این انگریز است که با حمایت بی‌دریغ از پروژه ی طالبان تروریست خویش، به مقامات نظامی سایر کشور های غربی، جنرالان ناتو، کشور های مزدور عربی حاشیه خلیج فارس، ملل متحد، نوکران بومی خارجی و داخلی در کشور، دستور می دهد تا از طالبان حمایت بکنند.
امروز همه یک صدا از طالبان دفاع کرده؛ حتا به ملای مکه دستور می‌دهند تا برای شان فریاد طالب دوستی را قوله بکشد.
این در حالیست که روزانه ده ها تن از نیروهای نظامی کشور با حملات طالبان تروریست، جان های شان را از دست می دهند. این دشمنان معلومالحال با دفاع از طالبان، مصالحه و آتش بس یک جانبه؛؛؛ انگیزه ی مبارزه بر ضد دشمن را در مغز و ذهن سربازان کشور می کشند. تا طالب بر کشور و سرنوشت مردم حاکم شود و بستر پروژه انگریزی برای اشغال دایمی هموار گردد.ن
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

وزیر خارجه بریتانیا در دیدارش با غنی از آتش‌بس حکومت حمایت کرد

وزیر خارجه بریتانیا در دیدار با رییس جمهور غنی با اسقبال از آتش‌بس حکومت گفت بریتانیا به کمک‌هایش به افغانستان ادامه می‌دهد

وزیر خارجه بریتانیا، بوریس جانسن، در دیدارش با رییس جمهور غنی از آتش‌بس حکومت افغانستان در برابر طالبان حمایت کرد.

ریاست جمهوری در یک خبرنامه می‌گوید که غنی و جانسن پیش از چاشت امروز در ارگ ریاست جمهوری دیدار کردند.

در این دیدار، غنی و جانسن در بارد آتش‌بس، روند صلح، مبارزه با تروریزم، همکاری‌های منطقه‌یی و ظرفیت و نقش افغانستان در توسعۀ اقتصادی آسیا، به ویژه آسیای جنوبی و مرکزی، بحث کردند.

وزیر خارجه بریتانیا با استقبال از آتش‌بس حکومت گفت که کشورش همچنان در کنار مردم افغانستان باقی خواهد ماند.

جانسن همچنان تعهد سپرد که بریتانیا به همکاری‌های خود در بخش‌های ملکی و نظامی به افغانستان ادامه می‌دهد.

در همین حال، رییس جمهور غنی گفت نقش بریتانیا در مبارزه با تروریزم منطقه‌یی و جهانی بسیار مهم است

++++++++++++++++++++++++++++++

حمایت آمریکا

متیس: نشانه‌های دلگرم

‎کننده میان طالبان برای صلح دیده شده‌اند

در همین حال، فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان، می‌گوید که امریکا آماده است برای گفت‌وگوهای صلح میان حکومت افغانستان و طالبان زمینه سازی کند و در بحث‌هایی در این باره شرکت نماید.

جیمز متیس، وزیردفاع ایالات متحد امریکا می‌گوید که نشانه‌های دلگرم کننده میان طالبان برای گفت وگوهای صلح دیده شده‌اند.

آقای متیس، می‌افزاید که هرچند طالبان آتش‌بس سه روزۀ شان را تمدید نکردند، اما ظاهرشدن جنگجویان طالب در کنار نیروهای دولتی در روزهای عید، خوشبینی‌ها را برای گفت وگوهای سازنده میان دوطرف بیشتر ساخت: «رییس جمهور غنی به طالبان پیشنهاد گفت‌وگو داد. جواب آنان نزدیک به یک ماه بعد، اعلام عملیات بهاری بود. این کار بسیار خوب آغاز نشد. غنی دوباره پیشنهاد آتش بس کرد. آنان سه روز آن را رعایت کردند. غنی پیشنهاد داد که آتش بس تمدید شود. آنان قبول نکردند. اما بسیار دلچسب بود که ببینیم چگونه میان طالبان و افغانستان مردم چگونه در عید چگونه با هم غذا می‌خوردند. روشن است که غنی نه تنها برای حکومت افغانستان یک گام خوب بلند کرده است؛ بل این پیام صلح او درمیان طالبان نیز شنیده شده است.»

