شانزده ملیون زیر خط فقر؛ دست آورد تازه ی اشغالگران

وزیر اقتصاد: افغانستان با داشتن ۱۶ میلیون زیر خطر فقر در بدترین وضعیت قرار دارد

وزیر اقتصاد با تشریح وضعیت اقتصادی کشور می‌گوید که میزان واردات ده برابر میزان صادرات است.
مصطفی مستور وزیر اقتصاد که در نشست روز سه‌شنبه (اول جوزا) مجلس سنا در رابطه به وضعیت اقتصادی کشور صحبت می‌کرد، گفت که هم اکنون

افغانستان با داشتن ۱۶ میلیون نفر زیر خط فقر در بدترین شرایط قرار دارد.
آقای مستور افزود که میزان صادرات و واردات، رشد سریع جمعیت و رشد بطی اقتصادی از چالش‌های فراه راه دولت است که در استراتیژی پنج ساله روی آن کار خواهد شد.
به گفته او، هم اکنون میزان صادرات کشور مبلغ ۷ میلیارد دالر است ولی میزان صادرات ۷۰۰ میلیون دالر است، یعنی واردات ده برابر میزان صادرات است که نشاندهنده وضعیت بد اقتصادی در کشور است.
وزیر اقتصاد خاطر نشان کرد که هم اکنون افغانستان موادی را وارد می کند که روزی در آن خود کفا بود.
آقای مستور بیان داشت که براساس پلان استراتیژی پنج ساله تا ده سال دیگر روی ده قلم وارداتی توجه شده تا افغانستان از آن به خود کفافی برسد و این مساله رشد اقتصادی کشور را در پی خواهد داشت.
وزیر اقتصاد، فساد گسترده، نبود امکانات از قبیل برق و بالا بودن قیمت خام را از چالش‌های فراه راه رشد اقتصادی کشور در ده سال آینده خواند. مستور همچنین خاطر نشان کرد که رشد اقتصادی در ۱۰ سال آینده ۵ درصد خواهد بود ولی رشد جمعیت سریع است و اگر رشد جمعیت کنترل نشود وضعیت اقتصادی کشور بهبود نخواهد یافت.
لعل محمد آریوبی معین وزارت کار نیز در مورد حل چالش بیکاری در کشور گفت که این وزارت در تلاش است تا با امضای توافقنامه اعزام کارگر با کشورهای ازبکستان، آذربایجان، عربستان و امارات، مشکل بیکاری را حل سازد.
آقای آریوبی گفت که بزرگترین مشکل در این راستان نبود کارگر ماهر است که وزارت کار در زمینه آموزش کارکنان تلاش دارد.
به گفته او، هم اکنون ۲ میلیون در کشور بیکار است که ۷۰۰ هزار آن جوانانی اند که سند فراغت دانشگاه‌ها را دارند.
با این وجود، حسیب الله مواحد معاون اداره احصائیه مرکزی در مورد آمار و ارقام سروی و سرشماری نفوس کشور صحبت کرد و گفت که به دلیل عدم سرشماری نفوس کشور آمارهای ارائه شده از نفوس و وضعیت اقتصادی مردم کشور دقیق نیست و تقریبیً است.
آقای مواحد افزود که آمار ارائه شده نفوس و وضعیت اقتصادی با الگو گیری از ۲۱ هزار خانواده در سطح شهرها است و این اداره هنوز آماری از سطح قریه‌ها ندارد. ماندگار

مطلب مرتبط:

جنگ تریاک و ناکامی! در آن

به‌تازه‌گی حکومتِ افغانستان و دفتر جرایم و مواد مخدر سازمان ملل متحد، نظرسنجی‌یی را منتشر کرده‌اند که بر پایۀ آن، ارزش تجارت و کشتِ مواد مخدر در افغانستان در سال ۲۰۱۷ میلادی به بیشتر از شش‌میلیارد دالر امریکایی افزایش پیدا کرده است. این نظرسنجی بر اساس گفت‌وگو با ۴۰۰۰ کشاورز در ۱۳۰۰ روستایِ کشور انجام شده و نشان می‌دهد که مناطقِ بیشتری در سال گذشتۀ میلادی به کشتِ مواد مخدر روی آورده‌اند.
هرچند به‌دلیلِ ناامنی‌هایِ گسترده و یا دلایلِ دیگری که هنوز مشخص نیست، مبارزه با مواد مخدر دیگر چندان در اولویتِ برنامه‌های دولت قرار ندارد ولی آسیب‌هایی که از این ناحیه می‌تواند کشور را صدمه بزند، انکارناپذیر است. بحث مبارزه با مواد مخدر دقیقاً پس از سقوط رژیم طالبان به عنوان یکی از برنامه‌های اساسیِ دولت افغانستان مطرح شد که جامعۀ جهانی پول‌های کلانی را به مبارزه با آن اختصاص داد. در آن‌زمان هنوز طالبان چندان در صحنۀ نظامیِ کشور حضور فعال نداشتند و توجه عمدۀ دولت، به بازسازی و نهـادسازی و مبارزه با ناهنجاری‌های اجتماعی و از جمله تولید و کشت مواد مخدر بود. در این زمینه، دولت افغانستان وزارت خاصی را به‌وجود آورد و افزون بر آن، در وزارت داخله نیز معینیتِ ویژه‌یی ایجاد شد تا در هماهنگی با وزارت مبارزه با مواد مخدر و دیگر نهادهای ملی و بین‌المللی، بتواند ریشۀ مواد مخدر در افغانستان را براندازد. چنان‌که آقای کرزی در آن سال‌ها در یکی از سخنرانی‌هایِ خود گفت «اگر ما نتوانیم مواد مخدر را در کشور خود محو کنیم، مواد مخدر ما را محو خواهد کرد».
مبارزه با مواد مخدر که زمانی شعارِ اصلیِ حکومت به شمار می‌رفت و حتا این بحث در میان بود که از طریق سم‌پاشیِ هوایی به این مبارزه شدت بخشیده شود، حالا در حکومتِ آقای غنی یک موضوعِ کاملاً پیشِ پا افتاده و به‌ظاهر کم‌اهمیت است. دولت و حکومتِ موجود با چنان مشکلاتِ بزرگی دست‌وپنجه نرم می‌کنند که حتا در سخنرانی‌های مقام‌های کشور و از جمله آقای غنی، اشاره‌یی گذرا به موضوع مبارزه با مواد مخدر صورت نمی‌گیرد. گویا دولتِ افغانستان و جامعۀ جهانی، خاموشانه ناکامیِ خود را در این راستا پذیرفته‌اند و دیگر نمی‌خواهند با شعار دادن‌هایِ کاذب خود را سبک بسازند.
حکومت وحدتِ ملی چنان خود را گرفتارِ منازعاتِ کلانِ قومی و هویتی ساخته که معضلِ مواد مخدر در برابرِ آن‌ها رنگ باخته است. آقای غنی برنامه‌های کلانی برای افغانسـتان دارد؛ او می‌گوید که می‌خواهد فصل ناتمامِ امان‌الله خان را به اتمام برساند، فصل ناتمام سردار داوودخان را تکمیل کند اما از همه مهم‌تر این‌که بسیاری‌ از مردم می‌گویند که او به‌صورتِ مخفیانه در پی تکمیل فصل ناتمامِ عبدالرحمن‌خان در کشور است.
مواد مخدر با امنیتِ کشور رابطۀ تنگاتنگ دارد. بسیاری از مناطقِ کشور که طالبان در آن‌ها حضور دارند، مناطقی‌اند که در آن‌ مواد مخدر کشت می‌شود و قاچاق و تولیدِ آن به یک امرِ معمولی تبدیل شده است. مسلماً جنگِ افغانستان ابعاد گسترده دارد و یکی از ابعادِ برجستۀ آن، همین «جنگ تریاک» است. به میزانی که در برخی مناطق کشت مواد مخدر کاهش پیدا کند، به همان میزان امنیت و آرامش بر آن مناطق حاکم می‌گردد. یکی از مهم‌ترین منابع مالیِ گروه‌های دهشت‌افکن و به‌ویژه طالبان، فروش و ایجاد تسهیلات برای بیرون کردن محموله‌های بزرگِ مواد مخدر از کشور است. البته در این‌میان نقش برخی افراد در درون دستگاه دولت نیز نباید نادیده انگاشته شود. فسـاد موجود اداری و مالی‌یی که در کشور بیداد می‌کند، رابطۀ نزدیک با «مافیـای مواد مخدر» دارد. این مسأله باعث شده که مبارزه با مواد مخدر در کشور به سرانجامِ درستی نرسد.
به هر حال، انتشار گزارش دفتر جرایم و مواد مخدرِ سازمان ملل متحد در مورد افزایش کشت مواد مخدر در کشور می‌تواند زنگِ خطری باشد برای نشان دادنِ ابعاد یکی از مهم‌ترین معضلاتِ کشور. در کنار این‌که افزایش کشت و تولید مواد مخدر تنها به عنوان یک محصولِ صادراتی باقی نمانده و حالا بازار مصرفِ داخلی نیز دارد و این تراژیدیِ دیگری است که دامن کشور را گرفته است. ماندگار

Advertisements