با صرف وهزینه های میلیارد دالری غرب، فقط بحران آفریده شد و تروریسم و بنیاد گرایی ترویج و توسعه یافت. زمینه تاراج و غارت مساعد گردید.
یکی از شاخص های اساسی در زندگی روزمره مردم و صنعت و اقتصاد، برق است.
ببینید که برنامه های کاربردی غرب طی مدت هژده سال تمام درین راستا به کجا رسیده است؟
به گزارش جمهور

برشنا: مشکل کمبود برق کابل به زودی حل نمی‌شود

سخنگوی شرکت برشنا می‌گوید که این شرکت با کمبود انرژی برق مواجه است و مشکل برق در کابل به زودی قابل حل نیست.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛‌ شهروندان کابل با اوج گرفتن گرما و هوای آفتابی گرم و سوزان این روزها با کمبود برق هم دست به گریبان اند.

اکثر مردم این شهر برای مقابله با شدت گرما و خنک کردن منازل خود از کولرها و پنکه‌های برقی استفاده می‌کنند و معمولا در ساعت‌های اوج گرما کمتر کسی از خانه و یا محل کار خود بیرون می رود مگر اینکه بر حسب ضرورت باشد.

اما کمبود برق مشکل آنان را مضاعف کرده و معمولا در ساعت‌های گرم روز از وجود برق بی بهره اند.

خانوادهایی که کودک و یا مریضی در خانه دارند و دوکان داران و کارخانه داران هم بیشتر از همه مشکل نبود برق و خاموشی سردکننده هایشان را احساس می‌کنند.

این روزها اگرچه همه مردم کشور گرمای تابستان را تجربه می‌کنند و هوا در بعضی ولایت‌ها حتی غیر قابل تحمل می‌شود.

هوا کابل روز به روز گرم‌تر می‌شود و این امر بیانگر گذران سخت زندگی با توجه به کمبود برق در پایتخت است. ماه آینده (اسد) هم که به ماه اوج گرما معروف است در راه است و به نگرانی آنان افزوده تر می کند.

با این حال سخنگوی شرکت برق رسانی “برشنا” در مصاحبه با خبرگزاری جمهور از کمبود انرژی برای تولید برق سخن می‌گوید.

وحیدالله توحیدی می‌گوید که این شرکت با کمبود انرژی مواجه است و نمی‌تواند برق مورد نیاز شهروندان کابل را به گونه کامل تامین کند.

به گفته او شرکت برشنا در هر شبانه روز حدود 4 ساعت پرچوی دارد که آن هم در ساعت‌های اوج گرما و هنگام شام که اوقات اوج مصرف برق است، تطبیق می‌شود.

آقای توحیدی بیان داشت که کمبود برق کابل حداقل تا پایان سال جاری ادامه دارد و این شرکت تا آن زمان گزینه ای برای تامین کامل برق کابل روی دست ندارد.

با این وجود او از مردم می خواهد که در مصرف برق بخصوص در “اوقات اوج مصرف” تا حد ممکن صرفه جویی کنند تا این پرچوی‌ها بیش از این افزایش نیابد.

آقای توحیدی اواخر سال آینده را پایان مشکل کمبود برق در کابل می‌داند زیرا در آن زمان کابل با برق 2 هزار میگاواتی که قرار است از ترکمنستان وارد شود و در حال حاضر کار آن جریان دارد وصل می‌گردد.

بر بنیاد گفته‌های وی، برق مصرفی کابل در حاضر به حدود 400 میگاوات می‌رسد که از این میان 300 میگاوات آن برق وارداتی، 40 میگاوات برق حرارتی که در شب فعال می‌شود و حدود 40 میگاوات دیگر آن از برق آبی نغلو تامین می‌شود.