در گفتگو با ترامپ

نقطه نظرات ایران مطرح شد

ترجمه و گزارش: ایرج گلفام

روز گذشته (دوشنبه) ولادیمیر پوتین بعد از دیدارِ 3 و نیم ساعتۀ خود با ترامپ رئیس جمهور امریکا در شهر هلسینکی پایتخت فنلاند و بعد از مصاحبۀ مطبوعاتی که به همراه ترامپ در همین رابطه داشت، در یک مصاحبۀ اختصاصی با کانال اول تلویزیون روسیه شرکت کرده و در پاسخ به سئوال خبرنگار مبنی بر اینکه: آیا انتظارات شما از این دیدار برآورده شد؟ و چه چیز های مطابق میل شما و خلاف آن در این دیدار صورت پذیرفت ؟

گفت: اولین جلسه در چنین دیدارهایی معمولا به سبک و سنگین کردن می گذرد تا صحبت های اساسی اما بر خلاف انتظار در دیدار امروز جو دوستانه ای حاکم بود و صحبت ها با مضمون خاصی دنبال شد.

در برخی از موارد توافقاتی حاصل شد و ما توانستیم به تمامی مسائل اصلی که در نظر داشتیم بپردازیم.

مشخصا در مورد جنوب سوریه و بلندی های جولان با توجه به انتظارات اسرائیل ما توانستیم به توافقی برسیم که قبلا با همتایان ایرانی هم در این مورد همآهنگی کرده بودیم. در کل من بر این باورم که در باره بسیاری از مسائل راه های خوبی مطرح شد و نه تنها در ارتباط با سوریه.

نظر ما در مورد توافق هسته ای با ایران تغییری نکرده و بر اساس عدم توسعۀ سلاح های هسته ای در کل جهان و بویژه در منطقه. ایران یکی از کشورهای است که از سوی آژانس بین المللی تحت کنترل است و باعث تأسف خواهد بود اگر این اهرم کنترل از بین برود . ما از نگاه و تفکر (نگرانی ها) رئیس جمهور ایالات متحده آگاهیم و ترامپ مجددا در این رابطه گفت و خواست که به سیاست منطقه ای ایران و سلاح های موشکی ایران توجه داشته باشیم ، ولی در نگاه ما این نباید به نابودی برجام منتهی شود.

در این مصاحبه علاوه بر مسائل مربوط به ایران، پوتین مسائلی را در ارتباط با روابط دوجانبه امریکا و روسیه و همچنین ترانزیت گاز به اروپا و اوکرائین مطرح کرد که ترجمه رئوس این مطالب را نیز خواهم فرستاد.