پترویوان و سرآغاز جهان جدید پوتینی
پشت پرده یک پیشنهاد ملاقات


ایالات متحده درجایی آسیب پذیر است که قدرت واقعی از آن نشات می‌گیرد: تسلط بر بازارهای سرمایه جهانی

نویسنده: تام لونگو

دیپلماسی ایرانی: خبر اینکه رئیس جمهور دونالد ترامپ برگزاری نشست با همتای خود در کرمیلین را پیشنهاد داده، دنیای سیاست را با شگفتی روبه رو کرده است. صفحه کلیدهای خشمگین همه لپ تاپ ها بمبارانی از نگرانی ایجاد کرده اند چرا که می ترسند اگر ترامپ با پوتین رو در رو شود جنگ دائمی به سود امپراطوری دائمی به پایان برسد. در تمام اتاق فکرهای ام آی 6 ایده ترامپ غیرقابل قبول است.

اما اگر چنین خبری درست باشد این می تواند بزرگترین تغییر را در رابطه ایالات متحده و روسیه از زمان انتخاب ترامپ ایجاد کند و عواقب آن می تواند منظر سیاسی جهان را در هر گوشه ای دچار تغییر کند. آنها مخالفند چرا که می دانند چه اتفاقی در حال وقوع است. چیزی که هرگز در نگاه عموم حاضر به پذیرش آن نشده اند: ایالات متحده آسیب پذیر است.

ما در زمینه رقابت اسلحه آسیب پذیر نیستیم. ایالات متحده قطعا می تواند در زمینه اسلحه با روسیه رقابت کرده، نمونه های مقابل سلاح های آنها را بسازد و سلاح های روسی را حتی نابود کند. اما ایالات متحده در جایی آسیب پذیر است که قدرت واقعی از آن نشات می گیرد: تسلط بر بازارهای سرمایه جهانی. جایی که قرار نداشتن بر مدار آنها می تواند هر قدرت سیاسی را ایزوله کرده و هر نیروی نظامی را به چالش کشیده و به حاشیه ببرد.

چین در نهایت توانست قراردادهای نفتی خود بر پایه یوان را به سرانجام برساند. چیزی که به آن پترویوان گفته می شود. ذخیره طلا تبدیل به اسلحه هایی قدرتمند برای پوتین شده است. با گذشت زمان این دو اسلحه رشد می کنند و قدرتی مخرب پیدا خواهند کرد. چین بزرگ ترین واردکننده نفت در جهان است و روسیه دومین صادرکننده نفت در جهان و این مساله دو کشور را تبدیل به تامین کنندگان و واردکنندگان اصلی نفت در بازار جهانی می کند. عربستان سعودی بسیار بیشتر از روسیه نفت تولید می کند اما هزنیه های تولید آنها به مراتب بالاتر ار روسیه است. در حال حاضر قیمت نفت در روسیه با توجه به رشد اقتصادی آرام این کشور قادر به برآورده کردن نیازهای اجتماعی و تامین بودجه این کشور است. از سوی دیگر عربستان با کسری بودجه در سال 2017 روبه رو بود و هیچ امیدی ندارد که با بالا رفتن قیمت نفت نیز این کسری را به صفر برساند. سعودی ها به سادگی درگیری بیشتری با قیمت نفت دارند. بنابراین از نگاه من روسیه تولیدکننده اصلی نفت در جهان است چرا که از تنوع اقتصادی بیشتری برخوردار است. از منظر اقتصادی نیز تولیدکنندگان و تامین کنندگان اصلی نفت هستند که جریان قیمت گذاری آن را در دست دارند نه افراد دیگر.

در دهه 1970 این ایالات متحده بود که قیمت نفت را تعیین می کرد. این چارچوبی بود که قراداد پترودلار را ساخت. عربستان سعودی، ایالات متحده سعی داشت روی جنایاتش ضد بشریت سرپوش بگذارد و ایالات متحده دلار را در سرتاسر جهان می گرداند تا دولت ها و بازارهای مورد اعتماد خود را بسازد. امروز چین در جایی نشسته که ایالات متحده قرار داشت و موقعیت چینی ها روز به روز قوی تر  می شود. این دلیلی است که قرارداد پترویوان می تواند و خواهد توانست به موفقیت برسد درحالی که تمامی تلاش های گذشته با شکست مواجه شده است. چین به نوعی به اطلاع عربستان سعودی رسانده که دیگر سوبسید دلاری را قبول نمی کند و تنها یوان را در معاملات خواهد پذیرفت. حدس بزنید چه شد؟ سعودی ها هم در این بازی قرار گرفتند. بنابراین ایالات متحده هم وارد این بازی می شود. اگر آنها وارد این بازی نشوند، چین نفت بیشتر و بیشتری از روسیه خواهد خرید و روسیه با خوشحالی یوان را خواهد پذیرفت. سعودی ها قدرت خود را خواهند باخت و دلار ارزش خود را از دست می دهد.

