همه ملیت ها از ترکتباران کشور بیاموزند


تظاهرات همه روزه و شباروزی در یازده ولایت کشور چنین به ثمر نشست.

الان نوبت رهبر است که نباید با خبط مجدد سیاسی عزم و اراده ی توده های میلیونی را به بازی گیرد. با خونسردی و تعقل وکیاست سیاسی برای تحقق اهداف مردمی و انسانی استوار و بیی امان در برابر شوینیست قومی ارگ نی تنها به دفاع ازترکتباران کشور بل از سایر ملیت های در بند کشیده ی میهن مان بایستد. بایستد و نام خود را جاویدانه سازد. ولو که به محو فزیکی اش تمام شود.
مطالب مرتبط:

کسی نمی داند سرنوشت جنرال دوستم چه خواهد شد


سرانجام، طناب گردنکشی کهنه پرستان سیاسی در ارگ به رهبری حنیف اتمر در برابر شریک اصلی حکومت دکترغنی ( جنرال دوستم) شُل گردید. 
 
اردوگاه ارگ، قطعاً باور شان نبود که کار به رنگ زردی بکشد. اما به غیر از چند سبوتاژ گر خواب زده، همه می دانستند که دکترغنی، فیوز بم در شمال را بالاثر هیپنوتیزم جان باس و حنیف اتمر، سخت نا به هنگام کش کرده بود. حالا این فیوز نه دو باره در سیستم جا به جا می شود؛ و نه نگهداشتن دایمی آن در چنگال غنی میسر و ممکن است. چیزی در راه است.
«نباشه» این همه اعجاب از کجا آمد؟

 از کاریزمای جنرال دوستم و ازبک ها که روح انضباطی جدید را به بهای خون هزاران رزمنده جنبش ملیکمایی کرده اند. حال، ساده می گویند که جنرال دوستم یکشنبه بر می گردد و قیصاری هم آزاد می شود! اما دیگر نیروهای ضد طالب و داعش نیز سه نسل تلفات داده اند؛ پس از سوی آن ها چرا نه توفانی که حتی باد سبکی هم نمی وزد؟

این راز ها را در ماهیت تاریخ جنگ و فرمانروایی صد ها سال اخیر باید مطالعه کرد.
هفده روز پیش، حتی حدس زدن این مسآله محال می نمود. حال اگر شورای نجات هم به دلایلی فرو بپاشد، ابتکار عمل در اختیار جنبش ملی است. با این حال، تا تغییر معادله راه درازی در پیش است. شریان های ثروت، شامل بنادر، بودجه و گمرکات کل کشور، مطلق در دست کهنه پرستان است. به بازگشت دوستم اهمیت چندانی نمی دهند؛ اما از استمرار خیزش سیاسی و طرح شعار های بلند بالا تر تا سرحد یکسره کردن کار اقلیت دیسانتی، سخت در هول و هراس اند. بنادر و گمرکات کلیدی که همه در حوزه نفوذ شورای نجات قرار دارد.
تاریخ، در همه جای دنیا، در دوره های دور و نزدیک تکامل بشر، اصول و وثیقه ای ماندگاری در سینه دارد. آن اصول وقاعده، خشم و پایداری مردم است که با اراده ای یک پارچه، هدفی را آماج می گیرد، که در نتیجه، همه محاسبه های زور و طلسم عدالت شکنان را یا تغییر می دهد یا به باد فنا می سپارد. کسی نمی داند که بر سر جنرال دوستم چه خواهد آمد؛ اما چه باک؟!
هر گاه این چنین مقاومت و  پارچه گیی را که جماعت ازبک ( به طور عمده) ثبت تاریخ کرد، هیچ نیرویی کمر رهبر افسانه ای ازبک را شکسته نخواهد توانست. این درس، یک بار از احمد شاه مسعود به میراث ماند؛ سپس در خشک زار خاموش سوداگرانی چند، فروهشت؛ اینک، صورت دیگری از همجوشی اراده مردمی به تاریخ دادخواهی اضافه شده است که می تواند بر آن خشکستان خاموش، رگبار باران عطا کند. گزارشنامه
افغانستان
+++++++++++++++++++++++++++

محافظان ژنرال دوستم وارد کابل شدند

ده ها تن از محافظان ويژه جنرال دوستم امروز وارد كابل شده اند.

ده ها تن از محافظان ويژه جنرال دوستم امروز وارد كابل شده اند.

نزدیکان ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان می‌گویند قرار است پس‌فردا یکشنبه، آقای دوستم از ترکیه به افغانستان برگردد.

کاروانی از نگهبانان آقای دوستم که پیش‌ از این در شهر شمالی شبرغان مستقر بودند، به کابل رسیده است.

عنایت‌الله بابر فرهمند رئیس دفتر آقای دوستم گفت مذاکراتی که درباره نحوه بازگشت آقای دوستم برای مدت دو هفته در آنکارا جریان داشت حالا ثمر داده است.

شرایط ژنرال دوستم برای بازگشتن، برخورداری از صلاحیت‌های کاری‌اش و همچنین رهایی و بازگردانده شدن نظام‌الدین قیصاری در سمت پیشین‌اش به فاریاب بود.

ژنرال دوستم سال گذشته “برای مداوا” به ترکیه رفت و به دلیل “مخالفت با حضورش در دولت” نتوانست به کشورش برگردد.

یک بار به هواپیمای او که قصد فرود به مزارشریف در شمال افغانستان را داشت، اجازه فرود داده نشد و معاون ریاست جمهوری به ترکیه برگشت و همانجا ماند

.

