آمریکا وعده افزایش تعرفه بر آهن و فولاد وارداتی از اروپا را عملی می‌کند.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی ایالات متحده آمریکا جمعه ۳۱ مه / ۱۰ خرداد گفت: «از نیمه شب امشب (پنج‌شنبه، به وقت واشنگتن) افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیم برای اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک اعمال خواهد شد.»

به گزارش یورو نیوز، در همین حال کارشناسان در مورد آغاز یک جنگ تجاری در جهان که می‌تواند تهدیدی برای رشد اقتصادی جهان باشد، هشدار داده‌اند ولی ترامپ در واکنش به این هشدارها و برنامه اقدام‌ متقابل شرکای تجاری آمریکا اعلام کرده که در صورت شکل گیری جنگ تجاری کشورش حتما پیروز خواهد شد.

واکنش اروپا: مقابله به مثل می‌کنیم

در نخستین واکنش به این خبر، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا گفت: «اعمال افزایش تعرفه آمریکا غیرقابل قبول است. امروز روز بدی برای دنیای تجارت است. ما از منافع اروپا دفاع خواهیم کرد.»

رئیس کمیسیون اروپا در ادامه تاکید کرد که اروپا در برابر این اقدام، روش «مقابله به مثل» را در پیش خواهد گرفت و در طی ساعات آینده این اقدامات به صورت علنی اعلام خواهد شد.

وزیر بازرگانی آمریکا پیش از واکنش اروپا گفته بود که حتی اگر اروپا تصمیم به مقابله به مثل بگیرد، این اقدامات تاثیر خاصی بر روی اقتصاد آمریکا نخواهد گذاشت.

سیسیلیا مالمستروم، کمیسر اتحادیه اروپا در امور تجاری نیز در واکنش به افزایش تعرفه اظهار داشت که اتحادیه اروپا علیه آمریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت می‌کند. مالمستروم افزود واکنش اروپا متناسب با اقدام آمریکا و مطابق با قوانین سازمان تجارت جهانی خواهد بود.

مانفرد وبر رئیس فراکسیون محافظه کاران پارلمان اروپا در حساب توئیتری خود نوشت :«اروپا به دنبال جنگ تجاری نیست اما اگر دونالد ترامپ تصمیم بگیرد که با اروپا هم‌چون یک دشمن رفتار کند، ما چاره‌ای جز دفاع از صنایع، مشاغل و منافع اروپایی نداریم. ما در برابر این تصمیم آمریکا ساکت نخواهیم نشست.»

ژان باتیست لوموان، وزیر مشاور در امور خارجه و اروپای فرانسه با غیرقبول خواندن این اقدام آمریکا گفت که لحظه مواجه شدن با واقعیت برای اروپا به سر رسیده است و اضافه کرد: «بازنده‌های اصلی در واقع مصرف‌کنندگان آمریکایی خواهند بود.»

لوموان با ابراز تعجب از بی‌اطلاعی مسئولین دولت ترامپ مبنی بر اینکه کارخانه‌های تولید خودروی اروپایی در خاک آمریکا هستند و برای آمریکایی‌ها اشتغال ایجاد کرده‌اند، تصریح کرد: «اقدامات اروپا متناسب با اقدام آمریکا خواهد بود تا از افزایش تنش در جنگ تجاری خودداری شود.»

سخنگوی دولت بریتانیا نیز اعلام کرد: «ما از تصمیم آمریکا برای افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیم برای اروپا به بهانه مشکلات امنیت ملی ناخشنودیم. بریتانیا و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا از متحدین نزدیک ایالات متحده آمریکا هستند و باید به طور دائم و کامل از افزایش تعرفه معاف باشند.»

