به دنبال آزادی شهروند آمریکایی؛
حسن نیت ونزوئلا و مقاومت آمریکا

سخنگوی رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کرد که آزادی شهروند آمریکا، اقدامی به نشانه حسن نیت برای بهبود روابط با آمریکاست، اما واشنگتن این چراغ سبز کاراکاس را جدی نگرفت.

.

به گزارش  سایت همایون بنقل از، خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد دولت ونزوئلا در نشانه ای از حسن نیت خود برای بهبود روابط با واشنگتن، یک شهروند آمریکایی و همسر ونزوئلایی او را پس از دو سال از زندان آزاد کرده است.

مقامات ونزوئلا این فرد را پس از مذاکرات سطح بالا بین رئیس جمهور ونزوئلا و قانون گذاران آمریکایی آزاد کردند.

«جاشوا هولت» اهل ایالت «یوتا»ی آمریکا، در سال 2016 به ونزوئلا سفر کرده بود تا با «تامارا» ازدواج کند که دستگیر شد.

این دو که از طریق اینترنت با هم آشنا شده بودند به اتهام جمع آوری سلاح بازداشت شدند. مقامات آمریکایی این اتهام را بی اساس خوانده بودند.

جاشوا هولت 26 ساله و همسرش عصر شنبه وارد فرودگاه بین المللی «دالاس» واشنگتن شدند.

سناتور «باب کورکر» رئیس جمهوری خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا جمعه گذشته در «کاراکاس» پایتخت ونزوئلا، با «نیکلاس مادورو» رئیس جمهور این کشور درباره آزادی این دو نفر گفت و گو کرد
0

سناتور کورکر پس از آزادی جاشوا و تامارا عکسی از آنها را در شبکه توییتر منتشر کرد و گفت که به زودی با آنها به آمریکا بر می گردد.

«اورن هتچ» سناتور جمهوری خواه ایالت یوتا هم روز گذشته با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در ظرف دو سال گذشته برای آزادی جاشوا و شریک زندگی اش تلاش کرده و با شمار زیادی از سفرای کشورهای خارجی و نیز نیکلاس مادورو تماس گرفته است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا نیز روز شنبه در توییتی از آزادی این شهروند خبر داد.

رئیس جمهور آمریکا از هولت در کاخ سفید استقبال کرد و گفت این مرد اهل ایالت یوتا شرایط بسیار دشواری را تحمل کرده است.

ترامپ اشاره ای به نام زندانی نکرد و او را «گروگان» خواند.

هولت در کنار ترامپ و دیگر مقامات آمریکایی گفت از آنهایی که برای آزادی وی تلاش کردند، سپاسگزار است.

سخنگوی نیکلاس مادورو اعلام کرده که آزادی این شهروند آمریکا، اقدامی به نشانه حسن نیت برای بهبود روابط با آمریکاست.

با این حال، «مایک پنس» معاون ترامپ گفته است که با وجود آزادی جاشوا هولت، تحریم ها علیه ونزوئلا برداشته نخواهد شد.

مایک پنس در توییتی اعلام کرد به رغم آزادی جاشوا هولت مبلغ مسیحی آمریکایی که به مدت دو سال در ونزوئلا زندانی بود، آمریکا تحریم های اقتصادی خود را علیه ونزوئلا حفظ می کند.

پنس در این توییت نوشت: از بازگشت جاش هولت به خانه به همراه خانواده اش خوشحالیم. تحریم ها تا زمان بازگشت دموکراسی به ونزوئلا ادامه دارد.

دونالد ترامپ اخیرا در واکنش به پیروزی مادورو در انتخابات ریاست جمهوری یک رشته تحریم های جدید علیه دولت او وضع کرد.

دستورالعمل ترامپ از جمله خرید و فروش هرگونه اوراق قرضه دولت ونزوئلا را برای شهروندان یا شرکت های آمریکایی ممنوع اعلام کرد.

مادورو در رای گیری روز یکشنبه گذشته برای یک دوره شش ساله دیگر انتخاب شد. «هنری فالکون» تنها کاندیدای جدی مخالفان که انتخابات را تحریم نکرده بود، نتیجه را نپذیرفت و در همین رابطه، 14 کشور از جمله آرژانتین، برزیل و کانادا در اعتراض به نحوه برگزاری انتخابات ونزوئلا سفرای خود را از کاراکاس فراخواندند

.