بیست روز قبل یک منبع تایید نشده از ارگ ریاست جمهوری، لیست هشت نفری از افرادی که قرار است طی دوماه آینده در هرات ترور شوند را به دفتر این شبکه ارسال کرد که به دلیل نامفهوم بودن و ابهام زیاد در لیست از نشر آن خودداری گردید.

این منبع که در حال اخراج از ارگ می باشد، حاضر شده است تا تعدادی از افرادی که در ولایات مختلف در لیست ترور توافقی ارگ و داعش قرار گرفته اند را نشر کند.

از قرار گزارش این منبع، تا پایان سال میلادی جاری 128 تن از علما و افراد متنفذ قومی و محلی که منتقد واقعی و افشا کننده سیاست های ارگ و داعش در افغانستان هستند در این لیست ترور مشخص شده اند.

این منبع افزوده است که یک لیست 300 نفری دیگر نیز در ارگ وجود دارد که یک گروه خاص در شورای امنیت ملی در حال بررسی روی شخصیت و عملکرد آنان طی دوماه آینده هستند تا تعداد دیگری از این لیست نیز برای ترور در ماه های آینده به نیروهای مهاجم ناشناس سپرده شود تا از صحنه سیاست و اجتماع افغانستان برای همیشه حذف شوند.

این منبع افزوده است که در صورت تامین جانی و مالی خود وخانواده اش حاضر است این لیست را افشا کرده در معرض عموم قرار دهد.

(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)

مطالب مرتبط

هفت قتل هدف مند و مرموز در هفت روز گذشته در مزارشریف

مقام‌های امنیتی در ولایت بلخ در شمال افغانستان تأیید می‌کنند که در جریان یک هفته گذشته ۷ قتل مرموز و هدفمند در مربوطات شهر مزارشریف صورت گرفته‌است

شیرجان درانی سخنگوی پولیس ولایت بلخ می‌گوید که این افراد توسط تفنگداران ناشناس در شهر مزارشریف ترور شده‌اند و تلاش‌ها برای شناسایی عاملان آن آغاز شده‌است.
در تاریخ ۲۶ جوزا افراد مسلح ناشناس سوار بر یک موترسکلیت بالای فرزند «قومندان سراج» شلیک کردند که در نتیجه ان سه نفر کشته شدند.

# «الطف» پسر قومندان سراج
# سرور (محافظ و راننده الطف)
# رحیم (محافظ و راننده الطف)

در تاریخ ۳۱ جوزا ۲ قتل دیگر در نقاط مختلف شهر مزارشریف توسط افراد مسلح صورت گرفت.

# «قومندان داوود خان» در یک آرایشگاه مردانه در مندوی شهرمزارشریف ترور شد
# «حاجی امین» در گذر بابه قمبر شهر مزارشریف ترور شد

براساس گفته‌های سخنگوی پولیس بلخ تفنگدارانی که این افراد را به قتل رسانده‌اند، سوار بر موترسکلیت بوده‌اند.
پس از این رویداد شامگاه همان روز (۳۱ جوزا) یک قتل مرموز دیگر در ساحهٔ کارته زراعت شهر مزارشریف صورت گرفت که در نتیجه آن ۲ جوان عضو یک خانواده به گونه بیرحمانه کشته شدند.

# «شراف الدین انصاری» کارمند (WFP) مؤسسه پراگرام غذایی جهان
# «نصیب الله صدری» کارمند یک بانک خصوصی در شهرمزارشریف

آقای درانی می‌گوید که این افراد هم در منزل خود در حومه چوک زراعت به گونه ای بیرحمانه به قتل رسیده‌است.
قابل ذکر است که این قتل‌های مرموز و هدفمند در حالی صورت می‌گیرد که پولیس ولایت بلخ گفته بود که سطح جرایم جنایی به صفر رسیده و کاهش یافته‌است.-

سید حبیب‌الله نجفی زاده / خبرنگار خبرگزاری پیام آفتاب در شمال افغانستان (مزارشریف)

 

