سفارت ایالات متحده امریکا از تل ابیب به بیت المقدس نقل مکان می‌کند. این یک تغییر سیاست چندین ساله واشنگتن و گام پیچیده و حساسی به شمار می‌رود، آنهم در زمانی که تنش های منطقه یی در خاور میانه در این روز ها شدت گرفته است

ناحیه رهایشی “ارنونا” در جنوب بیت المقدس، که در اصل یک محل آرام است، در این دوشنبه (۱۴ می ۲۰۱۸) در مرکز توجه همه جهانیان قرار دارد. دو طرف جاده به سوی قونسلگری امریکا قبلاً با پرچم های اسرائیل و ایالات متحده امریکا مزین ساخته شده است. حالا سفارت ایالات متحده به همین ساختمان قونسلگری در بیت المقدس نقل مکان می‌کند. لوحه های راهنما به زبان های عبری، عربی و انگلیسی نصب گردیده اند. برای مراسم افتتاح این سفارت حدود ۱۰۰۰ مهمان دعوت شده اند، از جمله یک هیئت ایالات متحده امریکا تحت ریاست ستیفن منوشین وزیر مالیه این کشور.

در دسمبر گذشته دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده امریکا اعلام کرد که سفارت کشورش را از تل ابیب به بیت المقدس انتقال می دهد. او به این ترتیب به یکی از وعده های انتخاباتی خود عمل کرد. این تصمیم ترامپ یک تغییر در سیاست خارجی چندین ساله امریکا بوده و منجر به انتقاد ها در سراسر جهان گردید. وفاق نظر بین المللی هنوز هم بر اینست که وضعیت سیاسی بیت المقدس باید جزء مذاکرات میان اسرائیل و فلسطینی ها باشد. اما با افتتاح سفارت امریکا، این شهر بزرگ که هردو جانب ادعای مالکیت آنرا دارند، از سوی امریکایی ها به عنوان یک پایتخت اسرائیلی خوانده می شود.

اوریل بیرینشتاین، یک باشنده بیت المقدس می‌گوید: «خوب است که ایالات متحده سفارت خود را به اینجا منتقل می‌کند، زیرا اینجا پایتخت است. از هر کودکی که شما بپرسید، می‌گوید که بیت المقدس پایتخت ماست.» او همزمان اظهار نگرانی می‌کند که نقل مکان سفارت ایالات متحده سبب افزایش تنش ها خواهد شد. بیرینشتاین از سیاستمداران می‌خواهد که برای آرام ساختن اوضاع تلاش کنند.

Israel, Jerusalem: Eröffnung neuer US Botschaft in Jerusalem (picture-alliance/dpa/C. Kern)

لوحه های راهنما به زبان های عبری، عربی و انگلیسی نصب گردیده اند

شماری دیگری از باشندگان بیت المقدس از واکنش های احتمالی کمتر نگران اند. رینا بابا می‌گوید: «به نظر من نباید در مورد سفارت‌خانه امریکا در بیت المقدس تردیدی وجود داشته باشد. همه سفارت خانه ها باید به اینجا نقل مکان کنند، زیرا بیت المقدس پایتخت اسرائیل است.»

در گام نخست قرار است تنها دیوید فریدمن سفیر ایالات متحده امریکا و شمار اندکی از کارمندان در بیت المقدس مستقر شوند. نقل مکان کامل این سفارت سال های زیادی طول خواهد کشید. یا اینکه همین ساختمان برای سفارت جدید به تدریج گسترش داده می‌شود و یا هم ساختمان جدیدی در یک محل دیگر از نو ساخته خواهد شد.

موقف سیاسی بیت المقدس یکی از بزرگترین نکات مورد اختلاف میان اسرائیلی ها و فلسطینیان است. چنین پنداشته می‌شود که حکومت ترامپ روی یک طرح جدید صلح کار می‌کند، اما در مورد آنچه به بیت المقدس مربوط می شود، سیگنال های متفاوتی وجود دارد: مایکل پومپئو وزیر خارجه جدید ایالات متحده امریکا در اولین سفر رسمی خود در ماه اپریل امسال به اسرائیل به تکرار گفت: «مرز های تمامیت ارضی اسرائیل در بیت المقدس، هنوز هم جزء مذاکرات میان هردو جانب باقی می‌ماند.»

Proteste im Gazastreifen an der Grenze zu Israel (Reuters/M. Salem) اعتراض فلسطینی ها در غزه در مرز اسرائیل

این در حالیست که دونالد ترامپ در ماه جنوری اعلام کرد که: «ما موضوع بیت المقدس را از مذاکره بیرون کردیم، پس در این رابطه دیگر حرفی نمی‌زنیم.» اداره خودگردان فلسطین این تصمیم حکومت ترامپ در مورد به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را شدیداً محکوم کرده و از آن زمان ببعد از همکاری در سطح دیپلوماتیک خودداری می‌کند.صدای آلمان

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

 

ترس اسرائیل: اعزام هزاران سرباز به مرز فلسطین

اسرائيل، از ترس اعتراضات هزاران سرباز را به سرزمین فلسطین اعزام نمود.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ارتش اسرائیل، هزار نفر از نیروهای نظامی به مرزهای نوار غزه و کرانه غرب اعزام شدند، این سربازان از ترس تظاهرات فلسطینی ها به این مرز ها اعزام شده اند. مراسم افتتاح سفارت جدید آمریکا در بیت المقدس فردا صورت خواهد پذیرفت.

از سوی دیگر به نقل از منابع خبری، هفتادمین سالگرد تشکیل کشور اسرائیل با انتقال سفارت آمریکا به قدس، شهروندان فلسطینی خود را برای برگزاری راهپیمایی‌های گسترده که راهپیمایی میلیونی “بازگشت” نامگذاری شده آماده کرده اند، به همین دلیل اسرائیل نیروهای خود را به حالت آماده باش در آورده است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز ششم دسامبر طی سخنانی در کاخ سفید  اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و به وزارت امور خارجه آمریکا دستور داد که مقدمات انتقال سفارت این کشور از تل آویو را به ارشلیم مهیا سازد. این اقدام برخلاف قعطنامه های سازمان ملل و نظر اکثر کشورهای دنیا از جمله متحدین آمریکا در اروپا و کشورهای عرب و اسلامی است که معتقدند این اقدام آمریکا می تواند چشم انداز حل و فصل مسالمت آمیز مسئله فلسطین و اسرائیل را تحت تاثیر قرار دهد. این تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، موجی از واکنش های منفی را در دنیا به همراه داشته است.

Advertisements