کانادا هنوز به این تصمیم جدید آمریکا واکنشی نشان نداده است، اما دولت مکزیک ساعتی پس از انتشار این خبر اعلام کرد که در برابر اقدامات آمریکا مقابله به مثل خواهد کرد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

واکنش تند اروپا، کانادا و مکزیک به «جنگ تجاری» آمریکا

به دنبال تصمیم آمریکا مبنی بر افزایش تعرفه های وارداتی، کانادا، مکزیک و کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم از طرح‌هایی مقابله‌جویانه خبر داده و به سمت یک جنگ جهانی تجاری حرکت کرده‌اند


دولت آمریکا از روز جمعه تعرفه واردات آلومینیوم و فولاد را افزایش داده و به ترتیب به ۱۰ و ۲۵ درصد رسانده است.
به دنبال اعلام این تصمیم، کانادا، مکزیک و کشورهای عضو اتحادیه اروپا هم از طرح‌هایی مقابله‌جویانه خبر داده و به سمت یک جنگ جهانی تجاری حرکت کرده‌اند.

«امانوئل مکرون» رئیس جمهوری فرانسه شامگاه پنجشنبه (به وقت محلی) در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، تصمیم کاخ سفید برای افزایش تعرفه‌ واردات فلزات را «غیرقانونی» خواند و از تدارک پاسخی تلافی‌جویانه «به شیوه قاطع و مناسب» خبر داد.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، مکرون گفت که از دیدگاه او، این اقدام «اشتباه» بوده است و با دامن زدن به «ملی‌گرایی اقتصادی» در نهایت همه را متضرر می کند.
وی ساعتی قبل در همین رابطه در جمع خبرنگاران گفته بود: تصمیم جدید دولت آمریکا به هر صورت اشتباه است؛ چرا که برای رسیدگی به عدم توازن های فعلی در عرصه بین‌المللی، بدترین شیوه یعنی ملی‌گرایی اقتصادی را برگزیده است.
مکرون ادامه داد: ملی‌گرایی هم یعنی جنگ؛ این همان اتفاقی است که در دهه ٣۰ رخ داد.
اشاره وی به سال ۱۹٣۰ و زمانی است که کنگره آمریکا در اوج رکود بزرگ اقتصادی، تعرفه‌های وارداتی سنگینی را اعمال کرده بود؛ اقدامی که به عقیده اقتصاد دانان، اوضاع اقتصادی این کشور را حتی وخامت بیشتری بخشید.

وزیر اقتصاد آلمان تصمیم آمریکا برای اعمال تعرفه ویژه گمرکی بر واردات فولاد و آلومینیوم را بسیار زیان‌بخش خواند. وزیر دارایی آلمان نیز این تصمیم را اشتباه خوانده و خواستار اقدام “صریح و قاطعانه” اروپا علیه آن شده است.
پتر آلتمایر می‌گوید تعرفه‌های ویژه گمرکی ایالات متحده به اقتصاد بسیاری از کشورها لطمه می‌زند و اعمال آنها نادرست و ناعاقلانه است.
وزیر اقتصاد آلمان در گفت‌وگو با برنامه خبری شامگاه پنج‌شنبه (۳۱ مه/ ۱۰ خرداد) کانال یک تلویزیون این کشور تاکید کرد که اعمال تعرفه‌های ویژه بر واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا در عین حال به میزان چشمگیری همبستگی میان کشورهای عضو اتحادیه برای واکنش به این تصمیم را افزایش داده است.
آلتمایر می‌گوید “تاثیرات زیان‌بخش” تعرفه‌های گمرکی، در خود آمریکا زودتر و به مراتب آشکارتر از اروپا خود را نشان خواهد داد. او افزود که تصمیم ایالات متحده مغایر قواعد و قوانین سازمان تجارت جهانی است.
وزیر اقتصاد آلمان با اشاره به اقدام‌های متقابل اتحادیه اروپا گفته است که اروپا و آمریکا از به راه افتادن یک “جنگ تجاری” سودی نخواهند برد و بهتر است از آن اجتناب شود.
اولاف شولتس، وزیر دارایی آلمان نیز تصمیم اخیر ایالات متحده را اشتباه و غیرقانونی خوانده و تصریح کرده که پاسخ اروپا به این اقدام باید “صریح، قاطع و هوشمندانه” باشد.
او می‌گوید کشورهای عضو اتحادیه اروپا باید در برابر تصمیم‌های یک‌جانبه آمریکا یک‌پارچه عمل کنند و از رایزنی با شریکان تجاری بین‌المللی خود غافل نباشند.

