سفیر آمریکا در برلین گفت شرکت های آلمانی هرچه زودتر از ایران خارج شوند و ماکرون در مراسمی در حضور مرکل اعلام کرد اجازه نمی دهیم دیگران برای ما، دیپلماسی ما و امنیت ما تصمیم گیری کنند

آنگلا مرکل می گوید اروپا دیگر نمی تواند بر روی حمایت آمریکا در هر شرایطی حساب باز کند و باید با درس گرفتن از این مسئله، خود سرنوشتش را در دست گیرد.

صدراعظم آلمان که در جریان مراسم اهدای جایزه اروپایی «شارلمانی» در شهر آخن سخن می گفت با تاکید بر اینکه زمان تکیه کردن بر حمایت آمریکا برای پیشرفت اروپا به سر آمده است تصریح کرد: «اروپا باید سرنوشت خود را به دست گیرد و این چالش اصلی ما در آینده است.»

در این مراسم امانوئل ماکرون به دلیل تلاش برای وحدت و یکپارچگی اروپا، اولویت نخست سران قاره سبز که با تصمیم اخیر دونالد ترامپ برای خروج از توافقنامه هسته ای ایران به چالش کشیده است، جایزه شارلمانی را دریافت کرد. جایزه و نشان بین المللی شارلمانی شهر آخن آلمان به کسانی داده می شود که در راه تقویت اتحادیه اروپا و ترویج ارزشهای آن تلاش می کنند.

ماکرون: اگر دیگران برای ما تصمیم بگیرند دیگر حاکم نیستیم
رئیس جمهوری فرانسه در جریان این مراسم رویکرد ایالات متحده آمریکا در قبال توافق هسته ای ایران را مورد انتقاد قرار داد و به طور ضمنی به دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود نسبت به تصمیم گیری برای اروپا هشدار داد.

ماکرون پس از دریافت جایزه شارلمانی تصریح کرد: «اگر بپذیریم که دیگر قدرت های بزرگ از جمله متحدان و دوستان ما در سخت ترین برهه های تاریخ به خود اجازه دهند که برای ما، دیپلماسی ما و امنیت ما تصمیم گیری کنند، و ما را به ورطه بدترین خطرها بکشانند، دراین صورت ما دیگر حاکم (بر سرنوشت خود) نیستیم.»

رئیس جمهوری فرانسه در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: «انتخاب ما تلاش برای برقراری صلح و امنیت در خاورمیانه است… دیگر قدرت ها که به اندازه ما از قدرت حاکمیت برخوردارند تصمیم گرفته اند به سخن و وعده خود احترام نگذارند. دراین صورت آیا ما نیز باید از انتخاب خود رویگردان شویم؟»

ماکرون با تاکید بر حاکمیت اروپایی و تلاش در راستای تبدیل شدن اروپا به به یک قدرت ژئوپولیتیک، تجاری، اقتصادی و دیپلماسی سخنان را اینگونه به پایان رساند: «ضعیف نباشیم، تسلیم نشویم.»

مخاطب سخنان بی سابقه ماکرون بدون آنکه به نام مشخصی اشاره کند به وضوح رئیس جمهوری آمریکا بود. این درحالیست که رئیس جمهوری فرانسه پیشتر در جریان سفر اخیر خود به واشنگتن نشان داده بود که از بیشترین تفاهم و نزدیکی با همتای آمریکایی اش سود می برد.

اظهارات جنجالی سفیر آمریکا در برلین
شرکت‌های آلمانی سریع تر از ایران خارج شوند

در همین حال اظهارات سفیر جدید آمریکا در آلمان، موجب جنجال تازه ای شده است. سفیر آمریکا در برلین از شرکت‌های آلمانی خواست که از ایران خارج شوند و تجارت با ایران را متوقف کنند. این درخواست او موجب مخالفت‌های شدید آلمانی‌ها شد. او به رغم این مخالفت‌ها از اظهارات خود دفاع کرده است.

به گزارش دویچه وله، ریچارد گرنل، سفیر جدید آمریکا در برلین با ارسال یک پیام توئیتری از شرکت‌های آلمانی فعال در ایران خواست که هر چه زودتر از ایران خارج شوند. او صریحا نوشت: «ترامپ گفته است که تحریم‌های آمریکا شامل قسمت‌های مهمی از اقتصاد ایران می‌شود و شرکت‌های آلمانی که در ایران تجارت می‌کنند باید هرچه سریع‌تر فعالیت خود را کاهش دهند».
گرنل تاکید کرد که هنوز شرکت‌های آلمانی برای توقف تجارت در ایران فرصت دارند.

درخواست سفیر آمریکا در برلین با مخالفت‌های شدیدی در آلمان روبرو شد. تقریبا تمامی نمایندگان احزاب آلمانی از توئیت سفیر آمریکا انتقاد کرده‌اند.
نماینده حزب چپ آلمان حتی خواستار احضار سفیر آمریکا به وزارت خارجه آلمان شد “تا به او درس دیپلماسی داده شود”.
آندرآ نالس، رئیس حزب سوسیال دموکرات می‌گوید: «وظیفه او نیست که درس دیپلماسی بدهد، ولی سفیر آمریکا کمی به درس دیپلماسی نیاز دارد.»
وولفگانگ آیشینگر، رئیس کنفرانس امنیتی مونیخ نیز در واکنش به سخنان سفیر آمریکا گفته است که وظیفه سفیر توضیح دیپلماسی کشورش است نه دخالت در امور کشور میزبان.
واکنش مقامات رسمی اما تا اندازه‌ای متفاوت بوده است. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان به پرسش خبرنگاران درباره اینکه او درباره درخواست سفیر آمریکا چه نطری دارد، پاسخ داده است که او نظری ندارد. سخنگوی دولت آلمان نیز از اظهارنظر درباره درخواست سفیر آمریکا خودداری کرده است.

دفاع سفیر آمریکا از اظهارات خود
اما در واکنش به انتقادهای سیاستمداران آلمانی سفیر آمریکا از اظهارات خود مبنی بر خروج فوری شرکت‌های آلمانی از ایران دفاع کرد.
گرنل در مصاحبه خود با گروه رسانه‌ای “فونکه مدین گروپه” تاکید کرد که او روش و شیوه دیگری دارد و می‌خواهد صادقانه سخن بگوید. او افزود: «دیپلماسی که برخاسته از یک فکر جمعی یا گروهی باشد ضرر می‌رساند.»
سفیر آمریکا در این ارتباط خاطرنشان کرد: «کره شمالی در مسیر تبدیل شدن به یک قدرت اتمی است، در سوریه سالهاست نسل کشی اتفاق می‌افتد. من مخالف طرز تفکر برخاسته از یک گروه و جمع در دیپلماسی هستم.»
گرنل افزود اگر ما بخواهیم جلوی بروز جنگ را بگیریم باید دیپلمات‌هایی را داشته باشیم که سرسختانه عمل کنند.
او در پاسخ به این پرسش که تکلیف آن شرکت‌های آلمانی که برخلاف تحریم‌های آمریکا در ایران تجارت بکنند، چه خواهد شد؟ پاسخ داد که به این پرسش باید دولت آلمان پاسخ دهد نه آمریکا.

..