مسکو: سوریه را به “اس ۳۰۰” مجهز می‌کنیم

وزیر دفاع روسیه در واکنش به حمله نظامی آمریکا به سوریه اعلام کرد، حملات هوایی به سوریه هیچ خسارت جانی نداشت و این کشور اوضاع در سوریه را بعد از وقوع حمله بررسی می کند.

به گزارش  شبکه اسکای نیوز عربی؛ سرگئی رودسکوی، رئیس اتاق عملیات در ستاد نیروهای مسلح روسیه تصریح کرد: فرودگاه های سوریه که هدف حمله قرار گرفتند آسیبی ندیده اند و به جز نیروهای حراست افراد دیگری در آنجا حضور نداشتند.

این مقام نظامی روس گفت: تمام موشک هایی که فرودگاه های سوریه را هدف قرار دادند ساقط شدند.

رودسکوی فاش کرد، سامانه های پدافند هوایی سوریه ۷۱ موشک از مجموع بیش از ۱۰۰ موشکی که شلیک شده بود را رهگیری کردند.

وی در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است، جنگنده های اف ۱۵ و اف ۱۶ از موشک های بالدار در بمباران مواضع در سوریه استفاده کردند.

این مقام نیروهای مسلح روسیه در کنفرانس خبری گفت: روسیه سامانه های دفاع هوایی سوریه را پیشرفته کرده و این مدرن سازی آنها را به نحو بهتر ادامه خواهد داد.

وی تاکید کرد: مسکو موشک های سامانه های اس ۳۰۰ را به سوریه تحویل خواهد داد. ما باید بعد از حمله امروز و اتفاقی که افتاد مساله مجهز کردن سوریه به موشک های اس ۳۰۰ را بررسی کنیم.

رودسکوی نشست فوق العاده شورای امنیت درباره سوریه را خواستار شد.

وزارت دفاع روسیه همچنین اعلام کرد، جنگنده های آمریکایی از پایگاه اشغالی التنف برای حمله به سوریه استفاده کردند.

براساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، دو پایگاه حمیمیم و طرطوس در رهگیری حملات موشکی به سوریه مشارکت داشتند.

براساس بیانیه وزارت دفاع روسیه، ۳۰ موشک به مواضعی در برزه و جرمانا شلیک شد که هفت مورد آنها ساقط شد.

وزارت دفاع روسیه ادامه داد، این حمله که امروز رخ داد ضربه ای به تیم تحقیقاتی درباره سلاح های شیمیایی در سوریه بود که قرار بود امروز کار خود را شروع کند

+++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

بیانیه اسد پس از حمله امریکا به سوریه

رئیس جمهور سوریه پس از راه اندازی حملات راکتی امریکا، بریتانیا و فرانسه بیانیه ای را به نشر رساند

به گزارش  سایت همایون بنقل ازاسپوتنیک، بشار اسد رئیس جمهور سوریه پس از حملات راکتی امریکا، بریتانیا و فرانسه با نشر بیانیه نوشت:- “این حملات تنها سبب همبستگی مردم سوریه در مبارزه با تروریسم خواهد شد”.

پیش از این گزارش شده بود، که ساکنان دمشق پس از حملات ایالات متحده امریکا، بریتانیا و فرانسه بر خاک سوریه به خیابان ها آمده و پشتیبانی شان را از ارتش، دولت و رئیس جمهور بشار اسد با بدست گرفتن پرچم های سوریه فریاد می زدند.

یادآوری می کنیم، که ایالات متحده امریکا و متحدانش بیش از 100 راکت بالای سوریه شلیک کرده اند. حملات از دو کشتی نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در دریای سرخ، هواپیمای تاکتیکی از فراز مدیترانه و همچنین بمب افکن های B-1B از منطقه الطنف صورت گرفته است.

این حملات بالای پایگاه های نظامی و مناطق غیر نظامی سوریه، از ساعت 3:42 تا ساعت 5:10 دقیقه به وقت محلی در تاریخ 14 اپریل صورت گرفت. گفته می شود که یک سوم راکت های شلیک شده توسط نیروی هوایی سوریه از بین برده شده اند

+++++++++++++++++++++++++++.

ایالات متحده: زمان مذاکرات گذشته است

نماینده دائمی امریکا در سازمان ملل متحد اظهار داشت که زمان مذاکرات گذشته است.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازاسپوتنیک، نیکی هیلی نماینده دائمی امریکا در سازمان ملل متحد در جریان صحبت درباره حمله نظامیان امریکایی به سوریه گفت که زمان مذاکرات به پایان رسیده است.

نیکی هیلی: «زمان مذاکرات گذشته است. انجام عملیات ضروری بود. و این عملیات شب گذشته انجام شد.»

پیش از این، جیمز متیس وزیر دفاع امریکا اعلام کرد که در حملات راکتی به سوریه به هیچ یک امریکایی آسیب نرسیده است.

قابل یادآوری است، امروز امریکا، بریتانیا و فرانسه بیش از ۱۰۰ راکت بالای سوریه شلیک کردند که قسمت اعظم آنها توسط سیستم های دفاع هوایی سوریه از بین برده شدند

++++++++++++++++++++++++.

تضعیف اقتدار شورای امنیت سازمان ملل توسط امریکا

نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد میگوید امریکا اقتدار شورای امنیت سازمان ملل را تضعیف میکند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازاسپوتنیک واسیلی نبنزیا، نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد اظهار داشت که امریکا و متحدان اش همچنان به نقض آشکار قوانین بین المللی ادامه میدهند.

