واگذاری مناطق امن به طالبان به معنای واگذاری بخش‌هایی از کشور به پاکستان است

«بحث واگذاری مناطق برای طالبان از سال‌ها قبل مطرح بوده‌است. اما به نظر می‌رسد که حالا از جانب امریکایی‌ها پذیرفته شده‌است و آقای غنی به عنوان مجری این پروژه به عملی کردن آن اقدام کرده‌است. در عین حال واگذاری برخی مناطق برای طالبان دقیقاً به معنای واگذاری بخش‌هایی از کشور برای پاکستان نیز است و پاکستان از این برنامه سود سرشاری می‌برد

به گزارش سایت همایون بنقل از پیام آفتاب، روزنامه ماندگار چاپ کابل با توجه به موضوع واگذاری مناطق امن به طالبان در سرمقاله شماره امروز (کشنبه ۳ سرطان ۱۳۹۷) خود نوشت: «والی ولایت پکتیا گفته‌است که برنامه واگذاری مناطق من برای طالبان آغاز شده‌است. این درست یک روز بعد از آن گفته شد که محمد اشرف غنی، رئیس دولت وحدت ملی، اخیراً به‌شماری از مقامات حکومتی از جمله والی‌ها دستور داده که صلح باید به‌طور مخفیانه به پیش برده شود و باید از همه امکانات محلی برای ایجاد صلح استفاده شود. حتی گفته‌است در صورتی که طالبان در مناطقی آتش‌بس موافقت می‌کنند نیورهای امنیتی باید از آن مناطق عقب‌نشینی کنند. این دستورات آقای غنی با سخنان والی پکتیا نهایی شد و عملاً وگذاری بخش‌هایی از کشور برای طالبان از آن ولایت آغاز شده‌است. همچنان در بخشی از ولایت لوگر هم سخن از آتش‌بس دایمی به میان آمده‌است و نیروهای دولتی از یکی از این ولسوالی‌ها عقب‌نشینی کرده‌اند. به اساس اظهارات والی پکتیا قرار است که بخش‌های دیگری در سایر ولایت‌ها هم زیر همین برنامه به طالبان واگذار شود.»
نویسنده در ادامه این سرمقاله آورده‌است: «البته آنچه که به عنوان آتش‌بس مطرح شده‌است و پای طالبان را به ساده‌گی به شهرهای کشور رساند، حالا تنها به رویکردی تبدیل شده که به واگذاری مناطق برای طالبان مؤثر است. مسلماً وقتی ساحاتی را برای طالبان تسلیم کنند و برای بازپس‌گیری آن اقدامی نشود، طالبان در آن مناطق جنگ نمی‌کنند؛ بلکه منطقی برای جنگ باقی نمی‌ماند. بحث واگذاری مناطق برای طالبان از سال‌ها قبل مطرح بوده‌است. اما به نظر می‌رسد که حالا از جانب امریکایی‌ها پذیرفته شده‌است و آقای غنی به عنوان مجری این پروژه به عملی کردن آن اقدام کرده‌است. در عین حال واگذاری برخی مناطق برای طالبان دقیقاً به معنای واگذاری بخش‌هایی از کشور برای پاکستان نیز است و پاکستان از این برنامه سود سرشاری می‌برد.»
در ادامه این سرمقاله آمده‌است: «از جانب دیگر در مناطقی که برای طالبان واگذار می‌شود هم طالبان افغانی و هم طالبان پاکستانی و دیگر گروه‌های جنگجو می‌توانند حضور برسانند و حالا ممکن است که یکی از این ولایت‌ها به عنوان مناطقی که با طالبان گفت‌وگو شود، انتخاب شود؛ اما سایر آن مناطق به شکل رسمی در آختیار طالبان به عنوان امارت اسلامی افغانستان قرار داده می‌شود و عملاً طالبان دارای یک حکومت موازی در کشور می‌شوند و بعد از آدرس یک حکومت مدعی با «دست‌نشانده‌های آمریکا» یا با آمریکا به اصطلاح گفت‌وگو می‌کنند.»
نویسنده در انتها می‌افزاید: «این برنامه ممکن است تا سرحد انتقال قدرت برای طالبان هم منجر شود و عملاً بخش‌هایی وسیعی کشور در اختیار آن گروه قرار داده شود. البته این برای نخستین‌بار است که در شانزده‌سال گذشته چنین پیشرفت‌هایی زیر نام تلاش‌های صلح در کشور صورت می‌گیرد؛ اما معلوم نیست که مردم در این معاملات بسیار پیپچیده با چه مشکلاتی مواجه خواهند شد. چیزی که مردم شاهد آن اند این است که بازی‌های استخباراتی و نیت‌های گوناگون پشت تحولات اخیر خوابیده‌است و همین مسئله بحث صلح را به یک بستر تازه برای جنگ به نظر می‌نمایاند؛ زیرا اگر قرار باشد که بحث صلح با طرفی مطرح شود، باید مردم افغانستان آن را به درستی درک کنند و همه گروه‌ها و طیف‌های سیاسی روی آن توافق نظر داشته باشند نه چهار نفری که فقط روی مردم، خون آنان و ارزش‌های آنان به معامله برخیزند. اما هنوز هم این سؤال باقی است که به راستی واگذاری مناطق برای طالبان به معنای چیست؟