لیام فاکس وزیر تجارت بین‌الملل انگلیس از تصمیم واشنگتن درباره افزایش تعرفه واردات برخی فلزات از کانادا، مکزیک و اروپا ابراز تأسف کرد و آن را احمقانه خواند.
«فاکس» افزود: تأسف‌آور است که ایالات‌متحده آمریکا تصمیم گرفته است تا به بهانه امنیت ملی بر واردات فولاد و آلومینیوم تعرفه وضع کند. وی بابیان اینکه فولاد صادراتی انگلیس در صنایع دفاعی آمریکا مورداستفاده قرار می‌گیرد، تصمیم آمریکا دراین‌باره را احمقانه خواند.
در همین حال صنایع فولاد انگلیس نیز اعلام کرد که افزایش تعرفه واردات فلزات، نه‌تنها به انگلیس بلکه به اقتصاد آمریکا خسارت وارد می‌کند. طبق اعلام این نهاد انگلیسی ۷ درصد فولاد صادراتی انگلیس به ارزش ٣۶۰ میلیون پوند راهی آمریکا می‌شود.
گارث استیس مدیر صنایع فولاد انگلیس در اظهارنظری گفت: ترامپ از قبل تفنگ خود را مسلح کرده بود و امروز دولت آمریکا با شلیک آن یک جنگ اقتصادی فاجعه‌بار را آغاز کرده است.
بر اساس گزارش رسانه‌های انگلیسی بیش از ٣۱ هزار نیروی کار در سراسر این کشور در بخش صنایع فولاد مشغول به کار هستند که این تصمیم می‌تواند ضربه سنگینی برای این بخش محسوب شود. بزرگ‌ترین شرکت فولاد انگلیس موسوم به تاتا با ٨ هزار و ۵۰۰ نیروی کار، از اروپا خواسته تا هرچه سریع‌تر به تصمیم آمریکا واکنش نشان دهد.

دولت های مکزیک، کانادا و اتحادیه اروپا روز پنجشنبه پس از نهایی شدن تعرفه‌های جدید آمریکا بر واردات فولاد و آلومینیوم، با انتقاد شدید از کاخ سفید، طرح‌ هایی مقابله‌جویانه را به اجرا درآوردند.
«ژان کلود یونکر» رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که اتحادیه اروپا شکایتی را علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی تنظیم می کند و همزمان با بکارگیری اقدامات تلافی‌جویانه، در تلاش‌ برای حراست از کسب و کارهای اروپایی خواهد بود.
یونکر با حضور در جمع خبرنگاران گفت: امروز، روز بدی برای تجارت جهانی است. ما برای جلوگیری از این وضعیت، هر آنچه که می‌شد انجام دادیم.
انتظار می‌رود اروپا تعرفه‌های سنگینی را روی محصولات برندهای معروف آمریکایی اعمال کند که هزینه ای دستکم سه میلیارد و ٣۰۰ میلیون دلاری برای شرکتهای این کشور خواهد داشت.
علاوه بر اروپا، مکزیک و کانادا هم که روز پنجشنبه هدف تعرفه‌های دولت آمریکا قرار گرفتند، از اجرای طرح‌های مقابله‌جویانه خبر داده‌اند.
دولت مکزیک اعمال تعرفه‌ روی محصولاتی را هدف قرار داده است که کارخانه‌های آن‌ها در حوزه‌های انتخاباتی مورد توجه حزب جمهوریخواه در انتخابات آتی کنگره آمریکا واقع شده است.
کانادا هم از اعمال در مجموع ۱۶ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار عوارض گمرکی روی محصولات آمریکایی خبر داده است.
«جاستین ترودو» نخست وزیر کانادا روز پنجشنبه با حضور در یک کنفرانس خبری در این رابطه گفت: این شدیدترین اقدام تجاری کانادا طی سال‌های بعد از جنگ [جهانی دوم] است

++++++++++++++++++++++++++++++++++.

