توطیه ی خارجی و مزدوران بومی برای ترور وحذف یک فرمانده نیرومند ضد طالب در فاریاب/ ویدیو

 

https://www.youtube.com/watch?v=eHt3IhlIkmA

جنرال قیصاری یکی از فرماندهان نظامی  درولایت  فاریاب، و نماینده جنرال دوستم، طی ماه های اخیر از مقامات نیرو های امنیتی شکایت های جدی داشت. موصوف مقامات نظامی را به باد انتقاد گرفته  و آن ها را به کم کاری  و عدم توجه به اکمالات  سربازان ارتش و پولیس  در سنگر های مبارزه بر ضد تروریزم طالبان متهم می کرد( عدم کمک و تجهیز و تمویل سربلازان). گزارش های این چنین بحث های انتقادی طی جلسات مشترک شورای ولایتی با مقامات محلی ولایت فاریاب در ویدیوی های متعدد قبلن نشر و بازتاب یافته است. که چنین تعاملات و عدم توجه مقامات مرکزی گویا توطیه سازمان یافته  برای نیرومندی و گسترش ساحه ی فعالیت و نفوذ طالبان شمرده شده است. و این خود یک چالش بزرگی است در مبارزه بر ضد تروریزم طالبانی و بر ضد منافع مردم کشور.

بار ها طی نشست های مشترک رهبری اداری و نظامی فاریاب روی این سلسله مشکلات امنیتی جلساتی تدویر یافته  ومقامات امنیتی  فی البداه- از جلسه با مقامات مرکز رابطه تلفونی حاصل نموده و مسولین را از چالش های امنیتی که فراراه نیرو های امنیتی قرار دشته است، در جریان قرار داده اند. اما دیده شده است که مقامات امنیتی مرکز نی تنها، اصلا عطف توجه ای به این خواست ها نداشته اند، بل قرار گزارش های رسانه ای،  مرکز خود به گسترش طالبانی شدن شمال دست یازیده اند( تعمیل و تحقق پروژه انگریزی). این خواست های مردمی از جانب جنرال قیصاری منتج به خشمگین شدن شورای امنیت ملی و اشغالگران خارجی شده است.

نظام الدین قیصاری فرمانده پولیس ولسوالی قیصار ولایت فاریاب و از افراد نزدیک به جنرال دوستم همراه با ۲۵ تن از افرادش از سوی نیروهای ویژه ارتش بازداشت شده و این کار واکنش تند جنرال دوستم را همراه شده است. 

عنایت الله بابر فرهمند؛ رئیس دفتر جنرال دوستم؛ معاون اول ریاست جمهوری در گفتگو با خبرنگار آوا، بیان کرد: نظام الدین قیصاری به جز طالب ستیزی و دفاع از مردم، دیگر هیچ‌گونه مشکلی نه با مردم داشت و نه با حکومت. یگانه جرم‌اش این است که بیباکانه در مقابل طالبان قرار می گرفت.

وی افزود: در فاریاب بعد از جنرال دوستم طالبان تنها از نظام الدین قیصار ترس داشتند. حلقاتی در درون حکومت وجود دارند که زمنیه را برای گسترش ناامنی ها و ایجاد فرصت برای حاکمیت طالبان در فاریاب فراهم می‌سازند، قیصاری اگر در جلسات تند گفته به‌خاطر بی تفاوتی حکومت مرکزی بوده است.

آقای فرهمند اضافه کرد: از چندی به اینسو حرف هایی بود که حکومت مرکزی از حرکات نظام الدین قیصاری ناراضی است؛ بنا به هر دلیلی، روز گذشته هم آقای قیصاری را فریب دادند و به لوای اول ولایت فاریاب خواستند و وی را به شکل اختطاف گونه دستگیر کردند و به مرکز فرستادند.

رییس دفتر آقای دوستم می‌گوید که چهار تن از محافظین آقای قیصاری را که در بیرون جلسه حضور داشتند شهید ساخته اند. شب گذشته نیز نیروهای کماندو به بهانه پاکسازی شاهراه جوزجان- فاریاب، سه بار بر خانه نظام الدین قیصاری حمله کردند و سه تن از محافظین دیگرش را در اطراف خانه اش شهید ساختند.

آقای فرهمند تأکید کرد: اردو، پولیس و کماندو وظیفه اش حفاظت از ننگ و ناموس مردم است نه حمله بالای خانه و خانواده یکی از فرماندهان سرسخت (در برابر) دشمن افغانستان؛ ولی متاسفانه امروز اردو به عنوان یک حربه افراد و حلقات خاص در کشور استفاده می‌شود.

وی ادامه داد: امروز اردوی افغانستان بالای خانه های طالب ستیزها تجاور می کند و مثل طالب از سوی افراد و اشخاص داخل حکومت استفاده می‌شود.

فرهمند گفت: بازداشت نظام الدین قیصاری از عقده های فاشیستی و قومی، ناشی می شود؛ شخصی که در کرسی ریاست جمهوری (است) یا در مقامات عالیرتبه حکومتی که ما با رأی خود ساخته ایم.

