مسکو: نمونه‌های گرفته شده از دوما وجود هیچ ماده شیمیایی را نشان نمی‌دهد

شهر دوما در سوریه

ارتش روسیه تاکید کرد که نمونه‌های گرفته شده از دوما وجود هیچ ماده شیمیایی را ثابت نمی‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از اسکای نیوز عربی، ارتش روسیه امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که نمونه‌های گرفته شده از دوما در سوریه که ادعاهایی مبنی بر وقوع حمله شیمیایی در آنجا توسط غرب مطرح است، وجود هیچ ماده شیمیایی را نشان نمی‌دهد.

ستاد کل ارتش روسیه تاکید کرد: حمله شیمیایی کذائی در دوما از سوی فعالان “کلاه سفید” ساخته و پرداخته شده است.

ستاد کل ارتش روسیه اعلام کرد: ایالات متحده به جای آنکه تهدیدهایی را مبنی بر حمله به سوریه مطرح سازد، باید رقه را بازسازی کند.

ستاد کل ارتش روسیه تاکید کرد، یگان‌هایی از پلیس نظامی وابسته به ستاد کل ارتش از فردا (پنج‌شنبه) ورود به دوما را آغاز خواهند کرد

+++++++++++++++++++++++.

وزیر خزانه‌داری پیشین انگلیس خواهان حمله به سوریه

image.png

وزیر خزانه‌داری پیشین انگلیس از نخست‌وزیر این کشور خواسته است بدون آن که به دنبال کسب مجوز از مجلس عوام باشد، سوریه را هدف قرار دهد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، جورج اوزبورن، وزیر خزانه‌داری پیشین انگلیس به ترزا می، نخست‌وزیر این کشور گفته است که حمله به سوریه را مدنظر قرار دهد و در این زمینه به دنبال جلب رضایت مجلس عوام نباشد زیرا این اقدام ممکن است با مخالفت قانونگذاران مواجه شود.

این درخواست وزیر خزانه‌داری پیشین انگلیس در سرمقاله‌ای که از وی در نشریه استاندارد منتشر شد، مطرح شده است.

اوزبورن در این مطلب نوشته است: خانم می نیازی به رأی‌گیری در پارلمان ندارد. هیچ قانونی وجود ندارد که دولت را مجبور به جلب رضایت مجلس عوام برای ورود به حملات هوایی کند.

وی ادامه داد: نخست‌وزیر انگلیس با استفاده از اختیاراتی که به عنوان فرمانده کل دارد، می‌تواند به تنهایی دستور استقرار نیروهای نظامی را صادر کند.

وزیر خزانه‌داری پیشین انگلیس تصریح کرد: غیاب انگلیس در ائتلاف نظامی محتمل علیه اسد باعث تضعیف بریتانیا می‌شود.

وی در ادامه نوشت: در صورتی که ما اقدام نکنیم، انگلیس و ارزش‌هایش هر چه بیشتر تضعیف خواهد شد.

اوزبورن خواهان حمله هر چه سریعتر انگلیس به نیروهای نظامی دولت سوریه شده و تأکید کرده است که پارلمان انگلیس نباید در این زمینه ورودی داشته باشد.

+++++++++++++++++++++++++++

حرکت زیردریایی‌های انگلیس به سمت سوریه

روزنامه تلگراف انگلیس گزارش داد زیردریایی‌های این کشور به سمت رنج موشکی‌ای که بتوانند مواضع سوریه را هدف قرار دهند، حرکت کردند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پس از آن که دونالد ترامپ به تازگی در خصوص حمله به سوریه هشدار داد، روزنامه تلگراف در گزارشی نوشت زیردریایی‌های انگلیسی به دستور دولت این کشور به سمت سوریه حرکت کرده‌اند و احتمالا پنجشنبه شب به نقاطی خواهند رسید که بتوانند مواضع این کشور را در رنج موشکی خود قرار دهند.

این در حالی است که شبکه خبری بی‌بی‌سی به نقل از منابع آگاه گزارش داد: ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس در خصوص پیوستن به کمپین نظامی علیه سوریه اعلام آمادگی کرده است.

به گفته منابع آگاه، نخست‌وزیر انگلیس بر ضرورت اقدام فوری در قبال سوریه تاکید و ادعا کرده است که دولت دمشق مسئول انجام حملات شیمیایی اخیر در دوما است.

+++++++++++++++++++++++

حمایت مادلین آلبرایت از اقدام نظامی ترامپ علیه سوریه

مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا

مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا مدعی شد: “اظهارنظر اخیر دونالد ترامپ مبنی بر اینکه آماده خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه است باعث جسارت بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه برای دست زدن به یک حمله شیمیایی جدید علیه مردمش شد و این اتفاق آمریکا را در معرض دست زدن به یک حمله تلافی جویانه دیگر علیه سوریه قرار داده است.”

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه یواس‌ای تودی، مادلین آلبرایت، وزیر امور خارجه اسبق آمریکا در مصاحبه‌ای با این روزنامه آمریکایی به مناسبت انتشار کتاب جدیدش با عنوان “فاشیسم: یک هشدار” گفت: تصمیم یکسال پیش ترامپ برای بمباران کردن یک پایگاه هوایی سوریه‌ای به تلافی حمله شیمیایی در خان شیخون “بسیار مناسب” بود! اما ترامپ چند روز پیش با اظهارنظرهایش در یک کنفرانس خبری در کاخ سفید مبنی بر اینکه زمان خارج کردن سربازان آمریکایی از سوریه فرا رسیده پیامی را که داده بود زیرسوال برد.

آلبرایت تصریح کرد: بر طبق یک نظریه پیش بینی ناپذیری، یک ابزار دیپلماتیک سودمند است اما اینکه دائما  پیش‌بینی ناپذیر باشیم بسیار برای مردمی که از کارهای ما پیروی می‌کنند دشوار تمام خواهد شد.

آلبرایت که اکنون ۸۰ سال سن دارد در کتاب جدید خود گفته تروریسم درگیری‌های فرقه‌ای، تب مخالفت با مهاجران و دخل و تصرف شبکه‌های اجتماعی منجر به افزایش فاشیسم و تضعیف دموکراسی در جهان شده است و شامل کشورهایی نظیر ونزوئلا،‌ مجارستان، لهستان، ترکیه و خود آمریکا می‌شود.

آلبرایت در زمان ریاست جمهوری جیمی کارتر عضو شورای امنیت ملی آمریکا بود و بیل کلینتون در دوره ریاست جمهوری خود ابتدا او را به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل و بعد به عنوان اولین وزیر امور خارجه زن آمریکا منصوب کرد.

او در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ حامی هیلاری کلینتون بود و درباره اینکه آیا با گفته برخی منتقدان ترامپ درخصوص فاشیست دانستن او موافق است گفت: خیر من او را یک “فاشیست” نمی‌خوانم.

او ادامه داد: من فکر می‌کنم ترامپ غیر دموکراتیک‌ترین رئیس‌جمهوری بوده که من تاکنون دیده‌ام و من بسیار از برخی کارهایی که او انجام داده ناخرسند شده‌ام‌.

وی افزود که معتقد است که ترامپ به نهادهای دموکراتیک بی‌احترامی کرده از جمله آنکه مطبوعات را دشمن مردم آمریکا خوانده و به قوه قضائیه نیز حمله کرده است.

با این حال آلبرایت یکی از بزرگترین قمارهای امنیت ملی ترامپ درخصوص پیشنهاد دادن نشست با رهبر کره شمالی را “ریسکی که ارزشش را دارد” خواند.

این در حالی است که خود آلبرایت پیشتر عالی رتبه‌ترین مقام آمریکایی بوده که به پیونگ یانگ سفر کرده و با رهبر وقت کره شمالی که کیم جونگ ایل بود دیدار کرده است.

در عین حال آلبرایت درمورد سوریه از اقدام نظامی علیه این کشور حمایت کرده و از باراک اوباما، رئیس‌جمهور قبلی به خاطر کوتاهی در دست زدن به اقدام قاطع علیه بشار اسد انتقاد کرد.

