کاروان صلح هلمند به کابل رسید

قرار است آنها امروز دوشنبه در یک گرد همایی صدها نفری در پایتخت حضور یابند.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از ” آوا پرس” اعضای حرکت مردمی برای صلح که ماه گذشته پیاده از لشکرگاه به سوی کابل راه افتاده بودند با طی نمودن فاصله بیش از 630 کیلومتر شب گذشته به کابل رسیدند.
قرار است آنها امروز دوشنبه در یک گرد همایی صدها نفری در پایتخت حضور یابند.

این حرکت در ابتدا با 9 نفر آغاز شد؛ اما در ادامه مسیر، ده‌ها نفر به آنها پیوستند و با فراخوان تمدید آتش‌بس و آغاز گفتگوهای صلح به کابل رسیدند.

بسم الله وطن دوست؛ مسؤول رسانه‌ای این حرکت گفت:”ما منطقۀ عیدگاه را برای گرد همآیی خود تعیین کرده‌ایم. قرار امروز (دوشنبه) یک گرد همایی وسیع در آنجا داشته باشیم. ما در این گرد همایی به مردم معلومات می‌دهیم، دربارۀ اهمیت صلح، تمدید آتش‌بس و زیان‌های جنگ صحبت می‌کنیم، هزاران نفر منتظر ما هستند. کسانی ‌که از ماه گذشته چشم به راه ما بوده‌اند فردا بخیر در این گردهمایی با ما شرکت خواهند کرد.”

این در حالی است که دولت آتش‌بس خود در برابر طالبان را برای ده روز دیگر تمدید کرد؛ ولی طالبان گفته اند که آتش‌بس از سوی آنها که در سه روز عید نافذ شده بود پایان یافته و حملات آن‌ها بر نیروهای دولتی از سرگرفته می‌شود.

گزارش‌های شب گذشته از حملات بر کمربندهای امنیتی لشکرگاه و مواضع نیروهای دولتی در قندهار و بغلان خبر می دهد.

اما حرکت مردمی برای صلح می‌گوید، در مسیر هلمند- کابل چه در مناطق زیر کنترول دولت و چه در مناطق زیر تصرف طالبان، با استقبال گرم مردم روبه‌رو شده‌ است.
با در نظرداشت حملات داعش بر گرد همایی‎های مردمی تجلیل از آتش‌بس در دو روز اخیر عید در ولایت ننگرهار که ده‌ها کشته و زخمی به جا گذاشت نگرانی‌هایی نسبت به امنیت گردهمایی امروز حرکت صلح در کابل وجود دارد؛ اما حشمت ستانکزی؛ سخنگوی فرماندهی پولیس کابل می گوید که پولیس پایتخت تدابیر لازم را روی دست گرفته‌است

++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

طالبان حملات خود بر نیروهای دولتی را دوباره آغاز کردند

پیش از این که آتش بس سه روزه طالبان پایان یابد، دیروز اعضای این گروه افراطی در برخی ولایت ها حمله‌های تهاجمی انجام داده و حتا شش عضو ارتش را گروگان گرفته اند.
به گزارش اسپوتنیک به نقل از تلویزیون1، عطاالله خوگیانی سخنگوی والی ننگرهار خبر داده است که سبحان الله ولسوال غنی خیل پیش از چاشت امروز در نتیجه تیراندازی مردان مسلح در ساحه فارم مالته کشته شده و یک نگهبانش زخم برداشته است.
آتش بس طالبان دیروز دوازده شب باید پایان می یافت اما طالبان در هلمند و قندهار نیز حملات شان را چندین ساعت پیش از آن از سر گرفتند.
در یک خبرنامه مقام ولایت غزنی آمده است که در24ساعت گذشته مخالفان مسلح با آنکه زمان زمان آتش بس سه روزه شان به پایان نرسیده بود، درولسوالی های اندر، قره باغ و گیرو، پیش از چاشت دیروز بر پاسگاه های نیروهای دولتی حمله کرده اند.
بر بنیاد خبرنامه این طالبان مسلح، شش نیروی ارتش ملی را همراه با یک عراده تانک هاموی از سلطان باغ ولسوالی اندر گروگان گرفته اند.