+++++++++++++++++++++++++++++++++

مرتبط

مولوی صالح: توکلی برای اتحادمسلمانان تلاش می‌کرد/جبرئیلی:خودمان برای انتقام بایداقدام کنیم/بهزاد: حکومت انگیزه‌ای برای حمایت ازمردم ندارد

مراسم تشیع جنازه حجت الاسلام و المسلمین شیخ محمد جعفر توکلی با اشتراک هزران تن از مردم هرات و همچنین علمای سرشناس، نمایندگان مردم در پارلمان و شورای ولایتی برگزار گردید

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری پیام آفتاب، شیخ «موسی رضایی» رئیس مجمع علمای شیعه در حوزه غرب کشور با حضور در مراسم تشیع جنازه شهید توکلی با استناد به آیات قران‌کریم گفت که تمام شهدا زنده هستند.
وی از حکومت خواست که امنیت مردم را در سراسر افغانستان و مخصوصاً هرات تأمین کند. وی با انتقاد از دولت گفت که در دوره‌های قبلی حتی در زمان طالبان امنیت ما برقرار بود اما حالا مردم در تأمین امنیت‌شان دچار مشکل شدند و هراس از گروه‌های هراس‌افکن دارند.
آقای رضایی خواستار مجازات عاملین این قضیه در معرض عام شد.
همچنین این روحانی به سران حکومت هشدار داد که دیگر مردم تحمل ندارد که روحانیون‌شان ترور شوند و دیگر بزرگان هم توان کنترول جوانان خشم‌گین را ندارد چون این حادثه یکبار و دوبار نیست.
از سوی هم، «احمد علی غوردروازی» رئیس حزب‌الله افغانستان و یک تن از فرمانده‌هان جهادی در کشور، با اشاره به آزادی و استقلال کشور اظهار داشت که اگر مردم افغانستان به آزادی و استقلال رسیده‌اند، تنها دلیلش شهادت بوده‌است و ما مردم از شهادت و رشادت هراس نداریم.

خودمان باید برای انتقام اقدام کنیم
در این میان، «احمد علی جبرئیلی» مسوول مدرسه علمیه صادقیه هرات گفت که برای کشور ما مایه تاسف است که توکلی‌ها را از دست دادیم و اینها سرمایه ملی ما هستند.
وی با انتقاد از مردم گفت که تا زمانیکه بزرگان ما زنده هستند ما قدر آنها را نمی‌دانیم، اما زمانی که آن‌ها را از ما می‌گیرند عزیز و بزرگ می‌شوند.
آقای جبرئیلی با اشاره به نحو عملیات دشمن و ترور بزرگان گفت که دشمنان مردم اول تمام گذشته افراد سرشناس را مطالعه نموده و بعد برنامه‌های شیطانی‌شان را پیاده می‌کنند.
وی از توکلی به عنوان مرد علم، مرد سنگر و استاد جامعه یاد نمود و گفت از دست دادن توکلی برای جامعه یک مصیبت بزرگ است چون او یک فرد تمام نما بود.
همچنین وی با خطاب به حاضرین در تشیع جنازه گفت که ما در یک نبرد نابرابر با دشمنان دین و مردم قرار داریم، دشمنان، جبهه برابری و برادری را هدف قرار داده‌اند.
او در میان سخنانش بااشاره به عمل‌کرد کشورهای خارجی و همسایه گفت که کشورهای همسایه ما با اعمال همچو حادثاتی می‌خواهد استعمارشان بر کشور ما را ادامه دهند، چون افغانستان در یک نقطه استراتیژیک قرار دارد.
همچنین او تأکید کرد که ما خودمان باید برای انتقام اقدام کنیم و لانه‌های جلادان را از هرات برچینیم.
مسوول مدرسه علمیه صادقیه با هشدار به حکومت گفت که کاری نکنید که احساسات مردم بر آنها غلبه کند و آن وقت کنترول کردن‌شان از عهده بزرگان و سران حکومت خارج خواهد بود.
از سوی هم، «فاطمه توکلی» دختر شهید شیخ توکلی گفت که من نه پدر، بلکه امام و پیشوایم را از دست دادم.
وی از مردم تقدیر نمود که خون پدرش را دادخواهی می‌کنند.