این بازی ما را به زمین صبر مداوم پوتین خواهد برد. هیچ کاری ساده تر از صبر کردن نیست وقتی که بدانید رقیب شما هیچ استراتژی دیگری برای پایان دادن به بازی جز جنگ ندارد. پوتین درک کرده که ایالات متحده در حال از دست دادن زمان است. حرکت ایجاد پترویوان سرآغاز افقی جدید است. پوتین مطمئن است که دیگر بازی هایی مانند تغییر قذافی در لیبی یا صدام حسین در عراق نمی تواند کنترل قیمت نفت را در اختیار ایالات متحده قرار دهد. پترودلار پاشنه آشیل ایالات متحده بود. این بنیان اقتصاد جهانی بود که بر اساس سیستم بانکداری ابزورد بنا نهاده شده بود.

حقیقت عریان این است که اشتیاق برای ملاقات با پوتین آن هم در زمانی که خواسته های ایالات متحده در سوریه از سوی روس ها برآورده نشده نشان می دهد که ایالات متحده می خواهد جهانش را از آستانه یک فاجعه دور کند. اینکه ترامپ چنین پیشنهادی را با وجود اعتراضات شدید در زمینه سیاست خارجی در کابینه اش، رسانه ها و کنگره انجام داده نشان می دهد که وضعیت بحرانی در پشت پرده چقدر جدی است. بنابراین با اینکه معتقدم پترویوان در حال حاضر جهان را تغییر نخواهد داد اما اهرم فشاری در دست چین است تا در مذاکرات ژئوپولتیک و معاملات تجاری با ترامپ در مورد ایران، کره شمالی، سوریه و ماجرای پروژه یک کمربند یک جاده از آن استفاده کند. روش بسیار محتاطانه پوتین برای تعیین موقعیت خود خارج از چنگال ایالات متحده در چند سال آینده یا نظم نوینی را خواهد نوشت یا جهان کنونی را به نابودی می کشاند.

