سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

سیا سی و امیتی

احتمالا این مرد را نمی‌شناسید؛ دست راست رهبر کره شمالی

کره‌شمالی ناشناخته‌ترین کشور جهان به شمار می‌رود و همه آنچه دنیا درباره این کشور می‌داند، به شکل مستقیم یا غیر مستقیم به کیم جونگ اون، رهبر جوان این کشور مرتبط است.

اما رهبر جوان حالا یک چهره کهنسال را به میدان آورده است و او کسی نیست جز ژنرال کیم جونگ چول، دست راست رهبر کره شمالی.ژنرال کیم جونگ چول قرار است به نمایندگی از رهبر جوان به آمریکا برود و با مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا دیدار کرده و امور مربوط به دیدار کیم جونگ اون و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا را هماهنگ کند.

ژنرال کیم نائب رئیس کمیته مرکزی حزب کارگران کره شمالی و دست راست رهبر این کشور به شمار می‌رود، با این حال و با توجه به سوابق نظامی و اطلاعاتی این ژنرال 72 ساله تقریبا هیچ کس، هیچ چیزی درباره او نمی‌داند.

اولین باری که نام ژنرال دست راست رهبر کره شمالی مطرح شد، به سال 2016 باز می‌گردد. او در آن سال مسئول پرونده روابط کشورش با کره جنوبی شد. او پیش از آن ژنرال 4 ستاره ارتش کره شمالی و از فوریه 2009 تا ژانویه 2016 رئیس سازمان اطلاعات نظامی این کشور و رئیس دفتر اطلاعات عمومی که بزرگترین نهاد اطلاعاتی کره شمالی است، بود.

گفته می‌شود که کیم جونگ چول مسئول برخی اقدامات تحریک‌آمیز کشورش در قبال غرب است. از جمله این اقدامات دو حمله سال 2010 که در آنها 50 شهروند کره جنوبی کشته شدند و همچنین حمله سایبری به شرکت سونی پیکچرز در سال 2014 است.

 

همزمان با بالا گرفتن تنش‌ها میان پیونگ یانگ و جامعه جهانی، واشنگتن و سئول ژنرال پیر کره در فهرست تحریم‌ها قرار دادند. در نتیجه گشایش صورت گرفته در روابط میان دو کره، کیم جونگ چول حضو بیشتر و چشمگیرتری در حوزه دیپلماسی پیدا کرد.

او در هر چهار نشست رهبر کره شمالی با رهبران خارجی در ماه‌های اخیر حضور یافته و رهبر این کشور را همراهی کرد. کیم جونگ اون در ماه‌های گذشته دو بار با موی جای ان، رئیس‌جمهوری کره‌جنوبی و شی جین بینگ، رئیس‌جمهوری چین دیدار کرد.

ژنرال کیم جونگ چول همچنین در ماه فوریه 2018 خواهر رهبر کره‌شمالی را در مسابقات المپیک زمستانی کره جنوبی همراهی کرد.

کیم جونگ چول در سال 1962 در گردان 15 خدمت کرد. این گردان یک پلیس شهری است که وظیفه محافظت از منطقه خالی از سلاح بین دو کره را بر عهده دارد. در سال 1968 به عنوان افسر ارتباطات با فرماندهی نیروهای سازمان ملل، در کمیته آتش‌بس کره تعیین شد. او در سال 1976 به فرماندهی گارد ارشد کره‌شمالی منصوب شد. در سال 1990 درجه نظامی کیم جونگ چول به سرلشکری ارتقاء یافت و معاون ویز نیروهای مسلح و رئیس دفتر اطلاعات عمومی شد. در انتخابات دهم مجمع خلق حزب کارگران در سال 1998 به عنوان نماینده انتخاب شد. او در سال 2003 نیز بار دیگر در انتخابات شرکت کرد و به عنوان نماینده به این مجمع راه یافت.

در سال 2009 رئیس دفتر اطلاعات عموی و رئیس ستاد مشترک ارتش کره شده و به عنوان نماینده در مجلس عالی خلق کره انتخاب شد.

در سال 2014 کیم جونگ چول به درجه سپهبدی نائل شد و به عضویت کمیته مرکزی حزب کارگران کره درآمد و در رده ششم حزب قرار گرفت. در سال 2014 او ارتشبد شد. ژنرال کیم جونگ چول در سال 2016 رئیس مجلس خلق کره شد.

