سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

اخبارگوناگون

چکیده برخی اخبار داخلی وخارجی

سفر وزیر دفاع افغانستان به تهران

جنرال طارق شاه بهرامی، وزیر دفاع افغانستان امروز شنبه(۲۲ ثور) در یک سفر رسمی به تهران سفر کرده است.

همکاری‌های امنیتی و دفاعی در محور گفتگوهای مقام های دو کشور قرار دارد

.

پیش از این، تمیم عاصی، معین پالیسی و استراتژیک وزارت دفاع افغانستان در ماه حوت سال گذشته و برای زمینه‌سازی سفر وزیر دفاع این کشور به ایران، به تهران سفر کرده بود

 

++++++++++++++++++++++++++++

آغاز روند توزیع تذکره‌های الکترونیک در شهر کابل

مسئولان اداره‌ ثبت احوال نفوس از فعال شدن نخستین مرکز توزیع تذکره‌های الکترونیک برای ساکنان شهر کابل خبر داده‌اند.

روح‌الله احمدزی، سخنگوی این اداره به روزنامه هشت صبح گفته که نخستین دفتر صدور تذکره‌های الکترونیک روز چهارشنبه (۱۹ ثور) در منطقه کارته چهار کابل گشایش یافته و ارائه خدمات توسط این دفتر امروز شنبه(۲۲ ثور) آغاز شده است.

به گفته‌ او، ساکنان کابل می‌توانند پس از طی مراحل قانونی این روند، تذکره الکترونیک دریافت کنند.

اداره‌ ثبت احوال نفوس روند توزیع تذکره‌های الکترونیک را در حالی آغاز کرده که هنوز هم جنجال‌های موجود بر سر این تذکره‌ها به خصوص میان رهبران حکومت پایان نیافته است

+++++++++++++++++++++++++++++++.

کشته‌شدن ۲۲ سرباز پولیس به دنبال سقوط ۴ پاسگاه امنیتی در زابل

مقام‌های محلی در ولایت زابل گفته‌اند که گروه طالبان شب گذشته (جمعه، ۲۱ ثور) با سقوط ۴ پاسگاه امنیتی در شهرستان ارغنداب این ولایت، ۲۲ سرباز پولیس را کشته و ۷ تن دیگرشان را زخمی کرده‌اند.

عطاجان حق بیان، رئیس شورای ولایتی زابل هشدار داده که اگر نیروهای کمکی به این ولایت فرستاده نشود، برخی مناطق دیگر نیز سقوط خواهند کرد.

رییس شورای ولایتی زابل به آریانا نیوز گفته که در شهرستان‌های دای‌چوپان، ارغنداب و نوبهار نیز مخالفان مسلح برخی پاسگاه را سقوط داده‌اند

این در حالی است که از ۱۷ روز به این‌سو جنگ در شهرستان دای‌چوپان ولایت زابل جریان داشته و میرویس نورزی، فرمانده پولیس این ولایت نیز در خط نخست جنگ با جنگجویان طالبان درگیر جنگ می‌باشد.

صبح امروز نیز سخنگوی والی زابل به خبرنامه گفت که شب گذشته نیز در نتیجه درگیری نیروهای امنیتی با طالبان در شهرستان دای‌چوپان، بادام گل، فرمانده پولیس پیشین شهرستان ارغنداب که به گونه خدمتی در درگیری با جنگجویان طالبان به دای‌چوپان رفته بود، کشته شده است.

اما به گفته سخنگوی والی زابل، طالبان در درگیری‌های شهرستان دای چوپان، بیش از ۱۰۰ کشته و زخمی داده‌اند.

+++++++++++++++++++++++++++++

شب نبرد؛ وزرشکاران افغان حریفان ایرانی‌شان را شکست دادند

رقابت‌های بین‌المللی مبارزات آزاد زیر نام «شب نبرد» شامگاه جمعه 11 مه 2018، به میزبانی سازمان “اِس‌اِل‌اِف‌سی” در کابل پایتخت افغانستان برگزار شد.

