این آقای « زمانزی » کیست!؟

 احمدشاه زمانزى، از نزديكان حضرت عمر زاخيوال و عضو حزب افغان ملت است كه توسط ارگ با وجود مخالفت رياست اجرايي به حيث ريیس دارالانشاي كميسون انتخابات تعيین شد.
احمد شاه زمانزي در ماه فبوري سال ٢٠١٧ ، در مصاحبه‌ که توسط ارگ براي انتخاب ريیس دبيرخانه كميسيون انتخابات انجام شده بود، از اينكه در مصاحبه ناكام شد، نتوانست كه مورد تاييد رياست اجرايي و سرور دانش معاون دوم اشرف غني قرار بگيرد، از روند گزنيش خارج مي شود.
در مورد گزنيش احمد شاه زمانزي با رياست اجرايي هيچ مشوره صورت نگرفته و بدون اینكه رياست اجرايي اطلاع داشته باشد، ارگ زمانزي را به حيث ريیس دبيرخانه كميسون انتخابات اعلام كرده است.
احمد شاه زمانزي در زمان تصدي رياست عمومي عوايد وزارت ماليه و پشتني بانك به اتهام اختلاس مالي از سوي دادستانی متهم بود، ولي با مداخله انوارالحق احدي تحت پيگرد قانوني قرار نگرفت.
احمد شاه زمانزى که ریيس عمومى عوايد و گمرکات وزارت مالیه بود، متهم است از قرارداد با شرکت مالیه دهنده سوپريم گروپ و بخاطر اعلام این شرکت در لیست مالیه دهنده های وزارت مالیه، سیصد هزار دالر دریافت کرده است.
همچنین احمدشاه زمانزی متهم است که در زمان تصدی پست ریاست عمومى عوايد و گمرکات تعداد زیادی از چوکی های گمرکات را با هماهنگی زاخیلوال و تیم وی فروخته است و در بدل فروش پست های گمرکات میلیون ها افغانی به جیب زده است.
زمانزی در سال 88 از بابت 75 سالن عروسی در کابل به بهانه مالیات 50 میلیون افغانی جمع آوری کرده که به گفته یک منبع در وزارت مالیه فقط بیست درصد آن به حساب دولت واریز شده و بقیه پول دریافتی مشخص نیست که کجا شده است.
این فرد در دو زمان جداگانه به عنوان نماینده خاص زاخیلوال وزیر مالیه وقت، به سفارت آمریکا رفت و آمد می کرده است.
یک منبع دیگر از کارمندان وزارت مالیه در هرات گزارش داد که احمدشاه زمانزی در ماه اسد سال 89 طی سفری به هرات عواید گمرک و بقیه درآمدهای هرات را بررسی کرد و سپس برای اینکه از یک اختلاس در سطح کلان چشم پوشی کند مبلغ 500 هزار افغانی رشوت گرفته است.
احمدشاه زمانزی تابعیت آمریکایی دارد و خانواده اش نیز در آمریکا 
زندگی می کنند.

شبکه اطلاع رسانی افغانستان.

مطلب مرتبط:

احمدشاه زمان‌زی به عنوان رئیس دبیرخانه‌ی کمیسیون انتخابات تعین شد

پس از آنکه کمیسیون انتخابات فهرست شماری از نامزدان دبیرخانه کمیسیون مستقل انتخابات را به حکومت سپرد، حکومت احمد شاه زمان‌زی را به عنوان رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات برگزیده است.

ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه ای گفته است که تقرر آقای زمان‌زی بر اساس فرمان رئیس جمهور غنی از میان فهرست واجدین شرایط کمیسیون انتخابات، منظور شده است.

بر اساس قانون انتخابات افغانستان، رئیس دبیرخانه کمیسیون انتخابات به توافق اکثریت اعضای کمیسیون پیشنهاد و بعد از منظوری رئیس جمهوری، تعیین می‌شود.

پیش از این امام محمد وریماچ این سمت را به عهده داشت که به دلیل مدیریت ضعیف و وجود فساد اداری از سوی رئیس جمهور برکنار شد.

Advertisements