دوستم: برای نابودی هراس‌افگنان در افغانستان برنامه‌ی ۶ ماهه دارم

عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهوری افغانستان گفته است که صلح با گروه طالبان باید از موقف “قوت” صورت بگیرد.

آقای دوستم در گفتگوی ویژه با تلویزیون امریکایی فاکس نیوز گفته است: “صلح با طالبان باید از موقف قوت صورت بگیرد، نه از موقف ترحم و ضعف”.

به باور آقای دوستم، رد پیشنهاد صلح حکومت وحدت ملی افغانستان از سوی طالبان، این حکومت را در موقف ضعیف قرار داده است.

معاون اول ریاست جمهوری گفته است: “ما می‌توانیم که با طالبان به یک راه حل مسالمت‌آمیز دست یابیم، در صورتی که تصمیم بگیریم که جنگ را برنده شویم”. او افزود: “با دعوت کردن طالبان به صلح با یک صدای آهسته، ما باخته‌ایم. این روش در آینده نیز نتیجه نمی‌دهد. سیاست مصالحه باید از موقف قوت باشد نه ضعف”.

جنرال دوستم گفته است که او یک برنامه‌ی شش ماهه برای درهم کوبیدن هراس‌افگنان در افغانستان دارد که این برنامه با از بین بردن عنصرهای وابسته به طالبان در شمال کشور شروع می‌شود.

چند ماه پیش رییس جمهور غنی در دومین نشست روند کابل پیشنهاد بی‌پیشینه‌ی صلح را به طالبان ارایه‌ کرد، اما گروه طالبان آن را “توطیه” خواند و آن را رد کرد.

از سوی دیگر، این گروه ماموریت بهاری‌شان موسوم به “خندق” را اعلام کرد و به حمله‌های هراس‌افگنانه‌ی خود در نقطه‌های مختلف افغانستان شدت بخشیده‌اند.

بیشتر از یک سال پیش جنرال دوستم و نگهبانانش به لت و کوب و اذیت جنسی احمد ایشچی از رقیبان سیاسی آقای دوستم متهم شدند. این موضوع دادگاهی شد و پس از یک سلسله تنش‌ها آقای دوستم به ترکیه رفت.

هرچند ریاست جمهوری و حزب جنبش ملی گفتند که او برای درمان به ترکیه رفته است، ولی بانوی نخست کشور به یکی از رسانه‌های خارجی گفته بود که جنرال دوستم در “تبعید” به سر می‌برد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

فاجعه فراه و زابل اشرف غنی نسل کشی می کند

فراه غرق خون است. 53 تن از سربازان نظم عامه سرزمین ما در بالابلوک ولایت فراه به همکاری تروریستان داخل نظام غنی فاشیست توسط دشمنان مزدور انگلیس وطن و بشریت به شهادت رسیدند.

ﺷﻬﺪاﻱ ﻛﻨﺪﻙ اﻭﻝ ﻟﻮاﻱ 3 ﻗﻮﺕ ﻫﺎﻱ ﻧﻆﻢ ﻋﺎﻣﻪ ﻭﻻﻳﺖ ﻫﺮاﺕ، ﺗﻮﻇﻴﻒ ﺩﺭ ﻭﻇﻴﻔﻪ ﺑﺎﻻ ﺑﻠﻮﻙ ﻭﻻﻳﺖ ﻓﺮاﻩ بودند.
اینها انسان هستند فرزندان اصیلی کشور هستند قوت های نظامی کشوری هستند که خودی ها؛ آن ها را دشمن داخل نظام برای مزدوران بیگانه ها فروختند و می فروشند.

اینها برای ادامه حیات روزی به برگشت به خانه نیز فکر می کردند اما آن ها را معامله دشمن داخل نظام کردند و هرگز به آن امید نرسیدن؛ این سربازان قهرمان، مادران، زنان و فرزندانی نیز داشتند که مادر به نواسه اش لالایی های بابا می آید بابا به سفر رفته است در غروب دلتنگی و شب های سرد زمه زمه می کرده است.
اینها جان دادند، خون دادند خاک نداده اند.