به گفته وی، ایالات متحده به عنوان عضو دائمی شورای امنیت، باید به شدت از منافع منشور ملل متحد حمایت کند.

واسیلی نبنزیا: «شرم آور است که ماده قانون اساسی امریکا در حمایت از اقدام تجاوزگرانه استفاده میشود. ما به حق هر کشور برای تطبیق قانون اساسی شان احترام قایل هستیم. اما وقت آن رسیده است که واشنگتن درک کند که استفاده از نیرو باید در چارچوب منشور سازمان ملل متحد تنظیم شود.»

قابل یادآوری است، ایالات متحده امریکا و متحدانش بیش از ۱۰۰ راکت بالای سوریه شلیک کرده اند. حملات از دو کشتی نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در دریای سرخ، طیاره تاکتیکی از فراز مدیترانه و همچنین بمب افکن های B-1B از منطقه الطنف صورت گرفته است.

این حملات ۱۴ اپریل، بالای پایگاه های نظامی و مناطق غیر نظامی سوریه، از ساعت ۳:۴۲ تا ساعت ۵:۱۰ دقیقه به وقت محلی صورت گرفت. گفته میشود که یک سوم راکت های شلیک شده توسط نیروی هوایی سوریه از بین برده شده اند

++++++++++++++++++++++++++++++.

مکرون، سرباز کوچک ترامپ/ فرانسه دیگر یک بازیگر مستقل در عرصه بین‌المللی نیست

خبرگزاری اسپوتنیک در مطلبی نوشت: امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، تنها رئیس جمهور اروپایی است که از دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، برای حمله به سوریه حمایت کرد، اقدامی که باعث شد فرانسه از این پس به عنوان یک بازیگر مستقل در عرصه بین المللی تلقی نشود.

آمریکا با طرح ادعای استفاده از تسلیحات شیمیایی در دوما، گزینه حمله نظامی را اتخاذ کرد، تصمیمی که صرفا با حمایت پاریس و لندن همراه بود و زمینه ساز حمله موشکی آنها به سوریه شد. این در حالی است که مکرون روز پنجشنبه اعلام کرده بود پاریس پس از بررسی گزارش های مربوط به حمله شیمیایی احتمالی به دوما، در خصوص همراهی واشنگتن تصمیم خواهد گرفت.

مکرون به دنبال کسب حمایت سیاسی است

«ژان وینسنت بریست»، سرتیپ بازنشسته نیروی هوایی فرانسه و یکی از اعضای ارشد موسسه امور بین الملل و استراتژیک فرانسه، به اسپوتنیک گفت: در این مورد باید بگویم مکرون یک سرباز کوچک است که از دونالد ترامپ تبعیت می کند. فرانسه به تنهایی می تواند عمل کند ولی به تنهایی قادر به اثبات نیست. می تواند حمله کند البته فقط به اهدافی که به وسیله سایرین (آمریکا) تعیین شده باشد. فرانسه با پیروی از آمریکا دیگر بازیگر مهم بین المللی تلقی نمی شود.

وی در ادامه گفت: آمریکا فرمان حمله موشکی به سوریه را صادر کرد و نقش فرانسه در این اقدام نظامی کاملا «حاشیه ای» بود. این اقدام فرانسه بر سیاست خارجی آن تاثیر منفی داشته است و ارتباطات بین المللی آن را زیر سوال می برد.

«ژنرال ژان کلود آلارد»، نماینده فرانسه در فرماندهی مرکزی آمریکا و فرمانده عملیات نیروهای ناتو در کوزوو، معتقد است حمله نظامی به کشور دیگر باید با در نظر گرفتن عوامل و نظرات مختلف جامعه بین المللی همراه باشد. او گفت: آمریکا برای حمله به سوریه یک سناریو دارد. از میان انگلیس و فرانسه، لندن دچار تردید است. آلمان موضعی ندارد ولی تنها کشوری که خود را نیازمند حمایت سیاسی نشان داد فرانسه بود. مکرون به دنبال آن است که با همراهی آمریکا در حمله به سوریه، حمایت سیاسی واشنگتن را به دست آورد.

وی افزود: مکرون باید پیش از تبعیت از آمریکا، حمایت پارلمان را جلب می کرد. جلب حمایت پارلمان فرانسه، موقعیت این کشور را در عرصه بین المللی بالا می برد. اما او در صدد جلب حمایت متحدان خارجی بود. ترزا می، نخست وزیر انگلیس، با احتیاط عمل می کند. چرا که او از تجربه تونی بلر، نخست وزیر پیشین انگلیس، که بدون تایید پارلمان وارد جنگ شد، استفاده می کند؛ اقدامی که همواره موجب انتقاد از بلر شد. ولی مکرون اشتباه بلر را تکرار کرد.

آلارد اظهار داشت مردم فرانسه در خصوص نتیجه همراهی کشورشان در حمله به سوریه، خوشبین نیستند. آنها نیز معتقدند فرانسه با شرکت در این اقدام نظامی موقعیت خود را به عنوان یکی از مهره های اصلی در سطح بین المللی از دست داده است.

دونالد ترامپ و همپیمانان انگلیسی و فرانسوی اش، سرانجام پس از یک هفته تهدید و اتهام‌زنی علیه دولت  بشار اسد در خصوص استفاده از تسلیحات شیمیایی در دوما، بامداد امروز شنبه به سوریه حمله کردند.

Advertisements