این، در حالی است که تلاش‌ها و گفت‌‎وگوها برای صلح نیز ادامه دارند و قرار است تا دوهفتۀ دیگر، عربستان سعودی میزبان یک نشست صلح در بارۀ افغانستان باشد واشنگتن می‎گوید که در بحث‎های مربوط به روند صلح این کشور شرکت خواهد کرد.

جنرال جان نیکلسن، فرمانده مأموریت پشتیبانی قاطع در این باره گفت: «ایالات متحده آماده است که از بحث‌های مربوط به روند صلح پشتیبانی نماید، برای این گفت وگوها زمینه سازی کند و نیز در آن شرکت نماید.»

پیش از این، طالبان اعلام کرده اند که با حکومت افغانستان نه بل با ایالات متحده امریکا آماده گفت وگوهای صلح استند.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

حمایت آمریکا و ناتو

استقبال امریکا و ناتو از آتش بس در افغانستان

در پی اعلام تمدید آتش بس از سوی اشرف غنی، منشی عمومی ناتو و ایالات متحده هم از این خبر استقبال کرده اند. وزیر خارجه امریکا با نشر بیانیه ای حمایت کشورش را از آتش بس و تلاش برای برقراری صلح اعلام کرد

در پیام تویتری که ینس استولتن برگ، منشی عمومی ناتو به این مناسبت نشر کرده، آمده است:  «من از خبر تمدید آتش بس در افغانستان از سوی اشرف غنی، رئیس جمهور این کشور استقبال می کنم. طالبان می توانند با استفاده از این فرصت بی نظیر نشان دهند که خواهان یک آینده صلح آمیز برای مردم افغانستان هستند و این آرزوی آن ها است».

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز حمایت کشورش را از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان اعلام کرده است. در اعلامیه ای که پومپئو به این مناسبت نشر کرده، آمده است:

«ایالات متحده امریکا از پیشنهاد اشرف غنی [به طالبان] برای آتش بس موقت میان حکومت افغانستان و طالبان استقبال می کند. مردم افغانستان به این ترتیب می توانند عید فطر را بدون هراس از خشونت جشن بگیرند.»

از نظر وزیر خارجه امریکا این آتش بس نشان دهنده تعهد حکومت افغانستان به جستجوی راه هایی برای پایان دادن به منازعه است. او در ادامه می گوید که این آتش بس در پی درخواست شورای علمای افغانستان از طالبان برای پایان دادن به کارزار خشونت آمیزشان علیه مردم و حکومت افغانستان برقرار شده است

مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده

در ادامه اعلامیه پومپئو آمده است که پیشنهاد حکومت افغانستان [به طالبان] برای آتش بس موقت نشان دهنده تعهدش به صلح و مسئولیت ملی و مذهبی است [که بر عهده دارد]. وزیر خارجه امریکا مردم افغانستان را بنیانگذار پروسه صلحی می داند که هویت افغانی دارد و به رهبری افغان ها پیش برده می شود.

پومپئو در ادامه این اعلامیه می نویسد که در حمایت از این ابتکار عمل حکومت افغانستان، ماموریت «تعلیمات، کمک، مشورت» ناتو و نیروهای امریکایی آتش بس را رعایت می کنند و از طالبان هم همین درخواست را دارند. به گفته او ماموریت ناتو و نیروهای امریکایی نه از داعش و القاعده چنین درخواستی دارند و نه عملیات [نظامی] برای دفاع از مردم افغانستان و نیروهای ائتلاف در برابر حملات را ممنوع می کنند.

در اخیر این اعلامیه آمده است ایالات متحده امریکا و شرکای بین المللی ما امیدوارند که طالبان آتش بس را رعایت کنند و احترام شان را به مردم افغانستان نشان دهند که مدت ها است خواهان توقف کارزار پرخشونت طالبان هستند.