وی گفت: دولت ترامپ باید یک راهبرد جامع تر از یک اقدام نظامی صرف که اکنون در کاخ سفید در دست بررسی است ارائه دهد.

آلبرایت نیز تاکید کرد: اینکه تنها چنین کاری انجام دهیم تا مجازات کنیم و راهبردی غیر از آن نداشته باشیم کافی نیست.

او گفت که ای کاش باراک اوباما بعد از خط قرمزی که برای سوریه تعیین کرده بود دست به اقدام می‌زد.

او اظهار کرد: باراک اوباما خط قرمزی را تعیین کرد و من شخصا آرزو داشتم او به آن عمل می‌کرد اما چیزی که اتفاق افتاد این بود که باراک اوباما برای جلب حمایت کنگره اقدام کرد چون نمی‌خواست خارج از قانون کاری انجام دهد و کنگره هم از او حمایت نکرد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

در واکنش به سخنان ترامپ؛

مقتدی صدر: اگر مقدسات در سوریه در معرض خطر قرار بگیرد، بی تفاوت نمی‌مانیم

image.png

رهبر جریان صدر عراق در واکنش به اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درخصوص سوریه تصریح کرد که این اظهارات تحریک آمیز است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، مقتدی صدر، رهبر جریان صدر عراق امروز (چهارشنبه) در واکنش به سخنان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت: بله، اظهارات ترامپ درخصوص سوریه در این روزها سخنانی تحریک‌آمیز است که منطقه را به لبه پرتگاه خواهد کشاند.

وی افزود: جنگ‌ها به هیچ وجه راه حلی منطقی نبوده‌اند و مداخله در امور ملت‌ها و کشورها امری مردود است و تنها مردم سوریه باید سرنوشت و دولت خود را تعیین کنند.

مقتدی صدر تصریح کرد، اگر مقدسات در سوریه در معرض خطر قرار بگیرد، وی بی‌تفاوت نخواهد ماند.

وی گفت: ما در عراق اجازه گسترش جنگ در سوریه و سرایت آن به عراق را نخواهیم داد، ما از اینجا به دولت عراق اعلام می‌کنیم که آماده حفاظت از مرزهای غربی هستیم تا شر آمریکا و حتی اشغالگری آمریکا در سوریه را دور کنیم.

رهبر جریان صدر تاکید کرد: اگر مقدسات ما در سوریه در معرض خطر قرار بگیرد، ما بی‌تفاوت نخواهیم ماند، همچنین به مردم سوریه این نصیحت را می‌کنم که با مداخله آمریکا مخالفت کرده، چراکه در غیر این صورت فجایع ما برای آنها نیز تکرار خواهد شد.

پیشتر دونالد ترامپ تاکید کرد که کشورش با استفاده از موشک‌های جدید و هوشمند به سوریه حمله خواهد کرد.

++++++++++++++++++++

قبرس: در عملیات علیه سوریه مشارکت نمی‌کنیم

یک سخنگوی دولت قبرس درباره استفاده محتمل از پایگاه‌های این کشور توسط انگلیس برای انجام عملیات نظامی علیه سوریه اظهارنظر کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، پرودروموس پرودرومو، سخنگوی دولت قبرس اظهار کرد که این کشور در هیچ‌گونه عملیات نظامی علیه سوریه مشارکت نخواهد داشت.

این سخنگو خاطرنشان کرد: قبرس هیچ توافقی با سایر کشورها درباره مشارکت در هیچ‌گونه عملیاتی ندارد. موضوع وضعیت پایگاه‌ها از مدت‌ها پیش مشخص است.

این مقام دولت قبرس همچنین به مشارکت احتمالی فرانسه در عملیات‌هایی علیه سوریه خبر داد و گفت که در صورت چنین مشارکتی،‌ قبرس باز هم ورودی به ماجرا نخواهد داشت.

وی افزود: ما به تازگی عملیات امداد و نجاتی به طور مشترک با فرانسه داشتیم که البته نظامی نبود. قبرس علاقه‌ای به عملیات‌های نظامی در منطقه ندارد.

+++++++++++++++++++++++

گزینه‌های‌اقدام نظامی‌آمریکا‌در‌سوریه‌به‌روایت‌پنتاگون

رسانه‌های آمریکایی به نقل از مقام‌های وزارت دفاع این کشور برخی از گزینه‌ها برای اقدام نظامی در سوریه را تشریح کرده‌اند

.

روزنامه وال‌استریت‌ژورنال و نیویورک‌تایمز به نقل از مقام‌های پنتاگون مدعی شده‌اند گزینه‌های اقدام نظامی آمریکا در سوریه احتمالاً عملیات‌های هوایی که بیش از یک روز طول می‌کشد را شامل شوند.

گزینه‌های دیگر مواردی مانند انجام حملاتی به قصد از کار انداختن «توانمندی‌های شیمیایی» دولت سوریه را شامل می‌شود، اما عزل بشار اسد، رئیس‌‌جمهور سوریه از قدرت در دستور کار نیست.

منابع خبری در روزهای گذشته از تحرکات دولت آمریکا برای اقدام نظامی در سوریه به بهانه وقوع حمله شیمیایی ادعایی در منطقه «دوما»، واقع در غوطه شرقی خبر داده‌اند.

در پی پیشروی ارتش سوریه در شهر «دوما» واقع در غوطه شرقی دمشق، بامداد یکشنبه، ۱۹ فروردین‌ماه (۸ آوریل) منابع محلی از وقوع حمله شیمیایی به این منطقه خبر دادند.

با آنکه هنوز تحقیقات مستقلی درباره گزارش‌های رسانه‌‌ای در خصوص حمله «دوما» انجام نشده‌اند کشورهای غربی دولت سوریه را به انجام این حمله متهم می‌کنند.

سوریه و روسیه ادعاهای مطرح شده درباره استفاده دمشق از تسلیحات شیمیایی در دوما را رد کرده‌اند و ایران درباره بهانه قرار دادن آن برای اقدام در سوریه هشدار داده است.

سفیر روسیه در لبنان روز چهارشنبه به واشنگتن هشدار داد تمام موشک‌هایی که به سمت سوریه شلیک شوند، سرنگون و مبدأ شلیک نیز هدف قرار داده خواهد شد.

ترامپ در پاسخ در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: «روسیه ادعا کرده که هر موشکی و تمام موشک‌هایی که به سمت سوریه شلیک شود را ساقط می‌کند. آماده باش روسیه، چراکه آن‌ها (موشک‌ها) دارند می‌آیند؛ زیبا، جدید و هوشمند.!»

ادعاها علیه دمشق در حالی مطرح می‌شوند که دولت سوریه در سال ۲۰۱۳ با همکاری روسیه و تحت نظارت کشورها و سازمان‌های بین‌المللی از جمله آمریکا و سازمان ملل، تمام سلاح‌های شیمیایی خود را نابود کرد

++++++++++++++++++++++++++++++++++.

پوتین به نتانیاهو هشدار داد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به نخست وزیر رژیم صهیونیستی هشدار داد که از اقدامات بی ثبات کننده در منطقه پرهیز کند.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری روسی تاس، کرملین در بیانیه ای اعلام کرد: بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس با ولادیمیر پوتین تماس گرفت.
در ادامه این بیانیه آمده است: دو طرف در مورد مساله سوریه از جمله در پی حمله اخیر نیروی هوایی رژیم صهیونیسی به پایگاه هوایی تیفور در استان حمص سوریه صحبت کردند.
بنابراین بیانیه، «ولادیمیر پوتین تاکید کرد که احترام به حاکمیت سوریه دارای اهمیتی بنیادین است.» وی «بر پرهیز از هرگونه اقدامی که باعث بی ثباتی بیشتر وضعیت سوریه و ایجاد تهدید علیه امنیت آن کشور می شود، تاکید کرد.»
رژیم صهیونیستی بامداد دوشنبه حمله ای هوایی به پایگاه تیفور سوریه انجام داد. به دنبال این حادثه، روسیه سفیر این رژیم در مسکو را برای دادن توضیح درباره حمله هوایی به سوریه احضار کرد.
این در حالی است که انتشار خبری مربوط به حمله شیمیایی در «دوما» سوریه باعث شده است تا غرب تهدیدها را علیه سوریه افزایش دهد.
هر چند غرب و تروریست ها ارتش سوریه را عامل این حمله دانسته اند اما دولت سوریه بارها منکر هرگونه استفاده از سلاح شیمیایی علیه شهروندان خود شده و درعین‌ حال با سفر بازرسان سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی به سوریه برای تحقیق درباره این ادعا موافقت کرده است

+++++++++++++++++++++++++.