منبع: راشا اینسایدر/ مترجم: روزبه آرش

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

جنگ جهانی سوم آغاز نشد

ترامپ عقب نشست

اتفاقی که رخ داده است شباهت اندکی به چیزی دارد که در ساعت‌ها و روزهای نخست پس از حمله شیمیایی در شهر در حال تخلیه دوما تصور می‌شد قریب‌الوقوع است
نویسنده: سامان صفرزائی
دیپلماسی ایرانی: روز شنبه با روشن شدن هوا در دمشق، ائتلاف سه گانه ایالات متحده، بریتانیا و فرانسه حملات هوایی به اهداف خود در پایتخت سوریه را آغاز کردند، حملاتی که اینک پایان یافته و آرامش در دومین شهر پر جمعیت سوریه برقرار است.
اتفاقی که رخ داده است شباهت اندکی به چیزی دارد که در ساعت ها و روزهای نخست پس از حمله شیمیایی در شهر در حال تخلیه دوما تصور می شد قریب الوقوع است: حمله ای سهمگین و همه جانبه که اهداف نظامی مهم حکومت بشار اسد را زیر و زبر کند و از آن مهم تر احتمالا چند هدف ایرانی و روسی در خاک سوریه را نیز زیر آتش بگیرد.
نگرانی ها در تهران از آن بود که اگر ترامپ اقدامی جنون آسا انجام دهد و مواضع ایران در سوریه را هدف قرار دهد، امکان نوعی رویارویی میان دو کشور به وجود می آید که در شرایط متشنج خاورمیانه و در زمانی که برنامه جامع اقدام مشترک متزلزل ترین لحظات خود از زمان امضا در سال ۹۴ را پشت سر می گذارد، ممکن است در گستره ای غیرقابل پیش بینی شرایط داخلی، منطقه ای و جهانی را آشفته تر کند.
اما حملات امروز نشان داد خطری که دو چیز برافروزاننده آن بود برطرف شده است:
نخست بی ثباتی شدید در سیاست گذاری کلان در مملکت سوریه به دلیل جنگ داخلی خونین طولانی، دوم تندخویی ترامپ و غیرقابل پیش بینی بودن رفتارهای او در قبال وقایع منطقه خاورمیانه و البته تمام جهان.
تفاوت حملات موشکی امروز با یورشی که ۷ آوریل ۲۰۱۷ انجام شد، ۴۴ موشک بیشتر است. در تحلیل نظامی از وقایع می توان گفت حملات سال گذشته ویران کننده تر بود، از ۵۹ موشک شلیک شده تام هاوک کروز، ۵۸ موشک به دقت به اهداف خود در پایگاه هوایی الشعیرات برخورد کرد، حدود ۲۰ درصد از جنگنده های عملیاتی سوریه در آن حمله منهدم شد و دست کم ۹ نظامی کشته شدند.
حملات امروز شامل ۱۰۳ موشک بود که به سه سایت تولیدات شیمیایی متعلق به حکومت اسد برخورد کرده است. بر اساس قطعنامه ۲۱۱۸ شورای امنیت سازمان ملل در سال ۲۰۱۳ سوریه موظف شد همکاری کاملی با سازمان ملل برای خلع سلاح شیمیایی خود انجام دهد، در آن زمان تولیدات شیمیایی گاز کلر در توافق میان سازمان ملل و دولت سوریه یک استثنا قلمداد شد، جز آن تمام سایت های شیمیایی سوریه که عموما مملو از گاز مرگبار سارین بود تخلیه شد. کلر (کلرین) از این جهت یک استثنا قلمداد شد که عموما کاربرد صنعتی دارد. به نظر می آید اهدافی که مورد حمله قرار گرفته است همین کارخانه ها یا انبار های ساخت کلر در دمشق بوده اند.
حملات امروز گرچه به لحاظ تعداد کشورهای مشارکت کننده و تعداد موشک های شلیک شده، وسیع ترین حملات مستقیم غرب علیه حزب بعث سوریه از سال ۲۰۱۱ به این سو محسوب می شود، اما در مقایسه با سال گذشته به نظر حملات ظریف تر و کم خطرتری بوده است. وزارت دفاع روسیه امروز ظهر اعلام کرد ۷۱ موشک از ۱۰۳ موشک شلیک شده ساقط شده است و هنوز هیچ گزارشی از کشته شدن نیروهای نظامی یا شهروندان در دمشق وجود ندارد.
آنچنان که مخالفان مسلح بشار اسد، ایالات متحده، متحدان اروپایی، بلوک کشورهای حاشیه خلیج فارس و اسرائیل مدعی شدند، حملات شنبه گذشته به دوما با گاز کلر انجام شد که مرگ ۴۹ تن را به همراه داشت.
درست یک روز بعد ترامپ توئیتی منتشر کرد که می توانست به معنای اراده ایالات متحده برای برداشتن اسد تلقی شود: «اگر پرزیدنت اوباما به وعده خط قرمز خود عمل کرده بود فاجعه سوریه خیلی وقت پیش تمام شده بود. اسد حیوان به تاریخ می پیوست.»