روز شنبه اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان اعلام کرد که آتش بس را به مدت نامعلومی تمدید می کند. طالبان تا به حال به این خبر واکنش نشان نداده اند. مهلت آتش بس سه روزه ای که از سوی طالبان اعلام شده بود، امروز به پایان می رسد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

تحرکات اجیران بومی  با نسخه و مدیریت حاکمیت دست نشانده ی انگریزی
از هلمند تا کنر

صلح خواهان: سازمان ملل برای ختم جنگ درکشور به گونۀ عملی اقدام کند

این، دومین روز است که حرکت مردمی صلح در برابر دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در کابل، فریادهای صلح جویانه سر می‌دهند و قرار است که این روند سه روز ادامه یابد

در دومین روز گرد آمدن اعضای کاروان صلح خواهان هلمند در برابر دفتر سازمان ملل در کابل، صلح خواهان پاسخ سازمان ملل را برای حل معضل جنگ و پایان دادن به خشونت‌ها در افغانستان قانع کننده نمی‌دانند و بر اقدامات در این راستا تأکید می‌ورزند.

روز گذشته، پس از آن‌که اعضای کاروان صلح خواهان، اعتراض سه روزۀ شان را در برابر دفتر سازمان ملل در کابل آغاز کردند، این دفتر از خواست‌های آنان استقبال کرد.

اقبال خیبر رهبر حرکت مردمی صلح خواهی، می‌گوید که اگر سازمان ملل متحد برای پایان دادن به خشونت‌ها و جنگ اراده داشته باشد، این سازمان می‌تواند سرنوشت جنگ افغانستان را بسیار زود روشن سازد: «اگر سازمان ملل متحد اراده داشته باشد، می‌تواند که این جنگ را در افغانستان در آینده نزدیک خاتمه دهد.»

از آغاز اعتراض‌های این صلح خواهان اکنون سه ماه می‌گذرد. در سوم ماه حمل بود که یک ورزشگاه در شهر لشکرگاه ولایت هلمند آماج حملۀ هراس افگنی قرار گرفت و در آن شانزده تن جان باختند و بیش از پنجاه تن دیگر زخمی شدند. پس از این رویداد، جوانان در هلمند در اعتراض به حمله‌های هراس افگنی و برقراری آتش بس اعتراض‌های شان را آغاز کردند.

از آن زمان تاکنون، این صلح خواهان روش‌های اعتراضی متفاوتی را برای دست یابی به خواست‌‍های شان امتحان کرده اند.

از تحصن در ولسوالی‌های هلمند گرفته تا پیاده طی کردن مسیر هلمند – کابل و اکنون هم در برابر دفتر سازمان ملل متحد در کابل گردهم آمده اند.

این صلح خواهان، می‎‌گویند تا زمانی‌که به خواست‌های شان پاسخ مثبت داده نشود، به حرکت‌های شان ادامه خواهند داد.

بسم الله وطندوست، سخن‌گوی این صلح خواهان گفت: «اگر قدرت دارید باید آن را به کار ببرید و مانع جنگ شوید، اگر قدرت ندارید حضور تان بی معنا است.»

محمد نیک زاده، مسؤول مالی حرکت مردمی صلح می‌گوید که از آغاز این حرکت تاکنون نان آب آنان به دوش مردم بوده و باشنده‌گان کابل نیز آنان را هم از لحاظ مالی کمک کرده است.

آقای نیک زاده، می‌افزاید که بارها از سوی حکومت گفته شده است که به آنان پول و نان فراهم شود، اما این حرکت به چنین خواست‌های حکومت پاسخ رد داده است.

با این همه، طالبان در اعلامیه‌‍یی، این حرکت مردمی صلح را یک دسیسه امریکایی می‌داند.

این، دومین روز است که حرکت مردمی صلح در برابر دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در کابل، فریادهای صلح جویانه سر می‌دهند و قرار است که این روند سه روز ادامه یابد.