تلاش‌های بزرگان محلی بخاطر رهایی این شش نیروی ارتش، بی نتیجه مانده است.
در کنار این، طالبان مسلح شب گذشته بر پاسگاه های نیروهای امنیتی در ساحات نانی و شاخوگ همین ولسوالی اندر و در موشکی ولسوالی قره باغ و پوسته های کمربند امنیتی ولسوالی گیرو، حمله کرده اند که از سوی نیروهای امنیتی عقب زده شده است.
درحمله طالبان در ولایت فاریاب دو تن از نیروهای امنیتی جان باخته و دو تن دیگر زخم برداشتند.
عبدالکریم یورش سخنگوی والی فاریاب گفته که در حمله طالبان بر نیروهای امنیتی در ولسوالی شیرین تگاب یک شهید و یک زخمی از قطعه خاص پولیس بجا مانده است.
در ولسوالی غورماچ نیز یک نیروی ارتش ملی زخم برداشته و در ولسوالی المار یک یک نگهبان محافظت عامه جان باخته است.
درهمین ولایت، شب گذشته طالبان حمله های چریکی را بالای نیروهای امنیتی در ولسوالی های شیرین تگاب، المار ، قیصار ، غورماچ و منطقه ناموسی ولسوالی پشتونکوت آغاز نموده بودند.سبحان الله ولسوال غنی خیل ننگرهارسبحان الله ولسوال غنی خیل ننگرهار
منابع خبری در ولایت بادغیس می‌گویند حوالی نیمه‌های شب‌گذشته گروه از طالبان‎مسلح بالای پوسته‎های امنیتی منطقه‌ای کوچه‌زرد ولسوالی آب‎کمری این ولایت حمله کرده و با نیروهای امنیتی افغان درگیر شدند.
دولت آتش بس یک هفته یی را اعلام کرد اما طالبان به دلیل “برگزاری جشن عید” آتش بس سه روزه را اعلام کردند و در پی آن دولت این آتش بس را ده روز تمدید کرد اما طالبان دیروز شام پایان آتش بس سه روزه شان را اعلام کردند و بر حمله تهاجمی شان آغاز کردند.

+++++++++++++++++++++++++++++++

سقوط مرکز ولایتی که بیشترین نیرو های انگریزی دران مستقر است!؟

خبری از زبان اخترابراهیمی، تروریست دولتی درز کرده است

منبع موثق
مجیب ضیاء گزارش کرد.
در جلسه‌ای که دیروز در وزارت داخله برگزار شده بودت یکی از اراکین بلند رتبه‌ای وزارت نگرانی خودت را از حضور نیروهای مسلح طالبان در شهر هلمند اظهار می‌دارد و می‌گوید: اگر طالبان شهر هلمند را بگیرد برای مردم چه پاسخ دهیم. اختر ابراهیمی معین امنیتی وزارت داخله می‌گوید: « برای مردم بگوید که این کار را داعش کرده است
گزارشنامه افغانستان

++++++++

 

شورای امنیت ملی آتش‌بس با طالبان را برای ۱۰ روز دیگر تمدید کرد

شورای امنیت ملی به ریاست محمداشرف غنی شب گذشته پس از بحث‌های همه‌جانبه تصمیم گرفت آتش‌بس با طالبان افغان را برای ۱۰ روز دیگر نیز تمدید کند.
به گزارش سایت همایون بنقل از پیام آفتاب، در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری آمده‌است، شورای امنیت ملی، از فضای آرامش آتش‌بس سه روزه و حضور طالبان افغان در کنار نیروهای دولتی و مردم برای تجلیل از عید، استقبال نمود.
رئیس‌جمهور از قشرها مختلف مردم در سراسر کشور و نیز شرکایی بین‌المللی بخاطر حمایت و پشتیبانی شان از آتش‌بس حکومت با طالبان افغان، قدردانی کرد و تصریح داشت که سه روز آتش‌بس نشان داد که ملت افغانستان تشنه و خواهان صلح می‌باشد.
در این جلسه، در مورد مسایل امنیتی ولایات کشور بحث‌های مفصل صورت گرفت و تأکید شد که تدابیر امنیتی در همه ولایات وجود دارد و نیروهای امنیتی و دفاعی آماده اند تا در برابر هرنوع تعرض، از وطن دفاع نمایند.
رئیس‌جمهور تصریح کرد که طی روزهای آینده به منظور مشورهٔ بیشتر در مورد آتش‌بس، با قشرها مختلف به شمول علما، شخصیت‌های ملی و سیاسی، نخبگان، جامعه مدنی، احزاب سیاسی، رسانه‌ها، زنان و جوانان دیدار و نشست‌های مشورتی خواهد داشت.
قببل از این رئیس جمهورغنی از ۲۷ رمضان الی پنجم عید و طالبان از اول عید تا سوم عید آتش‌بس اعلان نموده بودند. اما طالبان از شام امروز آتش‌بس راپایان دادند