نماینده مسکو در سازمان ملل مطرح کرد
احتمال جنگ آمریکا و روسیه منتفی نیست/ جلوگیری از حمله به سوریه اولویت فوری است

نماینده دائم مسکو در سازمان ملل متحد اعلام کرد، اولویت اصلی و فوری در سوریه جلوگیری از حملات نظامی تحت رهبری آمریکا است که می‌تواند به جنگی خطرناک میان روسیه و ایالات متحده منجر شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، واسیلی نبنزیا، نماینده دائم روسیه در سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با خبرنگاران اظهار کرد: اولویت فوری این است که از خطر وقوع جنگ جلوگیری شود.

وی در پاسخ به پرسشی در این باره که آیا او به احتمال وقوع جنگ میان روسیه و آمریکا اشاره می‌کند، گفت: متأسفانه ما نمی‌توانیم از هیچ احتمالی صرف‌نظر کنیم زیرا پیام‌هایی را که از واشنگتن می‌آید، ملاحظه کرده‌ایم.

وی ادامه داد: آنها می‌دانند ما در سوریه هستیم. امیدوارم مذاکره از طریق کانال‌های مناسب باعث جلوگیری از هرگونه تحول خطرناکی شود.

این دیپلمات روس تصریح کرد: ما امیدواریم که به نقاط بدون بازگشت نرسیم.

نبنزیا گفت که خواستار نشست علنی شورای امنیت است تا در این نشست دبیرکل سازمان ملل متحد با توجه به خطر اقدام نظامی محتمل، به صحبت درباره این بحران بپردازد.

این مقام روس وضعیت فعلی را بسیار خطرناک توصیف کرده و گفت:‌ برخی از اعضای شورای امنیت از پرداختن به تهدیدهای اقدام نظامی خودداری می‌کنند.

در همین حال، خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع آگاه دیپلماتیک گزارش داد، روسیه خواستار برگزاری نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد در روز جمعه با هدف رایزنی درباره خطرات اقدام نظامی علیه سوریه شده است

++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

دخالت نظامی در سوریه چه دست‌آوردهایی ممکن است داشته باشد؟

درحالی که آمریکا و بریتانیا به بررسی واکنش های ممکن خود به حمله مشکوک شیمیایی در دوما وتقه در سوریه ادامه می دهند، پرسش این است که دخالت نظامی قدرتهای غربی در سوریه چه دستاوردهایی خواهد داشت؟

اما حملاتی که آمریکا و متحدانش علیه تسهیلات نظامی سوریه طرح می‌بینند، اکنون اساسی‌ترین عنصر یک حمله نظامی غیرمنتظره را ازدست داده است.

درواقع نیروهای سوری بیشتر از دو روز وقت داشتند که هواپیما و دیگر تجهیزات نظامی خود را به پایگاه های روسیه در لاذقیه، طرطوس و حمیمیم انتقال دهند که در نتیجه آن می توانند زیر پوشش سیستم دفاعی موشکی اس ۴۰۰ روسیه قرار بگیرند.

سوریه با پیش بینی حملات موشکی غرب پایگاه های پیاده نظام را تخلیه و نیروهای خود را تا جای ممکن پراکنده ساخته است.

روسیه بی‌شک از پایگاه های خود در مقابل هرحمله ای محافظت خواهد کرد به همین دلیل در موقعیت کنونی احتمال زیادی وجودارد که ابرقدرت ها به آب و آتش بزنند و یا به طور تصادفی با هم درگیرجنگ شوند

برای طراحان عملیات نظامی غرب مهمترین پرسش این است که دستاورد نظامی در این موقعیت چه خواهد بود و چه تفاوت استراتژیکی به وجود می آورد؟

در حالی که نیروهای سوری از پیش تحت پوشش دفاعی روسیه قرارگرفته اند حملات غرب می باید متمرکز برتسهیلات نظامی پا برجای سوریه،بمباران باند فرودگاه، تخریب ساختمان ها و تجهیزات نظامی باشد که در بعضی نقاط باقی مانده است.

غرب احتمالا سعی خواهد کرد که سیستم فرماندهی و کنترل نظامی سوریه را هدف قرارداده و ویران کند .احتمالا برای این منظور از بمب های سنگرشکن وکلاهک های قابل نفوذ عمیق استفاده خواهد شد. تخریب ساختارهای نظامی سوریه که از سال ۲۰۱۵ با کارایی از نو ساخته شده است احتمالا از اهداف دیگر حملات نظامی غرب خواهد بود.