چند ساعت قبل از آن نیز نوشته بود: «پرزیدنت پوتین و ایران مسئول حمایت از اسد حیوان هستند. بهایی ای گزافی….»
همان شب ماکرون رئیس جمهور فرانسه و همتای آمریکایی اش در بیانیه ای مشترک وعده حمله ای «شدید و مشترک» دادند.
یک روز بعد نیز اسرائیل در حمله جنگنده های خود به پایگاه تی – ۴ در شمال شرق دمشق تلفات بی سابقه ای را به نیروهای سوریه و ایران تحمیل کرد که به نظر پیش در آمدی برای رویارویی های گسترده علیه نیروهای جمهوری اسلامی در سوریه قلمداد شد.
با این حال حالا همه چیز متفاوت به نظر می آید. چیزی که قطعی است اینکه دونالد ترامپ در سیاست خارجی خود به شدت با آرای توماس شلینگ، برنده جایزه نوبل و نظریه پرداز شهیر علوم استراتژیک بیگانه است. او یک بار گفته بود «دو چیز در روابط بین الملل بسیار گرانقیمت است: تهدیدهایی که عملی نمی شوند، وعده هایی که عملی می شوند.» برای همین تاکید داشت در مطرح کردن آن ها خیلی محتاط باشید.
عملیات اخیر نشان داد که ترامپ هنوز دست بالا را در پیاده سازی نقشه های جنون آسا ندارد. جیمز متیس وزیر دفاع کنونی و فرمانده پیشین ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده در نطق حدودا یک دقیقه ای خود پس از آغاز حملات مواضع هوشمندانه ای اتخاذ کرد و هیچ نامی از ایران یا روسیه نبرد، تاکید کرد حملات یک نوبتی بوده است. او هیچ صحبتی از علاقه واشینگتن برای تغییر حکومت اسد نکرد. ژنرال بازنشسته تاکیدی پنهان بر آن کرد که ائتلاف ۷۰ کشور به رهبری ایالات متحده صرفا برای مقابله با داعش است و برخلاف خود ترامپ و دو زیردست بله قربان گوی اش یعنی نیکی هیلی (سفیر آمریکا در سازمان ملل) و جان بولتون (مشاور جدید امنیت ملی) که سعی در تضعیف نقش سازمان ملل دارند، تلویحا این نهاد را به عنوان تنها نهاد رسمی برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه معرفی کرد: «وقت آن رسیده است که تمام ملت های متمدن به طور فوری برای پایان دادن به جنگ داخلی سوریه متحد شوند و از روند صلح ژنو که مورد حمایت سازمان ملل است حمایت کنند.»
ایران و روسیه هر دو پس از حملات اعلام کرده اند که این حملات عواقبی به همراه خواهد داشت، اما بعید است در کوتاه مدت چنین شود، به نظر فرانسه و بریتانیا از یک سو و نیروهای عاقل تر محافظه کار در کاخ سفید و کنگره از سوی دیگر، توانستند ترامپ را از آتش بازی وسیع در سوریه باز دارند. علی الظاهر روسیه نیز، ایران و ارتش اسد را متقاعد خواهد کرد که مسیر مدارا در پیش گیرند. درخواست روسیه برای تشکیل جلسه شورای امنیت برای بررسی حملات موشکی به خاک سوریه به نظر قرار گرفتن در مسیر دیپلماسی است و کم رنگ شدن احتمال اقدام تلافی جویانه.
تحولات یک هفته اخیر نفس گیر بوده اند، میدان نبرد در سوریه همچنان آتش زا و غیرقابل پیش بینی به نظر می آید. شکست داعش نه تنها باعث ایجاد اراده ای از سوی دشمنان اش برای رسیدن به توافق نشده است بلکه به نظر می آید به عاملی بدل شده است که ممکن است به رویارویی مستقیم بازیگران خارجی حاضر در آن بدل شود. حملات امروز نشان از آن دارد که غرب مایل است از چنین رویارویی پرهیز شود، تاریخ مداخله آمریکا در عراق و افغانستان چنان دلسردکننده است که به این زودی ها کسی برای جنگی دوباره دلگرم نشود، با این حال این تحلیلی نیست که بشود به آن دل بست، بهترین دلبستگی آن است که تلاشی فراگیر و انسانی از سوی کشورهای قدرتمند در منطقه ایجاد شود تا دولت سوریه و معارضانش پای میز مذاکره بنشینند، و هر قدر لازم است آنجا بمانند تا راه حلی قابل اجرا برای پایین آوردن فواره خون در این کشور کهن به دست آید.
حملات امروز باعث ایجاد جنگ جهانی سوم نشد، اما باعث فراموشی یک چیز نخواهد شد، جنگ سوریه تاکنون نیم میلیون کشته به بار آورده است، بچه ها، زن ها و مرد ها
+++++++++++++++++++++++++++++

