‌اند.

کرده‌اند که خشونت‌های ناشی از طالبان نمی‌تواند سبب ناامیدی هند در ساخت پروژه‌های عمرانی در افغانستان شود.
مقامات دهلی‌جدید می‌گویند: «متعهد هستیم از هر راه ممکن به افغان‌ها کمک کنیم تا روی پای خود بایستد. به خاطر مردم افغانستان با نیروی تمام فعالیت‌های توسعه‌یی خود در این کشور را به پیش می‌بریم.»

شاتوت تلخ برای پاکستان! 
ناظران می‌گویند تصمیم هند برای ساخت بند شاتوت سبب نارضایتی پاکستان شده‌است. اسلام‌آباد همواره با سهم‌گیری هند در پروژه‌های بازسازی افغانستان مخالفت کرده‌است. 
دیده‌بان اقتصاد پاکستان به تازگی اعلام کرده که اسلام‌آباد باید وابستگی‌ آبی‌اش به هند و افغانستان را با ساخت بند‌ها و ذخایر آبی کاهش دهد. پاکستان پیش‌بینی کرده که با ساخت بند شاتوت، جریان آب رودخانه کابل به پاکستان کاهش یافته و بحران کم‌آبی اتفاق بیفتد. 
در این میان باید گفت به همان میزان که ساخت پروژه‌ها از سوی هند در افغانستان برای مردم و دولت ما خوشایند است و گام‌های مردم و دولت به سوی توسعه و رفاه را تندتر می‌سازد به همان اندازه می‌تواند نقش تسریع کننده خشونت‌ها و جنگ در افغانستان را داشته باشد.
پاکستان از یک طرف با عمق استراتژیک خود در افغانستان درصدد رسیدن به اهداف خویش از طریق طالبان است و از طرف دیگر با هند رقابت و دشمنی دارد.
حامد کرزی در زمان حکومتش طی سفرهای متعدد به دهلی‌جدید از هند خواست در بازسازی افغانستان نقش عمده بگیرد؛ افغانستان با هند پیمان استراتژیک امضا کرد و کرزی حتی از هند خواست برای تجهیز نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان تسلیحات نظامی به افغانستان ارسال کند.
رئیس جمهور غنی اما به نطر می‌رسد روی پاکستان بیشتر حساب کرده‌است، به ویژه اینکه اکنون دولت وحدت ملی سرگرم پیش‌برد پروسه صلح با طالبان می‌باشد. دولت وحدت ملی اکنون در رویه‌اش با پاکستان بسیار با احتیاط عمل می‌کند تا پاکستان متقاعد شود طالبان را برای میز مذاکره تشویق کند.
از طرف دیگر، ترامپ نیز در اعلام استراتژی تازه خود از هند خواسته بود در افغانستان حضور پررنگ داشته باشد.
اینک اما امریکا قرار است راهبرد تازه خود در افغانستان را بازنگری کند.
بنابراین بیهوده نیست اگر بگوییم شاتوت افغانستان با مارک هندی برای پاکستان بسیار تلخ است! و هند و پاکستان نیز برای بازی زمین افغانستان را انتخاب کرده‌اند. 
هند در گذشته نیز بند دوستی هند-افغانستان، بند سلما، را ساخته‌است. 
هزینه ساخت بند شاتوت در حدود 236 میلیون دالر برآورد شده و قرار است کار ساخت آن در سه سال به پایان برسد

پیام آفتاب. .