واکنش ارگ ریاست جمهوری به اعلام موجودیت ائتلاف بزرگ ملی افغانستان

ائتلاف نجات، مساوی به هیچ

هریک از اعضا، برای گیر آوردن یک لقمه چرب تر می توانند با محور های دیگر گفت و گو کنند.
 
واکنش امرالله صالح
وقتی ائتلاف ها، روی رهبری ، راهکار و اصولنامه به توافق نرسند و آن را به آینده موکول سازند تا به اصطلاح اهل خبره و فهم در رده دوم آن را ترتیب کند؛ یعنی کار شان هیچ. عدم توافق روی کاندیدای واحد و رهبری، معنایش این است که هر یک از اعضا، ساحۀ مانور را برای خود باز می گذارند و به احتمال زیاد در آستانه انتخابات، دور محور های مختلف گِرد می آیند. حد اقل تجربه ۱۰ سال اخیر همین بوده است. فشار از مرجع واحد، باعث واکنش واحد شده است؛ اما هویداست که کسی را در میان خود لایق رهبری و نامزدی برای احراز قدرت نمی بینند. این یعنی زحمت بی ثمر و گذرا. درین نوع ساختار ها اعضا می توانند با محور های دیگر داخل گفت و گو شوند و برای خود ارزش بلندتر جستجو نمایند و پیشنهاد چرب تر را بپذیرند و با جمع فعلی، ساده خداحافظی نمایند. من امیدوارهستم که تخمین من نادرست از آب به درآید و “این ها” بمانند بر عهدی که تنها فریادش کردند. گزارشنامه افغانستان
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

ائتلاف برای نجات افغانستان؛ کنش ها و واکنش ها

ریاست جمهوری در واکنش به ایجاد “شورای عالی ائتلاف برای نجات افغانستان” اعلام کرده که از طرح های اصلاحی هر جریان ائتلافی حمایت می کند؛ اما افکار تقسیم قدرت را هرگز نمی پذیرد.

حزب اسلامی گلبدین حکمتیار نیز شکل گیری این ائتلاف را تقابل خصمانه و رقابت ناسالم خوانده و گفته است که این حزب به هیچ جریانی اجازه نمی دهد که در راه تضعیف نظام گام بردارد.

فضل هادی مسلمیار؛ رییس مجلس سنا این ائتلاف را غیرقانونی خوانده و خواهان استعفای رهبران ائتلاف از سمت های حکومتی خود شده است.

اما محمد محقق؛ از رهبران این ائتلاف گفته که این ائتلاف برای تضعیف یا سقوط نظام نیست؛ بلکه به منظور ختم زورگویی، حق کشی و نابسامانی در حکومت به میان آمده است.

او گفته:”بعضى افراطيون نزديك به ارگ به طرف های ائتلاف نجات توصيه كرده كه از حكومت كنار بروند. آنها فكر كرده اند كه اين سه طرف… مردمانى هستند كه به اساس مهربانى و عطوفت بعضى ها به حكومت گماشته شده اند تا به توصيه ]آنها[ كنار بروند”.

ناظران مسایل سیاسی می گویند که موضع ارگ ریاست جمهوری در زمینه شکل گیری ائتلاف نوبنیاد سیاسی متشکل از رهبران قدرتمند منتقد حکومت از سه قومیت بزرگ افغانستان، چنانچه انتظار می رفت، سیاسی، محتاطانه و محافظه کارانه بود و این نشان می دهد که حکومت اگرچه می داند که این ائتلاف در برابر رویکردهای منحصر به فرد اشرف غنی؛ رییس جمهور و حلقه ای مشخص از نزدیکان و اطرافیان او شکل گرفته و هدف از آن، مهار آنچه انحصارگرایی، استبداد، خودکامگی، قوم گرایی مفرط و نفی و حذف هدفمند سایر اقوام از سازوکار قدرت، خوانده می شود، است؛ اما با این حال، با درک شرایط دشوار جاری، نمی خواهد جبهه تازه ای را در برابر مخالفان و منتقدان قدرتمندش باز کند.

با این وجود، علیرغم واکنش نرم و آشکارا محافظه کارانه ارگ ریاست جمهوری، کارشناسان پیش بینی می کنند که رویارویی اپوزیسیون سیاسی تازه با ارگ، در صورتی که سیاست های مورد اعتراض و خشم رهبران سیاسی درون و بیرون از نظام، از جانب رییس جمهور اشرف غنی، تغییراتی اساسی را شاهد نباشد، اجتناب ناپذیر خواهد بود.

با این وصف، تحلیلگران می گویند که اگرچه ارگ ریاست جمهوری از واکنشی سخت و کوبنده در برابر شکل گیری ائتلاف برای نجات افغانستان با محوریت چند چهره قدرتمند سیاسی، احتراز کرده؛ اما در برابر، از اهرم های غیر مستقیم خود برای نشان دادن خشم و اعتراض خود در قبال این حرکت سیاسی تازه، قویا استفاده نمود.

واکنش های تند و صریح و زننده رییس مجلس سنا و رهبر حزب اسلامی نسبت به این ائتلاف تازه و خواسته های محوری و اصول سیاسی اعلام شده آن، به وضوح این برداشت را تأیید می کند.

