احمدضیا مسعود معاون رییس جمهور پیشین و نمایندهٔ اسبق رییس جمهور در بخش اصلاحات گفتگوی ویژه با آژانس بین‌المللی اسپوتنیک سخن می‌گفت، حکومت افغانستان نه‌تنها در مبارزه با تروریزم هیچگونه تصمیم جدی نداشته بلکه در بسیاری جاها گروه‌های داعش و طالبان را بنابر مسایل زبانی و قومی تقویت می‌کند.

احمد ضیا مسعود نماینده خاص پیشین رئیس جمهور در امور اصلاحات و حکومت داری خوب و معاون فعلی حزب جمعیت اسلامی افغانستان دلیل برکنار خود را از سمتش را انتقاداتی میداند که حکومت وحدت ملی به رهبری محمد اشرف غنی داشته است

آقای مسعود در مورد دلایل برکناری‌اش با وجود این‌که در انتخابات هم‌پیمان آقای غنی بود، می‌گوید:

من کارهای زیادی کردم و در انتخابات قبلی هم یکجا بودیم. زمانیکه من در حکومت وحدت ملی آمدم متوجه شدم که پالیسی های امنیتی که حکومت وحدت ملی دارد، در جهت خلاف منافع ملی مردم افغانستان است و اینها قسماً می‌خواهند به اشکال مختلف طالبان را کمک کنند و روابط مشکوکی با بعضی از گروه‌های تروریستی دیگر هم داشتند. زمانیکه من این موضوعات را به حکومت گفتم از حرف های من خوش آنان نیامد و دیگر مسایل اصلاحات اداری که باید در حکومت افغانستان بوجود می‌آمد متاسفانه که نیامد و به آن هم توجه نکردند و همین انتقادات من سبب گردید که تصمیم بگیرند تا مرا از این حکومت دور بسازند

چرا انتقادات شما را حکومت نپذیرفت و به جای جستجوی راه حل به فکر برکناری شما افتاد؟

انتقادات من در جهت خلاف آرزوهای این‌ها بود زیرا من می‌گفتم که پالیسی‌های شما در جهت تقویت گروه‌های تروریستی است و این پالیسی‌های شما باید تغییر بکند زیرا وقتی که من به ولایت‌های شمال کشور رفتم و با فرماندهان صحبت کردم با سربازان صحبت کردم همه اینان شکایت داشتند که پالیسی حکومت قسمی است که مارا نمی‌گذارند که در برابر طالبان و داعش درست جنگ کنیم. این فرماندهان و سربازان میگفتند که حتی مهمات کافی هم در اختیار آنان قرار داده نمی‌شود که جنگ را در محلات شان درست به پیش ببرند، وقتی من این موارد را به حکومت گفتم ولی حکومت برایم می‌گفتند که نخیر چنین نیست در حالیکه همین بررسی های من درست بوده و همین حالا هم همین قسم است و اکنون پالیسی حکومت این است که نمیخواهد در برابر طالب جنگ بکند و گروه‌های تروریستی را میخواهند برای تداوم جنگ در کنار خود داشته باشند. بخاطر تداوم جنگ‌ها حکومت افغانستان یک برنامه قومی دارد و می‌خواهند که طالبان را به‌حیث یک گروه نظامی در کنار خود داشته باشند. حتی حکومت می‌خواهد با نفوذ طالبان در ولایت‌های شمالی کشور بافت‌های اجتماعی مردم را تغییر بدهند. در ولایت های تخار، فاریاب، بغلان، که (تداوم جنگ) سبب مهاجرت های زیاد مردم از این مناطق گردیده است و این یگانه هدف و سیاست‌ عقب‌ماندهٔ قومی این حکومت می‌باشد.

چرا سران مجاهدین در حال دور شدن از حکومت استند؟

حکومت اصلا نمیخواهد تا یک نیروی سیاسی را که در تمامی افغانستان دست بالا داشته باشد و بتواند در آینده قدرت سیاسی را به دست بگیرد را تحمل کند. همیشه حکومت در صدد آن است تا قدرت را به افراد دست‌نشانده خودشان به شکل نادرستش واگذار کند، تا همان سلطهٔ سنتی را حفظ کنند، به همین دلیل مجاهدین قبلی به حیث یک قشر بزرگ در افغانستان میخواهند در تمامی عرصه‌های زندگی مردم تغییری به وجود بیاید و میخواهند که ترتیب انتقال قدرت به شکل دموکراتیک آن باشد ولی حکومت آن را تحمل ندارد و در کل حکومت نمی‌خواهد که نهاد ها و موسسات دموکراتیک در جامعه افغانستان نهادینه شود و این اشخاص که نمی‌خواهند در اصل اشرف غنی رئیس جمهور کشور و همان تیم مربوط شان است.

