سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

Uncategorized

داغ ترین رویداد هاواخبار مهم در کشور

غنی به ولایت بلخ رفت

رئیس جمهوری افغانستان برای افتتاح پروژه‌های سب‌استیشن برق خُلم و و شبکۀ توزیعی مارمل ولایت بلخ، صبح چهار شنبه (۳۰ می) به آن ولایت سفر کرده است.

شاه‌ حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگویان ارگ، در اعلامیه‌ای گفته است که رئیس جمهور غنی، سب‌استیشن برق ولسوالی خلم و شبکۀ توزیع برق ولسوالی مارمول ولایت بلخ را افتتاح کرده است.

این پروژه‌ها با هزینۀ ۷.۶ میلیون یورو از کمک‌های بلاعوض آلمان احداث شده است که ۱۸ هزار خانواده از آن مستفید خواهند شد.

به گفتۀ وی، آقای غنی، برعلاوۀ افتتاح این دو پروژه، با مردم متاثرشده از خشکسالی ولایات بلخ، سرپل، فاریاب، جوزجان و سمنگان نیز دیدار و گفتگو می‌کند.

مرتضوی افزوده است: “همچنان (رئیس جمهور غنی) با مسؤولین ملکی و نظامی این ولایات دیدارهای جداگانه خواهد داشت”.

ملل متحد و حکومت افغانستان تأیید کرده اند که امسال در حدود ۲۰ ولایت را خشکسالی تهدید می‌کند که در این میان برخی ولایات، به ویژه بخش‌هایی از جوزجان، فاریاب، غور، بادغیس و هرات بیشتر تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته اند.

خشکسالی در این ولایات سبب شده است که علوفۀ مواشی کاهش یابد و کم از کم صدها خانواده از دو ولایت به هرات آواره شده اند.

ادارۀ هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد (اوچا) در یک گزارش با نگرانی گفته است که خشکسالی امسال مصؤونیت غذایی بیش از دو میلیون افغان را تهدید خواهد کرد.

“اوچا” به خاطر جلوگیری از تأثیرات جدی خشکسالی و رسیدگی به افراد متأثرشده، ۱۱۵ میلیون دالر به جامعه جهانی فراخوان کمک داده است صدای امریکا

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

جان باختن پنج تن در حمله‌های مهاجمان انتحاری در شهر کابل

ویس احمد برمک وزیر امور داخله می‌گوید که در حمله بر دو حوزۀ پولیس در شهر کابل هفت مهاجم انتحاری دست داشتند

وزیر امور داخله تأیید می‌کند که در حمله‌های پی در پی شماری از مهاجمان انتحاری امروز چهارشنبه بر دو حوزۀ پولیس در شهر کابل پنج تن جان باختند و ۱۶ تن دیگر زخم برداشته اند.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله به طلوع نیوز گفت که در حمله مهاجمان انتحاری بر حوزۀ سیزدهم امنیتی پولیس در دشت برچی کابل دو پولیس جان باختند و دو تن دیگر زخم برداشته اند.

به گفتۀ او، در جریان یک ساعت در شهر کابل سه حمله انجام شد که در حملۀ دومی آن انتحار کننده از سوی پولیس شناخته شده و متوقف شد.

او گفت که در حملۀ سومی، مهاجمان بر حوزۀ دهم امنیتی پولیس کابل حمله کردند. او افزود که این حمله پس از چند ساعت درگیری و با از پا درآمدن چهار مهاجم حوالی ساعت ۶:۳۰ شام پایان یافت.

ریاست عمومی امنیت ملی در یک خبرنامه می‌گوید که حمله‌های انتحاری و انفجاری امروز در کابل توسط شبکه حقانی به همکاری لشکر طیبه سازماندهی شده اند.

اما گروه داعش ساعاتی پس از این رویدادها، مسوولیت حمله بر حوزه سیزدهم پولیس در دشت برچی کابل راه بر عهده گرفت.