در فوریه 2018 او به همراه خواهر رهبر کره‌شمالی و هیاتی عالیرتبه از این کشور به همسایه جنوبی سفر کرد و از مسابقات المپیک زمستانی کره جنوبی دیدن کرد. با توجه به نقش او در حمله سال 2010 که منجر به مرگ 46 ملوان کره جنوبی شد، حضور او در کره‌جنوبی غیرطبیعی به نظر می‌آمد. او در این مسابقات پشت سر ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهوری آمریکا نشسته بود

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

تجویز یک نسخه ی مجرب دیپلوماسی لاوروف به کوریای شمالی

 

اوروف: روند مصنوعی مذاکرات با کوریای شمالی به درد نمی‌خورد

وزیر امور خارجه روسیه در پیونگ یانگ نسبت به تعیین ضرب الاجل “امروز بلی و فردا خیر”، برای مذاکره امریکا با کوریای شمالی و روند تصنعی مذاکرات هشدار داد.

به گزارش سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه که امروز پنجشنبه به پیونگ یانگ سفر کرده، در دیدار با همتای کوریایی خود تاکید کرد که لازم است تا از درخواست امروز بلی و فردا خیر برای انجام مذاکرات با کوریای شمالی و روند مصنوعی در این خصوص اجتناب ورزید.

وزیرخارجه روسیه با تاکید بر این مطلب، گفت: “ما با طرف کوریایی درک مشترکی در مورد برخورد محتاطانه با روند برقراری تماس‌ها بین پیونگ یانگ و واشنگتن داریم”.
وی تاکید کرد لازم است تا زمان کافی و توافق در خصوص کلیه جزئیات مذاکرات صورت بگیرد تا نه تنها اوضاع پیرامون شبه جزیره کوریا آرام گردد، بلکه صلح پایدار در سراسر منطقه شمال شرق آسیا برقرار شود. پایدار در سراسر منطقه شمال شرق آسیا برقرار شود.
لاوروف همچنین گفت روسیه و کوریای شمالی امکانات لازم برای توسعه روابط تجاری اقتصادی دوجانبه، در چهارچوب تصمیمات شورای امنیت سازمان ملل را دارند.
لازم به یادآوری است، این سفر قبل از دیدار برنامه ریزی شده بین رهبران کوریای شمالی و امریکا صورت گرفته است. این دومین دیدار دوجانبه روسای دستگاه دیپلماسی دو کشور طی دو ماه گذشته است. وزیر خارجه کوریای شمالی در ماه اپریل به مسکو سفر کرده بود.
نشست رهبران امریکا و کوریای شمالی احتمالا در تاریخ 12 جون در سنگاپور برگزار شود.

+++++++++++++++++++++++++++++++

اوروف: روسیه در مذاکرات میان امریکا و کوریای شمالی دخالت نمی کند

وزیر امور خارجه روسیه گفت که کشورش در مذاکرات میان واشنگتن و پیونگ یانگ به هیچ وجه دخالت نخواهد کرد.

به گزارش سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، سرگی لاوروف پس از دیدار با همتای کوریای شمالی خود گفت: به اعتقاد من کوریای شمالی تاریخ سال های اخیر را می داند و موضع خود را با توجه به تمامی عوامل موجود اتخاذ خواهد کرد.

لاوروف افزود: من فکر نمی کنم درست باشد که کاری به ایده های بنیادین کوریای شمالی در گفتگوهای خود با امریکا داشته باشیم. در حال حاضر رایزنی های مقدماتی درزمینه گفتگوهای میان دو طرف در جریان است و به اعتقاد من ما این حق را نداریم که در این روند دخالت کنیم.
وزیر خارجه روسیه در عین حال گفت: اما اگر بررسی توافقات از سوی جامعه بین المللی لازم باشد، شورای امنیت باید از برخی افکار حمایت کند و طبیعتاً ما در آن صورت آماده حمایت از توافقنامه های بنیادین خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه رهبری کوریای شمالی باید تعیین کند چه اقدامات بین المللی برای آنها کافی خواهد بود، افزود: حل و فصل اوضاع در شبه جزیره کوریا وقت گیر است و مستلزم موافقت بر سر همه بخش های توافقات صورت گرفته است. حل پرونده هسته‌ای کوریای شمالی قبل از لغو تحریم های تحمیلی علیه این کشور جامع نخواهد بود. عملیات رفع تحریم های این کشور مساله مورد مناقشه در گفتگوهای آینده است باید تدریجی باشد.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: