هفده سرباز ارتش در هرات را در حمله طالبان در هرات کشته شدند

منابع محلی ولایت هرات درغرب افغانستان اعلام کردند که ۱۷ سرباز ارتش افغانستان شب گذشته (جمعه، ۱۸ جوزا/خرداد) در ولسوالی “زاول” این ولایت کشته شدند.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفت که نیروهای شورشی مخالف دولت شب گذشته بر دو پاسگاه نیروهای ارتش در روستای “عزیز آباد” ولسوالی زاول حمله کردند و ۱۷ سرباز ارتش را کشتند.

او مدعی شد که در این درگیری ۸ نفر از جنگجویان طالبان کشته و ده دیگر زخمی شده‌اند

شهرستان زاول تا چندی قبل بخشی از ولسوالی شنیدند ولایت هرات بود که به تازگی به عنوان ولسوالی مستقل اعلام شده است.

گروه طالبان نیز مسئولیت این حمله را پذیرفته و گفته است که ۱۸ سرباز ارتش در این حمله کشته و همچنین مدعی شده که “مهمات و اسلحه آنان به دست این گروه افتاده ‌است.

چندی قبل نیز در حمله طالبان به یک پاسگاه نیروهای پلیس در ولسوالی شیندند ولایت هرات ۱۰ سرباز و یک فرمانده پلیس کشته شده‌‍‌‌‌اند.

ولسوالی شیندند یکی از ولسوالی‌های ناآرام ولایت هرات است

++++++++++++++++++++++++

قندز : 24پولیس محلی و خیزش مردمی در قندز کشته شدند

هشت صبح، بلخ: مسؤلان فرماندهی پولیس قندز در شمال‌شرق کشور می‌گویند، در حمله گروهی طالبان بالای پاسگاه‌های نیروهای پولیس محلی و خیزش‌های مردمی، بامداد امروز شنبه (۱۹ جوزا)  در روستای «کلخ‌تپه ولسوالی قلعه زال قندز»  ۲۴ پولیس محلی و خیزش مردمی کشته شده‌اند.

انعام‌الدین رحمانی، سخنگوی پولیس قندز، با تایید این خبر به روزنامه ۸ صبح گفت، حوالی ساعت ۱ بامداد، طالبان بالای پاسگاه‌های پولیس محلی و خیزش‌های مردمی حمله کردند و با نیروهای امنیتی تا ساعت چهار بامداد به درگیری پرداختند که در نتیجه آن ۲۴ پولیس محلی و خیزش‌های مردمی کشته شدند.

به گفته سخنگوی پولیس قندز، در میان کشته شده‌ها برادر «نبی گیچی» یکی از فرمانده‌هان ارشد خیزش‌های مردمی نیز شامل است.

از سویی هم نیروهای امنیتی می‌گویند که در این حمله تلفاتی به گروه طالبان نیز وارد شده است. این گروه تا کنون در این مورد چیزی نگفته است.

قندز در شمال‌شرق کشور از ولایت‌های به شدت نا امن است که گروه طالبان در بیشتر ولسوالی‌های آن نفوذ گسترده دارند. این گروه هرازگاهی بالای نیروهای امنیتی و پولیس محلی در این ولایت حملات گروهی و گسترده انجام می‌دهند. پیش از این جنگجویان طالبان موفق شده بودند که این ولایت را سقوط بدهند.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب برکنار شد

رئیس‌جمهور افغانستان علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب را از مقامش برکنار کرده است.

ریاست عمومی دفتر مقام عالی ریاست جمهوری افغانستان با نشر خبرنامه‌یی گفته که رئیس‌جمهور غنی، علی احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب را از مقامش برکنار و محمدگل خلمی معین انرژی آن وزارت را به عنوان سرپرست تعیین کرده است.

این دستور پیش از سفر رییس‌جمهور به چین برای شرکت در نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های شانگهای صادر شده است.

در خبرنامه دفتر رییس‌جمهور آمده: «به تأسی از حکم فقره یازدهم ماده شصت و چهارم قانون اساسی افغانستان و با صدور این حکم، علی احمد عثمانی وزیر انرژی و آب جمهوری اسلامی افغانستان از وظیفه‌شان عزل و الی تعیین و معرفی کاندیدوزیر جدید به ولسی جرگه شورای ملی، سرپرستی از امور وزارت انرژی و آب به انجنیر محمد گل خُلمی معین انرژی آن وزارت، بر علاوه وظیفه فعلی‌شان، سپرده می‌شود.»

