نمایندگان روسیه و آمریکا در جلسه شورای امنیت سازمان ملل برای بحث درباره حمله مظنون شیمیایی در شهر دومای سوریه مشاجره شدیدی داشته اند.

واسیلی نبنزیا فرستاده روسیه گفت حادثه دوما نمایشی است و اقدام نظامی آمریکا در واکنش به آن می تواند “پیامدهای ناگواری” داشته باشد.

نیکی هیلی سفیر آمریکا گفت که دست روسیه “به خون کودکان سوری آغشته است”.

خانم هیلی با “هیولا” توصیف کردن بشار اسد رهبر سوریه گفت که شورای امنیت سازمان ملل چه اقدام بکند، چه نه “در هر صورت آمریکا به آن واکنش نشان خواهد داد.”

آقای نبنزیا این حادثه و تبعات آن را بخشی از تلاش های تحت هدایت آمریکا برای ضربه زدن به روسیه با “طیف گسترده ای از ابزارها” از جمله تهمت، اهانت و “شعارهای ستیزه جویانه” توصیف کرد.

او گفت که لحن کلام علیه روسیه از آنچه حتی در جنگ سرد قابل پذیرش بود فراتر رفته است.

آقای ترامپ دوشنبه قول داد که حمله دوما “با برخورد شدیدی روبرو خواهد شد” و افزود که آمریکا گزینه های نظامی زیادی دارد و تصمیم در مورد واکنش آمریکا “امشب” یا “به سرعت” گرفته می شود.

خانم هیلی هم گفت: “همین حالا که ما صحبت می کنیم، ملاقات هایی در جریان است و تصمیم های مهمی سبک سنگین می شوند.”

پیشتر کمیسر حقوق بشر سازمان ملل گفت که قدرت های جهانی باز هم با یک نگرش “چکار می شود کرد” به استفاده احتمالی از سلاح شیمیایی در سوریه واکنش نشان داده اند.

تخمین ها از شمار کشته ها در حمله روز شنبه دوما از ۴۲ نفر تا بیش از ۶۰ نفر متفاوت است، اما گروه های امداد پزشکی می گویند می تواند با دسترسی امدادرسانان به زیرزمین های محل پناه جستن صدها خانواده افزایش یابد.

نماینده فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل گفت که عمدا از گاز سمی استفاده شده چون این نوع گاز به زیر زمین ها نشت می کند.

آقای نبنزیا در بیانیه ای خشم آلود از محققان سازمان منع سلاح های شیمیایی دعوت کرد در اسرع وقت به سوریه پرواز کنند و گفت که نیروهای روسیه آنها را تا محل حمله ادعایی اسکورت خواهند کرد.

آمریکا، فرانسه و بریتانیا این حمله را محکوم کرده اند. اما ایران هم مثل روسیه آن را ساختگی می خواند.

بالا گرفتن تنش در مورد سوریه درحالی است که روابط روسیه و غرب به پایین ترین حد از زمان جنگ سرد سقوط کرده است که به مسموم کردن یک جاسوس سابق روس و دخترش در بریتانیا مربوط می شود

تصمیم مهم

رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفت که در ۴۸ ساعت آینده تصمیم مهمی را درباره سوریه اعلام خواهد کرد.

او یک روز پس از آن اظهار نظر می کرد که به سوریه هشدار داد به خاطر استفاده از سلاح های شیمیایی بهای سنگینی خواهد پرداخت.

دونالد ترامپ درپاسخ به اینکه آیا به حمله نظامی هم فکر می‌کند گفت همه گزینه‌ها روی میز است و افزود: “وقتی اتفاقی از این دست ‌می‌افتد ما نگران می‌شویم، حرف از انسانیت است. باید جلوی فجایعی از این دست را گرفت.”

جیمز متیس وزیر دفاع آمریکا نیز گفت اگر عامل حمله شیمیایی مشخص شود حمله نظامی از قبیل حملات هوایی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آقای متیس به خبرنگاران گفت روسیه در انجام تعهداتش در اطمینان از خلع سلاح شیمیایی سوریه کوتاهی می کند.

وزیر دفاع آمریکا افزود اولین موضوعی که باید مشخص شود این است که چرا علیرغم اینکه روسیه مسئول از میان بردن تمام تسلیحات شیمایی در سوریه بود هنوز سوریه از این تسلیحات استفاده می‌کند.

روسیه می‌گوید هیچ مدرکی مبنی بر حمله شیمیایی به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی در سوریه پیدا نکرده است.

به گفته سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، کارشناسان روس در محل حاضرند: “کارشناسان نظامی ما به همراه نمایندگان هلال احمر سوریه از محل بازدید کرده و هیچ ردی از گاز کلر یا هر ماده شیمیایی دیگر که علیه غیر نظامیان استفاده شده باشد پیدا نکردند.”

او گفت مسکو از “تحقیقات صادقانه” استقبال می‌کند اما با اتهام بدون مدرک مخالف است.

.

Advertisements