مکرون تصمیم تجاری ترامپ را ‘غیرقانونی خواند


امانوئل مکرون، رییس جمهوری فرانسه در تماس تلفنی با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود از تصمیم او برای برقراری تعرفه های سنگین بر واردات آلومینیوم و فولاد از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک به شدت انتقاد کرده است.

بنا بر اعلام کاخ الیزه، آقای مکرون در این گفت و گو با “غیرقانونی” خواندن اقدام دولت آمریکا در برقراری تعرفه های تجاری سنگین از “اقدام قاطع و متناسب” اتحادیه اروپا خبر داد.

ویبلر راس، وزیر بازرگانی آمریکا پنجشنبه با بی نتیجه خواندن مذاکرات تجاری آمریکا با شرکای تجاری غربی خود، از اعمال تعرفه تجاری ۲۵ درصد بر واردات فولاد و ۱۰ درصد بر واردات آلومینیوم از اتحادیه اروپا، مکزیک و کانادا خبر داد.

دونالد ترامپ می گوید تولیدکنندگان خارجی فولاد و آلومینیوم به خاطر سهولت دسترسی به بازار آمریکا به تولیدکنندگان داخلی آسیب زده اند و این رخداد را برخلاف امنیت ملی ایالات متحده می داند.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا هم در واکنشی تند به تصمیم دولت آمریکا برای اعمال افزایش تعرفه فولاد و آلومینیم گفته حساب دوستی و شراکت ۱۵۰ ساله مردم کانادا و آمریکا جداست و خلل ناپذیر اما آنچه اکنون دولت ایالات‌متحده انجام می‌دهد کاملا غیرقابل قبول است.

نخست وزیر کانادا ساعتی پس از علنی شدن تصمیم کاخ‌سفید برای اعمال تعرفه‌های جدید علیه کشورهایی که به طور کلاسیک “متحد استراتژیک واشنگتن” محسوب می‌شوند، به این تصمیم واکنش نشان داد و گفت: “اجازه دهید رک بگویم. میان ما و آمریکا ۲ میلیارد دلار مازاد تجاری وجود دارد که با هیچ محاسبه‌ای ما نمی‌توانیم آن را تهدید کانادا برای امنیت ملی آمریکا ارزیابی کنیم.”

نخست‌وزیر کانادا همچنین گفت: “تصمیم امروز ما برای مقابله با اقدام آمریکا مربوط به مردم این کشور نمی‌شود. دوستی میان ما و مردم آمریکا پابرجا و خلل ناپذیر است و باید باور داشته باشیم که در نهایت عقل سلیم غالب خواهد شد اما فعلا، آنچه که امروز در رفتار دولت آمریکا می‌بینیم با چنین چیزی همخوانی ندارد

نخست وزیر کانادا گفت: “واضح است که این تعرفه‌ها کاملا غیرقابل‌قبولند. کانادا در ۱۵۰ سال گذشته متحد همیشگی آمریکا بوده. ما چه در دو جنگ جهانی، چه در جنگ کره و چه پس از یازدهم سپتامبر در کنار آمریکا ایستاده‌ایم. از سواحل نرماندی تا افغانستان. دوستی میان دو کشور هیچ گاه کمرنگ نشده و بلکه عمیق‌تر شده به طوری که دولت کانادا اکنون بیش از گذشته باور دارد که ارزش‌های مشترک ما و اشتراک جغرافی‌مان دست آخر بر حمایت‌گرایی ملی‌گرایانه فائق خواهد آمد.”

آقای ترودو در پایان اظهارات خود هم وعده داده که دولت کانادا با تمام قوا از صنایع و کارگران این کشور در برابر تعرفه‌های جدید آمریکا دفاع کند.

دولت کانادا اعلام کرده در اقدامی متقابل برای بیش از شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از وارادت محصولات آمریکایی به این کشور تعرفه وضع خواهد کرد

بنابر گفته دولت کانادا این تعرفه‌ها که قرار است از ابتدای ماه ژوئیه آینده (یک ماه دیگر) وضع شود برابر میزان صادرات فولاد کانادا به آمریکا در سال ۲۰۱۷ (سال گذشته) است که رقمی حدود شش میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است.

کانادا و اروپا بزرگترین صادرکنندگان فولاد به آمریکا هستند و انتظار می‌رود وضع تعرفه ۲۵ درصدی برای صادرات فولاد و ۱۰ درصدی برای صادرات آلومینیم از این کشور به آمریکا به اقتصاد کانادا لطمه جدی وارد کند.

بنابر گزارش وزارت اقتصاد آمریکا کانادا با بیش از ۴۵۰ میلیون دلار صادرات فولاد به آمریکا در صدر جدول قرار دارد و پس از این کشور اتحادیه اروپا با رقمی مشابه (۴۵۰ میلیون دلار) و کره جنوبی با حدود ۲۷۰ میلیون دارد در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. مکزیک، برزیل، ژاپن و تایوان هم که همگی از متحدان استراتژیک آمریکا محسوب می‌شوند در رتبه‌های بعدی صادرکنندگان عمده فولاد به آمریکا هستند.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان که آقای ترامپ بارها هدف اصلی وضع تعرفه‌های جدید را مقابله با تراز منفی تجاری با آن اعلام کرده، در رتبه هشتم جدول صادرکنندگان اصلی فولاد به آمریکا قرار دارد و پس از این کشور هم روسیه و ترکیه نهم و دهم هستند

مکزیک؛ اقدام متقابل می‌کنیم

مکزیک دیگر کشور همسایه آمریکا و از شرکای اصلی اقتصادی این کشور در واکنش به اجرایی شدن این تعرفه‌ها اعلام کرده در نظر دارد برای واردات فولاد، گوشت خوک، پنیر، سیب و بلوبری از آمریکا تعرفه های مشابهی در نظر بگیرد.

ویلبر راس، وزیر بازرگانی آمریکا گفته مذاکرات با کانادا و مکزیک برای احیای پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی معروف به نفتا “بیش از آن چیزی که امید می‌رفت به طول کشیده” و برای همین دولت آمریکا تصمیم گرفته تا معافیت این دو کشور همسایه را هم دیگر تمدید نکند.

اتحادیه اروپا؛ روز سیاهی در تاریخ تجارت جهانی رقم خورد

وزیر بازرگانی اتحادیه اروپا، چیچیلیا مالمستروم گفته “روز سیاهی در تاریخ تجارت جهانی رقم خورد” و ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا هم با “کاملا غیرقابل‌قبول” خواندن تصمیم آمریکا گفته اکنون این اتحادیه راهی جز شکایت رسمی علیه آمریکا در سازمان تجارت جهانی ندارد.

اتحادیه اروپا پیش تر هم تهدید کرده بود که در صورت عملی شدن تعرفه های جدید محدوده یورو هم برای ویکسی بربن آمریکا، شلوار جین این کشور و موتور سیکلت هارلی دیویدسن تعرفه وضع خواهد کرد؛ صادراتی که به اقتصاد ایالت‌های کنتاکی و ویسکانسن آسیب خواهد رساند. این دو ایالت به ترتیب میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواهان را در سنا و پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان را در کنگره آمریکا دارند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

“ترامپ”

گلوی اروپا را

گام به گام

بیشتر می فشارد

یانیس واروفاکیس، وزیر دارایی پیشین یونان

برگردان: فروزنده فرزاد

یکی از اشتباه های اروپا در تعبیر و تفسیر خصومت ترامپ با متحدان سنتی آمریکا و تمایلش به بر هم زدن نظم بین الملل این پندار است که آنرا مقوله یی جدید و بی پیشینه می انگارد. چنین تعبیر و تفسیری اما، عاری از واقعیت است.

