پاکستان با قاطعیت تمام جواب افغانستان را داده و از حنیف اتمر خواسته است تا افغانستان در امور پاکستان دخالت نکند. اما افغانستان ادعا دارد که در 66 فقره توافق صورت گرفته است

محمد حنیف اتمر مشاور عالی امنیت ملی افغانستان در راس هیاتی به پاکستان سفر کرد و با برخی از مقام های امنیتی و نظامی آن کشور دیدار و گفتگو نمود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، حنیف اتمر روز یکشنبه با هدایا و تحفه هایی از جانب اشرف غنی به مقر اردوی پاکستان در شهر راولپندی رفت و با همتای پاکستانی خود پیرامون قبایل سرحدی مذاکره نمود.

حنیف اتمر خواسته افغانستان را مبنی بر نارضایتی از ادغام قبایل آزاد در سرحد به ایالت پاکستانی مطرح کرد که با برخورد تند نظامیان پاکستانی مواجه گردید.

جنرال قمرجاوید بجوا رییس ارتش پاکستان در مقابل حساسیت افغانستان در مورد ادغام مناق قبایلی به پاکستان گفت: اجازه نمی دهم حتی یک اینچ از خاک پاکستان به کشوری دیگر واگذار شود و دیگران در این مورد دخالت کنند. پاکستان همان تصمیمی را گرفته است که به نفع مردم این کشور است.

محمد فیصل سخنگوی وزارت خارجه پاکستان نیز در اینباره گفت: پاکستان حق دارد در مورد مسایل داخلی خود هرگونه تصمیم که خواسته باشد بگیرد. ما تصمیم را خواهیم گرفت که به نفع مردم ما است و خواست ما از دولت افغانستان این است که با توجه به اصول بین الملل و اصل عدم مداخله با دقت ابراز نظر کند.

این در حالی است که شورای امنیت ملی افغانستان روز دوشنبه 28 مه، اعلام کرد که هیات افغانستان با مقام‌های ارشد امنیتی پاکستان در مورد حل مشکلات امنیتی دو کشور توافق کردند.
براساس خبرنامه شورای امنیت، در این دیدار بین دو طرف در بخش امنیتی توافق صورت گرفت تا دو طرف برای عملی شدن 66 فقره تعهدات مندرج در پلان عمل افغانستان و پاکستان برای صلح و همبستگی، هر چه زودتر مطابق یک پلان مشخص عمل کنند.
در این خبرنامه آمده است: «مهمترین موضع مشترک در مورد پروسه صلح این است که در پالیسی موجود صلح هیچ بدیل بهتری ندارد، اما آنهایی که انتخاب شأن صلح نباشد به شکل مشترک با اقدامات مشخص مقابل خواهند شد».

در خبرنامه امنیت ملی نیامده است که توافقات چه بوده و بر سر چه اموری صورت گرفته است؟
پاکستان با قاطعیت تمام جواب افغانستان را داده و از حنیف اتمر خواسته است تا افغانستان در امور پاکستان دخالت نکند. اما افغانستان ادعا دارد که در 66 فقره توافق صورت گرفته است.

مجمع ملی پاکستان روز پنجشنبه در یک اقدام بی پیشینه با ۲۲۹رای موافق و ۲۹رای مخالف، مسوده قانونی ادغام مناطق قبایلی را با ایالت خیبر پشتونخوا تایید کرد.
بربنیاد این تصمیم، حکومت پاکستان با استفاده از نظام فدرالی این مناطق را اداره می ‌کند که در امور داخلی خویش استقلالیت دارند.

همچنین در خبرنامه شورای امنیت آمده است که به دعوت رییس جمهور غنی، جنرال باجوه رییس ستاد ارتش پاکستان طی روزهای آینده به افغانستان سفر می نمايد.
رییس جمهور افغانستان از یک مقام ارتشی پاکستان دعوت رسمی کرده است!