به گزارش سایت همایون بنقل از8 صبح، بلخ: تظاهرات صدها تن از باشندگان شهر میمنه که برای دومین روز متوالی در اعتراض به دستگیری نظام‌الدین قیصاری دست به‌ اعتراض گسترده زدند، به خشونت کشیده شد.

محمد طاهر رحمانی، رییس شورای ولایتی فاریاب به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید، هنگامی که یک گروه از اعتراض کنندگان از مقابل ریاست امنیت ملی عبور می‌کردند از سوی محافظان این ریاست هدف شلیک قرار گرفتند.

گفته می‌شود این تظاهرات حوالی ظهر و اندکی پس از جان باختن یکی از معترضین به خشونت گرایید. به گفته‌ی آقای رحمانی تا کنون دست کم حدود ۷ تن در این درگیری‌ها زخم برداشته‌ و چندین تن دیگر کشته شده‌اند.

شاهدان عینی از ساحه می‌گویند که اکثر دکان‌ها و مراکز تجارتی در شهر میمنه مسدود است و اعتراض کنندگان همچنان بر اعتراض‌های خود در مقابل نهادهای دولتی ادامه می‌دهند.

محمد طاهر رحمانی می‌گوید که اعتراض کنندگان تصمیم داشتند تمام ساختمان‌های ادارات دولتی را در این شهر آتش بزنند اما اعضای شورای ولایتی و مردم مانع این کار شدند.

به گفته آقای رحمانی مظاهره‌کنندگان هم اکنون مقابل دفتر حزب جنبش حضور دارند و بر رهایی نظام الدین قیصاری تأکید می ورزند.

با این حال جاوید بیدار، سخنگوی والی فاریاب به روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که هیأتی با ترکیب لوی درستیز قوای مسلح، رییس اداره‌ی مستقل ارگان‌های محل و معاون ولایتی ریاست عمومی امنیت ملی از مرکز به این ولایت آمده‌اند تا قضیه‌ی آقای قیصاری را از نزدیک بررسی کنند.

نظام‌الدین قیصاری نماینده خاص جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری در امور نیروهای خیزش مردمی در فاریاب است که دو روز پیش توسط نیروهای ویژه‌ی ارتش بازداشت شد.
به تعقیب بازداشت اقای قیصاری افراد مرتبط با این فرمانده در اطراف لوای ارتش و کوه‌های نزدیک شهر میمنه در حالت آماده باش قرار گرفته بودند.

اعتراض‌ها در شهر مزار

در همین حال شماری از هواداران و طرفداران حزب جنبش اسلامی امروز چهارشنبه (۱۳ سرطان) در شهر مزارشریف نیز دست به اعتراض زده و خواستار رهایی «بدون قید و شرط» نظام‌الدین قیصاری شده‌اند.
این اعتراض کنندگان هشدار می‌دهند که اگر نظام الدین قیصاری از سوی حکومت افغانستان آزاد نشود، بنادر تجارتی و ادارات دولتی را در ولایت‌های شمال و شمال شرق کشور بسته کرده و به آتش می‌کشند.
گل محمد ایرکین، معاون شورای حزب جنبش اسلامی بازداشت نظام الدین قیصاری را خلاف قانون دانسته، می‌گوید که اگر وی به زودی به گونه‌ی آبرومندانه آزاد نشود، هواداران حزب جنبش اسلامی بالای ساختمان‌های دولتی حمله می‌کنند.
به گفته‌ی آقای ایرکین، اگر حکومت افغانستان به خواست‌ها اعتراض کنندگان رسیدگی نکنند، آنان دست به «نافرمانی‌های مدنی» می‌زنند.
قول اردوی ۲۰۹ شاهین در شمال کشور، علت بازداشت آقای قیصاری را «سرکشی، پرخاشگری و نیز توهین و تحقیر» اعضای جلسه‌ی امنیتی شامل مقام‌های ارشد امنیتی وزارت دفاع و شورای امنیت، از سوی نظام الدین قیصاری اعلام کرده است.

نماینده حکومت افغانستان با معترضان ولایت فاریاب دیدار کرد

ریاست جمهوری افغانستان امروز پنج شنبه 5 ژوئیه هیئتی را برای حل تنش و کنترل وضعیت امنیتی به ولایت فاریاب در شمال این کشور فرستاد.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازاطلاعات روز، عبدالمتین بیک رییس اداره مستقل ارگان‌های محلی و جنرال شریف یفتلی رییس ستاد ارتش و معاون ولایتی ریاست عمومی امنیت ملی امروز به ولایت فاریاب رفتند.

نشست هیأت اعزامی ریاست جمهوری با بزرگان فاریاب، حرکت‌های دسته‌جمعی یا گردهمایی تا رفع خطرات امنیتی طی یک فیصلۀ معطل اعلام شده است.

از سوی دیگر، شماری از منابع خبری افغانستان گزارش داده اند که معترضان و هیئت اعزامی ارگ ریاست جمهوری به توافق رسیده و تظاهرات در ولایت فاریاب پایان یافته است.

این منابع خبری نوشته اند، قرار است نظام الدین قیصاری نماینده ویژه جنرال دوستم امروز آزاد گردد و به خانه جنرال دوستم در شهر کابل انتقال داده شود اما پرونده اش در نهادهای عدلی و قضایی دنبال می شود.

جنرال عبدالرشید دوستم معاون رییس جمهوری افغانستان هم با معترضان تماس تلفنی گرفته و آنها را به «خویشتن داری» توصیه کرده است.

قابل ذکر است، هواداران نظام الدین قیصاری دیروز چهارشنبه در ولایت فاریاب در شمال افغانستان تظاهرات کردند و خواهان آزادی او شدند اما پس از مدتی این تظاهرات به خشونت کشیده شد.

رسانه های خبری گزارش داده اند که نیروهای امنیتی بالای معترضان تیراندازی کردند که در نتیجه یک نفر کشته شد و 10 نفر دیگر زخم برداشتند که سرانجام معترضان وارد ساختمان ولایت فاریاب شدند و این ساختمان را آتش زدند.

براساس گزارش منابع خبری افغانستان؛ نظام‌الدین قیصاری، نماینده عبدالرشید دوستم در ولسوالی قیصار ولایت فاریاب و مسئول بخشی از نیروهای خیزش مردمی در این ولایت، چند روز قبل در یک نشست امنیتی پس ‌از درگیری لفظی و تهدید نیروهای ارتش افغان بازداشت شد و به کابل منتقل گردید.