جان کانللی وزیر خزانه داری ایالات متحده، در ۱۹۷۱ هنگامیکه میخواست نیکسون را متقاعد کند که آمریکا برای تنبیه اروپا باید از سیستم برتون وودز {نظم مالی و پولی جهانی پس از جنگ دوم جهانی م.} خارج شود گفت: «فلسفه من اینست که همه ی خارجی ها میخواهند ما را بدوشند پس بهتر است نخست ما اینکار را بکنیم.»

ترامپ هم بی تردید با این گفته ی پال ولکر، رئیس خزانه داری نیویورک در همان زمان، موافق خواهد بود که میان «برقراری تعادل در یک نظم با ثبات جهانی و خواست آزادی عمل در پهنه ی سیاست ملی» آمریکا «دومی را برمی گزیند.» ولکر که سالها بعد رئیس خزانه داری ایالات متحده شد بر این باور بود که «تجزیه ی کنترل شده ی اقتصاد جهانی در سالهای دهه ی ۱۹۸۰ کار درستی بود.»

اما آنچه شرایط امروزی اروپا را از آنچه اروپا در دهه ی ۷۰ میلادی با آن روبرو بود متمایز میکند فروپاشی از درون طیف سیاسی میانه در اروپاست. در دهه ی ۷۰ میلادی هجوم مالی آمریکا به آلمان، فرانسه و بریتانیا با اروپای یکپارچه روبرو شد. برعکس مدافعان امروزین نظم موجود اروپا باید در دو جبهه بجنگند: علیه دست درازی ترامپ و در داخل هم علیه کسانی مانند ماتئو سالوینی و لوئیجی دی مایو ستارگان رو به اوج سیاست ایتالیا که برغم در دست داشتن اکثریت پارلمانی با دخالت رئیس جمهور طرفدار وضع موجود این کشور از حق تشکیل دولت محروم شدند.

اعلام افزایش تعرفه ی واردات فولاد و آلومینیوم، هر چند آشکارا چین را هدف قرار داده است، در عین حال پیامی بود به اروپا تا بداند شعار «اول آمریکا» ی دولت ترامپ را باید جدی بگیرد. پس از آن، خارج شدن آمریکا از توافق هسته یی با ایران بوقوع پیوست که برای ترامپ فرصت طلایی دیگری فراهم آورد تا در میدان ناتوانی اروپا و بویژه مرکل صدر اعظم آلمان جولان دهد.

مرکل که ناچار شد اعلام کند آلمان یعنی پر جمعیت ترین کشور اروپا و بزرگترین اقتصاد اتحادیه ی اروپا، توافق هسته یی با ایران را حفظ می کند با اعلام خروج از بازار ایران از سوی شرکت های آلمانی روبرو و تحقیر شد. هیچکدام از این شرکتها مایل به در افتادن با قدرت مالی آمریکا نبودند. افزون بر این معافیت مالیاتی ترامپ برای حدود ۵۰۰۰ شرکت آلمانی به ارزش ۶۰۰ میلیارد دلار برای این شرکتها قابل چشم پوشی نبود و پیش از آنکه شوک خروج از توافق هسته یی هضم شود آمریکا ۲۵ درصد به تعرفه ی واردات اتومبیل افزود که سالانه ۵ میلیارد دلار از درآمد صادرات آلمان می کاهد.