وقوع جنگ در خاورمیانه چقدر جدی است؟

تحلیل‌گران معتقدند، اگرچه ایالات متحده آمریکا در مقایسه با گذشته در موقعیت ضعیف‌تری قرار دارد، اما احتمال وقوع یک بحران تازه در خاورمیانه و با تمرکز بر ایران بسیار بالاست

وقوع جنگ در خاورمیانه چقدر جدی است؟

الهام میرمحمدی: با ورود راست‌گرایانِ به شدت افراطی‌ به جای راست‌گرایان در دولت ترامپ، احتمال درگیری نظامی میان ایالات متحده آمریکا و ایران بیشتر می‌شود.

به گزارش  به نقل از ایندیپندنت، جان بولتون، مشاور جدید امنیت ملی در آمریکا خواستار خروج این کشور از توافق هسته‌ای میان ایران و ۵ قدرت جهان است.

از سوی دیگر مایک پومپیو، وزیر امور خارجه جدید دونالد ترامپ هم این توافق را یک فاجعه خوانده است.

همچنین، تحلیل‌گران پیش‌بینی می‌کنند که  ۱۲ می، دونالد ترامپ دیگر تعلیق تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را تمدید نکند.

افزایش درگیری‌ها میان ایران و آمریکا، موجی از تنش‌ها را در سراسر خاورمیانه به دنبال خواهد داشت.

این تنش‌ها تا امروز، موجب افزایش قیمت نفت شده. در ایران نیز ارزش ریال طی ۶ ماه گذشته به پایین‌ترین میزان خود رسیده است

حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق به تازگی اعلام کرده که بزرگ‌ترین نگرانی او در حال حاضر، وقوع این جنگ در عراق است.

بسیاری بر این باورند که این رویکرد آمریکا در قبال ایران، شباهت‌ بسیاری با نگرش جورج دبلیو بوش در زمان حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ دارد.

به سادگی می‌توان گفت، در هر دو مورد افرادی که تصمیم‌گیرنده برای حمله مسلحانه بودند، اطلاعات بسیار ناچیزی در مورد آنچه انجام می‌دادند، داشتند.

شاید بتوان حمله به عراق را نقطه عطفی برای نمایش قدرت آمریکا و انگلیس در جهان دانست.

مایک پومپیو، زمانی که هنوز عضو کنگره بود، یک راه‌حل بسیار ساده برای مسئله ایران داشت. او به خبرنگاران گفت: تنها با چند حمله می‌توان نیروگاه‌های هسته‌ای ایران را نابود کرد.

خوش‌بین‌ترها اما -که طی هفته‌های اخیر تعدادشان در واشنگتن کمتر شده- راه‌حل‌هایی چنین جنگجویانه نداشته‌اند.

اما ظاهرا ترامپ و هم‌پیمانانش نمی‌دانند که هر آنچه که تنها به زبان می‌آورند هم می‌تواند عواقب وخیمی داشته باشد؛ چرا که دولت‌ها حق دارند این تهدیدها را جدی بگیرند و خود را برای اقدامات تلافی‌جویانه آماده کنند.

شاید بتوان حمله به عراق را نقطه عطفی برای نمایش قدرت آمریکا و انگلیس در جهان دانست.

توجیه‌ها و دلایل بی‌منطق آنها برای به راه انداختن جنگ در منطقه به کشمکشی منجر شده که امروز از آن برای نمایش قدرت استفاده می‌شود.

مداخله نظامی آمریکا در لیبی و سوریه در سال ۲۰۱۱ هم از دیگر نمونه‌های این جنگ قدرت است.

اگرچه ایالات متحده آمریکا در مقایسه با گذشته در موقعیت ضعیف‌تری قرار دارد، اما احتمال وقوع یک بحران تازه در خاورمیانه و این بار با تمرکز بر ایران بسیار بالاست.

از یک‌سو تقسیم‌بندی‌های داخلی در آمریکا بیشتر شده و از سوی دیگر این کشور در مقایسه با گذشته متحدان کمتری دارد که این امر موجب شده آمریکا همچون گذشته نتواند قوانین بازی را در جهان تنظیم و کنترل کند.

با دو مثالی که تنها طی یک سال گذشته رخ داده، می‌توان این مطلب را اثبات کرد.

در ماه می گذشته، ترامپ که به عربستان سعودی سفر کرده بود، طبق سنت‌های قدیمی مقصر اصلی برای مشکلات منطقه را ایران دانست.

اما بعدها مشخص شد که هدف اولیه عربستان سعودی و امارات، کشور قطر بوده و نه ایران.

آنچه ترامپ از آن تحت عنوان ضعف باراک اوباما و مهارت‌های ناکافی او برای مذاکره یاد می‌کند، در حقیقت توانایی و ذکاوت او برای حفظ منافع و اهداف آمریکا از یک سو و درگیر نشدن در جنگ‌های بی‌مورد و ناامن را از سوی دیگر نشان می‌دهد.

تنها دستاورد ترامپ پس از این سفر، شکستن اتحاد کشورهای عربی خارمیانه علیه ایران بود.

در یک محاسبه نادرست دیگر، رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه سابق و به اصطلاح معتدل آمریکا، در ماه ژانویه اعلام کرد که ایالات متحده پس از شکست داعش، نیروهای خود را از سوریه خارج نخواهد کرد و هنوز به هدف اصلی خود که از بین بردن کامل حکومت اسد و کاهش نفوذ ایران در منطقه بوده، نرسیده است.

اگر این جاه‌طلبی‌های آمریکا را تنها یک فانتزی تصور کنیم، باید بپذیریم که واکنش ترک‌ها و روس‌ها به این موضوع یک واقعیت بود.

۴ روز پس از سخنرانی تیلرسون، ارتش ترکیه با حمایت روسیه به شمال سوریه حمله کرد و طی دو ماه، منطقه عفرین را که ساکنان آن اغلب کُرد هستند و تنها متحد ایالات متحده در سوریه محسوب می‌شوند، محاصره کردند.

آنچه ترامپ از آن تحت عنوان ضعف باراک اوباما و مهارت‌های ناکافی او برای مذاکره یاد می‌کند، در حقیقت توانایی و ذکاوت او برای حفظ منافع و اهداف آمریکا از یک سو و درگیر نشدن در جنگ‌های بی‌مورد و ناامن را از سوی دیگر نشان می‌دهد.

این امر هرگز توسط مسئولین سیاست خارجی آمریکا که هنوز این کشور را به اندازه قبل قدرتمند تصور می‌کنند، درک نشد.

اما نباید فراموش کرد که درگیری میان آمریکا و ایران هر پیامدی داشته باشد، «آمریکا را بزرگ نخواهد کرد».

راست‌گرایانِ به شدت افراطی در آمریکا نظیر بولتون و پومپیو نیز آن را درک نخواهند کرد. در حقیقت آنها هیچ‌ ایده سیاسی یا اقتصادی در مورد حملات مسلحانه و دخالت‌های نظامی خود در سایر کشورها ندارند.

بسیاری از کشورها منتظرند تا کمتر از دو ماه دیگر تصمیم ترامپ در مورد ایران را بدانند، اما پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که او در نهایت از برجام خارج خواهد شد.

اگرچه تحریم‎ها علیه ایران ممکن است بار دیگر وضع شوند، اما این امر به‌هیچ‌وجه نشان‌دهنده پیروزی آمریکا نیست. ممکن است که این تحریم‌ها به ایران آسیب برساند اما در نهایت به ایزوله شدن آمریکا منجر خواهد شد

اما نباید فراموش کرد که درگیری میان آمریکا و ایران هر پیامدی داشته باشد، «آمریکا را بزرگ نخواهد کرد».

