محمد اشرف غنی احمدزی، علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب کشور را از وطیفه اش سبکدوش کرد و معین اول آن وزارت را به صفت سرپرست آن وزارت برگماشت. عبدالله هم که در سفر لندن به سر می برد، در اصل برکناری عثمانی آگاه بود. عبدالله به قول یکی از نزدیکانش در برکناری آقای عثمانی دست داشته است.

اکنون همه ارگ نشینان به ریش صلاح الدین ربانی، سرپرست جمعیت اسلامی و دیگر اعضای این حزبی در ظاهر مقتدر می خندند و می گویند که جمعیتی ها دیگر در نزد ما “ارزش علف …” را هم ندارند. یک تن از مشاورین عبدالله که پیش ریاست امنیت ملی هم سرخمی های استخباراتی و اخلاقی دارد، به منبع گزارش افشا کرده که پیش از دایر شدن ظاهری نمایشنامه انتخابات ریاست جمهوری افغانستان صلاح الدین ربانی هم جهت گشایش راه صلح با طالبان از مقام سرپرستی وزارت امور خارجه “دور انداخته” می شود.

ارگ با طالبان به مفاهمه رسیده و قرار است که یک تعداد از جمعیتی های تربیه شده ی آی اس آی به سرکردگی سید نورالله عماد، سید اکرام الدین معصومی و با همکاری عبدالستار مراد با طالبان و حزب اسلامی حکمتیار مذاکرات سری خود را ادامه بدهند و یر سر تغییر رهبری و ساختار جمعیت و از بین بردن تعداد زیادی از سران این حزبی در ظاهر مقتدر به تفاهماتی برسند.

اما پیش ارگ نشینان تنها مانع سر راه صلح با طالبان حضور جمعیت اسلامی در عرصه سیاسی کشور است که عنقریب با کنار زدن سرپرست آن حزبی گویا قوی، به نقل از منبع خبر؛ به تاریخچه “این تنظیم سنگ اندازِ” سر راه اقتدار قوم پشتون پایان داده شود.

پس از شهادت برهان الدین ربانی تعداد زیادی از اعضای جوان جمعیت اسلامی فکر می کردند که صلاح الدین ربانی که تحصیل کرده غرب و فرزند و مشاور رهبر جمعیت است، می تواند این حزب را از طریق دایر کردن کنگره آن بازسازی کند و چهره های نخبه سیاسی جوان را از طریق انتخابات درون حزبی در راس امور این حزب برگزیند. اما در طی شش سال گذشته نه تنها صلاح الدین ربانی نتوانست کنگره جمعیت را راه اندازد، بل در طی سرپرستی وی این حزب پارچه شد و حتی یک تعداد از اعضای آن به احزاب و جریان های سیاسی دیگر پیوستند و برای همیشه از این سازمان جدا شدند.

سازش ها و کرنش ها، ضعف ها و بی کفایتی ها، ناتوانی ها و نداشتن مدیریت راهبری صادق موجب سرنگونی یک حزبی چون جمعیت اسلامی شده است. قرار است به این زودی ها یک جریان سیاسی نوین دیگر در کابل سر بلند کند و تعداد زیادی از جمعیتی ها به دور آن جریان حلقه زنند.

منبع گزارش همچنین اطلاع داد که ارگ نشینان با آوردن گلبدین حکمتیار به کابل زمینه پارچه شدن حزب جمعیت اسلامی را تسریع بخشیدند. ارگ نشینان و باداران خارجی شان همان قدر که از جمعیت اسلامی خار می خورند از حضور حکمتیار و طالبان در کنار خویش و در کنار نظام خار نمی خورند. امریکا جمعیت اسلامی را دشمن خود می شمارد و با آنکه جمعیتی ها بسیار کوشش می کنند تا خود را نوکران متمدن امریکا جلوه دهند و ستون فقرات ارتش و نیرو های امنیتی افغانستان را هم طرفداران همین حزب تشکیل می داد، اما با آنهم تا اکنون امریکایی ها به اعضای این حزب هیچ اعتماد ندارد. امریکا با کنار زدن جمعیت اسلامی می خواهد علناً با طالبان کنار آید و آنان را شامل نظام سازد تا از این طریق بتواند پاکستان را از همکاری با روسیه و ایران باز دارد.

بازنده دور بعدی سیاست د افغانستان باز هم جمعیت و اعضای آن حزبی رو به زوال هستند. کنار زدن علی احمد عثمانی از مقام پوشالی وزارت انرزی و آب و برق هم چراغ سبز برای طالبان است. ماه گذشته محمد اشرف غنی احمدزی در طی یک دیدار خصوصی با نمایندگان طالبان در ولایت لوگر به آنان وعده داد که دست جمعیتی ها را از نظام قطع می کند و سران این حزب را یا زندانی یا تبعید یا متواری می سازد تا دیگر در هیچ کاری مربوط به نظام دخالت نکنند.

امریکایی ها، بریتانیایی ها و دیگر کشور های عضو پیمان ناتو با طلبان به توافق رسیده اند که اگر طالبان بالای قوت های آنان حمله نکنند، از روند صلح رژیم ع و غ با شورای کویته پشتیبانی می کنند و در کنار زدن جمعیتی ها و راندن آنان از صحنه سیاسی با ارگ همکاری می کنند. به نقل قول از منبع امریکایی ها به این نتیجه رسیده اند که جمعیتی ها دیگر پیش هند، ایران، روسیه و حتی تاجیکستان هیچ رو و آبرو، عزت و اعتباری ندارند و از این رو این گروه باید از صحنه سیاسی افغانستان بیرون رانده شود تا به جای آن حزبی رو به نابودی از درون و بیرون، گروه های جدید از شمال جهت همکاری با ارگ نشینان و فرمانبردار از اشغالگران افغانشتان ظهور کنند.

این قلم هم به این نتیجه رسیده که بزرگترین دشمن جمیعت اسلامی افغانستان سران متفرق خود این حزب بودند، هستند و می باشند که اکنون بیشتر شان به سوی دیگر گروه ها روی آورده اند و حتی تعداد شان گروهک های خود را ساخته اند و به صورت فردی تلاش دارند با ارگ نشینان و دیگر جناح ها مثل سابق معامله کنند. مشکل جمعیت اسلامی افغانستان عدم صداقت، تعهد و اخلاص همه سران این حزب به آرمان ها و اهداف چنین یک سازمانی است که اکنون با چالش علاج ناپذیر مدیریت راهبردی دچار گشته است.

پرسش مهم این است که آیا با نابودی جمعیت سرنوشت به دست چه کسانی می افتد و صلح و امنیت در این کشور تامین خواهد شد؟

نویسنده: سید حسیب مصلح
(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)