شکست شورای امنیت در تصویب قطعنامه درباره سوریه
هر دو پیش نویس ارائه شده توسط آمریکا و روسیه درباره سوریه وتو شد

نماینده روسیه در نشست شورای امنیت پیش نویس قطعنامه ارائه شده درباره حمله شیمیایی در سوریه را وتو کرد

به گزارش  سایت همایون بنقل از خبرگزاری فارس، روسیه قطعنامه پیشنهادی غرب در زمینه حمله شیمیایی انجام شده در دوما را وتو کرد.
واسیلی نونزیا نماینده روسیه بعد از رای گیری درباره این قطعنامه در این نشست گفت: پیش‌نویس ارائه شده از سوی آمریکا، تلاشی برای منحرف کردن افکار عمومی و گامی دیگر به سوی تقابل است. آمریکا می‌خواهد ساز و کار پیشین را که عروسک خیمه‌ شب بازی مخالفان دمشق بود، احیا کند.

وی اضافه کرد؛ سوال من این است که اصلا چرا می‌خواهید تحقیق کنید؟ شما که از حالا نتیجه را مشخص کرده‌اید. شما نمی‌خواهید حقیقت را بدانید، بلکه مدت‌هاست که دنبال بهانه‌ای برای حمله بوده‌اید.

وی تاکید کرد که پارسال هم دقیقا همین مسیر طی شد و شما(غرب) با همین بهانه به سوریه حمله موشکی کردید. این بار هم کلاه سفیدها بهانه لازم را در اختیار شما قرار دادند.

نیکی هیلی نماینده آمریکا هم در این نشست گفت: این کشور «هفته‌هاست» که برای ایجاد ساز و کاری برای تحقیق درباره حملات شیمیایی در سوریه تلاش می‌کند و پیش‌نویس امشب بر اساس پیشنهادات کشورهای مختلف تنظیم شده است.

ما ژائو نماینده چین نیز در این نشست گفت که پکن هرگونه استفاده از زور را به ویژه در روابط بین الملل رد می‌کند.

پس از وتوی قطعنامه پیشنهادی آمریکا، پیش نویس ارائه شده توسط روسیه نیز در میان اعضای شورای امنیت به رای گذاشته شد که این قطعنامه نیز رای لازم را به دست نیاورد و نشست شورای امنیت بدون حصول نتیجه درباره سوریه به پایان رسید.

پایگاه خبری ایندیپندنت درباره جلسه امشب شورای امنیت نوشت؛ سازمان ملل درباره سوریه در بن بست است. روسیه و آمریکا قطعنامه پیشنهادی یکدیگر را وتو کردند.

Advertisements