در این رقابت‌ها، ورزشکاران افغانستان، ایران و تاجیکستان در برابرهم، مبارزه کردند که سرانجام ورزشکاران مبارزات آزاد افغانستان با دو پیروزی و یک شکست دست یافتند و دو ورزشکار ایرانی که در این مسابقه شرکت کرده بودند، شکست خوردند.

به گزارش طلوع نیوز؛ در نخستین بازی این رقابت‌ها، عصمت‌الله عادل ورزشکار افغان، توانست در چهارمین دقیقۀ دومین روند بازی، با نتیجۀ «نِک‌اوت» عبدالبصیر افغان را شکست بدهد.

عصمت‌الله عادل، ورزشکار، در این باره گفت: «سطح مسابقات بسیار بلند بود و من بسیار خوشحال استم که در این بازی برنده شدم».

در دومین‌دیدار این رقابت‌ها، حسین بخش صفری، ورزشکار افغان و مدال‌آور طلا پنجمین‌دور رقابت‌های داخل سالن ترکمنستان توانست در نخستین روند بازی با نتیجۀ “سبمیشن” حریف ایرانی‌اش مرتضی حسینی را شکست دهد.

حسین‌بخش صفری، ورزشکارافغانستان، در این باره گفت: «خرسند به این استم پشت پرده‌های تلویزیون به صدها هزار مردم نشسته بودند و بدون هیچ‌گونه تبعیضی برای پیروزی من دعا می‌کردند و این بزرگ‌ترین افتخار برایم من است».

در سومین و دیدار نیمه‌مرکزی این رقابت‌ها، واحد نژند ورزشکار دیگر افغان توانست در سومین‌ روند بازی با نتیجۀ نِک‌اوت تخنیکی توانست حریف ایرانی‌اش، وحید عاشوری را از پیش‌رو بردارد.

واحد نژند، ورزشکار افغان، در این باره گفت: «از جوانان می‌خواهم بیایند ورزش نمایند تا چهره متفاوت افغانستان را به جهانیان نشان دهند و از این طریق، به کشور خدمت نمایند».

در مسابقۀ مرکزی این‌دور رقابت‌ها، اردشیرمراد علی‌ایف ورزشکار از تاجکستان، فرامرز محمد ورزشکار افغان را توسط امتیاز پس‌از سه‌روند بازی مغلوب کرد.

اردشیرمراد علی‌ایف، ورزشکار تاجکستان، در این باره گفت: «بسیار خوش استم که پیروز شدم. برای این دیدار، من تمرینات فشرده در تایلند و شهر دوشنبه انجام داده بودم وخوش استم که پیروز شدم».

این رقابت‌ها از سوی موبی‌گروپ به همکاری سازمان اِس‌اِل‌اِف‌سی به‌منظور رشد و نهادینه‌شدن ورزش مبارزات آزاد در افغانستان، برگزار گردید و به‌گونۀ زنده از تلویزیون طلوع و رادیو آرمان پخش شد

++++++++++++++++++++++++++++++++.

انتخابات پارلمانی عراق برگزار شد

مردم عراق روز شنبه ۱۲ مه/ ۲۲ اردیبهشت در اولین انتخابات پارلمانی این کشور، پس از شکست داعش به پای صندوق‌های رای رفتند.
بیش از ۲۴ میلیون تن واجد شرکت در انتخابات بودند. در انتخابات جاری بیش از ۷ هزار نامزد در ۱۸ استان بر سر ۳۲۹ کرسی مجلس با هم رقابت کردند.

عراق، این کشور تولید‌کننده بزرگ نفت، از زمان حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳ و سقوط صدام حسین دستخوش ناآرامی‌ بوده است و بسیاری از شهروندان عراقی ناامیدی خود را برای بهبود عمده‌ در وضعیت ابراز داشته‌اند.
اختلافات عمیق مذهبی و قومی میان سه دسته شیعه، سنی و کردها پابرجا مانده است و تنش‌های فرقه‌ای که در سال‌های ۲۰۰۶-۲۰۰۷ به جنگی داخلی منجر شد، همچنان معضل امنیتی بزرگی به شمار می‌رود.