گروه طالبان با ارسال خبرنامه مسوولیت حمله بر حوزۀ دهم پولیس کابل را بر عهده گرفتند

اینها فتنه های امروزی بودند که در این ماه مبارک میخواستند با یکعراده موتر ضد گلوله وارد وزارت داخله شوند و پاسداران وطن را به شهادت برسانند اما خوشبختانه در دروازه ورودی وزارت امور داخله به جزای اعمال خود رسیدند و کشته شدند…

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

حملۀ مهاجمان بر ساختمان وزارت امور داخله پایان یافت

سخنگوی وزارت امور داخله می‌گوید که حملۀ مهاجمان بر ساختمان وزارت امور داخله پایان یافته است اما به گفتۀ او، عملیات بازرسی هنوزهم ادامه دارد

مقام‌های وزارت امور داخله تأیید کردند که حملۀ مهاجمان بر ساختمان نو وزارت امور داخله پس از نزدیک به دوساعت زمانی پایان یافت که ده مهاجم توسط نیروهای دولتی از پا درآمدند 

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله، به طلوع نیوز گفت که حملۀ مهاجمان به این وزارت پایان یافته است اما عملیات بازرسی هنوزهم ادامه دارد.

این حمله حوالی ساعت ۱۲ و ۱۵ دقیقه پس از چاشت امروز چهارشنبه زمانی رُخ داد که یک انفجار درنزدیکی ایست بازرسی نزدیک به درِ ورودی این وزارت رُخ داد که پس از آن حمله‌کننده‌های دیگر بر نیروهای دولتی آتش گشودند.

وزارت امور داخله یک سال پیش از ساختمان قبلی آن در چهارراه صدارت کابل به ساختمان تازۀ آن در سرک میدان هوایی انقتال یافت.

به گفتۀ آقای دانش، حمله کننده‌ها لباس نظامی برتن داشتند.

تاکنون هیچ ‌گروهی به‌شمول طالبان، مسؤولیت این حمله را به عهده نگرفته است

+++++++++++++++++++++++++++++++.

حملۀ مهاجمان انتحاری بر حوزۀ امنیتی در لوگر پایان یافت

سخن‌گوی پولیس ولایت لوگر می‌گوید که مهاجمان پس‌از ده‌دقیقه درگیری، از پا درآمدند

مقام‌های امنیتی لوگر روز چهارشنبه (۹ جوزا) می‌گویند که حمله گروهی‌از مهاجمان انتحاری بر حوزۀ اول امنیتی مرکز این ولایت، پایان یافت.

یک مقام پولیس می‌گوید که ساعت پنج بامداد امروز نخست یک موتر باربری نوع «مازدا» که پُراز مواد انفجاری بود، در ورودی حوزۀ اول امنیتی شهر پل علم انفجار کرد و سپس دومهاجم دیگر وارد ساختمان این حوزه شدند.

این مقام می‌افزاید که در درگیری میان نیروهای پولیس و مهاجمان، شش پولیس از جمله آمر حوزۀ و سه ترافیک جان باختند و چهارغیرنظامی دیگر که خانه‌های‌شان در نزدیک حوزه است، زخم برداشته‌اند.

درهمین‌حال، شاه‌پور احمدزی، سخن‌گوی پولیس لوگر، شمار مهاجمان را سه‌تن می‌گوید که تنها سه‌پولیس در این حمله جان باختند و هشت غیرنظامی زخم برداشته‌اند.

طالبان مسؤولیت این رویداد را، به دوش گرفته‌اند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ولسوالی دشت قلعه تخار به‌دست طالبان سقوط کرد

به گزارش سایت همایون بنقل از آوا ،‌ مقام های محلی در ولایت تخار تایید کرده اند که ولسوالی دشت قلعه این ولایت به دست طالبان مسلح سقوط کرده است.

مقام های محلی می‌گویند که در حمله طالبان بر این ولسوالی، ۱۰ نیروی خیزش مردمی اسیر، ۵ نظامی کشته و ۴ تن دیگر زخمی شده اند.

مسؤولان از نرسیدن نیروهای کمکی انتقاد و اضافه کرده اند که گروه طالبان تاسیسات حکومتی را آتش زده اند.

تخار از چند روز به این سو، شاهد درگیری های شدید میان طالبان و نیروهای امنیتی بوده است.