تظاهرات به خشونت کشیده خواهد شد

همزمان، محمد طاهر رحمانی؛ رئیس شورای ولایتی فاریاب نیز به خبرنگار  آوا  گفت: کوچک ترین بی نظمی اگر نظام الدین قیصاری ایجاد می کرد من به عنوان رئیس شورای ولایتی فاریاب ناظر بودم. ما هیچ بی‌باکی و اذیت از نظام الدین قیصاری ندیده ایم.

وی افزود: اگر نظام الدین قیصاری کدام جنایت انجام داده بود باید به مراکز عدلی و قضایی ولایت فاریاب معرفی می شد. به گفته وی جرم نظام الدین قیصاری مخالفت با طالبان و داعشیان بود.

رییس شورای ولایتی فاریاب می‌گوید فعلاً در میان تظاهرکنندگان حضور دارم و مردم را کنترول می‌کنم. اگر حکومت مرکزیب توجه نکند وضعیت فاریاب خراب‌تر می‌شود و این تظاهرات به خشونت کشیده خواهد شد.

ارتش بازداشت نکرده است
در همین حال، محمد رادمنش؛ سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع در گفتگو با خبرنگار آوا گفت: نظام الدین قیصاری را نیروهای ارتش نه؛ بلکه نیروهای امنیتی بازداشت کرده اند.

به گفته وی اتهاماتی نسبت به نظام الدین قیصاری موجود بوده و بر اساس آن، نیروهای امنیتی او را دستگیر کرده اند.

اقای رادمنش افزود: نیروهای امنیتی آقای قیصاری را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی می کنند.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع، نظام الدین قیصاری فقط توسط نیروهای ارتش به کابل، انتقال داده شده است.

هشدار نسبت به وقوع حمله «تروریستی» در میان تظاهرکنندگان
در همین حال، شورای نظامی ولایت فاریاب به اعتراض کنندگان در شهر میمنه نسبت به وقوع حملات احتمالی تروریستی هشدار داده و از آنان خواسته است که حرکت‌های اعتراضی شان را در «زمان مناسب» راه‌اندازی کنند.

قول اردوی 209 شاهین با نشر خبرنامه‌ای گفته است: «در شرایط حساس کنونی در ولایت فاریاب که دشمن هر لحظه در کمین است تا از فرصت‌ها و خلأها استفاده نموده و به خاطر به خاک و خون کشیدن هم‌وطنان بی‌گناه ما از هیچ‌گونه عمل ضد انسانی و اسلامی دریغ نورزد، ایجاب می‌نماید چنین حرکت‌ها با در نظرداشت شرایط و وضعیت موجود که زمینه مساعد باشد، راه‌اندازی گردد.»

 

واکنش جنرال دوستم:

 به گزاش تلویزیون یک، در واکنش به این، پیامی از عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری که در ترکیه به سر می برد، پخش شده و آقای دوستم خواستار رهایی قیصاری شده است.

در این پیام آمده است: (اينجانب منحيث معاون اول رياست جمهورى و رهبر جنبش ملى اسلامى افغانستان و عضو هيأت رهبرى ايتلاف بزرگ ملى، از رهبري حكومت وحدت ملي مي‌خواهم كه محترم نظام الدين قيصارى كه نماينده اينجانب در خطوط دفاعى فارياب مي‌باشد، هرچه زود تر آزاد نموده به فارياب برگردانند و موجبات خاطر جمعى مردم را فراهم نمايد، در غير اينصورت ممكن در شمال كشور نارضايتى مردمى اوج گيرد و تمام پروگرام‌هاى دولت از جمله پروسه انتخابات دچار سكتگى و چالش جدّى شود و مسووليت آن بدوش كسانى خواهد بود كه زمينه ساز اين بحران شده اند.)

گزارش ویدیویی از توطیه ی ترور جنرال قیصاری

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=748533485351406&id=734316816773073&refsrc=http%3A%2F%2Fwww.google.dk%2F&_rdr

مطلب مرتبط:

فرمانده طالب کُش در پکتیا را نیز ترور کردند

تاریخ هر زمان، زبان خود را کشف می کند

سر می دهیم، سنگر نمی دهیم، شعار جذاب میهن پرستان چهل سال اخیر بود. عزیزالله کاروان، افسر طالب کُش این شعار این چنین اصلاح کرد:

سر نمی دهیم

سنگر هم نمی دهیم

سر دشمن را می زنیم

سنگرش را می گیریم.

جنرال عزیزالله کاروان صد در صد به همکاری دسته جات دولتی مرتبط با طالبان در مکروریان سوم کشته شده است. طالبان، به مرور در بدنه های دولت وسکتور های امنیتی به دستور بالا جایگزین می شوند. شاید این مساله یکی از مفاد توافق های اعلام ناشده بین غنی وطالبان باشد.گزارشنامه افغانستان

Advertisements