یکی از اقداماتی که بسیار بلند پروازانه و پرخطرخواهد بود، احتمال اعلام سیاست دراز مدت حمله به این اهداف از سوی آمریکا است تا کاملا این تسهیلات را از کار بیاندازد و هواپیماهای سوری را وادار به محبوس ماندن در پایگاه های روسیه کند. در واقع برای مدتی، موقعیتی شبیه به “منطقه پرواز ممنوع” به وجود آید.

آوریل سال ۲۰۱۷ آمریکا در واکنش به حمله شیمیایی پایگاه هوایی شعیرات را هدف حمله ۵۹ موشک های کروز قرارداد.

این حمله به تلافی استفاده از سلاح شیمیایی در شهر خان شیخون بود.

تنها یک روز بعد از این حمله سوریه سعی داشت نیروی هوایی خود را فعال نشان بدهد.

اما این بار آمریکا مصمم است که از این کار جلوگیری کند به همین دلیل است که می‌توان انتظار حملات دراز مدت تر و مکرر به اهداف کلیدی سوریه را داشت.

این عملیات چه دستاورد استراتژیکی خواهد داشت؟

مطمئنا برای جمعیت غیرنظامی سوریه که رنج زیادی تحت حکومت خود برده اند و گروه های شورشی، تروریستی و چریکی که بعضی از آنها شهروندان غیرنظامی را آزار می دادند در حالی که خودرا نماینده آن ها معرفی می کردند، تغییری آنی به وجود نخواهد آورد.

و بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، هم بنظر نمی رسد که حاضر به دست برداشتن از تحکیم موقعیت خود در کشورش باشد.

در این صورت چرا باید خطر رویارویی با روسیه و پیامدهایی که معمولا دربردارد را پذیرفت؟

توسل به نیروی نظامی به تنهایی خود فایده‌ای نخواهد داشت و باید بخشی از یک استراتژی سیاسی باشد؛ و در این مورد، استراتژی باید مسایل بیشتری را در برگیرد و اولین هدف آن جلوگیری از استفاده اسلاح های شیمیایی در هرنوع جنگ باشد.

تابوی استفاده از سلاح های شیمیایی از زمان پایان جنگ جهانی تاکنون به قوت خود باقی مانده است که جای تعجب دارد.

کنوانسیون۱۹۹۳ سلاح های شیمیایی یکی از موثرترین اقدامات خلع سلاح در تاریخ مدرن بوده است. سوریه یکی از امضا کنندگان این کنوانسیون است.

در سال ۲۰۱۳ پرزیدنت اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، ادعا کرد که این تابو را بعنوان “خط قرمز” خود به شمار می‌آورد اما این کار را نکرد.

ازآن زمان تاکنون با وجود انکار دولت سوریه و چشم پوشی روسیه، شواهد زیادی در مورد استفاده دولت بشار اسد از سلاح های شیمیایی علیه مردم این کشور بدست آمده است.

بسیاری از سیاستمداران غربی چنین احساس می کنند که نمی‌شود از این موضوع که به صورت محک آزمایش حقوق بین الملل درآمده است صرفنظرکرد.

از این گذشته بعضی چنین استدلال می کنند که اقدام نظامی نشان خواهد داد که قدرت های غربی بازگشت به بازی در خاورمیانه را که در حال باختن آن هستند، پذیرفته اند.

مبارزه علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) همیشه یک بازی ژئوپولیتیک درحاشیه بوده است و نفوذ غرب بررویدادهایی از لبنان تا یمن، رو به کاهش گذاشته است .

البته رهبران غرب ممکن است که ترغیب به بی تفاوتی به موقعیت کنونی بشوند اما درحالی که حواسشان متمرکز برروی مبارزه با داعش بود، آینده منطقه را ایران،روسیه و تاحدودی ترکیه تعیین می‌کردند.

حال معادله این است که آیا منافع درازمدت غرب در دخالت یا بی‌تفاوتی به مجموعه قدرت هایی است که کنترل آن ها دارد از دست خارج می شود.

امید مردم سوریه به آن است که یک مبارزه نظامی موثر بتواند بشار اسد را وادار به مذاکراتی کند که منجربه پایان جنگ و کسب پیروزی انسانی‌تری در مقایسه با یک پیروزی فاجعه‌بار شود.

استفاده از نیروی نظامی هیچگاه تصمیم ساده نبوده است، اما فقی زمانی می تواند موثر باشد که بخشی از یک استراتژی سیاسی واقع‌بینانه و منسجم باشد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++.

موضع روسیه در قبال حمله‌ به سوریه جدی است

در حالی که اظهارات متفاوت اما با ماهیت مشترکی تاکنون از سوی مقامات عالی‌رتبه سیاسی و نظامی روسیه درباره هرگونه حمله‌ای به سوریه مطرح شده است، نکته قابل توجه در این اظهارات جدی بودن مسکو در رویکرد خود در قبال دمشق است.