در ساختار قدرت پست نخست‌وزیری سهمیه شیعیان در نظر گرفته شده است، رئیس مجلس از اهل سنت خواهد بود و رئیس‌جمهور تشریفاتی نیز به کردها خواهد رسید. روسای سه قوه از سوی مجلس تعیین می‌شوند.
حزب‌ الدعوه که از سال ۲۰۰۶ بدین سو نخست‌وزیری را در دست دارد امسال با دو کاندیدای متفاوت در انتخابات حضور یافته است. از سویی حیدر عبادی نخست‌وزیر فعلی ائتلاف «النصر» را رهبری می‌کند و از سوی دیگر نوری‌ مالکی، نخست وزیر پیشین و معاون رئیس‌جمهور هدایت ائتلاف موسوم به دولت قانون را برعهده دارد.

به گزارش یورو نیوز در انتخابات پیش رو حیدر عبادی، نخست‌وزیر، از حاشیه امن پیشتازی برخوردار می باشد، گرچه پیروزی برای او قطعی نیست. درحالی که عبادی در بهبود وضعیت اقتصادی عراق ناکام بوده، پیروزی بر داعش در ماه‌های اخیر موقعیت سیاسی او را بهتر کرده است.
عبادی که با شعار فراقومیتی-فرامذهبی وارد انتخابات شده است، در نقطه مقابل نوری مالکی قرار دارد که بر جذب آرای شیعیان تمرکز کرده است. منتقدان مالکی، سیاست‌های فرقه‌گرایانه‌ی او را به هنگام حکومت هشت ساله بر عراق زمینه‌ساز نارضایتی بخشی از جمعیت اهل سنت و ظهور داعش قلمداد می‌کنند.

حتی اگر ائتلاف «النصر» به رهبری عبادی بیشتر کرسی‌های مجلس را کسب کند، او هنوز به مذاکره با دیگر احزاب برای تشکیل دولت ائتلافی نیاز دارد. مجلس از زمان آغاز به کار ۹۰ روز وقت دارد تا دولت جدید را معرفی کند.

رقیب دیگر حیدر عبادی در انتخابات جاری، هادی العامری فرمانده گروه شبه‌نظامی سپاه بدر است که ائتلافی متشکل از ۵ گروه شبه‌نظامی شیعه تحت حمایت ایران را تحت عنوان «اتحاد فتح» رهبری می‌کند. پیروزی ائتلاف هادی العامری، که درنظر دارد از فتوحات نظامی‌اش به مثابه اعتباری برای کسب مقام سیاسی استفاده کند، در حقیقت پیروزی برای ایران به شمار می‌رود که در جنگ‌های نیابتی بر سر افزایش نفوذ در خاورمیانه نقشی پررنگ دارد

+++++++++++++++++++++++++++++++++.

سپرده‌شدن مسئولیت وزارت خارجه پاکستان به وزیر دفاع این کشور

پس از آن‌که دادگاه عالی پاکستان، خواجه محمد آصف، وزیر خارجه این کشور را به اتهام فساد و سوءاستفاده برکنار کرد، دولت پاکستان مسئولیت این پست را به وزیر دفاع واگذار کرده است.

وزیر خارجه سابق در ۲۶ آپریل سال جاری، به حکم دیوان عالی اسلام‌آباد و طبق ماده ۶۲ قانون اساسی که این وزیر را موظف می‌ساخت تا ارتباطش را با یک شرکت اماراتی و حقوق ماهیانه دریافتی از آن‌ها فاش کند، رد صلاحیت شد

با این تصمیم، خرم دستگیر هم‌اکنون وزیر دفاع و وزیر خارجه دولت پاکستان است.

خرم دستگیر از اگست ۲۰۱۷ و زمانی که شاهد خاقان عباسی، نخست‌وزیر جدید، کابینه را بعد از برکناری نواز شریف تشکیل داد، به عنوان وزیر دفاع روی کار آمد.

دستگیر بین سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۷ وزیر تجارت دولت پاکستان نیز بوده است.

.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: