جناب جنرال دوستم! جناب عطامحمد نور! جناب محمد محقق! جناب مسعود و دیگر عالیجنابان! قبول کنید که فریب خوردید و یکبار دیگر از احساسات مردم بیچاره این سرزمین سوء استفاده کردید

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان پس از سالها کشمش و 14 ماه قهر یا تبعید، برنده این بازی چه کسی بوده است؟
غیبت معاون اول ریاست جمهوری، عواقبی از جمله بی اعتباری جهانی را برای اشرف غنی به ارمغان آورد اما وی بی خیال و بدون توجه به بی اعتباری جهانی و اعتراض های مجامع بین المللی به این موضوع، به کار خود که همانا یکسان سازی قومی در ادارات دولتی بود ادامه داد.

اشرف غنی بدون توجه به عوارض عملکردهای کماندویی و ضربتی و برانداختن رقبای قدرتمند نظامی و سیاسی و اجتماعی، همچنان به کار خود ادامه داد تا به اعتراض های مردمی در تمامی ولایات رسید. بازهم بدون توجه به اعتراض های مردمی و مجامع مدنی همچنان مشغول پیاده کردن طرح آمریکایی ضربتی ترامپ در افغانستان شد. کنش های تند و عجولانه اشرف غنی باعث گردید تا ولایات شمالی اعتراض های مدنی خود را پر رنگ تر کرده و به خیابان ها آمدند اما بازهم اشرف غنی توجهی نکرد و پس از مراجعات مکرر از جانب سران سیاسی و اجتماعی و نظامی گفت که اینها چند روزی دیگر خسته می شوند و بخانه های خود بر می گردند.
معترضان که با بی توجهی کامل اشرف غنی مواجه شدند، اینبار تصمیم به بند کردن راه های تجارتی افغانستان از جمله بندر آقینه و بند حیرتان گرفتند و در ادامه مسیر بسیاری از ادارات دولتی در ولایات شمالی کشور را مسدود ساختند. اما اشرف غنی همچنان بی خیال بود.

در این میان بسیاری از اطرافیان اشرف غنی به دلهره اینکه ممکن است این اعتراض ها به کوتا و یا خشونت های جمعی در ولایات و حتی پایتخت بینجامد، گرفتار شده و بناچار دست به اقدامات تازه و رایزنی های متعدد با سران مخالف سیاسی برای پادرمیانی جهت بازگشت معاونت اول ریاست جمهوری به کشور شدند. اما اشرف غنی همچنان بی خیال این موضوع، خود را مشغول کارهای دیگری کرد و اصلا به این مساله مهم توجه نداشت.

رایزنی های متعدد با واسطه گری برخی از سران مخالف سیاسی که یا فریب خوردند و یا معامله شدند، به سرانجام رسید و جناب جنرال موافقت خود را برای بازگشت اعلام کرد تا اینکه جنرال عبدالرشید دوستم عصر روز یکشنبه 31 سرطان به کشور بازگشت.

همه منتظر این بودند که بدانند جنرال دوستم در قبال چه شرایطی پس از 14 ماه قهر یا تبعید بر سر پست معاونت اول ریاست جمهوری بازکشته است، اما وی پس از ورود به کشور مشخص ساخت که بازهم فریب خورده بدون هیچ شرطی به افغانستان بازکشته و حتی وی قادر به آزاد کردن فرمانده نظامی خود از چنگال امنیت ملی نشده است

.

اینک که دو روز از ورود جنرال دوستم به افغانستان می گذرد، هنوز وی موفق به دیدار اشرف غنی نگردیده و موفق به آزاد کردن نظام الدین قیصاری از بند امنیت ملی نشده است. در حالیکه اشرف غنی بازهم بی توجه به ورود جنرال دوستم همچنان مشغول کارهای دیگری از جمله دیدار با مقام های آمریکایی و دیگر مسوولان دولتی است.

اشرف غنی ساعاتی قبل از ورود جنرال دوستم به کابل، برای افتتاح سرک های نساجی و بگرامی فرصت داشت، برای شرکت در جلسه شورای اقتصاد فرصت داشت، هنگام ورود جنرال دوستم به کابل برای دیدار با اعضای کمیسیون انتخابات فرصت داشت، برای دیدن نماینده سازمان ملل در امور افغانستان قرصت داشت، شام آن روز برای دیدار سفرای خارجی در کابل فرصت داشت، برای دیدار نماینده اتحادیه اروپا فرصت داشت، همچنان روز دوشنبه نیز برای دیدن شورای علما فرصت داشت، برای دیدن اعضای شورای صلح فرصت داشت، برای برگزاری کمیسیون تدارکات ملی فرصت داشت، برای دیدن قوماندان نظامی آمریکایی در کابل فرصت داشت و… اما برای دیدن معاون اول خود که برای رسیدن به این مقام کاملا مدیون او است، فرصت نداشت.

اینجا است که احساس می شود در کناری یاران جنرال، شورای ایتلاف ملی نیز معامله شده است و هم جنرال دوستم فریب اطرافیان اشرف غنی را خورده است.
جناب جنرال دوستم! جناب عطامحمد نور! جناب محمد محقق! جناب احمدضیا مسعود و دیگر عالیجنابان! قبول کنید که فریب خوردید و یکبار دیگر از احساسات مردم بیچاره این سرزمین سوء استفاده کردید. (مگر اینکه فکر کودتا در سر داشته باشید!)
امیدواریم خداوند به شما کمی شعور سیاسی عطا فرماید.