پیش از این اختلاف‌هایی میان آقای عثمانی و اشرف غنی وجود داشت که روابط دو طرف را تیره ساخته بود. در ماه حوت سال گذشته، ریاست جموری مانع سفر آقای عثمانی برای افتتاح کار ساخت پروژه تاپی در ولایت هرات شده بود. پس از آن، در جریان همین ماه(جوزا)، ریاست جمهوری بار دیگر مانع یک سفر ولایتی وزیر انرژی و آب شد. این‌بار به آقای عثمانی اجازه سفر به ولایت بلخ و افتتاح دو پروژه برقی داده نشد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

والی جدید فاریاب معرفی شد

اداره مستقل ارگان‌های محلی اعلام کرده که عبدالحق شفق فرزند محب‌علی به حیث والی جدید ولایت فاریاب معرفی شده است.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری جمهور؛ اداره مستقل ارگان‌های محلی گفته است که آقای شفق دارای تحصیلات عالی و تجربه کافی در بخش حکومت داری محلی می‌باشد که در بست فوق رتبه به حیث والی جدید ولایت فاریاب مقرر گردیده است.

آقای شفق پیش از این نیز به حیث والی ولایات سرپل، دایکندی، سمنگان و فاریاب ایفای وظیفه کرده است.

والی جدید ولایت فاریاب در حالی معرفی می‌شود که در جریان سال جاری، ناامنی‌ها در بخش‌هایی از این ولایت افزایش یافته است

 

++++++++++++++++++++++++++++++++

غنی از کوچی‌ها خواست تا طالبان افغان را به مذاکرات صلح تشویق کنند

به گزارش  سایت همایون بنقل از خبرگزاری جمهور؛ آقای غنی در این دیدار که روز پنجشنبه (17 جوزا) در ارگ برگزار شده با اشاره به اعلام آتش بس حکومت با طالبان گفت دولت افغانستان با احترام به فتوای متفقه علمای دینی کشور و رسیدگی به خواست‌های اساسی مردم و حکومت که صلح است، آتش بس را اعلام کرد.

وی بیان داشت که شماری می‌گفتند که اعلام آتش بس در افغانستان امکان ندارد و نه هم کسی اختیار آن را دارد، اما با اعلام آتش بس این را عملاً به همه نشان دادم که آتش بس هم ممکن است و هم در اختیار ما می‌باشد.

محمداشرف غنی از بزرگان و نمایندگان کوچی ها خواست که پس از اعلام آتش بس، طالبان افغان را به مذاکرات بین الافغانی بخاطر پذیرفتن صلح، مورد تشویق قرار دهند.

در همین حال در این نشست، دلاور فیضان رییس عمومی هماهنگی امور کوچی‌ها صحبت از اینکه آقای غنی بخاطر ازدیاد سهم کوچی‌ها در پروسه حج، اعمار مساجد نمونه‌ای و کلنیک‌های محلی، اسکان مجدد، تعلیم، کانکور و تذکره، تیم‌های سیار رأی‌دهندگان، حل مشکل مالداری، دادن سهم به کوچی ‌در حکومتداری محلی و برنامه میثاق شهروندی هدایات لازم داده است، تشکر کرد.

سپس حاجی حکیم رییس شورای کوچی های زابل صحبت کرد و برعلاوه شریک ساختن مشکلات مختلف کوچی‌ها، پیشنهاداتی را به منظور بررسی دوسیه های محبوسین کوچی و توظیف یک هیات با صلاحیت ارائه کرد.

محمداشرف غنی نیز بیان داشت که به منظور حل این مشکل کوچی‌ها و سایر مشکلات آنان، در نخستین جلسه شورای عالی کوچی ها به مسوولان مربوط هدایات لازم خواهد داد.

آقای غنی تاکید کرد که در مطابقت به قانون اساسی کشور، برعلاوه حل مشکلات کوچی‌ها در قسمت اسکان مجدد و توجه به تعلیم، سایر مشکلات آنان به گونه اساسی حل خواهد شد. وی افزود که چراگاه‌ها باید طور اساسی مدیریت شوند و جلوی غصب آنها گرفته خواهد شد.

آقای غنی در حالی از بزرگان کوچی‌ها می‌خواهد که طالبان افغان را به مذاکرات صلح تشویق کنند که وی روز پنجشنبه اعلام کرد که در حمایت از فتوای عالمان دینی، پیشنهاد آنها را برای آتش بس با طالبان از 27 رمضان تا روز پنجم عید فطر می‌پذیرد.

