ترامپ که نشست جی ۷، را زودتر از دیگر شرکت کنندگان ترک کرده بود، هنگام عزیمت به سنگاپور با انتشار توئیتی تاکید کرد که آمریکا با مواضع گروه هفت همراه نیست و بیانیه پایانی این نشست را امضاء نمی کند

پس از خروج از تفاهم نامه آب و هوایی پاریس، خروج از نفتا و همین طور خروج از برجام ، این بار تیر ترکش ترامپ به مهمترین اجلاس اقتصادی جهان سرمایه داری گرفت. ترامپ با یک توئیت به آنچه که سران هفت کشور صنعتی جهان در طول نشست علیرغم کشمکش و تهدید به اقدام متقابل، به توافق رسیده بودند پایان داد.

دونالد ترامپ گفته پس از اظهارات “ناصادقانه” جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا که میزبان این اجلاس هم بود تصمیم به پس گرفتن امضایش گرفته است.

رئیس‌جمهوری آمریکا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت از نماینده کشورش در اجلاس گروه هفت خواسته از تأیید بیانیه پایانی گروه هفت خودداری کند. پیشتر نخست وزیر کانادا گفته بود این بیانیه مورد تأیید هر هفت کشور قرار گرفته است.

ترامپ پس از اینکه کانادا را به مقصد سنگاپور برای مذاکره با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی ترک کرد در توئیت خود نوشت: «برمبنای اظهارات خلاف واقع جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در کنفرانس خبری و تصمیم این کشور در وضع تعرفه‌های سنگین برای کشاورزان، کارگران و شرکت‌های آمریکایی، به نمایندگان آمریکا دستور دادم که از بیانیه مشترک حمایت نکنند.»

وی در توئیت دیگر نوشت: «نخست وزیر کانادا در دیدارها، بسیار آرام و مطیع بود که تا آنجا را ترک کردم، به کنفرانس خبری برود و بگوید که «تعرفه‌های آمریکا توهین‌آمیز است» و او «زیر بار نخواهد رفت». بسیار ضعیف و فریبکارانه. تعرفه‌های ما نتیجه تعرفه‌های ۲۷۰ درصدی او بر محصولات لبنی است.»

ترودو نخست وزیر کانادا در یک کنفرانس خبری گفته بود که به ترامپ هشدار داده است از یک ژوئیه (۱۰ تیر) تعرفه‌هایی سنگین روی کالاهای آمریکایی وضع خواهد کرد. این تصمیم، در پاسخ به اقدام اخیر واشنگتن در وضع تعرفه‌های ۱۰ و ۲۵ درصدی به ترتیب برای واردات آلومینیوم و فولاد است.

در همین حال دفتر «جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا با صدور بیانیه‌ای در توئیتر، به اظهارات اهانت آمیز رئیس جمهوری آمریکا در پایان نشست سران «جی هفت» واکنش نشان داد و اعلام کرد که ترودو همه مواضع خود را پیش از این هم در مجامع عمومی و خصوصی مطرح کرده بود.

در بیانیه دفتر ترودو در واکنش به سخنان ترامپ آمده است: «نخست وزیر مطلبی نگفته است که پیش از این در گفت وگوهای علنی و غیرعلنی با رئیس جمهوری آمریکا مطرح نکرده باشد. دولت هم‌اکنون روی دستاوردهای نشست گروه هفت متمرکز است.»

در آمریکا در واکنش به اقدام ترامپ، جان مک‌کین، رئیس کمیته سرویس‌های مسلح سنای آمریکا شامگاه شنبه در پیامی توئیتری نوشت: «خطاب به متحدانمان: اکثریت دو حزبی آمریکایی‌ها حامی تجارت آزاد، جهانی‌سازی و ائتلاف حمایتی بر پایه ۷۰ سال ارزش‌های مشترک است. آمریکایی‌ها در کنار شما هستند، حتی اگر موضع رئیس‌جمهوری ما این نباشد.»

در همین حال خبرگزاری رویترز گزارش داد که یک مقام اتحادیه اروپا بعد از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توییتر اعلام کرد دیگر بیانیه پایانی اجلاس گروه هفت را تائید نمی کند، گفت ما همچنان به این بیانیه که تمام شرکت کنندگان در مورد آن توافق کردند، پایبند هستیم.

اقدام ترامپ و اظهارات مطرح‌شده از سوی دیگر اعضای هفت قدرت بزرگ اقتصادی جهان در جریان نشست گروه هفت، در ادامه تنش‌هایی‌ست که در ماه‌های اخیر میان واشینگتن و شـش کشور دیگر شکل گرفته بود؛ تنش‌هایی بر سر روسیه، روابط تجاری و بازرگانی، تعرفه‌های تازه، پیمان مبارزه با تغییرات آب‌ هوایی و یا توافق هسته‌ای ایران.

در بیانیه نهایی گروه هفت در کنار سایر مسائل مورد اختلاف، مسئله ایران، برنامه اتمی تهران و حمایت جمهوری اسلامی از «گروه‌های تروریستی» نیز مطرح شده است.

در این بیانیه، گروه هفت «متعهد شده‌است صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی ایران را، به موازات تعهدات بین‌المللی این کشور و عدم نزدیکی به ساخت و توسعه سلاح هسته‌ای، به‌شکل پایداری تضمین کند».

