سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

اخبار جهان

پر خبر ترین و پر تنش ترین اجلاس گروه 7 پایان یافت

تلویزیون روسیه 24- ترجمه و تدوین پیک نت

پر خبر ترین و پر تنش ترین

اجلاس گروه 7 پایان یافت

تلویزیون روسیه 24 روز گذشته به نقل از روزنامه وال استریت ژورنال خبر داد که ملاقات ترامپ و پوتین در شهر وین پایتخت اطریش ممکن است صورت بگیرد، زیرا اطریش یک کشور بیطرف است. البته هنوز قرار این ملاقات قطعی نشده است.

* ترامپ (در جلسه 7 کشور) با تاخیر بر سر میز صبحانه کاری حضور پیدا کرد، گرچه او طبق عادت همیشه حدود ساعت ۴ صبح بیدار میشود. وقتی او بر سر میز حاضر شد گروه ۷ در حال بررسی برابری جنسیت بود ولی برای ترامپ برابری در تجارت مورد علاقه بود. او حتی قدمی از شرایط سختی که برای تجارت با امریکا قائل شده عقب نرفت. او گفت اگر 6 کشور تعرفه های خود را در بهترین حالت به صفر برسانند امریکا حاضر خواهد شد که مالیات روی الومینیوم و فولاد را لغو کند.

* سعی 6 عضو گروه برای متقاعد کردن ترامپ به این که همه 7 کشور این گروه متحد هم هستند و گذشته های مشترک دارند و حتی مشترکا با هم جنگیده اند تغییری در نظر ترامپ بوجود نیآورد. ترامپ در پاسخ به این استدلال ها گفت: امریکا مثل یک قلک خرسی شده که همه میخواهند از ما بکنند.

* سران 6 کشور سعی کردند ترامپ را در اجلاس گروه 7 منزوی کنند. رئیس جمهور کانادا بر سرعت قدم هایش افزود و خود را به رئیس جمهور ژاپن رساند. گروه سه نفره را تلویزیون در کادر خود نشان داد: مرکل، می و ماکرون. ترامپ تنها ماند و سعی نکرد به آنان ملحق شود. او خود را سرگرم آشنائی با رئیس جمهور هفته پیش انتخاب شده ایتالیا کرد. ریس جمهور ایتالیا از پیشنهاد امریکا در مورد دعوت از روسیه و تشکیل گروه هشت کشور بزرگ پیشتیبانی کرد ولی انگلستان و کانادا (پس از صدراعظم آلمان) خیلی صریح مخالفت خود را اعلام کردند. در موقع عکس گرفتن دستجمعی ترامپ باز هم گفت که روسیه باید عضو هشتم این اجلاس شود و سپس پرسید: آیا باید کریمه را جزیی از روسیه دانست و آن را عضو گروه هشت کرد؟ اشتباهات اوباما موجب شد تا کریمه به روسیه ملحق شود. این مسله در زمان او پیش آمد. او امکان داد به روسیه که پول هنگفتی را خرج بازسازی کریمه کند و حالا اگر ما میخواهیم به صلح برسیم  نباید  بازی کنیم.

این سخنان ترامپ گروه هفت را بیشتر از هم پاشاند و مسئله حاد برجام حل نشده باقی ماند.

اروپایی که خواهان حفظ برجام هستند و می ترسند که امریکا آنان را تحریم کند. ماکرون نظر دارد که بحث در این باره باید ادامه داشته باشد و مرکلی صدر اعظم آلمان که همیشه با خودداری سخن می گوید سعی کرد پیامی را به ترامپ برساند اما ترامپ کمی گوش کرد و بعد به راهش ادامه داد و از او فاصله گرفت. ترامپ آخرین نفر بود که در جلسه سران هفتگانه به کانادا رسید و اولین نفر بود که آنجا را ترک کرد. ترامپ گفت برای ملاقات با رهبر کره شمالی باید ۱۵ پرونده را حین پرواز بخواند و بیش از این وقت ندارد

++++++++++++++++++++++

اولين جلسه كارى نشست سران 7 کشور صنعتی جهان در کانادا برگزار شد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا به همراه دیگر سران 7 کشور صنعتی جهان، جمعه 8 ژوئن اولین جلسه کاری این نشست را در ایالت کبک کانادا برگزار کردند.

