مداخله آشکار انگلیس در امور داخلی افغانستان: دوستم باید محاکمه شود

سفیر انگلیس در کابل در اظهاراتی مداخله جویانه بر لزوم محاکمه عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور افغانستان تاکید کرد.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازاسپوتنیک، در حالی که روز گذشته، جنرال دوستم بر اساس توافق صورت گرفته با ارگ ریاست جمهوری به کشور بازگشت، سفیر بریتانیا در کابل بار دیگر بر لزوم محاکمه وی تاکید کرد.
نیکولاس کی سفیر بریتانیا در واکنش به این موضوع گفت: درباره بازگشت جنرال دوستم به افغانستان اطلاعی ندارد اما او پس از ورود به این کشور باید تحت تعقیب قرار گیرد.
وی افزود: موضع بریتانیا و متحدان آن در افغانستان واضح است، مسایل باید به صورت قانونی مورد پیگرد قرار گیرد. 

سفیر بریتانیا با اشاره به دوسیه ایشچی گفت: حکومت افغانستان باید از طریق نهادهای قضایی به اتهامات علیه جنرال دوستم رسیده‌گی کند.
کارشناسان مسائل سیاسی بر این باورند که این اظهارات تفرقه افکنانه دیپلمات انگلیسی به تنش و افزایش ناامنی در افغانستان دامن می زند.
جنرال دوستم در ماه می سال 2017 افغانستان را به قصد ترکیه ترک نمود.
معاون اول رئیس جمهور افغانستان پس از شش ماه در پی اتهامات بازداشت غیرقانونی و اتهام تجاوز به احمد ایشچی حریف سیاسی خود، در ماه می سال 2017 به بهانه معالجه افغانستان را به قصد ترکیه ترک کرد.
مقامات افغانستان در سال 2016 تحقیقات را در مورد تجاوز دوستم بر احمد ایشچی را آغاز کردند، اما دوستم را مورد اتهام قرار ندادند و اظهارات وی را نیز نگرفتند.
برخی عدم اقدام دولت علیه دوستم را به دلیل ترس از ایجاد ناامنی‌ توسط شبه‌نظامیان مسلح وفادار به دوستم می‌دانند.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

غرب نمی خواهد آمار قربانیان در کشور افشا شود

سرزنش وزیر خارجه به لوی درستیز افغانستان

جنگ لفظی بخاطر عدم آگاهی لوی درستیز از شهادت 21 تن از سربازان اردو در ولایت پکتیا.

به گزراش سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، بین وزیر خارجه و لوی درستیز بخاطر شهادت 21 تن از سربازان اردوی ملی در پکتیا جنگ لفظی صورت گرفت.

قبل از ظهر امروز لوی درستیز به وزیر خارجه گفت که طی 24 ساعت گذشته فقط 8 تن سرباز در سرتاسر افغانستان به شهادت رسیده آند، اما وزیر خارجه به لوی درستیز گفته است که تنها در ولایت پکتیا 21 تن شهید شده اند که ده تن آنان از ولایت بدخشان هستند. وزیر دفاع از لوی درستیز پرسسید: « آیا شما از وضع خبر هستید. من نمیدانم شما لوی درستیز هستید یا کسی دیگری؟».
بعد از فشار وزیر خارجه به لوی درستیز، لوی درستیز به شفاخانه چهار صد بستر رفت و شهدا را یک- یک حساب کرد.