با ترکیب جدید در واشنگتن که به آن عنوان «کابینه جنگ» را داده‌اند و با حضور گستاخانی چون بولتون و پومپیو، انتظار می‌رود به زودی فاجعه‌ای در خاورمیانه رخ دهد.

+++++++++++++++++++++++++++++

پیش‌بینی حمله نظامی محدود و هماهنگ آمریکا و اسرائیل به سوریه

یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با پیش‌بینی حمله نظامی محدود و هماهنگ‌ شده آمریکا و رژیم صهیونیستی به سوریه، تاکید کرد که ایران در عمق استراتژیک خود با کسی تعارف ندارد و سیاست دفاعی ایران در قبال هیچ کشوری قابل اغماض نیست.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به حمله نظامی آمریکا به سوریه،‌ اظهار کرد: روسیه قطعنامه را وتو کرده و این نشان می‌دهد در عرصه میدانی هم روس‌ها حساس هستند زیرا ایران،‌ روسیه و سوریه برای کنترل اوضاع میدانی سوریه و مقابله با داعش هزینه کرده‌اند.

وی افزود: اسرائیل و حتی آمریکا سعی‌شان بر این است که به همراه مرتجعین عرب، رادیکالیسم اسلامی را حفظ کنند لذا این چالش حیثیتی شده و شاید رژیم صهیونیستی بخواهد با امنیتی کردن اوضاع شرایط ثبات سیاسی را به عقب بیندازد ولی هر چه به این سمت حرکت کند، سه کشور ایران، روسیه و سوریه برای ایجاد ثبات سیاسی در سوریه حساس‌تر و جدی‌تر می‌شوند.

این نماینده مجلس با پیش‌بینی حمله نظامی محدود و هماهنگ شده آمریکا و رژیم صهیونیستی به سوریه اظهار کرد: آمریکایی‌ها هم می‌دانند که بعد از فروپاشی دیوار برلین تا حالا روس‌ها اینطور جدی به شکل نظامی وارد هیچ عرصه‌ای نشده‌اند. در این شرایط نظامی شدن تحولات سوریه در حوزه‌ای که آمریکایی‌ها موفقیت لازم را نداشتند و آسیب‌پذیری متحدانش مثل رژیم صهیونیستی در آنجا جدی است، امر قابل توجهی است. آمریکایی‌ها بیش از روسیه به دنبال جنگ محدود هستند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی در عمق استراتژیک خود با کسی تعارف ندارد، گفت: ایران هیچ وقت به دنبال جنگ نیست و مهم‌ترین تجربه ما از جنگ تحمیلی این است که هیچ وقت نمی‌جنگیم ولی سیاست دفاعی‌مان هم در قبال هیچ کشوری قابل اغماض نخواهد بود.

فلاحت‌پیشه در پایان درباره تاثیر حمله احتمالی آمریکا به سوریه در ایران، خاطرنشان کرد: من معتقدم آنها به خوبی حساسیت‌های ایران را می‌دانند و ابعاد امنیتی مدنظر ایران را تحریک نمی‌کنند اما اگر وارد مولفه‌های امنیتی ایران شوند، آن وقت هر ایرانی خود را موظف می‌داند که بجنگند

++++++++++++++++++++++++++++++.

حرکت ناوهای آمریکایی به سمت خاورمیانه

در همین حال ناو موشک انداز آمریکایی دونالد کوک به سواحل سوریه نزدیک شده است و ناو پورتر نیز در روزهای آینده وارد دریای مدیترانه خواهد شد.

طبق اعلام نیروی دریایی آمریکا، ناو هواپیمابر یواس‌اس هری اس. ترومن امروز چهارشنبه برای انجام عملیات در خاورمیانه و اروپا، در منطقه مستقر خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ناو هواپیمابر مذکور با همراهی هفت کشتی تهاجمی مسلح به موشک‌های کروز و ۶۵۰۰ ملوان در حال حرکت است. این ناو در بخش اول از سفرش در کنار ناوچه آلمانی اف‌جی‌اس هسن خواهد بود. یواس‌اس هری اس ترومن قرار است جایگزین گروه تهاجمی یواس‌اس تئودور روزولت شود که اخیرا استقرار چهار ماهه آن در خاورمیانه تکمیل شد. در سال ۲۰۱۶ از عرشه ناو ترومن، جنگنده‌ها برای هدفگیری مواضع داعش در خاورمیانه به پرواز درمی‌آمدند. براساس گزارش‌ها، همچنین ناوشکن یواس‌اس دونالد کوک که مسلح به موشک‌های هدایت‌شونده است قبرس را ترک کرده و در حال حرکت به سمت شرق خاورمیانه است. این کشتی جنگی کلاس آرلی بورک حامل ۶۰ موشک تام‌هاوک است. تحرکات نظامی مذکور در شرایطی انجام می‌شود که کاخ سفید به استفاده از گزینه نظامی علیه سوریه به بهانه حمله شیمیایی ادعایی در شهر دوما واقع در سوریه تهدید کرده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است در حال رایزنی با مشاورانش است تا برای پاسخ به این حادثه تصمیم‌گیری کند. ترامپ دوشنبه به خبرنگاران گفت: به لحاظ نظامی، گزینه‌های بسیار زیادی داریم و به‌زودی شما را مطلع خواهیم کرد

+++++++++++++++++++++++++.

واکنش ترامپ به هشدار روسیه

برای موشک‌های آمریکا در سوریه آماده باشید

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا به هشدار روسیه درباره سرنگون کردن موشک‌های آمریکایی بر فراز سوریه واکنش نشان داده و از آنها خواسته خود را برای موشک‌های آمریکا آماده کنند.

آقای ترامپ در توییتی تازه نوشته است: “روسیه گفته که هر موشکی را که به سوریه شلیک شود، خواهد زد. آماده باش روسیه، چون آنها (موشک‌ها) دارند می‌آیند، تر و تمیز و تازه و “هوشمند”! نباید با حیوان آدم‌کش با گاز که از کشتن مردم خودش لذت می‌برد شریک می‌شدید!”

سخنگوی وزارت خارجه روسیه در واکنش به این توییت آقای ترامپ گفت “موشک‌های هوشمند باید به سوی تروریست‌ها پرتاب شود، نه دولت‌های قانونی.”

پیشتر سفیر روسیه در لبنان هشدار داده بود که کشورش هر موشکی را که از طرف آمریکایی‌ها به سوریه پرتاب شود، منهدم خواهد کرد و گفته بود که ممکن است محل پرتاب موشک را هم هدف قرار دهد.

سخنگوی دولت روسیه هم درباره هرگونه اقدامی در سوریه که منجر به بی‌ثباتی در منطقه شود به آمریکا هشدار داده و گفته بود که با ارزیابی دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از وضعیت منطقه موافق نیست.

آقای ترامپ امروز چهارشنبه ۱۱ آوریل در توییتی دیگر نوشته است: “روابط ما با سوریه از هرزمان دیگری بدتر است، و این شامل دوره جنگ سرد هم می‌شود. دلیلی برای این مسئله وجود ندارد. روسیه به کمک ما برای اقتصادش نیاز دارد، کاری که به راحتی قابل انجام است و ما نیاز داریم همه کشورها با هم همکاری کنند. مسابقه تسلیحاتی متوقف شود؟”

این پیام‌ها و هشدارها در حالی داده شده که جنگ لفظی میان آمریکا و روسیه بر سر واکنش به حمله شیمیایی به شهر دوما در سوریه شدت گرفته و گزارش‌ها حاکی از آمادگی آمریکا برای حمله موشکی به سوریه است

دونالد ترامپ دولت سوریه را مسئول حمله شیمیایی دانسته و گفته است که این حمله با حمایت ایران و روسیه انجام شده است. سوریه این اتهام را رد کرده و روسیه هم آن را بهانه‌ای برای حمله به متحدش توصیف کرده است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، امروز چهارشنبه ۱۱ آوریل به خبرنگاران گفت: “ما امیدواریم که همه طرف‌ها از اقداماتی که در واقع هیچ عامل محرکی ندارد و موجب بی‌ثباتی بیشتر منطقه خواهد شد، پرهیز کنند.”