وزارت خارجه روسیه: اسطورهٔ امریکایی درمورد تسلط جهانی درهم شکسته است

وزارت امور خارجه روسیه اعلام نموده است که روسیه می‌تواند به فشار از جانب ایالات متحده امریکا، پاسخ بالمثل دهد.

به گزارش اسپوتنیک، ولادیمیر ارماکوف، رئیس اداره عدم گسترش و نظارت بر تسلیحات وزارت امور خارجه روسیه گفت: “اسطورهٔ امریکایی مبنی بر تسلط گسترده و بلامنازع جهانی آن که بیشتر از یک دهه دوام نکرد، حالا بطور کامل درهم شکسته است. روسیه به عنوان یکی از تضمین‌کنندگان ثبات و عدالت در امور جهانی براساس حقوق بین‌المللی، به جایگاه تاریخی‌اش بازگشته است”.

این دیپلومات روسی همچنان خاطر نشان ساخت که توانایی‌های نظامی — تخنیکی ایالات متحده امریکا در جهان رو به افت است. به گفته وی، دیر یا زود، امریکایی‌ها مجبور به آغاز توافق با روسیه خواهند شد.

به گفته ارماکوف، واشنگتن می‌تواند پس از حمله بر سوریه مذاکره با مسکو را آغاز نماید.

در شب ۱۴ اپریل توسط طیاره‌ها و کشتی‌های ایالات متحده امریکا، بریتانیا و فرانسه بر اماکن نظامی و ملکی سوریه حملهٔ راکتی صورت گرفت. از جمله ۱۰۳ راکت کروز پرتاب‌شده، سیستم دفاع هوایی سوریه قادر به رهگیری ۷۱ راکت شد.

کشورهای غربی همچنان اصرار دارند که با حضور بشار اسد در راس قدرت در سوریه، این کشور به عنوان یک زرادخانهٔ سلاح کیمیاوی باقی خواهد ماند، در حالیکه هیچ نوع مدارک و شواهد ارائه نمی‌کنند. قبل از این سازمان منع سلاح کیمیاوی اعلام نمود که دمشق تمام مسوولیت‌های مبنی بر ازبین بردن تسلیحات ممنوعه را انجام داده است.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ز دلایل حمله تا اهداف آن

پنچ چیزی که باید درباره حمله آمریکا به سوریه بدانید

براساس اطلاعات پنتاگون بیشتر از 100موشک به سمت سوریه در مدتی کوتاه شلیک شد. جیمز ماتیس وزیر دفاع و ژنرال جوزف دانفورد گفتند که موشک‌های شلیک شده از دریا و هواپیماهای جنگی تجهیزات سلاح‌های شیمایی را هدف قرار دادند.

دیپلماسی ایرانی: ایالات متحده و هم پیمانانش به بهانه استفاده دولت سوریه از سلاح های شیمایی در حمله به شورشیان در شهر دوما، حملاتی را به سوریه ترتیب دادند. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرد که او دستور حمله هوایی در سوریه را داده و «هدف هایی را مدنظر قرار داده که با توانایی سلاح های شیمیایی سروکار داشته اند.» این حمله با همکاری بریتانیا و فرانسه انجام شد. این حملات موشکی تبدیل به دومین دستور حمله ترامپ به قصد تنبیه دولت بشار اسد شد و در واکنش به به کارگیری گازهای شیمیایی انجام گرفت.

دلیل حمله چه بود؟

ترامپ اعلام کرد که هدف از حمله صبج امروز ایجاد مانعی قوی در برابر تولید، گسترش و استفاده از سلاح های شیمیایی بود. امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه گفت که کشورش به ایالات متحده و بریتانیا پیوست چراکه دولت اسد با حمله به دوما از خط قرمز عبور کرد. «پاسخ ما توانایی رژیم سوریه را در تولید و استفاده از سلاح های شیمیایی محدود می کند.» ترزا می، نحست وزیر بریتانیا می گوید استفاده از سلاح های شیمایی از سوی دولت اسد مداوم انجام می شد و باید برای حفاظت از مردم بی گناه در سوریه چنین کاری متوقف شود.

چه تعداد موشک شلیک شد؟

براساس اطلاعات پنتاگون بیشتر از 100موشک به سمت سوریه در مدتی کوتاه شلیک شد. جیمز ماتیس، وزیر دفاع و ژنرال جوزف دانفورد گفتند که موشک های شلیک شده از دریا و هواپیماهای جنگی تجهیزات سلاح های شیمایی را هدف قرار دادند. پنتاگون تعداد موشک هایی را که به هدف برخورد کرده اند تایید نکرد. یک مقام نظامی روسی ادعا کرد که سیستم دفاعی سوریه توانست 71 موشک از 103موشک شلیک شده را مورد هدف قرار دهد. کلونل سرگی رودوسکی اعلام کرد که این حملات هیچ تلفاتی نداشتند و تجهیزات نظامی سوری نیز آسیبی جزئی دیدند.

چه نوع موشک هایی شلیک شد؟

مطابق ادعای یک مقام آمریکایی، ایالات متحده موشک های کروز تاماهاک را در حملات خود به سوریه مورد استفاده قرار داد که به سمت اهداف مختلفی در خاک روسیه شلیک شد. موشک هایی تاماهاک در حملات سال گذشته به سوریه در استان ادلب و پس از حمله شیمایی به شهر خان شیخون نیز مورد استفاده قرار گرفته بود.