هردو چهره در گذشته در مقاطعی که ارگ ریاست جمهوری در برابر سیل اعتراض ها و انتقادهای شدید سایر جریان های معترض سیاسی قرار گرفته است، در حمایت از ارگ، موضع گرفته و منتقدان را سرزنش کرده اند.

نمونه بارز آن، در واکنش گلبدین حکمتیار نسبت به اعتراض های اخیر کابل در قبال وضعیت بد امنیتی و عملکرد ضعیف و پرسش برانگیز دولت در برابر آن، نمود پیدا کرد که بر اساس آن، کارشناسان، نتیجه گرفتند که حکمتیار به بخشی از تعهد خود به اشرف غنی مبنی بر حمایت از او در برابر اردوگاه های سیاسی و قومی رقیب، عمل کرد و پشت سر او ایستاد.

اینک این دومین باری است که آقای حکمتیار و نیز فضل هادی مسلمیار در یک وضعیت بحرانی و تنش آلود سیاسی، جانب ارگ را می گیرند.

به عقیده تحلیلگران، این در واقع، ارگ است که از زبان حکمتیار و مسلمیار، به حرکت های نگران کننده منتقدان سیاسی خود، واکنش نشان می دهد.

با این حال، واکنش تند و صریح محمد محقق از اضلاع اصلی این ائتلاف تازه متولد شده نسبت به مواضع افرادی مانند گلبدین حکمتیار و مسلمیار، نشان می دهد که رهبران ائتلاف سیاسی تازه، آماده رویارویی با ارگ ریاست جمهوری و حلقه سیاسی و امنیتی همسو با آن، در درون و بیرون از چارچوب حکومت هستند و بعید به نظر می رسد که تهدیدها و هشدارهای صریح و بی پرده افرادی مانند گلبدین حکمتیار یا فضل هادی مسلمیار بتواند در اراده رهبران ائتلاف برای نجات افغانستان، خدشه و خللی وارد کند. اساسا یکی از انگیزه های رهبران تشکیل دهنده این ائتلاف، علیرغم اختلاف های جدی که باهم دارند، شکستن قدرت ارگ و جریان های همسو با آن در تضعیف جداگانه هریک از این جریان ها می باشد. هریک از رهبران عضو این ائتلاف، به نحوی از سوی ارگ، مورد بی مهری قرار گرفته و آسیب دیده اند؛ بنابراین، تنها راه باقیمانده، تلاش جمعی و مشترک آنها برای شکستن قدرت ارگ می باشد. با این حساب، تصور نمی شود که آنها در برابر تهدیدهای امثال حکمتیار و مسلمیار، به سادگی حاضر به تمکین، عقب نشینی یا انعطاف باشند.آوا

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

واکنش ارگ ریاست جمهوری به اعلام موجودیت ائتلاف بزرگ ملی افغانستان

در شرایط جاری که صلح و انتخابات به عنوان دو اولویت ملی مطرح است، حکومت موضوع گفتمان مشترک با جریان‎های فعال سیاسی را ارج می‎گذارد و به این باور است که دیدگاه‎های سازنده و طرح‌های مفید احزاب و شخصیت‌های سیاسی، می‌تواند مردم و حکومت را در این عرصه‌ها کمک کند

واکنش ارگ ریاست جمهوری به اعلام موجودیت ائتلاف بزرگ ملی افغانستان

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به إعلام موجودیت ائتلاف بزرگ ملی افغانستان گفته است که حکومت وحدت ملی از برنامه ها، پیشنهادات و طرح های احزاب سیاسی، ائتلاف ها و فعالان جامعه مدنی در تطابق با قوانین افغانستان استقبال می کند.
در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری گفته شده که در شرایط جاری که صلح و انتخابات به عنوان دو اولویت ملی مطرح است، حکومت موضوع گفتمان مشترک با جریان‎های فعال سیاسی را ارج می‎گذارد و به این باور است که دیدگاه‎های سازنده و طرح‌های مفید احزاب و شخصیت‌های سیاسی، می‌تواند مردم و حکومت را در این عرصه‌ها کمک کند.
etalaf mili
ارگ ریاست جمهوری تاکید کرده: «ما در راستای توسعه سیاسی ضرورت به حوصله، وسعت نظر و رقابت مثبت در میدان مسطح داریم و مردم افغانستان در موضوع انتخابات نسبت به همه قضاوت خواهند کرد و این قضاوت می‌تواند برای همه آموزنده باشد».
امروز پنجشنبه (۴ اسد)، ائتلاف بزرگ ملی افغانستان با حضور شمار زیادی از رهبران احزاب و جریان‌های سیاسی در کابل اعلام موجودیت کرد.
رهبری این ائتلاف هدف از تشکیل آن را رفع نابسامانی‌ها و مشکلات افغانستان عنوان کرده‌اند.
در همایش اعلام موجودیت این ائتلاف همچنان تأکید شد: «امروز این ساختمان عظیم سیاسی کشور شکل گرفته است. به جامعه‌ی جهانی هم می‌گوییم که نگران ایجاد این ائتلاف نباشد. این ائتلاف برای پر کردن خلاها ایجاد شده است».

 

 

.

Advertisements