بحران انسان کشی فرزندان خراسان را پایان دهید خون پدری که هرگز گرمی آغوش زن و فرزند اش را حس نکرد او سیاسیون سرزمین خراسان او غنی کوچی معامله نکن کنید.
اشرف غنی نسل کشی می کند، جوانان پولیس و ارتش مربوط به یک قوم خاص را اشرف غنی قصدا هر روز دسته دسته می کشد و یا به دست طالب می سپارد.

از اینکه هر روز تابوت عزیزانمان را با اجسادشان به زیر خاک دفن کرده خسته شدیم، هیچ بی وجدان و بی غیرت تاجیک نیست که تمام جوانان ما را از جنوبی جمع کرده بیاورد تا هر قوم امنیت ولایت و خانه و محل زندگی خود را بگیرد، ما هر روز از جنوبی محافظت می کنیم، با تاسف در بدل محافظت از خانه و منزل این بزرگواران تابوت جوانانمان را هدیه می گیریم.

افسر پولیس ملی سه ساعت قبل از کشته شدنش به خانه زنگ زده و آخرین خدا حافظی با فامیلش داشت او گفته مهمات ما تمام شده، از وزارت داخله و دفاع طیاره خواستیم تا اسلحه و مهمات برای ما بیاورد آنها گفتند تمام طیاره ها مصروف حمل و نقل مواد انتخاباتی و وکلا است پس از چندساعت خداحافظی جسد بی روحش را از زابل به کابل آوردند. در این نبرد ده ها جوان تاجیک کشته شدند.

وکیل زابل در پارلمان با تاجیک ها دشمنی دارد اما جوان تاجیک زن و دختر وکیل زابل را از اسارت طالب و داعش به بهای جانش حفاظت می کند.

قابل يادآوري است كه فاشيستانى بجاى اينكه فكرى بخاطر إيجاد فرصت هاى كارى و فراهم آورى لقمه نانى به اين فقرا نمايند، تلاش دارند تا در پهلوى نان شان هويت شان نيز گرفته شود و مردم شریف را بى هويت شوند.

انسیه کابلی

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

سقوط پی در پی ولسوالی‌ها صدای سناتوران را درآورد

اخیرا سقوط ولسوالی ها و ناامنی ها در کشور افزایش یافته که این موضوع، شهروندان کشور و سناتوران را نگران ساخته است.
این سناتوران تأکید دارند که سقوط پی در پی ولسوالی ها بدست طالبان، پرسش برانگیز است.

کلالی اکبری، نیز تصریح کرد: وزارت دفاع بعضی از طیاره ها را بجای این که در جنگ بفرستند و جنگ را مهار بکنند در ولایت ها به کاندیدا می‌دهند که برای سه روز و چهار روز ببرند.

شماری از سناتواران، می‌گویند که ناامنی‌ها سبب فرار سرمایه ها و فرار جوانان از کشور شده است.

عبدالطیف نهضت یار، عضو مجلس سنا در اینباره گفت: جوانان بسیار به سر رسیدۀ مان به کشورهای بیرونی می‌روند، افراد مسلکی و کدرهای مان نیز به بیرون فرار می‌کنند.

میربهادر واصفی، عضو دیگر مجلس سنا نیز افزود: وقتی که یک ولسوالی سقوط می کند بعد از ان بیدار می شوند در آنجا حمله می کنند ومردم را می کشند.

شماری از سناتوران می‎گویند که طالبان در شماری از ولایت ها حتا در شهرها از سرمایه گذاران مالیه گرد آوری می کنند.

فیصل سمیع، دبیر دوم مجلس سنا اظهار داشت: به تمام تاجران آن‌ها (طالبان) نامه روان می کنند که شما مالیه یا محصول کاروبار تان را بدهید.

پیش از این، مسؤولان نیروهای نظامی کشور گفته اند که با تمامی امکانات در برابر مخالفان مسلح دولت می رزمند، اما تهدیدهای هراس افگنان و پشتیبانیی که آنان از سوی کشورهای منطقه و جهان می‌شوند، نبردها را افزایش داده است.

فرید نعیمی

Advertisements