به گزارش ایسنا از لبنان، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور و ژنرال والری گراسیموف، رییس ستاد ارتش روسیه اعلام کرده‌اند که هر موشکی به سوی سوریه از سوی هر طرفی شلیک شود، توسط سامانه‌های پدافند موشکی روسیه در سوریه رهگیری و نابود خواهد شد و علاوه بر این، منبع و مصدر شلیک این موشک‌ها نیز توسط نیروهای مسلح روسیه مورد هدف قرار خواهند گرفت.

این موضع رسمی مسکو در برابر هرگونه هجوم نظامی از سوی آمریکا و هم‌پیمانانش به سوریه است؛ موضوعی که باعث شده تا در شرایط کنونی بسیاری از کارشناسان سیاسی و نظامی بر این باور باشند که روسیه این بار در برابر آمریکایی‌ها و هم‌پیمانانش کوتاه نمی‌آید.

روز گذشته در لبنان اتفاقی افتاد که بسیار جالب توجه بود. الکساندر زاسپکین، سفیر روسیه در لبنان میهمان نیروهای پاسدار صلح سازمان ملل (یونیفل) در ناقوره واقع در جنوب لبنان بود. بر اساس برنامه از پیش اعلام شده، قرار بود وی پس از بازدید و گفت‌وگو با مقامات نظامی یونیفل در ضیافت ناهاری که به افتخار وی ترتیب داده شده بود، شرکت کند اما یک پیام فوری از مسکو باعث شد تا وی به سرعت برنامه ناهار را تغییر داده و با عذرخواهی از فرمانده یونیفل، به سرعت به سوی بیروت حرکت کند. برای همه از جمله همراهان سفیر روسیه این سوال مطرح بود که وی چرا به سرعت و پیش از پایان برنامه، مرکز استقرار نیروهای یونیفل را ترک کرده است.

پاسخ این سوال همان شب روشن شد. سفیر روسیه پس از بازگشت به بیروت در گفت‌وگوی اختصاصی تلویزیونی با المنار، شبکه تلویزیونی مقاومت اسلامی لبنان شرکت و پیام پوتین و گراسیموف را بار دیگر اعلام کرد. وی تأکید کرد که نه تنها موشک‌های شلیک شده به سوی سوریه در آسمان توسط ارتش روسیه نابود می‌شوند، بلکه مرکز شلیک این موشک‌ها نیز هدف قرار خواهد گرفت.

معنای اعلام این موضع از بیروت و از تلویزیون المنار این است که روسیه در اتخاذ و اجرای این موضع بسیار جدی است.

برداشت‌های سیاسی-نظامی که در این باره صورت گرفته است، بسیار مهم و قابل توجه است:

۱-

هیچ‌گونه استقرار و امنیتی در خاورمیانه بدون امنیت و استقرار سوریه قابل تصور نیست.

۲-

سوریه در کنار هم‌پیمانانش و با هم‌پیمانانش در پاسخ به هرگونه تجاوزی از حقوق قانونی، مشروعیت و آزادی کامل برخوردار است.

۳-

با توجه به حمله هوایی اخیر اسرائیل به سوریه، ورود احتمالی اسرائیل به هر شکلی به هجوم نظامی احتمالی آمریکا به سوریه، این حق را به ارتش سوریه و هم‌پیمانانش می‌دهد که به تجاوزات اسرائیل پاسخ مستقیم دهند.

۴-

با توجه به بهانه‌های واهی آمریکا و تهدیدات دامنه‌دار چند روز اخیر دونالد ترامپ، بروز هرگونه رویارویی نظامی بین‌المللی-منطقه‌ای و بحران جهانی به عهده متجاوزان است و آمریکا مسئول اصلی بروز احتمالی چنین رویدادی است.

اکنون در سایه تبدیل سوریه به یک بحران بین‌المللی واقعی و در حالی که هیچ میانجی جهانی برای حل و فصل این تنش در خاورمیانه وجود ندارد، همه منتظرند تا ببینند آیا آمریکا تهدیدات خود را عملی می‌کند و آیا روسیه به تجاوزات احتمالی آمریکا و هم‌پیمانانش به سوریه پاسخ متقابل می‌دهد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

ایتالیا در اقدام نظامی علیه سوریه مشارکت نمی‌کند


نخست‌وزیر ایتالیا اعلام کرد که کشورش در اقدام نظامی محتمل علیه دولت بشار اسد در سوریه مشارکت نخواهد کرد.