روز سه‌شنبه روسیه قطعنامه‌های پیشنهادی آمریکا به شورای امنیت سازمان ملل را درباره واکنش به حمله شیمیایی در سوریه را وتو کرد. دو قطعنامه پیشنهادی روسیه هم رای لازم را برای مطرح شدن در شورا به دست نیاورد.

با بالا گرفتن احتمال اقدام نظامی آمریکا علیه سوریه، آژانس کنترل ترافیک هوایی اروپا به خطوط هوایی هشدار داده است که جوانب احتیاط را در هنگام عبور از شرق مدیترانه رعایت کنند.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در بریتانیا هم دیروز خبر داد که از دوشنبه شب، نیروهای سوری برای ۷۲ ساعت به حال آماده باش در آمده‌اند و درحال تقویت مواضع خود هستند.

هم‌زمان سازمان بهداشت جهانی حمله شیمیایی به دوما را محکوم کرده و گفته است که گزارش‌های میدانی این سازمان حاکی از آن است که حدود ۵۰۰ نفر در دوما علائمی دارند که نشان می‌هد در معرض حمله شیمیایی قرار گرفته‌اند.

این سازمان خواهان دسترسی فوری بازرسانش به محل حمله شیمیایی در شهر دوما شده و گفته است گزارش منابع محلی‌اش حاکی از آن است که ده‌ها نفر که در زیرزمین منازلشان پناه گرفته بودند، جان خود را از دست داده‌اند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++..

زورآزمائی نظامی

میان روسیه و امریکا درسوریه؟

  سیاسی /24ساعت گذشته هشدارهائی نظامی میان روسیه و امریکا رد و بدل شد که مستقیم و غیر مستقیم به ایران نیز مربوط است. امریکا آماده حمله موشکی به سوریه از طریق ناوشکن امریکائی “یو اس اس دونالد کوک” در نزدیکی سواحل سوریه شده است.

نماینده روسیه در سازمان ملل، فورا خواهان تشکیل جلسه شورای امنیت سازمان ملل شده و رسما اعلام کرد که امریکا اگر دست به چنین اقدامی بزند با واکنش های غافلگیر کننده روبرو خواهد شد. هشدار او روشن بود: امریکا در سوریه با قدرت نظامی روسیه روبروست، بویژه که ناوشکن امریکا در تیررس موشک های اتمی روسیه است! هشدار و تقابلی که ماجرای آستانه حمله اتمی امریکا به کوبا و تهدید قاطع شوروی (با حضور رهبر وقت شوروی “خروشچف) در سازمان ملل را تداعی می کند.

روز گذشته نماینده روسیه در سازمان ملل همچنین اعلام کرد: روسیه ایستاده است تا قدرت و اختیارات از دست رفته سازمان ملل به این نهاد بین المللی بازگردانده شود. هیچکس در جهان از اروپا و امریکا (ناتو) نخواسته است که آنها ژاندارم جهان باشند. هیچ سلاح شیمیائی در سوریه وجود ندارد و ما از سازمان ملل می خواهیم که در اولین فرصت یک هیات را برای بازرسی در این زمینه به سوریه اعزام کند. (امریکا به بهانه سلاح اتمی عراق را اشغال کرد و ناتو بویژه با همراهی فرانسه دوران سرکوزی لیبی را و ایستگاه بعدی سوریه بود که موتور نظامی مهاجمین در خاک سوریه از کار انداخته شد)

همچنین روز گذشته وزارت خارجه روسیه سفیر اسرائیل دراین کشور را احضار کرده و نسبت به حمله هوائی به خاک سوریه به وی هشدار داد.

آیا کار با هشدارها متوقف خواهد شد؟ امریکا که ریش خود را از شبه جزیره کره خلاص کرده تا در خاورمیانه موتور نظامی اش را به حرکت در آورد، با این هشدارها سر جایش خواهد نشست؟ حمله به سوریه و رویاروئی مستقیم روسیه و امریکا و ناتو فصل تازه ای از تقابل های جهانی را رقم نخواهد زد؟ در این میان، ایران می تواند مصون از این تقابل بماند؟ و آنها که همسو با امریکا در داخل کشور (حتی به بهانه تشکیل دولت نظامی برای سیاست خارجی نظامی) سعی می کنند دولت روحانی را فلج کنند و بر بحران اقتصادی و نارضائی مردم می افزایند، وظیفه اجرا نمی کنند؟

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

تشدید احتمال حمله وسیع آمریکا به سوریه با مشارکت چند کشور اروپایی

رابرت فورد، سفیر سابق آمریکا در سوریه، گفته: افرادی در ارتش آمریکا خواهان حمله بسیار شدید به سوریه هستند. این که چنین حمله‌ای سبب تقابل با روسیه خواهد شد یا خیر، چندان روشن نیست. با توجه به انتشار اخباری در خصوص تماس ترامپ با نخست وزیر عراق، تصور می‌رود که علاوه بر آسمان اردن و سرزمین‌های اشغالی، احتمال استفاده از آسمان عراق برای حمله به سوریه نیز باشد

با توجه به نتایج محدود حمله موشکی سال گذشته آمریکا به سوریه، مقامات دولت ترامپ، حمله‌ای به مراتب وسیع‌تر به سوریه را در دستور کار دارند.

به گزارش از فارین پالیسی، اگر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم داشته باشد به حمله شیمیایی ادعایی در منطقه دوما پاسخ دهد، تقریبا با قاطعیت می‌توان گفت که حمله جدید، وسیع‌تر از حمله سال گذشته خواهد بود.

نیکولاس هراس از مرکز «امنیت آمریکای جدید» به فارین پالیسی گفته که اگر دولت ترامپ قصد این را داشته باشد که حمله‌اش چنان دردناک باشد که پیام لازم توسط دولت سوریه دریافت شود، باید اهداف حمله به مراتب از حمله سال گذشته مفصل‌تر باشد و توانایی‌های نظامی دولت سوریه به شکل جدی آسیب ببیند.

از سوی دیگر، با توجه به کم تأثیر بودن حمله موشکی سال گذشته، تصور می‌رود که این بار حملات مکرر و دامنه‌دار هوایی در دستور کار قرار بگیرد و تهدید حمله به مراکز دولتی نیز طرح شود. مدعیان نقش داشتن دولت سوریه در حملات شیمیایی در این کشور می‌گویند، حمله موشکی سال گذشته در پاسخ به حادثه خان شیخون، هرچند از سوی رسانه‌ها مورد توجه جدی قرار گرفت، بر تصمیم دولت سوریه برای انجام حملات شیمیایی جدید تأثیر محدودی داشته است.

حمله با 59 موشک تاماهاوک از شناورهای آمریکایی مستقر در دریای مدیترانه، آسیب محدودی به توانایی شیمیایی و نظامی دولت سوریه وارد کرد و در واقع، چند ساعت پس از حمله آمریکا به فرودگاه شعیرات، هواپیماهای سوری پرواز خود از این فرودگاه را از سر گرفتند.

از آن زمان تاکنون، در چندین نوبت ادعا شده که ارتش سوریه از مواد شیمیایی در حمله به مخالفین استفاده کرده و پس از حادثه خان شیخون، در دو نوبت از گاز کلر استفاده شده است؛ بدون این که واکنشی در پی داشته باشد.

این سابقه و ترکیب جنگ‌طلبی که اکنون قدرت را در دولت ترامپ در دست دارند، احتمال یک حمله وسیع‌تر به سوریه را افزایش داده است. یکی از مقامات کنگره به فارین پالیسی گفته است که عدم حمله به سوریه در شرایطی که ترامپ تهدید کرده دولت سوریه به خاطر حادثه دوما، هزینه گزافی خواهد پرداخت، بسیار آسیب‌زا خواهد بود.