پس از دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در کابل، قرار است که این صلح خواهان در برابر سفارت‌های کشورهای به گفتۀ آنان دخیل در جنگ افغانستان نیز با پیام‌های صلح جویانه شان گرد بیایند.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

دومین کاروان صلح خواه به کابل رسید؛ سومین کاروان از کنر حرکت کرد


دومین کاروان هفت نفری صلح خواه، امروز به کابل رسید و مردم را به همراهی آنان در بلند کردن صدای صلح‌خواه دعوت کرد و از گروه‌های درگیر جنگ به ویژه طالبان، می‌خواهد که از جنگ دست بردارند. کاروان کوچک هفت نفری، با هدف بزرگ صلح‌خواهی، هفت روز پیش از پشاور حرکت کرده و صدها کیلومتر راه را پیمودند و امروز دوشنبه خودرا به کابل رساندند.

شماری از باشنده گان کابل و مقام‌‌های رسمی بشمول وزیر مهاجران به استقبال این کاروان به دروازه ی وردی کابل رفتند.

این هفت تن از پناهجویان افغان در پشاور استند که تا دروازه تورخم با موتر و سپس به سوی کابل پیاده آمده اند.

پاهای ترکیده و پر آبله این کاروان، گواهی سختی هایست که برای رویای دیرینه هموطنان شان و رهایی از جنگ ، تحمل کرده اند.

مسوول و اعضای این کاروان صلح مردمی به این باورند که برای بلند کردن صدای صلح و برقراری ثبات در کشور باید قربانی داد.

این دومین حرکت صلح خواهانه‌ مردمی است که صدها کیلومتر راه را برای یافتن پدیده گم شده ای به نام صلح، در زیر آفتاب سوزان، پیاده پیموده اند

در کنار این امروز از ولایت کنر در شرق کشور سومین کاروان صلح خواه روانه کابل شدند و قرار است صدها کیلومتر را برای بلند کردن صدای صلح خواهانه بپیمایند.

هفته پیش کاروان صلح خواه مردمی که از هلمند حرکت کرده بود، به کابل رسید و اعضای آن در برابر دفتر سازمان ملل خیمه زده اند.

+++++++++++++++++++++++++++++++

ملل متحد

استقبال سازمان ملل از تمدید آتش بس میان دولت افغانستان و طالبان

دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان با نشر بیانیه یی از تمدید آتش بس از سوی دولت افغانستان استقبال کرده و خواهان ختم جنگ میان طرف های درگیر شده است.

به گزارش افغان نیوز: هیئت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) با نشر بیانیه یی نوشته است که از رعایت اتش بس از سوی دولت افغانستان و طالبان قدر دانی می کند.
یوناما از حمایت وسیع مردم افغانستان برای آتش بس و صلح متاثر گردیده و از تصمیم رئیس جمهور غني قدر دانی میکند که به صدای مردم افغانستان برای تمدید آتش بس پاسخ داد.

بر اساس اعلامیه، یوناما از طالبان میخواهد که برای خواهش افغانها برای خاتمه جنگ پاسخ مثبت بدهد
تدامیچی یاماموتو نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان و رئیس یوناما گفت: ” تمدید آتش بس از سوی دولت فرصتی روشنی را برای راه حل از طریق مذاکره برای این درگیری فراهم می کند. این فرصت را نمیتوان از دست داد”.
یاماموتو گفت: ” من بارها اعلام کرده ام که حل اختلافات از طریق مذاکره ممکن است. حالا من اعتقاد دارم که می تواند صلح قریب الوقوع باشد”

رئیس دفتر یوناما در افغانستان بیان کرده که من خواستار گام های اساسی برای آغاز مذاکرات مستقیم بین دولت افغانستان و طالبان هستیم تا رنج مردم افغانستان پایان یابد.

وی بیان کرده که پیشنهاد صلح دولت افغانستان، که توسط جامعه بین المللی پشتیبانی شده است، می تواند هر موضوع را مورد بحث قرار دهد.

” یاماموتو گفت: “من از تمام کشورهای ذیدخل از جمله کشورهای منطقه دعوت می کنم تا از این آغاز جدید صلح حمایت کنند.”

.

.

Advertisements