عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی با برکناری علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان، مخالفت کرده است.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز، شنبه ۱۹جوزا/خرداد با صدور حکمی آقای عثمانی را برکنار و معاون او را به عنوان سرپرست توظیف کرد.

در خبرنامه ریاست اجرایی آمده است که با توجه به “دست‌آوردهای مدیریت موفق” آقای عثمانی، تصمیم در مورد سرنوشت کاری او پس از بازگشت رئیس جمهوری افغانستان از سفر چین و “مطابق با روحیه‌ حکومت وحدت ملی اتخاذ می‌شود

رئیس اجرایی افغانستان از آقای عثمانی خواسته است تا آن زمان به کارش به عنوان وزیر انرژی و آب ادامه دهد. آقای عثمانی از طرف رئیس اجرایی حکومت افغانستان برای این پست معرفی شده بود.

براساس توافقنامه سیاسی که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی شد، هردو طرف سهم “برابرگونه” در تعیین اعضای کابینه دارند و دراین توافقنامده که عزل و نصب مقامات عالی‌رتبه دولت با توافق دو طرف صورت می‌گیرد.

اما رئیس جمهوری افغانستان در گذشته در مورد عزل و نصب مقامات دولت به صلاحیت‌هایش در قانون اساسی تاکید داشته است.

رابطه آقای غنی و وزیر انرژی و آب افغانستان از چند ماه قبل تاکنون تیره شده بود. این خبر زمانی رسانه‌ای شد که آقای عثمانی در آغاز کار پروژه انتقال گاز ترکمنستان از افغانستان به پاکستان و هند (تاپی) در ولایت هرات حضور نداشت.

چند روز قبل نیز وزیر انرژی افغانستان در مراسم افتتاح چند طرح برق‌رسانی در ولایت بلخ، رئیس جمهوری افغانستان را همراهی نکرد.

آقای عثمانی در واکنش‌ به این خبرها گفته بود که ارگ ریاست جمهوری از او خواسته در مراسم افتتاح پروژه تاپی به هرات نرود و همچنین رئیس دفترش گفت که ماموران فرودگاه کابل مانع سفر او به ولایت بلخ شدند.

“.

Advertisements