نیکولاس هراس، این احتمال را مطرح کرده که واشنگتن تصمیم بگیرد، به اهداف دولتی هم در شرق و هم در غرب سوریه حمله کند.

رابرت فورد، سفیر سابق آمریکا در سوریه ـ که اکنون در مرکز خاورمیانه در دانشگاه ییل مشغول به کار است ـ ابراز عقیده کرد، افرادی در ارتش آمریکا خواهان این باشند که حمله به سوریه بسیار شدید باشد.

بنا به گفته فورد، این که چنین حمله‌ای سبب تقابل آمریکا با اصلی‌ترین حامی دولت سوریه، یعنی روسیه خواهد شد یا خیر، چندان روشن نیست. پاسخ به این سؤال به شدت حملات و همچنین تصمیم آمریکا به تداوم حملات خود در قبال هر حادثه استفاده از گاز و مواد شیمیایی در سوریه بستگی خواهد داشت.

اریک پاهون، سخنگوی وزارت دفاع امریکا اعلام کرده است، «ما همه گزینه‌های خود را از کشو خارج کرده‌ایم و این رئیس‌جمهور است که تصمیم خواهد گرفت، کدام گزینه را انتخاب کند، گزینه‌های زیادی وجود دارد ولی همه آنها نظامی نیست.»

مقامات دولت ترامپ همچنین در حال مذاکره با مقامات بریتانیا و فرانسه هستند تا آنها نیز در حمله به سوریه مشارکت کنند. هر دو کشور پیش از این در ائتلاف به رهبری آمریکا برای حمله به داعش حضور داشتند و دولت سوریه از سال 2013 آمادگی خود را برای مشارکت در حمله به مواضع دولت سوریه اعلام کرده است. در ماه فوریه سال جاری نیز، امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه، اعلام کرد که اگر اثبات شود دولت سوریه از سلاح شیمیایی استفاده کرده، این کشور با استفاده از ابزار نظامی به آن واکنش نشان خواهد داد. بنا به اعلام کاخ سفید، رؤسای جمهور آمریکا و فرانسه روز سه‌شنبه در تماسی تلفنی در خصوص حادثه دوما مذاکره و بر پاسخ مشترک و قاطع تأکید کرده‌اند.

اخبار تکمیلی

علاوه بر ناوشکن دونالد کوک که گفته می‌شود، بنادر قبرس را به سوی سوریه ترک کرده، نیروی دریایی ایالات متحده ساعاتی قبل ناوشکن یو اس اس لابون را نیز در نزدیکی سواحل سوریه مستقر کرده است. علاوه بر این، زیردریایی یو اس اس جورجیا که ۱۵۴ تیر موشک کروز توماهاوک دراختیار دارد، نیز در سواحل سوریه مستقر شده است.

با توجه به انتشار اخباری در خصوص تماس تلفنی ترامپ و العبادی نخست وزیر عراق، تصور می‌رود علاوه بر آسمان اردن و سرزمین‌های اشغالی، احتمال استفاده از آسمان عراق برای حمله به سوریه نیز وجود داشته باشد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++. 

سوریه؛ اقدام تحریک آمیز جنگنده‌های روس

 

رسانه‌های ترکیه اعلام کردند، جنگنده‌های روسیه امروز (سه‌شنبه) بر فراز ناوشکن آمریکایی مستقر در آب‌های دریای مدیترانه به پرواز درآمدند.

به گزارش افکارنیوز، روزنامه حریت چاپ ترکیه در شماره امروز (سه‌شنبه) خود نوشت، جنگنده‌های روس امروز (سه‌شنبه) دست‌کم چهار بار بر فراز ناوشکن آمریکایی یو.اس.اس دونالد کوک، “USS Donald Cook” مستقر در آب‌های دریای مدیترانه پرواز کردند.

به نوشته این روزنامه، یک ناوشکن متعلق به نیروی دریایی آمریکا در فاصله ۱۰۰ کیلومتری بندر طوطوس در سوریه، جایی که یک پایگاه دریایی روسی قرار دارد، رصد شد.

رسانه‌های آمریکایی به نقل از منابعی در وزارت دفاع این کشور (پنتاگون) اعلام کردند، ناوشکن یو.اس.اس دونالد کوک پیشتر بندر قبرس را به سمت آب‌های سوریه ترک کرده بود.

حریت به نقل از منابعی که هویت خود را افشا نکردند، نوشت، این ناوشکن مجهز به ۶۰ موشک هدایت‌شونده مدل تاماهوک است.

در این راستا روزنامه وال استریت ژورنال نوشت، ناوشکن دوم آمریکایی نیز احتمالا ظرف روزهای آینده وارد دریای مدیترانه خواهد شد و به ناوشکن یو اس اس دونالد کوک که در حال حاضر در دریای مدیترانه مستقر است، اضافه خواهد شد.

این روزنامه به نقل از مقامات آمریکایی در زمینه نظامی نوشت، در شرق دریای مدیترانه ناوشکن یو اس اس دونالد کوک مستقر است و می‌تواند در هر حمله‌ای علیه سوریه مشارکت داشته باشد. انتظار می‌رود ناوشکن یواس اس پرتر “USS Porter” نیز به زودی به این منطقه وارد شود.

این خبر تنها یک روز پس از آن منتشر شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تهدید کرد به حمله شیمیایی در دومای سوریه واکنش سریعی خواهد داشت و تمامی گزینه‌ها از جمله گزینه نظامی روی میز است.

یک منبع آگاه به رایزنی‌ها در شورای امنیت ملی آمریکا اعلام کرد، ۷۰ درصد معاونان و مشاوران ترامپ از او می‌خواهند که دست به حمله نظامی علیه سوریه بزند چراکه به اعتقاد دستیاران ترامپ استفاده از سلاح‌ شیمیایی خط قرمز است و آمریکا باید تدابیر مجازات کننده را در نظر بگیرد.

+++++++++++++++++++++++++++++

آمادگی بریتانیا برای حمله به سوریه

نیروهای بریتانیایی مستقر در قبرس آمادگی حمله به سوریه را میگیرند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از رسانه های ترکی، قومندانی نیروهای مسلح بریتانیایی مستقر در قبرس برای حمله به سوریه حالت آماده باش را اختیار نمودند.

بر اساس گزارش، احتمال میرود طی ۲۴ ساعت آینده امریکا، فرانسه و بریتانیا حملات خود را به سوریه آغاز کنند.

قابل یادآوری است که چندی پیش طیارات اف-۱۵ اسرائیل میدان هوائی واقع در ولایت حمص سوریه را هدف قرار داده ۸ راکت رهبری شده را شلیک کردند. سیستم های دافع هوایی سوریه توانست ۵ راکت اسرائیلی را خنثی نماید و اما ۳ راکت به هدف اصابت کرد که تلفات جانی و مالی بجا گذاشت.

+++++++++++++++++++++++

ترامپ بشار اسد، روسیه و ایران را مسئول حمله شیمایی دانست

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در واکنش به “حمله شیمیایی” به شهر دوما، رئیس‌جمهوری سوریه و متحدان او، ایران و روسیه، را متهم کرده است و گفته بشار اسد “بهای گزافی” برای این حمله خواهد پرداخت.

به گزارش بی بی سی وزارت خارجه ایران نیز بکارگیری سلاح شیمیایی “توسط هرکس در هر جای جهان را بشدت محکوم” کرد اما گفت بکارگیری این سلاح‌ها در حالی که ارتش سوریه ابتکار عمل را به دست دارد “منطقی به نظر نمی‌رسد” و “ادعاهای” آمریکا و برخی کشورهای غربی “توطئه” و “بهانه‌ای” برای حمله به سوریه است.

ترامپ امروز در توئیتر نوشت: “بسیاری در یک حمله شیمیایی جنون‌آمیز در سوریه کشته شدند از جمله زنان و کودکان. این جنایات در منطقه‌ای اتفاق می‌افتد که ارتش سوریه آن را محاصره کرده و از جهان خارج به آن دسترسی وجود ندارد. رئیس‌جمهور پوتین، روسیه و ایران به خاطر حمایت از بشار اسد حیوان، مسئول هستند. بهای گزافی باید پرداخته شود.”
رئیس‌جمهور آمریکا خواستار آن شد که به نیروهای امدادی اجازه ورود به دوما داده شود.

او از رئیس‌جمهور پیشین آمریکا انتقاد کرد و گفت اگر باراک اوباما به هشدار خود درباره “عبور از خط قرمز” پایبند می‌ماند، اکنون بشار اسد به تاریخ پیوسته بود.
باراک اوباما حدود پنج سال پیش گفته بود که اگر نیروهای رئیس جمهوری سوریه از تسلیحات شیمیایی علیه مخالفان استفاده کنند، با واکنش نظامی آمریکا مواجه خواهند شد.

واکنش‌های جهانی به ‘حمله شیمایی’
با روشن شدن ابعاد حمله دوما، موج محکوم کردن این حمله شیمیایی در جهان به تدریج گسترده‌تر می‌شود.
گفته می‌شود در این حمله به شهر دوما در غوطه شهری که همچنان در کنترل شورشیان سوریه است، دست‌کم ۷۰ نفر کشته و صدها نفر دیگر مصدوم شده‌اند.

عکس‌ها و فیلم‌های دلخراشی از کودکانی منتشر شده که در مکان‌های سرپوشیده کنار اعضای خانواده‌شان روی زمین افتاده‌اند.
وزارت خارجه بریتانیا و آمریکا ضمن ابراز نگرانی از این اتفاق، خواستار تحقیقات فوری و همین‌طور واکنش جامعه جهانی شده‌اند.

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان هم این حمله را محکوم کرده است. ترکیه هم گفته در این زمینه به دولت سوریه مشکوک است.

خروج جیش‌الاسلام بعد از ‘حمله شیمیایی’؟
شورشیان مخالف، دولت سوریه و متحد او روسیه را به حمله شیمیایی متهم می‌کنند در حالی که روسیه و سوریه این اتهام را بشدت رد کرده‌اند. هنوز هیچ منبع مستقلی صحت این ادعاها را تأیید نکرده است.
سانا، خبرگزاری دولتی سوریه، گروه جیش الاسلام را به جعل اخبار متهم کرده و گفته این گروه چون در آستانه شکست است، برای جلوگیری از پیشرفت ارتش سوریه چنین موضوعی را ساخته است.
تلویزیون دولتی سوریه به نقل از یک مقام این کشور از توافق دولت با شورشیان مخالفی که کنترل شهر دوما را در اختیار دارند، خبر داده است.

براساس این توافق، در صورتی که پیکارجویان جیش الاسلام تمام زندانیان خود را آزاد کنند، به آنها ظرف ۴۸ ساعت اجازه خروج از دوما و انتقال به شهر جرابلس در نزدیکی مرز ترکیه داده می‌شود

++++++++++++++++++++++++++++++++++

ترامپ برای پی‌گیری اوضاع سوریه سفر به آمریکایی لاتین را لغو کرد

.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، سه‌شنبه 10 آوریل، سفر پیش‌بینی خود به آمریکای لاتین را به منظور پی‌گیری پرونده سوریه، لغو کرد.

این خبر را خبرگزاری‌ها به نقل از کاخ سفید اعلام کردند.

پیش از این ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا گفته بود که با ترامپ درباره حمله شیمیایی که گفته می‌شود شهر دوما در منطقه غوطه دمشق را هدف قرار داده، گفت‌وگو خواهد کرد.

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه 9 آوریل در دیدار با فرماندهان نظامی این کشور به منظور بررسی واکنش به حمله شیمیایی روی داده به شهر دوما در غوطه عربی دمشق پایتخت سوریه، تاکید کرد که در این باره، تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ترامپ تاکید کرد که آمریکا، گزینه‌های زیادی در سوریه دارد.

امانوئل مکرون و دونالد ترامپ رؤسای جمهوری فرانسه و ایالات متحده آمریکا هم دوشنبه متعهد به «واکنش شدید و مشترک» به حمله شیمایی شدند که شهر دوما در غوطه دمشق را هدف قرار داد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از بیانیۀ کاخ الیزه گزارش داد «دو رهبر به شدت حملات هولناک با استفاده از اسلحه شیمایی در سوریه را محکوم و بر ضرورت مجازات نظام اسد به خاطر نقض مستمر حقوق بشر، تاکید کردند». حملات و هماهنگی برای واکنش قوی و مشترک به آن، به توافق رسیدند».

بنا بر این گزارش، در این گفت‌وگوی تلفنی، مکرون، «به شدت حملات شیمایی که روز 7 آوریل، ساکنان شهر دوما در غوطه شرقی را هدف قرار داد، محکوم کرد».

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد شامگاه دوشنبه 9 آوریل در جلسه اضطراری شورای امنیت وابسته به این سازمان، تاکید کرد که ایالات متحده، بدون در نظر گرفتن موضع شورا، به حمله شیمایی که اخیرا شهر دوما در منطقه غوطه دمشق پایتخت سوریه، پاسخ خواهد گفت.

در حمله‌ای که گفته می‌شود 7 آوریل، با استفاده از اسلحه شیمیایی شهر دوما در غوطه شرقی دمشق را هدف قرار داد، نزدیک به 100 تن کشته شدند

++++++++++++++++++++++++++++++

ترامپ در حضور فرماندهان نظامی: به حمله دوما با استفاده از زور پاسخ خواهیم داد

دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه دوشنبه 9 آوریل در دیدار با فرماندهان نظامی این کشور به منظور بررسی واکنش به حمله شیمیایی روی داده به شهر دوما در غوطه عربی دمشق پایتخت سوریه، تاکید کرد که در این باره، تصمیم خواهد گرفت.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ترامپ تاکید کرد که آمریکا، گزینه‌های زیادی در سوریه دارد.

ترامپ در حضور اعضای شورای عالی امنیت ملی آمریکا، به خبرنگاران گفت: «ما در صدد هستیم تا درباره اقدامی که می‌خواهیم در واکنش به حمله هولناکی که در نزدیکی دمشق انجام خواهیم داد، تصمیم گیری کنیم. واکنش ما شدید خواهد بود». او افزود: «امشب یا در زمان کوتاه آینده، در این باره تصمیم خواهیم گرفت».

رئیس‌جمهوری آمریکا پیش از این گفته بود طی یک تا دو روز آینده، «تصمیم‌های مهمی» درباره حمله‌ای که گفته می‌شود با اسلحه شیمایی به منطقه غوطه شرقی دمشق شده، گرفته خواهد شد. او افزود: «دمشق بهای سنگینی» به خاطر این حمله پرداخت خواهد کرد.

ترامپ گفت: «این مساله با انسانیت مرتبط است، نمی‌‎توان اجازه وقوع آن را داد». او تاکید کرد: «به سرعت درباره سوریه تصمیم خواهیم گرفت».

او در این باره افزود: «مشخص خواهیم کرد که آیا روسیه، سوریه یا ایران یا همه آن‌ها، در پشت این حمله بودند یا نه».

آمریکا به سازمان ملل متحد پیشنهاد داده بود تا راهکاری برای تحقیق درباره حملات شیمیایی در سوریه وضع کند.

در حمله‌ای که گفته می‌شود به وسیله اسلحه شیمیایی شهر دوما را هدف قرار داده، ده‌ها تن کشته شدند. دولت سوریه و روسیه روی دادن چنین حمله‌ای را رد می‌کنند

+++++++++++++++++++++.

شایعه فرار رئیس‌جمهوری سوریه به تهران

یک منبع مسئول گزارش‌های رسانه‌ای درباره سفر رئیس‌جمهوری سوریه و خانواده‌اش به ایران را رد کرده است.

به گزارش ایلنا، یک منبع مسئول گزارشهای منتشر شده در برخی رسانه‌ها مبنی بر سفر «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه و خانواده‌اش به تهران را رد کرده است.

این منبع به خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه گفت: «این گزارش‌ها کاملا بی‌اساس هستند.»

شایعه فرار بشار اسد به تهران همزمان با تقویت شدن حمله نظامی احتمالی آمریکا به سوریه در حالی مطرح شده است که وی روز گذشته با خانواده‌های ربوده‌شدگان در شهر «دوما» واقع در غوطه شرقی دمشق دیدار کرد.

پس از انتشار گزارش‌ها و تصاویری از آنچه شورشیان سوری «حملات شیمیایی» مرگبار توسط دولت مرکزی به دوما ادعا کرده‌اند، رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد برخورد نظامی احتمالی هشدار داد. دمشق و نیز متحدان اصلی آن مسکو و تهران اتهام‌ها در مورد حملات شیمیایی را رد کرده‌اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

غربی‌ها نمی‌خواهند جنگ در سوریه پایان یابد

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد فروش میلیاردها دلار تسلیحات نظامی به عربستان را برای تداوم کشتار مردم یمن و شروع جنگی جدید در سوریه دانست و گفت: آمریکا، انگلیس و فرانسه نمی خواهند جنگ پایان یابد.

به گزارش ایرنا، بشار الجعفری عصر سه شنبه در نشست شورای امنیت سازمان ملل و پس از آنکه سه قطعنامه پیشنهادی آمریکا و روسیه نتوانست به تصویب برسد، در واکنش به ترک جلسه توسط نماینده آمریکا گفت: همکار من اتاق را ترک می کند چون می ترسد که در نبرد استدلال من برنده شوم.

وی ادامه داد: آنها نمی خواهند نظر مخالف را بشنوند. کسانی که در سخنان من، اتاق را ترک کرده اند، گفتند امروز یک روز غم انگیز برای رژیم منع گسترش است، من می خواهم حافظه تاریخی آن ها را به روز کنم.

سفیر سوریه در سازمان ملل متحد اضافه کرد: تخطی از رژیم عدم گسترش سلاح های هسته ای، ویژگی کشورهای غربی است؛ ایالات متحده آمریکا از سلاح های هسته ای در ژاپن و از سلاح های شیمیایی و بیولوژیکی در ویتنام استفاده کرد.

الجعفری اظهار کرد: غنی سازی اورانیوم در راکتور فرانسه و آزمایش بمب های آناتومیک در صحرای الجزیره بر روی مردم آن کشور، آزمایش نخستین بمب هسته ای فرانسه در اقیانوس و مستعمرات خود دیگر بخش های غم انگیز منع گسترش است.

وی با انتفاد از رفتارهای دوگانه غرب در مواجهه با پدیده های مشابه، گفت: آن ها می گویند که دوستان روسی ما که به صورت واقعی در عرصه هستند، مجاز به رفتن به دوما نیستند تا صحنه حادثه را به صورت واقعی بررسی کنند، این کاملا عجیب است! چرا انگلستان این را به خود نمی گوید وقتی که ماموران اطلاعاتی خود را به خانه اسکریپال فرستاده و آنها مجاز به نمونه برداری بوده اند؟

سفیر سوریه تصریح کرد: این همان چیزی است که آنها ادعا می کردند و فرانسوی ها همان روش را برگزیدند. فرانسوی ها و انگلیسی ها بدون هماهنگی با مکانیزم تحقیق مشترک(جیم) یا ماموران حقیقت یاب (FFM)، این نمونه ها را گرفتند. این کاملا تضاد است که خودشان را محق می دانند و دیگران را محروم می کنند.

الجعفری با یادآوری امضای قرارداد 100 میلیارد دلاری فروش تسلیحات نظامی انگلیس با ولیعهد سعودی، گفت: آنها این تسلیحات را برای تداوم کشتار مردم یمن و شروع یک جنگ جدید با سوریه فروختند و امیدوارند جنگ در منطقه هرگز پایان نیابد تا بتوانند آن را تسخیر کنند.

وی با نقل قولی از ماهاتما گاندی که گفته بود اگر روزی بین دو ماهی جنگی درگرفت بدانید که آغازگر آن انگلیسی بوده است، افزود: همتای آمریکایی من گفت که امروز تنها یک هیولا در سراسر جهان در دمشق وجود دارد اما من مایلم بگویم که این هیولا آمریکا، انگلیس و فرانسه است.

نماینده دائم سوریه در سازمان ملل متحد با بیان این که آنها 7 سال از تروریسم در کشور من حمایت کردند، ادامه داد: همین طور در عراق، افغانستان و لیبی از گروه های تروریستی حمایت می شد که طالبان، داعش، القاعده و جبهه النصره حمایت کردند و نیروهای خود را هزاران کیلومتر دورتر برای بی ثبات کردن و تهدید صلح و امنیت بین المللی فرستادند.

الجعفری تاکید کرد:هیولا! آمریکا هیولا است که تا کنون از نابودی تسلیحات شیمیایی خود امتناع کرده است. ایالات متحده تعهد خود را برای از بین بردن تسلیحات شیمیایی رد کرده است اما دوست دارد به دیگران درباره خطرات استفاده از سلاح شیمیایی و دستیابی به آن ها گوشزد کند.

وی خطاب به نماینده فرانسه گفت: همکار فرانسوی من می گوید از دیدن تصاویری از سوریه وحشت می کند، اما با تصاویری از صدها شهروند غیرنظامی که هواپیماهای جنگی فرانسه در سال 2016 کشته شده اند، 200 نفر غیرنظامی کشته شده اند، وحشت نمی کند.

نماینده سوریه این رفتارها را نشانه ای از وجود استانداردهای دوگانه دانست و اظهار کرد: آنها در ادعای استفاده از سلاح شیمیایی در دوما دروغ می گویند، وزارت خارجه ما امروز از ماموران سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی دعوت کرد تا برای بررسی این اتهام به دوما بیایند.

الجعفری تاکید کرد: ما از ورود این بازرسان استقبال می کنیم و آماده هستیم تا به طور کامل با آن ها همچون گذشته همکاری کنیم.

وی با یادآوری دروغ آمریکا و هم پیمانانش در حمله به عراق گفت: گمراه کردن، ایجاد هژمونی و حاکمیت قدرتمند رویکردی وحشیانه است که به حاکمیت قانون احترام نمی گذارد.

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد تصریح کرد: اشتباهات آمریکا و بریتانیا در این نشست، حقیقتا بسیار بود. من مجبور هستم که این بار و هر بار به شما یادآوری کنم موقعیت کالین پاول وزیر خارجه پیشین آمریکا را زمانی که او در این اتاق بود و من آنجا بودم، من در واقع در جایگاه معاون نمایندگی چین قرار داشتم، کالین پاول، نوارهای تبلیغاتی را به نمایش گذاشت، تصاویر و نقشه هایی که ما بعدا متوجه شدیم که توسط سازمان سیا تهیه شده اند تا دستور کار حمله به یک روتر را که در آن زمان، از پیش آماده شده بود، صادر کند و همین کار را هم با لیبی کردند.

الجعفری با تاکید بر این که شورای امنیت باید در برابر چین دروغ ها و نظریه های سیاسی بایستد، افزود: آمریکا، انگلیس و فرانسه امروز تلاش می کنند تا شورا را وادار به پذیرش تصمیمشان کنند اما جامعه بین المللی و مردم آزاد جهان درباره آن قضاوت خواهد کرد.

وی ادامه داد: مشروعیت بین المللی، حفظ صلح و امنیت بین المللی و محافظت از جهان در برابر تروریسم تاریک، از سوی برخی این سه کشور مورد سوء استفاده قرار گرفته است.

نماینده سوریه در سازمان ملل متحد خواستار حمایت از نظم سیاسی چند جانبه به منظور احترام به حق تعیین سرنوشت مردم شد و اضافه کرد: دولت سوریه آماده است تا قویترین همکاری را با سازمان منع استفاده از سلاح شیمیایی و تحت هر شرایطی داشته باشد تا دروغ های برخی طرف ها برملا شود.

الجعفری خاطرنشان کرد: اجازه نمی دهیم اعضای دائم یا غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل با ما همان کاری را کنند که با عراق و لیبی کردند.

Advertisements