پیشتر این گروه توانسته بودند در نتیجه چند حمله تهاجمی، دست کم ۱۷ پاسگاه امنیتی و ۱۰ روستا را در ولسوالی خواجه غار این ولایت، از کنترل دولت خارج کنند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

فرمانده پولیس بادغیس: بهانۀ پیوستن پولیس محلی به طالبان گرفته می‌شود

فرمانده پولیس ولایت بادغیس دیگر اجازه و فرصت این را نمی‌دهد که نیروهای پلیس محلی به طالبان بپیوندند.
نقیب امینی، سخنگوی پلیس بادغیس به خبرگزاری جمهور گفت: «در دیداری که قوماندان امنیه با قوماندانان پلیس محلی ولسوالی‌های بادغیس از جمله قادس داشت، به مشکلات آنان گوش داده و وعده سپرده است که پس از این دیگر به حق آنان جفا نشود.»
به گفته او، پیش از این نیروهای پلیس محلی با مشکلات زیادی از جمله تعویق معاشات، نارسی در بخش غذا و خوراک، عدم رسیدگی به موقع در بخش مهمات و سلاح و دیگر نا به سامانی‌هایی روبرو بودند.
این مقام تاکید دارد که مهمترین دلیل روی آوردن نیروهای پلیس محلی به طالبان در بادغیس، این مسائل بوده است.
آقای امینی، یک سری رقابت‌های قومی و منطقه‌ای را هم در گرایش این نیروها به مخالفان دولت تاثیرگذار دانسته است.
سخنگوی پلیس بادغیس تاکید کرده که پس از این، قوای محلی مورد تکریم و عزت فرماندهی این ولایت قرار می‌گیرند.
حدودا دو ماه پیش، ۵۰ تن از نیروهای پلیس محلی ولسوالی قادس این ولایت در قالب دو گروه به طالبان پیوستند.
اتفاقی که سبب شد مناطقی مهم از قادس بدون خون ریزی به دست طالبان بیافتد..

.++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مسوولان محلی تخار: ۳۰۰ جـوان به گـروه طالبـان پیـوسته‌ انـد

مقام‌های محلی تخار می‌گوید که بیش از ۳۰۰ جوان به گروه طالبان پیوسته‌اند که عامل اصلی پیوستن آنها فقر و بیکاری است.
میراحمد قسیم عضو شورای ولایتی تخار با اشاره به موضوع گفته است که جوانان تخار از بیکاری و فقر به ستوه آمده و هیچ راهی جز پیوستن به گروه طالبان برای نجات از این معضل ندارند.
آقای قسیم تصریح می‌کند که طی دو ماه گذشته ملحق شدن جوانان به گروه طالبان به گونه بی سابقۀ افزایش یافته، اما حکومت محلی تاکنون هیچ اقدامی برای نجات آنها نکرده است .
این عضو شورای ولایتی تخار افزوده که این وضعیت بیشتر در مناطقی ناامن و تحت تهدید طالبان رخ می دهد که تاکنون در قریه جات ولسوالی‌های خواجه بهاوالدین٬ ینگی قلعه و چال، جوانان با طالبان هم دست شده و در حملات تروریستی آنان سهیم می شوند.
در همین حال، سنت الله تیمور سخنگوی والی تخار، پیوستن جوانان به گروه طالبان را نگران کننده خوانده تصریح می کند که مردم از فقر و بیکاری به ستوه آمده مجبور می شوند برای به دست آوردن لقمه نانی دست به کار های خلاف قانون بزنند.
آقای تیمور با انتقاد ازبی‌توجهی حکومت مرکزی به مساله، می گوید که زمامداران افغانستان هیچ توجهی برای بهبود وضعیت اقتصادی مردم تخار ندارند و در ۱۶ سال گذشته هیچ اقدامی برای بهتر شدن اوضاع امنیتی و اقتصادی این ولایت صورت نگرفته است.
سخنگوی این ولایت تاکید می‌کند: جوانانی که با طالبان همکاری می‌کنند؛ از طبقه تحصیل یافته تخار هستند و کاملا از سرنوشت پیوستن به گروه‌های مخالف مسلح آگاهی دارند، اما راهی جز این در پیش ندیده اند.
او عدم توازن پروژه‌های انکشافی در این ولایت را نشانه تبعیض حکومت مرکزی دانسته، هشدار می‌دهد که در صورت ادامه این روند مردم تخار علیه حکومت استاده خواهند شد.
او ولسوالی‌های رستاق، نمک آب، خواجه بهاوالدین، کلفگان، ینگی قلعه و چال را فقیر‌ترین مناطق افغانستان از لحاظ انکشافی می‌داند.
تخار در شمال شرق افغانستان یکی از ولایات ناامن محسوب می شود که بیشتر مردم آن از طریق زراعت امرار معاش می‌کنند

