کرد سنندجی: دیلما روسف که با اقتدار از برگزاری با شکوه جام جهانی برزیل سخن می گفت به اتهام فساد و بی کفایتی از مقام خود برکنار شد. سپ بلاتر پیر ریزنقش که مردان تنومند زیادی مقابل قدرتی که فیفا به وی داده بود سر خم می کردند اندکی پس از پایان جام جهانی متهم و سپس از کار برکنار شد . همراه وی تعداد زیادی از باند حاکم بر فیفا نیز که از لابی گری برای اعطای میزبانی جام های جهانی میلیاردها دلار رشوه گرفته بودند دستگیر و تنی چند نیز زندانی شدند! آن هم توسط پلیس فدرال آمریکا FBI.

آن حوادث و گزینش رئیس جدید و مصلحت گرای فیفا چنان شد که سرانجام مجموعه «آمریکا – کانادا – مکزیک» از سوی کنگره فدراسیون بین المللی فوتبال به عنوان میزبان جام جهانی ۲۰۲۶ فوتبال انتخاب شدند.
با این وصف این روسیه و مرکز آن مسکو و شهرهای دیگر آن که میزبان هستند که از امروز و به مدت یک ماه در کانون توجه تمام جهانیان قرار دارند.

فوتبال جام جهانی میدانی است فوتبالی با انعکاس پدیده های متعدد اقتصادی اجتماعی فرهنگی سیاسی و تاریخی بین دولتها و ملتهای جهان. پائینی ها در چنین میدانی در پی تحقق برخی از آرزوهای خود در رویاها هستند و بالائی ها فقط به این نیاز دارند که با هر گلی و هر پیروزی جایگاه و صندلی خود را نزد پائینی ها محکمتر کنند.

اگرچه جام جهانی محل درخشش ستارگان جهان فوتبال است اما در این دوره نام‌های بزرگی نیز غایب هستند؛ الکسیس سانچس، گرت بیل، اوبلاک، بوفون، زلاتان، ولی این غیبت و حضور گروه دیگر گمنام از اعتبار و احساسات مسلط بر آن نمی کاهد زیرا موقعیت ها و پدیده های زیادی هستند که هم چنان جام جهانی را بر اریکه قدرت در جهان و بالاتر از نهاد سازمان ملل قرار دهد. شرط‌بندی‌ها، تماشاگران، نمایش‌ها، حقه‌ها، خروش احساسات میهن‌دوستانه, فضای باز لژیونر شدن مستقیم و لذت و هیجان بازی‌های حذفی، جزئی از این رخداد بزرگ است.
پیش‌بینی می‌شود ۳ میلیون نفر از درون ورزشگاه و ۳ میلیارد نفر از طریق رسانه‌هایی همچون تلویزیون و اینترنت بازی‌ها را در روسیه سرزمین ادبیات و انقلاب را تماشا کنند. توجه افراد بی‌شماری از طرفداران رویدادها و مسابقات ورزشی تا فعالان دنیای تجارت، اقتصاد و توریسم از تمام نقاط کره زمین در سال ۲۰۱۸ به جام جهانی روسیه معطوف خواهد بود و سرزمین خرس‌های قطبی در سال ۲۰۱۸، بی‌شک یکی از قطب‌های گردشگری و توریسم جهان خواهد شد. الکسی سوروکین، رئیس کمیته برگزاری جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه، نیز روز چهارشنبه ۱۳ ژوئن اعلام کرد که بیش از ۲۰ رئیس دولت از کشورهای مختلف جهان، برای تماشای بازی افتتاحیه این رقابت‌های در ورزشگاه حضور خواهند یافت. حتی از بلاتر رئیس معزول شده فیفا و پلاتینی همتای معزول شده وی در یوفا برای حضور در مسکو دعوت رسمی انجام شده.

تیم فوتبال کشورمان نیز در این میدان بزرگ حضور دارد و در برزخ توقعات مردم و انتظارات حکومتی از آن قرار گرفته. فضای اجتماعی و سیاسی ایران طی یک ساله گذشته به گونه ای بیش رفته که اکثریت مردم به ستوه آمده و تحت ستم هر آن چه را که بنام نظام و دولت جمهوری اسلامی و پرچم و سرود آن است نفی می کنند.

کارلوس کی روش مربی یزرگ ولی ذوب شده در ایران بیانی داشته که هم ستایش انگیز و هم ترحم آمیز است و هم دردناک و توهین آمیز از دو منظر مردم و حکومت! او همین دیروز گفته است:
مردم ایران لایق دیدن یک لبخند از دنیا به سمت خودش است. وقتی از تیم ملی پرتغال جدا شدم، با فدراسیون فوتبال ایران تا جام‌جهانی ۲۰۱۴ به توافق رسیدم اما بیش از این تاریخ ماندنی شدم. حالا در روسیه به دنبال موفقیت هستم. فوتبال مرا به آفریقا، ژاپن، آمریکا و دیگر نقاط دنیا برد. دنیا از من تصویری درباره ایران می‌خواهد و در پاسخ می‌گویم مردم این کشور هم مانند سایر نقاط دنیا می‌خندند و گریه می‌کنند، می‌سازند و می‌نوازند. مادرها هر صبح بچه‌هایشان را به مدرسه می‌بردند و فوتبال به آن‌ها یاد داده به حواشی توجه نکنند. شغل من خوشحال کردن مردم ایران است. این کشور تمدنی غنی و کهن دارد. فوتبال در خون مردم کشور آسیایی وجود دارد. بازیکنان من واقعا لایق لذت بردن از موفقیت در جام‌جهانی روسیه هستند!

اما و اما! در جمهوری اسلامی گریه, ناله, فریاد کشیدن, خشم و عصیان رواج زیادی دارد و اکثریت مردم با خنده بیگانه اند! داستان جنایات و مکافات «فئودور داستایوسکی»، نویسنده نامدار روسیه کپی است که در جامعه تحت ستم ایران برابری با اصل آن دارد.

به هر حال ساعت ۱۷ امروز پنچ شنبه ۲۴ خرداد ۱٣۹۷ برابر با ۱۴ ژوئن ۲۰۱٨ با دیدار افتتاحیه جام بیست و یکم بین روسیه میزبان و عربستان سعودی، دیدارهای این دوره از جام شروع می شود

اخبار روز-.

Advertisements