آقای غنی در یک پیام ویدئویی به نیروهای امنیتی دستور داد در این مدت حملات تهاجمی‌ به “طالبان مسلح افغان” را متوقف کنند.

آقای غنی گفت این آتش بس فقط شامل طالبان می‌شود و عملیات نظامی علیه داعش، القاعده و سایر گروه‌های “تروریستی” بین‌المللی ادامه خواهد داشت.

روز دوشنبه (14 جوزا) صدها عالم دینی از سراسر کشور در کابل جمع شده و فتوایی مبنی بر ناروا بودن جنگ در این کشور صادر کردند. آنان جنگ جاری افغانستان را ناروا خوانده و حملات انتحاری را حرام اعلام کردند.آنها خواهان آتش بس هر چه سریعتر از هر دو طرف شدند.

در همین حال گروه طالبان نیز امروز شنبه (19 جوزا) در واکنش به فراخوان آتش بس حکومت افغانستان با این گروه، آتش بس سه روزه اعلام کرد. بنا به تصمیم رهبری طالبان این آتش بس سه روزه در روزهای اول یا سوم عید سعید فطر برقرار خواهد بود.

 

.+++++++++++++++++++++++++++++++

وحید مژده:

اعلام آتش‌بس طالبان نتیجه تماس‌های امریکا با این گروه است

وحیده مژده آگاه امور سیاسی می‌گوید که امریکا هم اکنون با گروه طالبان در تماس است و توافق طالبان برای برقراری آتش بس نیز پس از این تماس‌ها در پاسخ به دولت امریکا صورت گرفته است.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری جمهور؛ حکومت افغانستان پنجشنبه هفته گذشته آتش بس با طالبان را از تاریخ 27 رمضان تا پنجم عید سعید فطر اعلام کرد.

رهبری گروه طالبان نیز امروز شنبه (19 جوزا) در واکنش به فراخوان آتش بس حکومت افغانستان با این گروه، آتش بس سه روزه اعلام کرد. بنا به تصمیم رهبری طالبان این آتش بس سه روزه در روزهای اول یا سوم عید سعید فطر برقرار خواهد بود.

در 17 سال گذشته و پس از سقوط رژیم طالبان، این برای نخستین بار است که دولت افغانستان و گروه طالبان به گونه مشترک اعلام آتش‌بس می‌کنند.

شماری از آگاهان امور سیاسی با استقبال از اعلام آتش‌بس حکومت و طالبان بر این باورند که زمینه آغاز مذاکرات صلح از هر زمان دیگری مساعدتر است.

وحید مژده کارشناس مسایل سیاسی در گفتگو با خبرگزاری جمهور در این باره گفت توافق حکومت و طالبان برای برقراری آتش بس یک اقدام پسندیده و نیک است و امید می‌رود که زمینه آغاز مذاکرات صلح نیزمساعد شود.

آقای مژده گفت که اقدام طالبان برای پذیرش فراخوان آتش بس حکومت پس از آن صورت گرفته که امریکا برخلاف گذشته که طالبان را به عنوان طرف صلح خود نمی‌پذیرفت، برای آغاز مذاکرات صلح با طالبان اعلام آمادگی کرده است.

وی گفت که امریکا هم اکنون با گروه طالبان در تماس است و توافق طالبان برای برقراری آتش بس نیز پس از این تماس‌ها در پاسخ به دولت امریکا صورت گرفته است.

این کارشناس سیاسی تاکید کرد که به رغم چرخش موضع دولت امریکا برای آغاز مذاکرات با طالبان، توافق گروه طالبان برای برقراری آتش بس چند روزه می‌تواند چراغ مثبت و نشانه نیکی برای آغاز مذاکرات صلح بین جوانب درگیر در افغانستان تلقی شود.

در همین حال نظر محمد مطمین دیگر کارشناس سیاسی در صحبت با خبرگزاری جمهور، توافق حکومت و طالبان برای برقراری آتش بس در روزهای عید فطر را یک گام نیک و اقدام مثبت طلقی کرده و از آغاز روند مذاکرات بین جانبین ابراز امیدواری کرد.

آقای مطمین گفت که نشانه‌های وجود دارد که مقام‌ها و جنرال‌های امریکایی در مواضع و اظهارات‌شان تغییر وارد کرده و با گروه طالبان در تماس شده اند، آتش بس سه روزه بین حکومت و طالبان می‌تواند زمینه ای برای آغاز روند مذاکرات صلح تلقی شود.