+++++++++++++++++++++++++++++++

مشاور امنیت ملی هند وارد کابل افغانستان شد

راجندر کنها، مشاور امنیت ملی هند امروز چهارشنبه 30 مه، در رأس یک هیأت بلند پایه امنیتی وارد کابل افغانستان شد.

به گزارش رسانه‌های افغانستان، راجندرا کنها با محمد حنیف اتمر، مشاور امنیت ملی افغانستان در دفتر کارش در کابل دیدار و گفتگو کردند.

حنیف اتمر درصفحۀ تویترش نوشته است که نشست یک کمیتۀ مشترک امنیتی میان افغانستان و هند با حضور مقام‌های دو کشور، در کابل برگذار شد.

او در ادامه نوشته است، در این نشست دربارۀ اوضاع امنیتی افغانستان، گفت‌وگو شد، افغانستان و هند همکاری‌های امنیتی دوجانبۀ را، گُسترش خواهند داد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

همایشی در حمایت از وزیر انرژی و آب در هرات برگزار شد

فرهاد مجیدی نماینده‌ی مردم در مجلس افغانستان دولت وحدت ملی و ارگ ریاست جمهوری را به اشاعه‌ی «قوم‌گرایی» و «تبعیض سیستماتیک» نسبت به اقوام مختلف افغانستان متهم کرد.

آقای مجیدی که در محفل حمایت از علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب افغانستان سخن می‌گفت، تأکید کرد که دولت وحدت ملی در سال‌های عمرش نشان داد که به ملت نه، بلکه به «قومیت» باور دارد. به گفته‌ی آقای مجیدی «سیاست‌های شیطانی» رییس جمهور، بحران کنونی را در کشور رقم زده است.

او گفت که اقوام مختلف در هرات با هم پیوند خانواده‌گی دارند و مردم هیچ‌وقت تسلیم سیاست‌های «غلط» تیم ارگ ریاست جمهوری نمی‌شوند.

این نماینده‌ی مجلس افزود: «آقای اشرف غنی را که از ۱۷ سال قبل می‌شناسم، به افغانیت او، به پشتون بودن او و حتا به اسلامیت او شک دارم.»

پیش از این علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب هم در محفل بزرگداشت از شهدای ۲۴ حوت در هرات، دولت وحدت ملی را به «قوم‌گرایی» متهم کرد و تیم ارگ را بانی این روند دانست. آقای عثمانی گفته بود که فساد اداری «میراث» حکومت حامد کرزی، رییس جمهور پیشین به دولت وحدت ملی بود، اما میراث دولت وحدت ملی به دولت بعدی، علاوه بر فساد اداری، پدیده‌ی قوم‌گرایی است.

در گردهمایی حمایت از علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب کشور در هرات صدها تن از استادان دانشگاه، نماینده‌گان مردم در مجلس و شورای ولایتی، فعالان مدنی و بزرگان اقوام مختلف حضور داشتند.

این محفل پس از آن راه‌اندازی شد که چند روز پیش سربازان امنیتی میدان هوایی کابل مانع سفر علی‌احمد عثمانی، وزیر انرژی و آب به شهر مزار شریف شدند. آنان همچنان به آقای عثمانی اجازه‌ی سفر به هرات، زادگاه وی هم ندادند. ارگ تا کنون در مقابل این موضوع سکوت اختیار کرده است، اما پیش از این اسنادی به رسانه‌ها درز کرد که نشان می‌داد رییس جمهور اشرف غنی وزیر انرژی و آب را ممنوع‌الخروج اعلان کرده است.

برخی‌ از کاربران صفحات مجازی با حمایت از علی‌احمد عثمانی، این تصمیم دولت را «غیر اصولی و غیر اخلاقی» خوانده و خواهان تجدید نظر رییس جمهور نسبت به تصمیمش شدند.