در بخشی دیگر از بیانیه نیز گفته شده «ما هرگونه حمایت مالی ایران از تروریسم، از جمله حمایت از گروه‌های تروریستی را محکوم می‌کنیم. همچنین از ایران می‌خواهیم نقش سازنده در تلاش‌ها برای مقابله با تروریسم و دستیابی به راه‌حل سیاسی، آشتی و صلح در منطقه، ایفا کند».

ترامپ رئیس جمهور آمریکا پیش از پرواز به سنگاپور به خبرنگران گفت که سران گروه هفت بنا دارند که جاه‌طلبی‌ های هسته‌ای ایران را کنترل کنند.
دونالد ترامپ گفته است که چه همراه با گروه هفت و چه بدون آنها، برنامه هسته‌ای ایران را کنترل خواهد کرد.
او به خبرنگاران گفت: «کشورهای گروه هفت متعهد به کنترل جاه‌طلبی‌های هسته‌ای ایران هستند. همراه یا بدون آنها این جاه‌طلبی‌ها کنترل خواهد شد – به همراه تلاش برای مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی و کسانی که این ایدئولوژی مرگبار را گسترش می‌دهند.»

ترامپ در حالی که از همراهی با گروه هفت امتناع کرد، راهی سنگاپور شده است تا ۲۲ خرداد ماه در این کشور با کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی دیدار و مذاکره کند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

انتقاد شدید مرکل از ترامپ

 

صدر اعظم آلمان در برنامه ای تلویزیونی از رفتار رئیس جمهوری آمریکا در نشست گروه ۷ به شدت انتقاد کرد و گفت که رفتار دونالد ترامپ وضعیت را ساده تر نخواهد کرد.

به گزارش ایسنا، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان در شبکه اول تلویزیون آلمان ضمن انتقاد شدید از رفتار دونالد ترامپ، گفت که توئیت رئیس جمهوری آمریکا “مأیوس کننده” است.

مرکل گفت که دولت آلمان به بیانیه نشست گروه هفت پایبند است و این بیانیه تصویب شده و دارای اعتبار قانونی است.

ترامپ پس از پایان نشست کشورهای صنعتی گروه ۷ با ارسال یک توئیت رسما امضای خود را از زیر بیانیه پایانی این اجلاس پس گرفت.

مرکل که با خونسردی نسبت به ترامپ واکنش نشان می داد، در پاسخ به پرسش خبرنگار تلویزیون آلمان درباره رفتار خونسردانه اش گفت که به کارگیری زبانی تند چیزی را بهتر نمی کند.

او افزود، گامی که رئیس جمهوری آمریکا برداشته، موجب سهولت اوضاع نمی شود.

صدراعظم آلمان تصریح کرد که با این همه، گفت وگو با ترامپ را از جمله در ماه ژوئیه در اجلاس سران عضو کشورهای ناتو در بروکسل ادامه خواهد داد.

مرکل گفت که تصمیم ترامپ باعث تقویت این خواست در او شده که بیش از پیش برای اتحادیه اروپایی متحد و قوی تلاش کند.

او افزود، اروپا باید سرنوشت خود را بیش از پیش در دست بگیرد و خودش از ارزش هایش دفاع کند؛ در صورت لزوم همراه با ژاپن.

صدراعظم آلمان تأکید کرد، کشورش و اروپا دیگر نباید با ناسنجیدگی به آمریکا متکی باشند.

با این حال، مرکل بر این نظر نبود که شراکت با آمریکا، با وجود سیاست قیمومت طلبانه ترامپ، به پایان رسیده است. او گفت که دلایل خوبی برای مبارزه در راه حفظ شراکت میان قاره ای موجود است.

آمریکا و سایر کشورهای شرکت کننده در بیانیه هشت صفحه ای پایانی اجلاس کشورهای صنعتی گروه ۷ به رغم اختلاف نظرهای فراوان، در آخرین دقایق از بازرگانی آزاد و عادلانه دفاع کردند.

در بیانیه پایانی که امضای ترامپ را نیز بر خود دارد، اعلام شده بود که کشورهای صنعتی خواستار کاهش تعرفه های گمرکی هستند و برآنند تا از کمک های حمایت گرایانه خود از محصولات داخلی بکاهند.

در واکنش به اقدام ترامپ در پس گرفتن امضای خود از زیر بیانیه پایانی اجلاس گروه ۷ یکی از سخنگویان دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا، گفت: ما مفاد این بیانیه را که از طرف همه سران شرکت کننده در این نشست امضا شده، می پذیریم و به آن عمل می کنیم.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز ترامپ را متهم کرد که با رفتار خود باعث خدشه زدن به اعتماد موجود میان اروپا و آمریکا شده است.

پیش تر یک مقام دفتر ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که این کشور و اروپا همچنان از بیانیه گروه ۷ حمایت می کنند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، این مقام فرانسوی که خواست نامش فاش نشود، با اشاره به توافق های انجام شده در نشست سران گروه ۷ در کانادا، تصریح کرد، هر کسی که از تعهدات به عمل آمده در نشست سر باز زند، عدم انسجام خود را نشان می دهد.

این مقام دفتر ریاست جمهوری فرانسه تأکید کرد: همکاری بین المللی نمی تواند متکی به عصبانی شدن و رفتارهای هیجانی باشد. بیایید جدی باشیم.