به نظر شما، داعش کیست و چگونه در افغانستان فعالیت‌هایش را آغاز کرد‌؟

داعش و دیگر گروهای تروریستی دایماً از سوی کشورهای بزرگ ساخته می‌شوند و به کشورهایی مانند افغانستان فرستاده می شوند. این‌که در عقب این گروه‌های تروریستی کدام حرکت بین المللی وجود دارد (مشخص نیست) ولی هدف این‌ها این است که داعش می‌خواهد تا خلافت اسلامی را در کشورهایی آسیای میانه ببرد تا کشورهای آسیای میانه را بی‌ثبات بسازند.

چرا داعش شمال افغانستان را برای فعالیت‌های تروریستی خود انتخاب کرده است؟

داعش شمال را انتخاب کرده تا قرارگاه‌های نظامی خود را بسازد و پلان‌های بسیار طویل مدتی دارند تا از همین طریق کشورهای آسیایی مرکزی را بی‌ثبات بسازند و از همین طریق با شعارهای اسلامی خود مردم را بسیج بسازند که این پلان‌ها هم به تنهایی نمی‌شود تا یک حرکت یا حمایت‌کنندهٔ قوی در عقب این گروه وجود نداشته باشد.

پس چرا هیچ تصمیمی در این زمینه اتخاذ نمی‌شود؟

در اصل این حکومت (وحدت ملی) برای سرکوب طالبان و داعش و دیگر گروپ های تروریستی هیچگونه اراده سیاسی ندارد، زیرا در بعضی جای‌ها ملاحضات قومی برای این‌ها مطرح می‌شود و در بعضی جاهای دیگر هم ملاحضات کشورهای بیرونی مطرح می‌گردد، قسمی که شما پرسیدید انتقادات ما هم بالای حکومت همین بوده و بیرون شدن من هم از حکومت (دلیلش) همین بوده که من میگفتم پالیسی‌های شما این نیست که تروریزم را سرکوب کنید، یعنی بین این گروپ‌های تروریستی و حکومت ما یک نوع تعاملاتی وجود دارد که این خیلی خطرناک است.

با توجه به نگرانی روسیه از فعالیت‌ گروه‌های تروریستی در افغانستان و تجربهٔ این کشور در نابودی داعش در سوریه، آیا روسیه می‌تواند در براندازی گروه‌های تروریستی افغانستان نیز نقش ایفا کند؟

نقش روسیه بسیار مفید خواهد بود ولی حکومت افغانستان به از بین بردن تروریزم اراده ندارند زیرا حکومت نمیخواهد که گروه‌های تروریستی سرکوب گردند. در غیر این صورت ما به تعداد سه صد هزار نیروی نظامی داریم و این نیروها از سوی امریکایان خیلی‌ها تجهیز شده‌اند. حتی شما بیاد دارید که در زمان حکومت حامد کرزی به نیروهای خارجی گفته شده بود که از قوت‌های هوایی در سرکوب تروریستان استفاده نکنید، شما از سلاح‌های ثقیل در برابر طالبان استفاده نکنید، همان پالیسی به شدت بسیار زیادتر آن فعلاً در حکومت وحدت ملی جریان دارد. این‌ها روابط بسیارعمیق و رفت و آمد با طالبان دارند و نمیخواهند که طالبان را سرکوب کنند وگرنه ما با همین سه صد هزار نیروی خود میتوانیم که تمامی گروه های تروریستی را سرکوب کنیم.

آیا آوازه‌های موجود دربارهٔ ممنوع‌الورود بودن عطا محمد نور به کشور واقعیت دارد؟

من باور ندارم به این خبر. فکر نمی‌کنم که چنین چیزی در بین باشد از اینکه استاد عطا محمد نور قبل از عید برایم گفته بود که به‌زودی به کشور برخواهد گشت و در جلسهٔ بزرگ ایتلاف که قرار است برگزار شود، اشتراک خواهد کرد.

