سرور دانش، معاون دوم محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان که برای شرکت در مراسم تحلیف رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به آن کشور رفته بود با ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهوری در آنکارا دیدار کرد.

قبل از این دیدار، آنها از ماه ثور/اردیبهشت سال ۱۳۹۶ که ژنرال دوستم افغانستان را ترک کرد و به ترکیه رفت، دیدار رسمی نداشتند.
عبدالرشید دوستم بعد از اینکه به آزار جنسی احمد ایشچی، از چهره‌های سرشناس محلی در جوزجان متهم شد، اختلافاتش با رئیس‌جمهوری افزایش یافت و برای مدتی در کابل به دفتر کارش نیامد و در نهایت به ترکیه رفت و دیگر بازنگشت.

رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به سفر ژنرال دوستم به ترکیه گفته بود که مسئله معاون اول رئیس‌جمهوری موضوع عدلی و قضایی است و او با اجازه دادستانی افغانستان به ترکیه سفر کرده است.

بعد از آن گزارش شد که عبدالرشید دوستم قصد برگشت به افغانستان را داشته ولی به هواپیمای حامل او اجازه نشست در فرودگاه بلخ در شمال افغانستان داده نشده‌است

.
عتراضات هواداران ژنرال دوستم

تنش میان هواداران آقای دوستم و حکومت وحدت ملی در روزهای اخیر افزایش یافته است.

یکی از دلایل اصلی افزایش این تنش‌ها بازداشت نظام‌الدین قیصاری در شامگاه روز دوشنبه هفته گذشته است که در پی آن، تظاهرات اعتراضی علیه آقای غنی در ولایت‌های شمالی افغانستان به هدف رهایی آقای قیصاری و بازگشت ژنرال دوستم راه‌اندازی شد.

آقای قیصاری فرمانده نیروهای “خیزش مردمی” علیه گروه‌ طالبان و گروه موسوم به دولت اسلامی ( داعش) در ولایت فاریاب و نماینده خاص ژنرال عبدالرشید دوستم بوده است.

آقای قیصاری متهم شده که مقام‌های امنیتی در فاریاب را تهدید به مرگ کرده و به آنها دشنام داده است. همچنین گفته شده که او به عنوان فرمانده نیروهای خیزش مردمی در این ولایت متهم به نقض حقوق بشر و آزار و اذیت مردم است.

در خبرنامه دفتر معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان آمده که دیدار آقای دانش و ژنرال دوستم “در فضایی دوستانه” صورت گرفته است.
براساس بیانیه دفتر آقای دانش در این نشست دو طرف “درباره اوضاع جاری کشور، ضرورت تحکیم روند صلح و تفاهم ملی، نیاز به وحدت و همسویی اقوام و حل مسایل مختلف از طریق گفتگوهای مستقیم و سازنده” تاکید کردند.

آقای دانش در این دیدار از ژنرال دوستم به عنوان “شخصیت بزرگ و تاثیر گذار ملی” یاد کرد

.

آقای دوستم نیز در این دیدار گفت که “حل مشکلات کشور و تحکیم وحدت در این شرایط حساس، نیازمند وسعت نظر، سعه صدر و از خودگذری است”.

معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان ابراز امیدواری کرده که مشکلات کشور در فضای اعتماد، همکاری متقابل و هم‌دیگر پذیری به زودی حل و فصل گردد.