اینها هرچند فشارهایی بزرگ به نظر بیایند اما ابعاد وخامت وضعیت آلمان را تنها در سایه ی رویدادهای ایتالیا میتوان درک کرد. همانطور که ترامپ میخواهد سیستمی را که دهه ها آلمان از آن سود برده متلاشی کند، سالوینی و دی مایو نیز فروپاشی اتحادیه ی اروپا را روندی مثبت و در راستای سیاست های ضد مهاجرتی خود می بینند. سه سال پیش وقتی از طرف دولت یونان با دولت آلمان برای پایان دادن به ترکیب غیرقابل دوام وام های سنگین و سیاست های ریاضتی – که هنوز یونان را زیر فشار خود دارد – مذاکره میکردم خطاب به دیگر وزرای دارایی اتحادیه اروپا هشدار دادم: «اگر شما به ادامه ی سیاستهایی که مردم را در رکود و تحقیری دائم قرار میدهد اصرار بورزید بزودی نه با چپگرایان اروپایی مانند ما، که با ضد اروپائیانی مهاجر ستیز روبرو خواهید شد که به کمتر از فروپاشی اتحادیه اروپا راضی نخواهند بود.»

و این درست همان چیزی ست که در حال روی دادن است. مرکل با به تاخیر انداختن رفرم های ضروری در اتحادیه اروپا چند پارچگی و تشتت در اروپا را سبب شد. رسانه های جریان اصلی در آلمان اقتصاددان ایتالیایی {پائولو ساوونا م.} را که کاندیداتوری اش برای وزارت دارایی بوسیله ی رئیس جمهور آلمان وتو شد «واروفاکیس ایتالیا» میخوانند. اما این برچسب بر یک تفاوت اساسی سرپوش میگذارد و واقعیت را مخدوش میکند: من طی مذاکره با رهبران آلمان تلاشم تغییر ساختار وام ها بود تا به این وسیله یونان را در چارچوب اتحادیه اروپا نگه دارم. اما آلمان با خرد کردن دولت ما در تابستان ۲۰۱۵ دولتی که هوادار ماندن در اتحادیه بود بذری کاشت که امروز حاصل تلخش را برداشت میکند: اکثریتی در پارلمان ایتالیا که سودای خروج از اتحادیه اروپا را دارند.

رابطه بین دو مشکل سیاسی آلمان پایه های اقتصادی دارد. ترامپ یک چیز را خوب میفهمد: اینکه سرنوشت آلمان و کشورهای اتحادیه اروپا به دلیل وابستگی شان به صادرات زیاد به آمریکا و دیگر کشورها در دستان اوست. این وابستگی رشد بی وقفه داشته است که ناشی از سیاست های ریاضتی است که نخستین بار در یونان آزمایش شد و سپس در ایتالیا و جاهای دیگر.

برای درک بهتر این رابطه باید به یاد آورد که آلمان در ازای اعطای وام به دولتها و بانکهای درمانده، سیاست های ریاضتی را برای کاهش کسری بودجه به دولت های اروپایی تحمیل کرد. به این ترتیب تعادل در بودجه و مازاد اندوخته آلمان و کشورهای اروپایی به انبوهی مازاد تجاری منجر شد که به نوبه ی خود این کشورها را به صادرات به ایالات متحده و آسیا وابسته کرد. به دیگر سخن همان سیاست های نادرستی که به خیزش دولت مهاجر هراس و ضد اروپایی ایتالیا انجامید، بالادستی ترامپ در برابر مرکل را نیز تقویت کرد.

ناتوانی اروپا در سر و سامان دادن به امور درونی اش باعث بوجود آمدن اکثریتی جدید در ایتالیا شده است که میخواهد نیم میلیون مهاجر را اخراج کند و روحی تازه به کالبد نژادپرستان ستیزه جو در مجارستان، لهستان، فرانسه، بریتانیا، هلند و البته آلمان بدمد. با ادامه ی بی رمقی و سستی اروپا در مهار ترامپ ایالات متحده برای وادارکردن چین به آزادسازی بخش های مالی و تکنولوژی اش خیز بر خواهد داشت و چنانچه موفق شود دست کم ۱۵ درصد درآمد ملی چین از این کشور بیرون میرود.

همه ی اینها قابل پیش بینی بود و در واقع پیش بینی هم شد. بنابراین نباید از موقعیتی که امروز مرکل و اروپا در آن گرفتار شده اند شگفت زده شد. اما خوشحالی از گرفتاری آنها سبک مغزی است.