چه زمانی مردم افغانستان به صلح دست خواهد یافت و مردم مانند دیگر کشورهای جهان که زیر چتر صلح زندگی خواهند کرد؟

این موضوع یک برنامهٔ ملی کار دارد، تا زمانی‌که تمامی گروپ های اجتماعی در افغانستان حقوق همدیگر را به رسمیت نشناسد، به قانون اساسی افغانستان احترام قایل نشوند، سلاح‌های خود را به زمین نگذارند و تعهد نسپارند، با این شکل که چند نفر به کابل بیایند و همدیگر را آغوش بگیرند صلح به وجود نمی آید. مثلا در سه روز عید گروه‌هایی که آمدند و رفتند یک نوع پلانی وجود نداشت تا این برنامه را به یک پدیده دایمی تبدیل کنیم. در این برنامه‌ها و یا گفتگوهای صلح از کسانی که با طالبان جنگیده بودند و از مجاهدین مثلاً باید سهیم شوند تا منافع همدیگر را در این گفتگوها به رسمیت بشناسند و به نقاط و حرف‌های مشترکی که بین ما به وجود می‌‌آید احترام گذاشته، زندگی کنیم.

آیا مجاهدین سابق در گفتگوهای مستقیم یا غیرمستقیم صلح با طالبان نقش دارند؟

قطعاً نخیر. مثلاً ما حزب جمعیت هستیم و خبر نداریم و این مذاکرات پنهانی هیچگاه نتیجه مثبتی در قبال نخواهد داشت، مذاکره با کی؟ مثلاً طالبان ادعای قدرت دارند و کسانیکه در حکومت هم استند ادعای قدرت دارند. از کسانی‌که در گذشته مخالفین اصلی طالبان بودند کسی (حکومت) مشوره نمیگیرد، بناً ما چگونه بتوانیم صلح به وجود بیاوریم؟ زیرا طالبان همین حالا میگویند که حق و حاکمیت را در افغانستان ما داریم نه این حکومت، پس لازم است تا تمامی گروهای درگیر باهم نشسته و به نقاط مشترک همدیگر احترام بگذارند تا به صلح برسیم.

شما در چند روز گذشته گفته بودید که طالبانی که در شمال افغانستان می‌جنگند مربوط به احزاب جمعیت اسلامی و جنبش ملی اسلامی استند آیا به راستی چنین است؟

در جایی، من زمانی‌که سخنرانی میکردم از این‌که وقت هم خیلی‌ها کم بود من چنین گفته بودم ولی به این شکل هم نبوده است.زیرا حزب های جمعیت اسلامی و جنبش اسلامی در گذشته ها نفوذ خود را در شمال افغانستان داشتند ولی بعد از ایجاد حکومت جدید از مناطق جمعیت‌نشین و مناطقی که تحت اداره فرماندهان این دو حزب بود به این مناطق توجه جدی حکومت صورت نگرفت ولی طالبان از این مناطق سربازگیری کردند و فعلا همان افراد که قبلاً با جمعیت و جنبش بودند از ترس جان شان و خانواده‌هایشان فعلاً با طالبان هستند.

به شفافیت در انتخابات شوراهای ولسوالی و پارلمان باورمند استید؟

مسعود، متاسفانه که در این انتخابات هیچگونه شفافیتی وجود ندارد (نخواهد داشت)، همین اکنون ۱۰ ملیون تذکره چاپ شده است و شورای امنیت بالای ریاست ثبت و احوال نفوس امر می‌دهد که برای فلان شخص ۵ هزار قطعه تذکره و یا ۱۰ هزار تذکره بدهید، و این افراد به محلات و ولسوالی‌ها میروند و با استفاده از نام‌های مستعار استیکرهای ثبت انتخاباتی نصب میکنند و این همه آمادگی است برای یک تقلب گسترده. حکومت میخواهد که از طریق همین تقلب در پارلمان آینده کشور حق اکثریت را پیدا کرده تا پارلمان برای انتخابات ریاست جمهوری آینده تصمیم بگیرد. این حکومت مشروعیت خود را از دست داده است و پایگاه مردمی ندارد به همین دلیل حاضر نمیشود که به یک انتخابات شفاف شامل شده یا انتخابات شفاف را برگزار کند به همین دلیل حکومت مجبور است که تقلب بکند، و این تقلب حکومت کشور را به سوی یک بحران بزرگ سوق میدهد.

پس اگر حکومت به قول شما تقلب می‌کند، چه کسی از تقلب جلوگیری می‌تواند؟

فقط یک راه وجود دارد که کسانی‌که افغانستان را دوست دارند به ویژه جامعهٔ بین‌المللی، کشورهایی که در افغانستان حضور دارند که اگر می‌خواهند که دموکراسی در افغانستان نهادینه شود، باید که تمامی اداره این انتخابات را بدست بگیرند، در غیر آن ما هرگز به انتخابات شفاف نمی‌رسیم.

آیا ایتلاف بزرگ ملی که شما هم جزی از اعضای رهبری آن استید در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد واحد خود را خواهد داشت؟

دقیقاً. ایتلاف بزرگ ملی کاندید خود را از میان ایتلاف خواهد داشت و همان پرنسیپ‌هایی که ما به آن معتقد استیم این است که هر تعدادی از اعضای این ایتلاف بزرگ خود را کاندید می‌کند ما به حد اقل ۴ و یا ۵ ماه برایشان وقت می‌دهیم تا برای خود کمپاین کنند تا در میان مردم رفته کمپاین خود را نمایند و هر فردی که در تمامی مناطق بیشترین نفوذ خود را در میان تمامی اقوام کشور داشت، آن فرد کاندید ایتلاف بزرگ از سوی ما خواهد بود.

به عنوان آخرین سوال، آیا شما شناسنامه الکترونیکی با درج واژه افغان می‌گیرید؟

هر موضوعی که اختلافات بزرگ ملی را دامن بزند و تمامی اقوام افغانستان بر آن یک مفکوره مشترک نداشته باشد ما در اینگونه پروسه های اختلافی شرکت نمی‌کنیم، زیرا خدای نخواسته این موضوع سبب از بین رفتن وحدت ملی میشود و بعضی مواقع هم مشکلات اجتماعی بزرگ دیگری را به وجود میاورد و هر آنچه تمامی مردم افغانستان نظر مشترکی داشته باشند، ما آن را تائید می‌کنیم.

ویدیو

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

سفیر اسبق امریکا به دیدار حکمتیار رفت

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان امروز (دوشنبه) با سفیر اسبق امریکا در افغانستان دیدار نموده است.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازاسپوتنیک، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان امروز (دوشنبه، 4 سرطان) با زلمی خلیلزاد، سفیر اسبق ایالات متحده امریکا در افغانستان در دفتر کارش دیدار نموده است.

براساس اطلاعات دفتر مطبوعاتی حزب اسلامی افغانستان، در این دیدار هر دو جانب روی موضوعات مختلف منجلمه برقراری صلح دایمی در افغانستان، تمدید آتش‌بش و همچنان انتخابات پارلمانی آینده در کشور، بحث و گفتگو نموده اند.

این در حالیست که چند روز پیش، ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه‌یی اعلام کرد که رییس جمهور غنی جهت عید مبارکی به منزل گلبدین حکمتیار رفته، با وی دیدار نموده است.

در خبرنامه آمده بود که گلبدین حکمتیار از ابتکار رییس جمهور در زمینۀ آتش‌بس قدردانی نموده و گفته‌است که صلح خواستۀ مردم افغانستان است و ما از آتش‌بس صلح حمایت همه‌جانبه می‌نماییم.

در مقابل، رییس جمهور غنی اضافه کرده‌است که سه روز آتش‌بس نشان داد که صلح به یک اجماع سرتاسری مبدل شده‌است.

وی افزود که در راستای صلح با احزاب سیاسی و اقشار مختلف مردم در مشورت هستیم و ازدیدگاه سازندۀ آنان در این خصوص تشکری نموده‌است.

این درحالی‌ست که گلبدین حکمتیار نیز چند سال قبل از مخالفان اصلی حکومت افغانستان بود که با تاسیس حکومت وحدت ملی بر اساس توافق‌نامه‌یی با دولت یک‌جا شد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

رحمانی: طالبان برای قتل‌عام نیروهای امنیتی حشر عمومی به راه‌انداخته‌اند

حکومت هم‌چنان بر طبل پای‌بندی بر آتش‌بس می‌کوبد/ رحمانی: طالبان برای قتل‌عام نیروهای امنیتی حشر عمومی به راه‌انداخته‌اند

در حالی که در طول 10 روز گذشته پس از عید فطر، در نتیجه آتش‌بس حکومت و موضع دفاعی نیروهای امنیتی، ده‌ها تن از نیروهای امنیتی در حملات طالبان بر پوسته‌های امنیتی به شهادت رسیده‌اند، وزارت داخله می‌گوید که هم‌چنان به آتش‌بس یک‌طرفه با طالبان پای‌بند هستند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، نجیب دانش، سخنگوی وزارت داخله که امروز دوشنبه(4 سرطان) در یک نشست مشترک خبری در کابل سخن می‌گفت، خاطرنشان کرد: “آتش بس از سوی ما با تمام توان پابرجاست، و با آن‌هم به تمام نیروهای امنیتی و دفاعی وظیفه داده شده که در حالت احضارات باشند، هرگاه طرف مقابل دست به حرکتی می‌زند، با عکس‌ العمل نیروهای افغان روبه‌رو می‌شود.”

رئیس‌جمهور با وجود عدم تمدید آتش‌بس از سوی طالبان، این آتش‌بس را از روز پنجم عید فطر، به مدت 10 روز دیگر تا جمعه، 8 سرطان تمدید کرد.

اما برخی نمایندگان مجلس با توجه به حملات گسترده طالبان و تلفات زیاد نیروهای امنیتی، این آتش‌بس و ادامه آن را “مسخره” می‌خوانند.

محمد عارف رحمانی، نماینده ولایت غزنی در مجلس، از برخی عمل‌کردهای محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان انتقاد کرد و تصمیم‌های او را در راستای اعلام آتش‌بس و روش‌های صلح با طالبان، مسخره‌آمیز توصف می‌کند.

وی که در نشست علنی امروز مجلس نمایندگان(دوشنبه، 4 سرطان) سخن می‌گفت، آتش‌بس حکومت با طالبان گفت: “این چه آتش‌بس مسخره است که امروز در حال اعمال شدن است. هر شب حدود 150 سرباز از سوی گروهای مخالف مسلح قتل عام می‌شوند”.

به باور آقای رحمانی، طالبان از فرصت آتش‌بس که مطمین اند سربازان و کماندوهای ما عملیات نمی‌کنند و همچین قطعات خاص و واحد ضد تروریستی امنیت ملی هم به سراغ‌شان نمی‌روند، دست به حملات تهاجمی می‌زنند.

این نماینده مجلس علاوه می‌کند که اردو، برای جنگ انگیزه و اجازه تیراندازی به طالبان را ندارد و دستانش بسته است.

وی می‌گوید، گروه طالبان در ولایت‌های مختلف از بین صد یا دوصد پوسته، 10 یا 20 پاسگاه را هدف قرار می‌دهند و برای قتل عام‌ نیروهای امنیتی، حشر عمومی می‌کنند.

این عضو مجلس در توضیح بیشتر گفت: “گروه طالبان از تمام ولایت‌های اطراف، با جمع‌آوری 100 یا 200 نیرو، به یک ولسوالی که دو سه پوسته بیشتر ندارد، حمله می‌کنند و تمامی سربازان این پوسته‌ها را قتل عام می‌کنند. پس از قتل عام، تمامی تجهیزات‌شان را نیز با خود می‌برند”.

وی با یادآوری سقوط پوسته‌های ولسوالی جلریز ولایت میدان وردک به دست گروه طالبان می‌گوید، این گروه با حملات تهاجمی به 16 پوسته نیروهای پولیس نظم عامه حمله کردند و با شهادت حدود 15 تن از سربازان، تمامی تجهیزات سبک و سنگین‌شان را نیز با خود بردند.

آقای رحمانی علاوه کرد، شب گذشته در غزنی نیز حدود 16 سرباز به دست گروه طالبان به شهادت رسیدند. همچنین شب گذشته گروه طالبان با حمله به دو پوسته پولیس در دشت قره‌باغ ولایت غزنی، یک پوسته را به آتش کشیدن و 5 تن از سربازان را قتل عام کردند.

با این حال، وزارت دفاع می‌گوید که با در نظرداشت آتش بس اعلام شده در برخی مناطق، عملیات‌های زمینی و هوایی را انجام داده است.

محمد رادمنش سرپرست دفتر سخنگوی وزارت دفاع در نشست مشترک خبری امروز گفت که در این عملیات‌ها به شمول ۶ داعشی شماری از مخالفین کشته شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: “نیروهای افغان در ۲۴ ساعت گذشته با در نظرداشت آتش بس اعلام شده ۱۰ عملیات مشترک تصفیوی و ۸۵ وظیفه حمایوی عملیات خاص کماندویی و 16 حمله هوایی را در مقابل حملات گروهی دشمن در مناطق مختلف کشور انجام داده‌اند.”

در همین حال، یک منبع معتبر حکومتی به رادیو آزادی گفته که پس از آتش بس، زمانی‌که شماری از طالبان به شهرها آمدند و با نیروهای امنیتی احوال پرسی گرم کردند، این حرکت طالبان با عکس‌العمل شدید رهبران شان روبه‌رو شدند.

این منبع به شرط افشا نشدن نام‌اش گفت که طالبان مسلح در زابل، پکتیکا و شماری از ولایات دیگر آماده‌اند یک بار دیگر آتش‌بس کنند.

Advertisements