ژنرال دوستم متهم به آزار جنسی احمد ایشچی از چهره‌های سرشناس شمال افغانستان است و دادستانی کل افغانستان خواهان محاکمه عاملان آزار جنسی شده اما دفتر آقای دوستم اتهام‌های وارد شده از سوی آقای ایشچی را نپذیرفته و طرفدارانش نیز گفته اند این پرونده سیاسی است و با هدف تضعیف آقای دوستم تشکیل شده است.

ژنرال دوستم و نظام‌الدین قیصاری

ژنرال دوستم در ولایت فاریاب در شمال افغانستان نظام‌الدین قیصاری از فرماندهان بانفوذ محلی را نماینده خود تعیین کرده بود. سمت رسمی آقای قیصاری فرماندهی پلیس در ولسوالی قیصار بود اما او به فرمانده نیروهای “خیزش مردمی” ضد طالبان در سراسر ولایت فاریاب بدل شده بود.

در دو سال گذشته که چندین بار بیم سقوط فاریاب به دست طالبان به میان آمد، آقای قیصاری در همکاری با نیروهای دولتی و حتی گاهی بدون برخورداری از کمک آنان توانست بخش‌هایی از آن ولایت را از وجود طالبان پاکسازی کند.

این فرمانده که می‌گفت ۷ هزار مرد مسلح در اختیار دارد، از نحوه عملکرد نیروهای دولتی بر ضد طالبان رضایت نداشت و پیوسته مسئولان محلی و حتی دولت مرکزی را متهم به نادیده گرفتن تهدیدات طالبان می‌کرد.

این فرمانده سرانجام عصر روز ۱۱ سرطان/ تیر همراه با ۲۷ تن از نگهبانانش در محوطه واحد نظامی ارتش (لوای قول اردو) در میمنه مرکز فاریاب دستگیر و به کابل منتقل شد

.

عتراضات در یازده ولایت

فردای روزی که آقای قیصاری دستگیر شد طرفداران او در فاریاب دست به تظاهرات زدند و در روز دوم تظاهرات ساختمان ولایت را به آتش کشیدند. دولت مرکزی برای فایق آمدن به اوضاع، نقیب الله فایق از نزدیکان ژنرال دوستم را به عنوان والی جدید فاریاب به آنجا فرستاد اما اعتراضات خاموش نشد.

انتشار تصاویر ویدیویی که جریان بازداشت افراد آقای قیصاری و بدرفتاری با آنان را نشان می‌داد، آتش خشم معترضان را شعله‌ورتر کرد.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز خواهان پی‌گیری این بدرفتاری‌ها شد و دامنه اعتراض‌ها به زودی ولایت‌های جوزجان و سرپل را هم فراگرفت و رفته رفته به یازده ولایت رسید.

ولایت‌های فاریاب، سرپل، جوزجان، بلخ، سمنگان، بغلان، بدخشان، تخار، بادغیس، کابل و هرات شاهد اعتراضاتی بود که طرفداران ژنرال دوستم برپا کردند و در برخی ولایت‌ها در سراسر این مدت تظاهرات همه روزه جریان داشته است

.

خواست‌های اصلی معترضان

رها شدن فرمانده نظام‌الدین قیصاری و بازگشتن ژنرال دوستم از ترکیه به افغانستان دو خواست اصلی معترضان در تمامی این شهرها بود.

معترضان خشمگین شعارهایی علیه محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان هم سردادند و در ولایت بلخ و جوزجان عکس او را از ورودی شهر پایین کشیدند و در مواردی هم عکس‌های رئیس جمهور را به آتش افگندن

بستن مرزهای تجاری

معترضان با بستن مرزهای تجاری حیرتان در مرز ازبکستان، آقینه در مرز ترکمنستان و شیرخان در مرز تاجیکستان باعث وارد آمدن خسارات هنگفت مالی برای بازرگانان شد.

رئیس اتاق تجارت بلخ گفته است که تنها بسته ماندن حیرتان و آقینه روزانه یک میلیون دلار به بازرگانان زیان مالی می‌رساند. معترضان گفته اند تا زمانی که به خواست‌های شان پاسخ مثبت داده نشده به اعتراضات خود ادامه خواهند داد. مسئولان در کابل گفته اند که مسدود ماندن گمرک‌ها باعث رونما شدن افزایش در بهای مواد خوراکی و نفت نیز شده است.

بندر حیرتان در سه روز گذشته و بندر آقینه در شانزده گذشته مسدود بوده است اما گزارش شده که بندر شیرخان امروز (جمعه) بسته شده است.

احمد ایشچی ادعا کرده که آقای دوستم و نگهبانانش به او آزار جنسی رسانده‌اند

بستن دفاتر دولتی

معترضان در پنج ولایت دفاتر کمیسیون انتخابات را بسته اند و در سمنگان حتی دفتر والی را که مهمتر‌ین مرجع قدرت دولتی است بستند.

در ولایت‌های بغلان، تخار، سمنگان، جوزجان، سرپل و فاریاب دفاتر انتخابات به دست معترضان مسدود شده است و این در حالی است که قرار است در کمتر سه ماه انتخابات پارلمانی در افغانستان برگزار شود.

بستن دفاتر دولتی

معترضان در پنج ولایت دفاتر کمیسیون انتخابات را بسته اند و در سمنگان حتی دفتر والی را که مهمتر‌ین مرجع قدرت دولتی است بستند.

در ولایت‌های بغلان، تخار، سمنگان، جوزجان، سرپل و فاریاب دفاتر انتخابات به دست معترضان مسدود شده است و این در حالی است که قرار است در کمتر سه ماه انتخابات پارلمانی در افغانستان برگزار شود.