شعیه و سنی در افغانستان باهم برادر هستند
در عین حال، «مولوی خداداد صالح» رئیس شورای علمای حوزه غرب با حضور در میان مردم گفت که شعیه و سنی در سراسر افغانستان و خصوصاً در هرات باهم برادر هستند و دشمنان نتوانستند در سالیان مختلف با حملات‌شان رخنه‌ای در صف واحد مردم هرات ایجاد کند.
وی با خطاب به دشمنان مردم گفت که اگر ما صدها شهید دیگر هم بدهیم، این اتحاد آهنین ما برهم نخواهد خورد.
صالح گفت که شهید توکلی مربوط به یک قشر خاص نبود و او هموار در امر اتحاد و انسجام مسلمانان تلاش می‌کرد و امروز تمام مردم هرات عزادار هستند.
وی تمام مردم را به وحدت دعوت نمود و گفت که تمام مردم هرات یک مشت واحد هستند.

تروریستان در هرات جا باز کرده‌اند
همچنین، مهدی حدید، عضو شورای ولایتی هرات با قراعت قطع‌نامه ای گفت که سیاست‌های ناکام و عمل کرد نیروهای امنیتی عامل همچو حادثاتی می‌باشد.
وی افزود که جلادها و تروریستان در هرات جا باز کرده‌اند و مردم را هدف قرار می‌دهند.
وی با هشدار به حکومت محلی هرات گفت اگر این حادثات ریشه کن نشود، دیگر هرات جای امنی برای روحانیون نخواهد بود و شهید شدن شیخ توکلی نشان دهنده منشأ یکی، تمام ترورها و حادثات است.

​هرات سوگوار شد
همچنین، احمد بهزاد نماینده هرات در شورای ملی، شهید توکلی را از شخصیت‌های خیرخواه، صلح خواه و تأثیرگذار هرات خواند و گفت با ترور شدن وی هرات سوگوار شد.
وی افزود، متأسفانه در وضعیتی هستیم که مردم بی‌پناه مانده و ما هر روز شاهد قتل‌های زنجیره‌ای علما و حملات تروریستی هدفمند در مساجد و اماکن عمومی هستیم، اما از سوی دولت اقداماتی برای پیش‌گیری از همچو حوادثی دیده نشده‌است.
آقای بهزاد، خاطر نشان ساخت که ما بعد از ترور شهید نجفی از عالمای سرشناس هرات، حادثه مسجد جوادیه، با مقامات نشستیم طرح‌های مؤثر و مشخص که با هزینه کم و نیروهای کمتر عملی می‌شد را به آنان دادیم، اما متأسفانه پیگیری نشد.
به گفته آقای بهزاد، عده‌ای تصمیم ندارند از مردم حفاظت کنند و اگر این وضعیت به همین منوال به پیش برود مردم خود اقدام به تأمین امنیت شان خواهند کرد.
این نماینده شورای ملی همچنان خطاب به مردم هرات گفت که حکومت انگیزه ای برای سرکوب تروریسم و حمایت از مردم ندارد، باید کسانی که در گذشته سابقه جهاد و دفاع از مردم را داشتند و در روزهای سخت غمخوار مردم و در کنار مردم بودند در این روزها یکبار دیگر به صحنه بیایند و با یک اقدام مردمی در مقابل تروریسم ایستادگی کنند.
در انتهای سخنرانی ه تشیع جنازه شهید محمد جعفر توکلی از مقابل مقام ولایت هرات آغاز گردید و جنازه وی در زیارت گاه سطان آقا دفن شد.
– مرتضی کریمی، خبرنگار پیام آفتاب هرات .