فواد شهبازوف، متخصص نظامی و امنیتی در آذربایجان گفت: «بر اساس ادعای منابع غیررسمی، ایالات متحده چندین گروه حامل موشک های کروز را در دریای مدیترانه و دریای سرخ مستقر کرده است.» وزارت دفاع انگلیس نیز گفته است که چهار جت جنگده تورنادو موشک های طوفان سایه را به پایگاهی در 24 کیلومتری غرب حمص شلیک کردند. فلورنس پری، وزیر دفاع فرانسه نیز گفت که کشتی های جنگی این کشور در دریای مدیترانه حاضر شده و پایگاه های هوایی فرانسه آماده ارسال جت های جنگی هستند. به گزارش رویترز و به نقل از یک منبع در کاخ ریاست جمهوری فرانسه، جنگنده های میراژ و رافائل این کشور در حملات هوایی به سوریه در کنار چهار کشتی جنگی از ناوگان این کشور دست داشتند.

اهداف چه بود؟

دانفور افزود که «حملات دقیق» به سه هدف برخورد کردند. او گفت که اولین هدف مرکزی تحقیقاتی در پایتخت سوریه یعنی دمشق بود که برای تحقیق، توسعه، تولید و آزمایش فناوری جنگی شیمیایی و بیولوژیکی مورد استفاده قرار می گرفت. هدف دوم نابودی محل ذخیره سازی سلاح های شمیایی در نزدیکی حمص بود. سلاح های شیمیایی و تسهیلات ذخیره سازی تجهیزات شیمیایی در نزدیکی حمص که شامل یک پایگاه مهم فرماندهی می شد نیز هدف سوم بود.

پاسخ روسیه چه بود؟

سفیر روسیه در ایالات متحده درباره عواقب این حملات هشدار داد و اضافه کرد که چنین کاری توهینی به رئیس جمهور روسیه و غیرقابل قبول است. آناتولی آنتونوف در توئییتر گفت: «این سناریویی از پیش طراحی شده بود که حالا در حال اجرا است. بار دیگر ما تهدید می شویم. ما هشدار دادیم که چنین اعمالی بدون پاسخ باقی نخواهد ماند. توهین به رئیس جمهور روسیه غیرقابل قبول و غیرقابل گذشت است. ایالات متحده صاحب بزرگ ترین زرادخانه سلاح های شیمیایی است و از نظر اخلاقی هیچ حقی برای سرزنش کردن کشورهای دیگر ندارد.»

منبع: الجزیره/ مترجم: روزبه آرش

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

پسر رئیس جمهور پیشین مصر: در کنار سوریه می ایستیم

پسر رئیس‌جمهور پیشین مصر در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری سوریه تجاوز نظامی مثلث غربی به این کشور را محکوم و تأکید کرد که سوریه قلب تپنده جهان اسلام است

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، عبدالحکیم عبدالناصر پسر جمال عبدالناصر رئیس‌جمهور پیشین مصر، در نامه‌ای به بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه، تجاوز نظامی اخیر امریکا، بریتانیا و فرانسه به سوریه را محکوم کرد.

عبدالحکیم عبدالناصر در این نامه، تجاوز نظامی مثلث غربی به سوریه را تداعی‌کننده تجاوز سه‌جانبه اسرائیل، فرانسه و انگلیس به مصر در سال 1956 خواند و اظهار داشت:- “در آن زمان، مصر در برابر این تجاوز ایستاد و سوریه اعلام کرد، که دمشق در کنار قاهره می‌ایستد و البته جنگ کانال سوئز گورستان استعمار با آن چهره زشتش شد و سوریه نیز قلب تپنده جهان اسلام است و نیز همان‌گونه که رهبر فقید، جمال عبدالناصر می‌گفت، سوریه گورستان استعمارگران و متجاوزانی خواهد بود که تصور می‌کنند با مزدوران خائنشان در کشورهای عربی، می‌توانند اراده خود را بر ما تحمیل کنند، هرگز. ما از مصر، سرزمین جمال عبدالناصر اعلام می‌کنیم، قاهره در کنار دمشق می‌ایستد”.

یادآوری می کنیم، که جنگ 1956ادامه بحران سوئز، که فرانسه و انگلیس، بدون اطلاع مقامات امریکایی، در اجرای یک نقشه مفصل جهت آغاز یک جنگ هماهنگ‌شده به‌شکل سری بر ضد مصر با اسرائیل تبانی کردند.

.

Advertisements