ترامپ با حضور در کنار میزبان نشست، جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا و آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان با رهبران دو کشور تبادل نظر کرد.

در این دوره از اجلاس گروه 7، رهبران بریتانیا، فرانسه، ژاپن، ایتالیا و نیز نمایندگانی از اتحادیه اروپا حضور دارند.

دونالد ترامپ پیش‌تر اغلب رهبران حاضر در این اجلاس را به علت مواضع‌اش نسبت به تجارت بین‌المللی و سیاست‌های دیگر خشمگین و نگران کرده بود.

ترامپ در حاشیه این اجلاس در دیدار با جاستین ترودو ضمن اعلام پیشرفت در مذاکرات درباره تجارت با کانادا، با شوخ طبعی گفت: «جاستین ترودو با لغو تمام تعرفه‌ها و برداشتن تمامی موانع تجاری موافقت کرد». پس از آن ترامپ با لحنی جدی گفت: «امروز پیشرفت بزرگی حاصل شد». وی در ادامه، روابط بین دو کشور همسایه آمریکا و کانادا را بهتر از هر زمانی دیگر توصیف کرد.

ترامپ درباره تلاش‌های انجام شده برای از سرگیری مذاکرات درباره قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) گفت: «نفتا ‌می‌تواند به شکلی بهتر و متفاوت اجرا شود». وی نتایج «بسیار مفیدی» را برای دو کشور پیش‌بینی کرد.

در همین راستا ترامپ پیش‌بینی کرد رهبران شرکت‌کننده در این دوره از اجلاس گروه 7 بتوانند به توافقی درباره‌ی بیانیه پایانی مشترک اجلاس دست یابند. وی در این‌باره گفت: «بر این باورم که ما بیانیه مشترکی را صادر خواهیم کرد».

این درحالی است که تعدادی از شرکت‌کنندگان در اجلاس به علت اختلافات موجود بر سر تعرفه‌های گمرکی در تجارت با آمریکا، دست‌یابی سران گروه 7 به هرگونه توافقی در زمینه صدور بیانیه‌ای مشترک را بعید دانستند.

در این رابطه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه از پیشرفت در مذاکرات با دونالد ترامپ درباره تجارت با آمریکا در حاشیه اجلاس سران گروه 7 استقبال کرد.

مکرون در مورد نشست با همتای آمریکایی‌اش گفت: «گفتگوی اولیه‌ای انجام دادیم که آغازی است برای گفتگوهای دیگر درباره مسایل کنونی از جمله تجارت، که به اعتقاد من گفتگوی اولیه، منجر به رفع بسیاری از سوءتفاهم‌های احتمالی شده است. در این میان نیتی هم برای کار و هم برای حصول پیشرفت وجود دارد».

رئیس جمهوری فرانسه در ادامه افزود: «امور در گروه 7 در حال پیشرفت است. به تصمیمی نهایی در این باره نرسیده‌ایم.. و به همین خاطر زمان  بسیار سختی را سپری می‌کینم و به ادامه گفتگوها در این زمینه نیاز داریم».

پیش از انعقاد اولین جلسه کاری نشست گروه 7، دونالد ترامپ و امانوئل مکرون برای مدت کوتاهی که 10 دقیقه بیشتر طول نکشید در حاشیه اجلاس با یکدیگر ملاقات کردند. دو طرف درباره موضوعاتی از جمله تجارت و کره شمالی «گفتگوهای بسیار دوستانه‌ای» انجام دادند.

مکرون با انتشار ویدیوی در شبکه اجتماعی تویتر درباره اجلاس سران گروه 7 در کبک کانادا در ذیل آن نوشت: «گفتگوها ادامه دارد. در تلاش هستیم تا با ورود به روند مذاکرات آن را احیا کنیم. الآن و برای همیشه. برای تحقق منافع ملت فرانسه در کنار هر آن‌که به بنای جهانی مشترک باور دارد، مشارکت کرده و ارتباط برقرار می‌کنیم. همراه با دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، قبل از افتتاحیه اجلاس سران 7 کشور بزرگ صنعتی جهان».

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: