پارلمان اسرائیل، قانونی را به تصویب رساند که کشور اسرائیل را “دولت-ملت خلق یهود” تعریف می‌کند. تصویب این قانون جنجال‌برانگیز نژادپرستی حکومت اسرائیل در مورد اقلیت اعراب این کشور را تشدید می کند

پارلمان اسرائیل، روز پنج‌شنبه نوزدهم ژوئیه، قانونی را به تصویب رساند که بر اساس یکی از بندهای آن، کشور اسرائیل “دولت-ملت خلق یهود” تعریف می‌شود. تصویب این قانون جنجال‌برانگیز، نژادپرستی حکومت اسرائیل در مورد اقلیت اعراب این کشور را تشدید می کند.

بر اساس این قانون که با ۶۲ رأی مثبت و ۵۵ رأی منفی به تصویب رسید، زبان عبری، تنها زبان رسمی اسرائیل خواهد بود. این درحالی است که زبان عربی هم پیشتر به عنوان یکی از زبان‌های رسمی شناخته می‌شد.

در آن قانون آمده که “ریشه‌دواندن یهودیان (در خاک اسرائیل) حاکی از منافع ملی است” و دولت باید تدابیری را برای پیشبرد و حفظ این منافع به کار گیرد.

به موجب قانون جدید بیت‌المقدس (اورشلیم) شامل بخش الحاقی شرقی آن پایتخت اسرائیل است و همچنین یکی از بندهای جنجالی قانون، امکان ایجاد مکان‌های اختصاصی برای یهودیان است.

این درحالی است که بخشی از شهروندان اسرائیل را اعراب تشکیل می‌دهند که نوادگان فلسطینی‌های باقی مانده در در اسرائیل پس از سال ۱۹۴۸ هستند. اعراب اسرائیل ۱۷.۵ درصد جمعیت این کشور را تشکیل می‌دهند.

تصویب این قانون که همزمان با هفتادسالگی تشکیل دولت اسرائیل است، موجی از انتقادها را در این کشور برانگیخته است.

رئیس جمهوری، دادستان کل و نمایندگان اتحادیه اروپا در اسرائیل از منتقدان این قانون هستند.

پیشتر رووِن ریولین رئیس جمهوری اسرائیل در نامه‌ای سرگشاده نوشته بود که چنین قانونی به “ملت یهود” در همه جای دنیا ضرر خواهد زد.

رئیس جمهوری اسرائیل با تأکید بر این که این قانون “به سلاحی در دست دشمنان اسرائیل” تبدیل خواهد شد، نوشت: “آیا می‌خواهیم از تبعیض بر پایه ی ریشه‌های قومی حمایت کنیم؟”.

او با بیان اینکه اگر چنین طرحی به اجرا برسد، یهودیان سفاردی (یهودیان شرقی)، دروزی‌ها یا یهودیان اصولگرا در جماعت‌های جداگانه زندگی خواهند کرد، ‌پرسید: “آیا این وضعیت با آرمان‌های صهیونیسم مطابقت دارد؟”

اما آوی دیشتر، نماینده ی حزب راستگرای لیکود که لایحه را پیشنهاد کرده می‌گوید: “این لایحه به مردم صهیونیست امکان خواهد داد که در کنار یکدیگر زندگی کنند، بدون این که مجبور به هم‌جواری کسانی باشند که حاضر به دفاع از مرزهای کشورشان نیستند”.

احمد طیبی، عضو کنست اسرائیل تصویب این قانون را “مرگ دموکراسی” در اسرائیل خوانده است.

نمایندگان عرب کنست (مجلس) اسرائیل قانون جدید را محکوم کردند اما بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر راستگرای اسرائیل از تصویب آن ستایش کرد.