به گزارش  سایت همایون، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، منابع آگاه در دفتر پائولو جنتیلونی، نخست‌وزیر ایتالیا اعلام کردند که او امروز چندین گفت‌وگوی تلفنی با محوریت سوریه داشته است.

به گفته این منابع، نخست‌وزیر ایتالیا تأکید کرده است که کشورش در اقدام نظامی علیه بشار اسد مشارکت نخواهد داشت.

با این حال، جنتیلونی اعلام کرده است، ایتالیا مطابق با توافق‌های دوجانبه و بین‌المللی به حمایت لجستیک از هم‌پیمانان خود ادامه خواهد داد.

++++++++++++++++++++++++++++

تماس تلفنی اردوغان و پوتین درباره سوریه

یک منبع آگاه وابسته به ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد، رجب طیب اردوغان طی تماسی تلفنی با همتای روس خود در خصوص تحولات اخیر سوریه با او گفت‌وگو کرد. این منبع افزود، روسای جمهور دو کشور همچنین توافق کردند که در این زمینه ارتباط نزدیک خود را با یکدیگر حفظ کنند. به گزارش از خبرگزاری رویترز، رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه و ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در تماسی تلفنی درباره مساله سوریه و تحولات اخیر آن با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

این تماس تلفنی میان اردوغان و پوتین پس از آن صورت گرفت که رییس جمهور ترکیه در تماس تلفنی دیگر با دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در خصوص مساله سوریه به تبادل تبادل نظر پرداخت.

+++++++++++++++++++++++++++++++++

اعزام تیم حقیقت‌یاب سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به سوریه


سازمان منع سلاح‌های شیمیایی امروز (پنج‌شنبه) اعلام کرد، این سازمان یک تیم حقیقت‌یاب خود را به سوریه اعزام کرده است.

به گزارش از خبرگزاری رویترز، سازمان منع سلاح‌های شیمیایی از اعزام یک تیم حقیقت‌یاب به سوریه خبر داد و اعلام کرد که این تیم کار خود را از روز شنبه آغاز خواهد کرد.

این سازمان تیم حقیقت‌یاب خود را با هدف انجام بررسی درباره حملات شیمیایی در دوما به سوریه اعزام کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، این اقدام سازمان منع سلاح‌های شیمیایی به درخواست دولت‌های روسیه و سوریه صورت گرفته است.

وزارت امور خارجه سوریه اعلام کرد، کشورهای غربی می‌کوشند در مأموریت این تیم مانع ایجاد کرده و در کارش دخالت کنند.

+++++++++++++++++++

فرانسه هنوز برای حمله به سوریه تصمیم نگرفته است


رئیس جمهور فرانسه با اعلام اینکه پاریس اسنادی از انجام حمله شیمیایی توسط دولت دمشق در منطقه دوما در دست دارد، گفت: در مورد حمله به سوریه وقتی که تمامی اطلاعات لازم در مورد این حمله شیمیایی به دست ما برسد، تصمیم گیری خواهیم کرد.

رئیس جمهور فرانسه با اعلام اینکه پاریس اسنادی از انجام حمله شیمیایی توسط دولت دمشق در منطقه دوما در دست دارد، گفت: در مورد حمله به سوریه وقتی که تمامی اطلاعات لازم در مورد این حمله شیمیایی به دست ما برسد، تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی افزود: تیم ما در حال حاضر به طور مداوم سرگرم کار است اما ما باید تصمیم خود را پس از کسب اطلاعات بیشتر اتخاذ کنیم.

ماکرون مدعی شد: پاریس به این نتیجه رسیده که دولت بشار اسد از سلاح‌های شیمیایی از جمله گاز کلر در هفتم آوریل، شهر دوما استفاده کرده است. با این حال ماکرون هیچ گونه جزئیاتی درباره مدارکی که در دست دارد و یا اینکه چگونه آنها را به دست آورده اعلام نکرد.

ماکرون گفت: فرانسه خواهان نابودی تسلیحات شیمیایی سوریه است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا فرانسه در حمله علیه دولت دمشق مشارکت خواهد کرد، گفت: زمانی که تمامی اطلاعات ما تایید شود در این باره تصمیم می‌گیریم. اولویت ما ممانعت از تشدید تنش‌ها در منطقه است. فرانسه اجازه تشدید تنش‌هایی که ثبات منطقه را به طور کل بر هم بزند نخواهد داد. از طرف دیگر نمی‌توانیم اجازه دهیم که دولت‌ها هر کاری می‌خواهند انجام دهند. از جمله نقض قوانین بین‌المللی.

Advertisements