سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

Uncategorized

خلبان روسی ناپدید شده پس از 30 سال در افغانستان پیدا شد

یک خلبان روسی که در زمان حملات شوروی سابق در افغانستان ناپدید شده بود، پس از 30 سال پیدا شده و معلوم شد که زنده است و در افغانستان زندگی می‌کند.

 سایت همایون بنقل ازخبرگزاری فرانسه روز شنبه 2 ژوئن 2018 گزارش داد، این خلبان روسی که سه دهه پیش هواپیمایش در افغانستان هدف موشک قرار گرفته بود، نظامیان روس در آن زمان اعلان کرده بودند که او کشته شده است.

یک مقام نیروهای روسیه به رسانه‌های کشورش در ابن باره گفت: « او زنده است و خواهان برگشت به روسیه است این خبری خوشی است. و او به کمک نیاز دارد».

اما به دلیل این که امنیت این خلبان به خطر مواجه نشود، در مورد هویت‌اش چیزی گفته نشده است.

نیروهای هوایی روسیه اعلام کردند که این خلبان نزدیک به 30 سال پیش در زمان جنگ افغانستان و شوروی در این کشور ناپدید شده بود.

گفته می‌شود که این خلبان روسی در یکی از ولایات افغانستان در شرایط بد زندگی می‌کند و خواهان کمک مالی است تا به کشورش برگردد. نیروهای هوایی روسیه در مورد این که او در کدام ولایت افغانستان است جزئیات نداده‌اند.

بر بنیاد آمار رسانه‌های روسی، در میان سال‌های 1979 و 1989 نزدیک به 300 سرباز روسی در افغانستان مفقود شدند که 30 تن آنان به کشورشان بازگشته‌اند.

یک روزنامه اقتصادی روسی بنام «کومرسانت» نگاشته است که در سال 1987 تنها یک هواپیمای روسی هنگام پرواز در ساحه بگرام افغانستان هدف قرار گرفت که خلبان آن «سرگئی پنتلیوک» نام داشت اما معلوم نیست که آیا این خلبان همان شخص است و یا خیر.

از بیرون شدن نیروهای شوروی از افغانستان نزدیک به 30 سال می‌گذرد. گفته می‌شود که این کشور در حمله به افغانستان، بیش از 15 هزار سربازاش را از دست داده و نزدیک به 250 تن دیگرشان نیز ناپدید شده‌اند

.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: