یونسیف یا اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد گفت در سه ماه نخست سال جاری میلادی بیش از یکصد و پنجاه کودک در افغانستان کشته شده اند

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا)، یونسیف یا اداره حمایت از کودکان سازمان ملل با نشر یک گزارش تازه نگرانی شدید اش‌را در مورد وضعیت کودکان در کشور های مختلف که با درگیری‌ها مواجه اند، ابراز کرده‌است.

این اداره می‌گوید، در چهار ماه نخست سال روان میلادی کودکان از افریقا تا سودان جنوبی و از سوریه تا به افغانستان همواره هدف حملات قرار گرفته اند.

فریدون آرین یکی از سخنگویان این اداره روز سه شنبه «۲۵ ثور ۱۳۹۷»عنوان کرد: جنگ و درگیری ها در سه ماه نخست سال جاری میلادی در افغانستان جان بیش از یکصد و پنجاه کودک را گرفته است.

وی عنوان کرد: یونسیف از تمام طرف‌های درگیر می‌خواهد که برای جلوگیری از کشتار کودکان اقدامات جدی کنند و نگذارند که کودکان قربانی جنگ و درگیری شوند،حفاظت کودکان باید از اولویت‌ها باشد و نگذارند که از کودکان به عنوان عساکر استفاده شود.

آرین، یونسیف به‌خاطر بلند بردن سطح آگاهی مردم در این مورد با علمای دینی کار می‌کند تا از طریق آن‌ها از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته شود که از کشتار کودکان در درگیری‌ها جلوگیری کنند.

ادارۀ حمایت از کودکان سازمان ملل در گزارش که به‌روز سه شنبه نشر شد گفته است، با وجود کاهش کمک‌های مالی، این اداره به تامین حقوق اطفال متعهد است.

به گفته یونسیف، از آغاز سال روان میلادی تا کنون این اداره فقط شانزده فیصد از کمک‌های مالی مورد نیازش‌اش را به‌دست آورده‌است.

فریدون آرین سخنگوی این اداره می‌گوید: با آن‌که یونسیف نسبت به سال‌های پیش با کاهش کمک‌های مالی روبه‌رو شده اما این اداره در بخش‌ها واکسیناسیون، تعلیم و تامین حقوق به کمک هایش برای کودکان در افغانستان ادامه خواهد داد.

او بیشتر گفت:
“اطمینان داریم که متحدان بین المللی ما و آن‌هایکه برای ما کمک مالی می‌رسانند کمک‌های شان‌را برای دراز مدت ادامه خواهند داد و ما برای حمایت از اطفال بیشتر دسترسی پیدا کنیم.”
بر اساس گزارش اداره حمایت از کودکان سازمان ملل، از هر پنج کودک در جهان دو کودک با کمبود مواد خوراکی روبه‌روست و همچنان در حال حاضر یک سوم از کودکان که ۵ سال دارند و باید به مکتب شامل شوند از رفتن به مکتب محروم اند.

Advertisements