اوضاع جاری چنان نیست که زیر ساخت های مقاومت نظامی جنرال دوستم این چنین آسان خاک و دود شود

خشم و خروش مردم ازبک در شمال، اندک اندک ماهیت سازماندهی شدۀ خود را نشان می دهد؛ همان گونه که دولت کابل براساس مشورۀ متحدان جهانی، ناگهان به ضرب و زور در برابر نیروهایی که عملن علیه داعش و طالب در آوردگاه مدافعه می کنند، روی آورده است. حذف نظام الدین قیصاری از صحنۀ مقاومت علیه داعش- طالب، دنبالۀ همان سناریوی حذف جنرال دوستم در دو سال پیش بود که هرچند تلفاتی جانگذاز بر جا نهاد، مگر به جایی نرسید. در هرحال، با تبعید جنرال دوستم، برنامه ای که سامان داده شده بود، به یک شکلی تحقق یافت.

اما دولت و متحدان جهانی به مرور شاهد ظهور یک جنرال دوستم ثانی در جنگ های شمال بودند؛ این درحالی است که تلاش ها برای انتقال بخش کلیدی قدرت به طالبان در سطح داخلی و خارجی در جریان است و ظهور فرمانده کله شخ ازبک به جای دوستم، باعث ایجاد یک محور عظیم نظامی در شمال می شد. کنار زدن عطا نور به تناسب دوستم سهل تر انجام گرفت اما کاریزمای جنرال دوستم در دسترس نیست تا مستقیم پا در گلویش گذاشته شود؛ درعوض، نفس مقاومت جاری، این احتمال را قوی می ساخت که ماشین جنگی جدیدی بر محور جنبش ملی در حال شکل گیری است.
دکترغنی در یک موقع نا مناسب، در واقع فیوز بم در سمت شمال را کش کرده است. باید در پس پرده در سطح منطقه مسایل مهمی در جریان باشد که این چنین، نا به هنگام برای شکستن ماشین مقاومت تنها دوستمی ها تصمیم گرفته شده باشد. هرگاه، دولت موفق به کنترول خیزش های پس از قیصاری نشود، وخطای محاسبه آشکار شود، احتمال ملیتاریزه شدن کل سمت شمال با اشتراک نیروهای جمیعت و حزب وحدت در محور فرماندهی جنبش ملی قوی است. هرچند نشانه هایی از معامله جنگ سالاران تاجک با اجندای دولت به چشم می خورد. در گذشته چنین رویداد هایی دیده شده و اکنون نیز اوضاع تابع کدام استثنایی نیست.درین حال، خبرهای رسمی می رسانند که رصد اوضاع در شمال از سوی نیروهای خارجی و دولتی با احضاراتی فوق عادی در جریان است. حال پرسش این است که اردوی ملی تحت فرمان دکترغنی وارد یک جنگ خونبار با مردم محلی خواهد شد؟ ازبک ها راهی جز ایستاده گی ندارند. در قرا وقصبات، مردم ازبک صدمات سختی را در جنگ علیه داعش و طالب متحمل شده اند. بعد از جبهات داعش و طالب، این سومین محاذی است که از سوی دولت علیه آن ها باز شده است. گزینش نقیب الله فایق بر بهبودی اوضاع چندان اثری نخواهد داشت. گزارشنامه افغانستان

+++++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

تنها درفاریاب مردم از زور مندان شکایت دارند؟

شاه حسین مرتضوی معاون سخنگوی رئیس جمهور می‌گوید، نظام الدین قیصاری به دنبال شکایات مردم و برخورد با مقام‌های دولتی بازداشت شده‌است. مگر تنها در فاریاب، مردم از زور سالاران شکایت دارند که دولت یک نفر را تخمی به دام انداخته و به سارنوالی معرفی می کند؟ متعرضان به حقوق مردم در همه ولایات، مردم را زیر پا چخپیت کرده اند. این اقدام، سیاسی توطئه گرانه است و تبعات بسیار خشن دارد./گزارشنامه افغانستان

++++++++++++++++++++++++++

دولت قیصاری را در حبس نگهمیدارد

 

رهایی قیصاری موجی از بسیج مردمی را به دنبال خواهد داشت.

نظام الدین قیصاری سرپرست قوماندانی امنیه ولسوالی قیصار فاریاب و نماینده جنرال دوستم معاون اول رئیس جمهور در امور خیزش‌های مردمی به لوی سارنوالی معرفی شده‌است. او به همین بهانه تا مشخص شدن بازی های پس پرده و جنگ های شمال، در زندان نگهداری خواهد شد.
گرفتاری رحیم الله قوماندان محلی ارزگان و نادر شاه قوماندان محلی دیگر در بدخشان که به دوسیه قیصاری ( طبق پلان) گره زده شده، فقط یک پوشش توجیهی به خاطر در حبس کردن قیصاری است تا به مردم سوال ایجاد نشود که دولت صرفاً یخن یک متخلف از قوم ازبک را گرفته است گزلرشنامه افغانستان

+++++++++++++++++++++++++++++++++.

آیا نظام الدین قیصاری زنده، زخمی یا کشته شده است؟

نظام الدین قیصاری قربانی توطئه محمد اشرف غنی احمدزی شده است. هفته پیش سرکار رژیم ع و غ به ننگرهار رفت و جاسوسان ریاست امنیت ملی عمداً گذاشتند که دهشت افگنان اهل هنود و سیک های آن ولایت را نسل کشی کنند. این جنایت رهبری شده توسط ستون پنجم نظام همه بیشتر افغانستان را تکان داد. دولت هند از این رو از رژیم موجود در کابل ناراحت است که محمد اشرف غنی احمدزی کوشش دارد با پاکستان در همه عرصه ها کنار آید. حامد کرزی هم با دولت هند به تماس شده و انزجار خود را از توافق بین کابل و اسلام آیاد اعلان کرده است.

اما رژیم جهت تغییر افکار عامه طرح پاک سازی شمال و غرب کشور را روی دست گرفته و قرار است فاریاب توسط محمد اشرف غنی احمدزی به صورت کامل مدیریت شود تا زمینه مدیریت دیگر ولایت های تحت برنامه فراهم گردد. یکی از مشاوران جوان سرکار رژیم به این قلم چنین گزارش داد: “مرحله اول اعتماد سازی بین مردم و طالبان تحت نام آتش بس به صورت بسیار موفقانه پایان یافت. حالا جناب رییس مطمئن است که اگر ایئلاف دوستم و نور و محقق بخواهد مزاحمتی برای نظام ایجاد کند، با یک دستور دیگر رییس جمهور به همه قوت های نظامی و کشفی هدایت می دهد که دروازه ها و راه های ورودی طالبان را به شهر ها و ولسوالی ها باز کنند. تطبیق این مرحله از اعتماد سازی می تواند هم برای طالبان و هم برای نظام ما مفید واقع شود. اما شاید جنگکی رخ دهد. ما باز می توانیم با حمایت جامعه جهانی همه باغیان و یاغیان را یا سر جای آن بشانیم یا از بین ببریم.”

منبع گفت: اینکه سر قیصاری چه آمده فعلاً محرمانه است. فرمانده کل قوای مسلح باید در باره نشر هر قسم خبر در باره او تصمیم بگیرد. ما حق ابراز نظر در باره قیصاری نداریم. اما همین قدر می توانم بگویم که وضع فاریاب شاید وخیم شود. قوت ها همین اکنون آماده حرکت به سمت فاریاب هستند. اگر تا سه روز دیگر وضع امنیتی فاریاب مدیریت نشود شاید با مشکلات بسیار شدید سردچار شویم.”

برندگان حذف نظام الدین قیصاری عبارتند از دهشت افگنان داخلی و خارجی، محمد هاشم اورتاق و احمد ایشچی.

هم اکنون یک گزارش تازه دیگر از یک مقام وزارت امور داخله رژیم ع و غ از کابل حاکی از آن است که گویا تکاوران رژیم پس از کشته شدن نظام الدین قیصاری همه یاوران و همراهان او را هم کشتند تا آثار جنایت های خود را با صحنه سازی، دروغ پردازی و جعل پرونده علیه مقتولین برحق و موجه جلوه دهند. منبع گفت که نظام الدین قیصاری به نقل قول از مقام ریاست امنیت ملی افغانستان خنثی شده است. معنی خنثی شدن در اصطلاحات استخباراتی یعنی حذف شده است. منبع همچنین گفت که محمد اشرف غنی احمدزی می خواهد عمداً چنان صحنه سازی کند که مردم فاریاب قیام کند تا به این بهانه بتواند امریکا را وادار به قبول ورود طالبان به شهر میمنه سازد. اگر مردم در ولایت های شمال کشور متحد نشوند طالبان با نیرو های اردوی ملی شهر ها و شهرستان های شمال را گام به کام تسخیر می کنند.

سید حبیب مصلح