آقای مطمین هرچند که در مورد عملی شدن کامل آتش بس چند روزه میان حکومت و طالبان ابراز اطمینان نکرد، اما خاطر نشان ساخت که تنها توافق دو جانب برای برقراری آتش بس نشانه‌ای نیک است و می‌تواند زمینه‌ای برای آغاز مذاکرات صلح بین جوانب درگیر محسوب شود.

باید گفت که حکومت افغانستان پس از آن با طالبان اعلام آتش بس کرد که هفته گذشته صدها عالم دینی در نشستی در خیمه لویه جرگه در کابل، جنگ افغانستان را ناجایز و ناروا خوانده، حملات انتحاری را حرام اعلام کردند و از طرف‌های درگیری خواهان اعلام آتش بس شدند

 

+++++++++++++++++++++++++++++++

کشته شدن شش غیر نظامی به شمول یک عالم دینی در افغانستان

مولوی محمد یونس شمع خیل

مقامات ولایت لغمان می گویند که در نتیجۀ یک انفجار روز جمعه در ولایت آن ولایت به شمول یک عالم دینی چهار نفر غیر نظامی کشته شد و ۱۲ غیر نظامی دیگر زخمی گردید.

مقامات ولایت لغمان می گویند که حمله برمولوی محمد یونس شمع خیل در چهارراهی شهرک سلطان غازی بابا واقع در مهترلام، مرکز ولایت لغمان، صورت گرفت که در نتیجۀ آن آقای شمع خیل، محافظ اش و دو غیرنظامی دیگر کشته شدند.

سرحدی ځواک، سخنگوی ولایت لغمان، به صدای امریکا گفت که در آن حمله١٢ غیر نظامی دیگر نیز، زخمی شدند.

انفجار زمانی صورت گرفته است که مولوی شمع خیل بعد از ادای نماز جمعه به طرف خانه خود در حرکت بود.

آقای ځواک می گوید که مولوی شمع خیل در آن منطقه، ملا امام یک مسجد بود و اکثر اوقات به طرفداری از نظام موجود صحبت می کرد.

در همین حال، توفیق، یک شاهد، می گوید که حالت زخمی ها نگران کننده است و یک تعداد از محصلین نیز در میان زخمی ها شامل اند

حمله در هرات

در همین حال، مقام های امنیتی ولایت هرات می گویند در اثر حملۀ افراد مسلح در ولسوالی شیندند آن ولایت، دو نمازگذار کشته شدند.

عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی قوماندانی امنیه ولایت هرات، می گوید این حمله از سوی افراد مسلح ناشناس بر یک مسجد در ولسوالی شیندند این ولایت بوقوع پیوسته است.

آقای ولی زاده می گوید زمانی که نمازگذاران در داخل یک مسجد در منطقه “سلطان آباد” ولسوالی شیندند حضور داشتند،، چند فرد مسلح ناشناس بر این افراد گلوله باری کردند.

سخنگوی قوماندانی امنیه هرات می گوید در نتیجه این حمله مسلحانه ؛ یک متنفذ قومی همراه با پسرش که معلم اداره معارف بود، جان باخته و هفت تن دیگر زخمی شده اند.

محمد رفیق شیرزی، سخنگوی شفاخانه حوزوی هرات، می گوید وضعیت مجروحین این رویداد نگران کننده نیست، و در بین زخمیان این رویداد یک پسر بچه ۱۶ ساله نیز شامل است.

تا حال فرد و یا گروهی مسوولیت این رویداد را بعهده نگرفته است.

شیندند یکی از ولسوالی های نا آرام ولایت هرات است که طالبان در آن حضور چشمگیر دارند.

اخیراً حملات مخالفان مسلح بر عالمان دینی بیشتر شده است.

روز دوشنبه هفته گذشته نیز نشست علمای دینی در تالار لویه جرگه در کابل، آماج حملۀ انتحاری قرار گرفت که در نتیجه به شمول عالمان دینی، هفت تن جان باخته و ۲۲ تن زخمی شدند.

دو شب قبل نیز افراد وابسته به گروه طالبان بعد از ادای نماز تراویح به دروازه خانه مولوی عبدالسلام، خطیب مسجد جامع قریه “اوغه” ولسوالی زنده جان ولایت هرات رفته و بعد از بیرون کردن این مولوی از خانه اش ، او را در مقابل چشم اعضای خانواده اش به گلوله بستند