+++++++++++++++++++++++++++++++

اعتراض گسترده مردم هرات در واکنش به ترور عالمان دینی

اعتراض گسترده مردم هرات در واکنش به ترور عالمان دینی/ معرضین: حکومت هیچ‌گاه از حامیان واقعی خود حمایت نکرده است

به دنبال ترور و شهادت حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جعفر توکلی، از علمای برجسته شیعه در ولایت هرات، صدها تن از ساکنان شهر هرات با راه‌اندازی تظاهراتی در مقابل دفتر کار والی این ولایت، خواهان بازداشت و مجازات عاملان ترور این عالم دینی شدند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری صدای افغان(آوا)، معترضین با تجمع در مقابل دفتر والی هرات، دروازه این ساختمان را مسدود کرده و بر سر در آن، پرچم سیاه برافراشتند. آن‌ها حکومت محلی را به بی‌کفایتی در برابر حامیان خود متهم کردند.

در این تظاهرات، شماری از نمایندگان مردم هرات در مجلس نمایندگان و شورای ولایتی نیز حضور داشتند. سکینه حسینی، عضو شورای ولایتی هرات که در جمع معترضین حضور داشت، گفت: “حکومت افغانستان هیچ‌گاه از حامیان واقعی خود حمایت نکرده و همواره کسانی که مورد حمله مخالفان دولت قرار گرفته که به نحوی از حکومت حمایت و پشتیبانی کرده‌اند”.

خانم حسینی صبح امروز با انتشار بیانیه‌یی در واکنش به ترور حجت‌الاسلام توکلی گفته بود: ملت افغانستان باری دیگر داغدار شد و این بار یکی دیگر از علمای شجاع این دیار، حجت‌الاسلام شیخ جعفر توکلی، توسط عده‌یی مزدور و بزدل به شهادت رسید”.

خانم حسینی خاطرنشان کرده بود: “خفاشان این بار خون مردی را به زمین ریختند که دلسوز مردم و همدم و یاور فقرا و مستمندان وعاشق و دلسوخته مردم خود بود.”

به گفته وی، حجت‌الاسلام توکلی حقیقتا درد مردم داشت و بی‌سبب نیست که هدف توطئه مشتی مزدور قرار گرفت.

اما این عضو شورای ولایتی هرات تأکید کرده بود: “دشمنان بدانند که خون این عالمان شهید، ریشه درخت وحدت را مستحکم‌تر خواهد کرد و به اراده و مشیت الهی، ریشه ظلم، فساد و بی‌عدالتی را برخواهد چید”.

وی از حکومت می‌خواهد که به وظیفه اساسی خود که همانا تأمین امنیت و حفظ جان و مال مردم است، عمل کند.

با این حال، محمدآصف رحیمی، والی هرات با حضور در جمع تظاهرکنندگان گفت که پس از این برای تأمین امنیت جان عالمان دین در هرات، برنامه خاصی را روی دست خواهند گرفت.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جعفر توکلی، از علمای سرشناس شیعه در ولایت هرات شب گذشته(جمعه، ۱ سرطان) مورد حمله افراد مسلح ناشناس قرار گرفته و به شهادت رسید.

در اولین دقایق پس از این ترور، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عیسی حسینی مزاری، رییس عمومی مرکز فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی تبیان، با انتشار بیانیه‌یی، خبر به شهادت رسیدن حجت‌الاسلام والمسلمین جعفر توکلی را تکان‌دهنده و جان‌کاه خواند و این عمل ددمنشانه گروه تروریستی عامل این جنایت را به شدت محکوم نمود.

وی از نهادهای امنیتی حکومت خواست تا هرچه عاجل در راستای شناسایی دست‌های پشت‌پرده این جنایت، اقدامات جدی روی دست گرفته، عوامل آن‌را دستگیر نموده به پنجه عدالت بسپارند.

حسینی مزاری تأکید کرد که حکومت افغانستان باید بداند که مردم نمی‌تواند بیش از این به بی‌تفاوتی نهادهای امنیتی نگاه منفعلانه نموده، هر از گاهی منتظر از دست دادن عزیزان خود به ویژه شخصیت‌های وارسته‌یی چون توکلی شهید باشند.

در همین حال، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجراییه حکومت با انتشار بیانیه‌یی، ترور آقای توكلى را از سوى محافل افراط‌گراى تكفيرى دانسته و از حكومت وحدت ملى به صورت جدی خواسته به اقدامات شوم دشمنان كشور كه هدف‌شان ايجاد وحشت و تخريب ثبات و امنيت است، توجه جدی کند، به پروسه حمايت از مساجد و مراكز علمى و دينى اهميت بيشتری بدهد و كسانى را كه در جهت ترور و انفجار در اين مراكز اقدام و يا سازماندهى مي‌كنند، به اشد مجازات محكوم نماید.

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهور نیز حمله بر حجت‌الاسلام محمد جعفر توکلی را محکوم کرده و آن را یک عمل نابخشودنی و جنایت بزرگ خوانده است. وی به مسوولان امنیتی هرات دستور داده چگونگی این رویداد را بررسی و عامل آن را به پنجه‌ قانون بسپارند

++++++++++++++++++++++++++++++++

جلریز در آتش و خون.

طالبان شاهراه ورودی مناطق مرکزی را در میدان وردک مسدود کرده و صدها موتر در دو طرف این شاهراه، گیر مانده اند.
گزارش شده است که در این امتداد بیشتر از 16 پوسته سقوط کرده و طالبان به سمت « سیاه خاک » در حال پیشروی می باشند.
در اثرحملات طالبان ۱۲ نفر کشته و بیش از ۳۷ نفر اسیر و هزاران مسافر در اوج اضطراب و وحشت حملات طالبان قرار دارند و منتظرند که تادولت نیروهای دفاعی بفرستد، اما تاجاییکه دیده میشود، دولت به بهانه آتش بس، سکوت کرده است و فاجعه دارد ابعاد بزرگتر و گسترده تری بخود بگیرد.

برادر یکی از کاربران فیسبوک در تماس تلفنی گفته است که: لحظه به لحظه طالبان به ما نزدیک میشود و مسافران همه لحظه شماری حملات آنها را برخود دارند. در اینجا تلفن ها آنتن نمیدهند و من حداقل سه تا جهار کیلومتر به کوه بالا شده ام و برایت ( برادرش ) زنگ زدم. همه خانواده ها هنوزاز سرنوشت مسافران خود خبر ندارند.

اگر دولت اشرف غنی با فرستادن نیروهای کمکی دفاعی، به داد مردم مناطق مرکزی ( هزاره ها ) نرسد، این بدان معنا است که در خلق فاجعه با طالبان همسو بوده که سوره عقد آن در آتش بس یک جانبه دولت خوانده شده است. در جانی خیل پکتیا، فیصله ای مناطق امن برای طالبان شکل میگیرد، اما در جلریز و میدان وردک، هزاره ها را به رگبار می بندند، راه را بر مسافران می بندند و اسیر میگیرند.

هرگاه چنین فاجعه ای گسترده شود، دولتیان و والیان هزاره تبار مقصران درجه اول این جنایت تاریخی است. آنها از نام هزاره صاحبان کرسی شده اند، اما اگر در روزهای مرگ و زندگی تبارش، چشمان شان را به روی تحمیل فاجعه برهزاره نمی بندند. به دولت برای فرستادن نیروهشدار بدهند. در صورتیکه دولت به هشدار شان بها ندهد به وجدان انسانی خود مراجعه نموده، رسماْ استعفا نموده و در کنار مردم شان بایستند. باز آنوقت خواهیم دید که اشرف غنی چگونه میتواند حکومت کند؟ چون گفته اند که « زور مردم، زور خدا است. »

وضعیت کنونی جلریز و میدان وردک، فاجعه بار است، اگر دولت و دولتیان هزاره، به داد مردم نرسند، مطمین باشند که صدای ملت خاموش نمیشود و صداهای تعصب و تبعیض و نوکران هزاره ای شان را به گورستان تاریخ خواهد سپرد. چون دیگر کارد به استخوان رسیده است. برای طالب در جنوب « مناطق امن و صلح » ایجاد میکنند، اما در مرکز و شمال آنها را به جنگ و خلق فاجعه تشویق می نمایند.

علی تقوایی