فرهاد مجیدی، نماینده‌ی مردم در مجلس گفت که از ماه‌ها به این سو در کار وزارت انرژی و آب و اموری که به شخص علی‌‌احمد عثمانی عثمانی سپرده شده، از طرف ارگ مداخله‌های دوام‌دار وجود دارد.

او اضافه کرد که دخالت‌های سیستماتیک ارگ و ایجاد موانع فرا راه وزارت معادن و پترولیم هم وجود داشت و همین دخالت‌ها داوودشاه صبا، وزیر پیشین معادن و پترولیم را مجبور به استعفا کرد.

از روزهای نخست آغاز عمر حکومت وحدت ملی تا کنون در محافل سیاسی و اجتماعی در هرات، از «بی‌مهری»های حکومت وحدت ملی نسبت به مردم این ولایت گفته‌های زیادی باب شده است.

غلام‌حبیب هاشمی، نماینده‌ی مردم در شورای ولایتی هرات به این نظر است که سران کشور در مرکز نسبت به هرات دید دوگانه دارند. آقای هاشمی از رییس جمهور خواست که با فشار بر وزیر انرژی و آب کشور که سهم ولایت هرات است، فشار وارد نکند.

او در صحبتی با روزنامه‌ی ۸صبح از رییس جمهوری کشور خواست که به مردم احترام بگذارد و در کار وزیر «مردم‌دار کشور» سنگ‌اندازی نکند.

حبیب‌الرحمان پدرام، نماینده‌ی دیگر مردم در شورای ولایتی هرات هم گفت که کاسه‌ی صبر مردم لبریز شده است. آقای پدرام به حکومت مرکزی افغانستان هشدار داد که اگر دست از سیاست‌های قومی و قبیله‌ای خویش برندارد، هراتیان حکومت خودمختار اعلام خواهند کرد.

گردهمایی حمایتی از علی‌احمد عثمانی در حالی برگزار شد که خودش در سفری به ولایت بادغیس برای کلید زدن یک پروژه‌ی انتقال برق به این ولایت سفر کرده است.

آقای عثمانی تا کنون در مورد دستور رییس جمهوری مبنی بر ممنوع‌الخروج شدنش چیزی نگفته است، اما چندی پیش گفته‌هایی از اعمال فشار رییس جمهور بر وی وجود داشت.

برخی از آگاهان امور به این نظر اند که دولت وحدت ملی به رهبری رییس جمهور اشرف غنی در نظر دارد که با اعمال زور و فشار آقای عثمانی را «تطمیع» سیاست‌های خود کند. با این وصف حالا باید دید که گام بعدی رییس جمهوری کشور برای وزیری که از طرف مردم رای اعتماد گرفته است، چیست.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

طالبان مردی که در لوگر برای دونالد ترامپ مدال شجاعت تهیه کرده بود را کشتند

!

گروه طالبان، یک بزرگ قومی را در لوگر که چندی قبل برای دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا مدال شجاعت تهیه کرده بود کشتند.
بر اساس گزارش “العربية”، پولیس در ولایت لوگر تائید کرده است که گل‌نبی مردی که برای دونالد ترامپ مدال شجاعت تهیه کرده بود، در پی انفجار ماین مقناطیسی که بر موتر او جاسازی شده بود، کشته شد.
گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای کشته شدن این بزرگ قومی را تایید کرده‌‌اند.
حدود سه ماه قبل، شماری از باشند‌گان ولایت لوگر مقداری پول انداز کرده و برای دانالد ترامپ، رییس‌جمهوری امریکا بخاطر موضعگیری اخیرش در برابر پاکستان، مدال شجاعت در نظر گرفته‌اند.
باشندگان لوگر دلیل این اقدام را موضع‌گیری دونالد ترامپ در برابر پاکستان، استقبال از فشار او بر اسلام آباد برای مبارزه با هراس‌افگنی گفتند.
این مدال شجاعت ۱۳ جنوری به سفیر ایالات متحده امریکا در کابل تحویل داده شد و سفیر امریکا در کابل وعده سپرد که این مدال را به دونالد ترامپ خواهد رساند.

.

.

.

.

One thought on “داغ ترین رویداد هاواخبار مهم در کشور

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: